N°. 1313. Donderdag 5 April. AP. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag'- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. BAAK VAX LEEXIXG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel maken bekend, dat, naar aanleiding van het besluit van den Raad, waarbij de opheffing van de Bank van Leening wordt verdaagd tot 1 Mei 1900, belanghebbenden in de gelegenheid zullen gesteld worden om hunne beleende panden, alsnog in te lossen tot en met den 16 April a. s. en dat de na dien datum overblijvende panden, op den 26 April d. a. v. publiek zullen worden verkocht. Texel, den 3 April 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. JACHT EX VISSCHERIJ. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de blanco verzoekschriften, ter bekoming van Jacht en Vischakten en van kostelooze vergunningen tot uitoefening der visscberij, vanaf heden ter Secretarie der Gemeente verkrijgbaar zijn gesteld. Texel, den 3 April 1900. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. Gedenkteeken van geschiedenis en kunst. De BURGEMEESTER van Texel, Overwegende, dat door ZE. den Minister van Binnenlandscbe Zaken, meermalen de aandacht der gemeentebesturen is gevestigd op bet be treurenswaardig feit, dat bij voortduring oude gebouwen, welke voor de kennis onzer kunst of onzer geschiedenis belangrijk kunnen zijn, worden gesloopt, verbouwd of hersteld, zonder dat daar van opmetingen geschieden of afbeeldingen vervaardigd worden. Noodigt. de ingezetenen met aandrang uit, steeds tijdig kennis te geven van voorgenomen sloopingen, verbouwingen of herstellingen van oude kerken, torens,, poorten, merkwaardige ge vels enz., opdat de gelegenheid besta daarvan afbeeldingen of opmetingen te doen maken en tevens van de besteigering van zoodanige ge bouwen, opdat van de steigers gebruik gemaakt kunnen worden om bet bouwwerk optemeten en daarvan architectonische teekeningen te ver vaardigen. Texel, den 3 April 1900. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. DUITSCHE OXDERDAXEX. De BURGEMEESTER der gemeente Texel doet te weten, dat door den gezant des Duitschen Rijks, namens Zijne Regeering is bericht, dat Duitscbe Onderdanen, die stukken uit bun land behoeven of de legalisatie daarvan verlangen, zich, onder opgave van het doel, waartoe die stukken moeten worden gebezigd, rechtstreeks en zonder van een tnssclmipersoon gebruik te makenmoeten wenden tot de overheid van bun eigen land. Texel, 3 April 1900. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. W AARSCHUWING tegen bet lokken van Xederlandsche Werklieden naar Duitschland. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel waarschuwt tegen de berichten in de Nieuws bladen of daartoe uitgezonden agenten, die soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, ten behoeve van industrieele ondernemingen, Rederlandsche werklieden naar Duitschland lokken. Bij hunne aankomst te dier plaatse toch is herhaaldelijk gebleken, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, 5f zelf öf door mijne tusschenkomst, zich tot den Nederlandscben Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen wenden, omtrent de vooruitzichten in bet bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woning aldaar. Wie dit nalaat, stelt zich bloot aan groote teleurstelling en schade. Texel, 3 April 1900. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. TEXEL, 4 April 1900. Het nieuw gekozen Bestuur der Afdeeling Texel van „Volksweerbaarheid" vergaderde Zaterdagavond jl. in „de Zwaan." Tot voorzitter werd gekozen de Hr. Wage- maker; tot vice-voorzitter de Hr. Sturms; tot secretaris de Hr. De Jongh en tot penning meester de Hr. P. Lap. Bij loting werd bepaald, dat de Bestuurs leden de H.H. Roeloffs, Mentz en Kuijper zullen aftreden in 1901de H.H. Sturms, de Jongh en Kikkert in 1902 en de H.H. Wagemaker, Visser en Lap in 1903. Besloten werd voorts, zooveel mogelijk propaganda voor de zaak te maken op de andere dorpen van Texel, en aan den Burg lijsten te presenteeren om leden te krijgen. Het Bestuur zal zich zelf met die taak be lasten, waartoe den Burg in 3 wijken werd verdeeld. Om zoo spoedig mogelijk eene schietver- eeniging in bet leven te kunnen roepen, werd besloten den steun en de voorlichting in te roepen van een officier der Infanterie te Den Helder; de voorzitter nam bereid willig op zich, tot dien hoer een schrijven te richten. Hierna werd de vergadering gesloten. De Cocksdorp, 3 April. Den 31en Maart verlieten 7 leerlingen alhier de O. L. School. 5 vertrokken reeds vroeger naar elders, terwijl 7 nieuwe leerlingen werden aange nomen. Het aantal schoolgaande kinderen bedraagt thans 78. Oosterend, 3 April. De Nederlandsche Visscherij-vereeniging, afdeeling „Oosterend op Texelzal a. s. Zaterdag alhier in het „Wapen van Amsterdam'' houden eene ver gadering, waarhij worden toegelaten leden, donateurs en belangstellenden. Het woord zal gevoerd worden door den heer J. Zwier Visser, Directeur der Vereeniging, die toont een onvermoeid strijder te zijn voor de be langen der visschers en op vele plaatsen in den lande afdeelingen zijner vereeniging heeft gesticht en nog voortgaat met meerdere op te richten. De Vereeniging heeft aan H. M, onze ge ëerbiedigde Koningin aangeboden een revue van visschersvaartuigen uit geheel Nederland, die gehouden zal worden op „Pampus" nabij Amsterdam en waarmede men aan Vorstin, Regeering en Volk een beeld wil geven van de belangrijkheid der Nederlandsche Vis- scherij en de belangstelling daarvoor wil wekken. Indien de Koningin de aangeboden revue aanvaart, dan zullen zoo spoedig mogelijk plannen en ontwerpen worden medegedeeld. De Directeur der vereeniging is benoemd tot leider van deze zeker belangrijke manoeuvre. Van een veehouder alhier heeft een een schaap 4 lammeren geworpen. Feeds meermalen is zulks gedaan door hetzelfde dier, doch telkens waren er doode exemplaren bij, thans zijn ze alle 4 flink en welgemaakt. Tot Zaterdag is bij het Hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis ingekomen aan giften een totaal bedrag van f 204,216,86'. Men schrijft uit Harlingen Als leerplicht mocht worden ingevoerd, zal dat aan vele kinderen uit de lagere klassen alhier zeer ten voordeele komen. Volgens officieele opgaaf nemen 20 pet. der leerlingen van de 4 e (kostelooze) gemeenteschool geen deel aan het onderwijs, maar blijven thuis om erwten uit te zoeken, met welk werk 60 tot 80 ct. per mud wordt verdiend. Deze erwten gaan naar Engeland. Wordt nu leer plicht ingevoerd, dan zou het erwtenlezen door ouderen van jaren moeten geschieden en dus meer moeten kosten. In den laatsten tijd worden uit Engeland hier erwten inge voerd, om die door kinderen hier te laten uitzoeken. Bij onze overburen moet voor zulk werk meer worden betaald dan hier. Evenals op vele plaatsen wil ook te Norg niet een enkele van de catechisanten zich als lidmaat der Ned. Herv. Kerk laten aannemen, wegens de verplichte jaarlijksche contributie. Het 4-jarig zoontje van den fabrieks arbeider B., te Rijsen, dronk uit een ketel met kokende koffie, tengevolge waarvan het kind zoo hevige brandwonden in de keel bekwam, dat het na een smartelijk lijden van eenige uren overleed. Het Nederl. Roode Kruis onderzoekt of het mogelijk is, geneeskundigen uit te zenden ter verpleging van de krijgsgevangen Boeren te Simonsstad en op St. Helena. Men meldt uit Dinteloord dat een os van den veehouder J. Born aldaar, wegende 1142 kilogrammen, gekocht is door den heer- heer Ph. Kempers te Rotterdam. De tot dusver geldende bepaling, dat hij, die de visscherij met meer dan één vischtuig wil uitoefenen, van een groote visch-akte moet voorzien zijn, is door den Minister van Binnenlandsche Zaken inge trokken, zoodat voortaan aan een endenzelfden persoon meer kleine visch-acten kunnen worden uitgereikt. Naar men uit Hilversum verneemt zul len B. W. aldaar gunstig adviseeren op het adres om weder-invoering van de kermis. Blijkens eene circulaire van de ver eeniging „Volksweerbaarheid", zal reeds bin nenkort worden ingevoerd de patroon met lichten kogel en goeden trefkans voor een baan van 100 M. terwijl de kogel op 300 M. geen kracht meer heeft. Het vooruitzicht wordt daardoor geopend dat met veel minder kosten dan tot dusverre, schietoefeningen met het geweer M 95 (bij het leger in gebruik) kunnen worden gehouden. De tijd [van afwezigheid uit Nederland voor beide Ned. Roode Kruis ambulances, aanvankelijk gesteld op een half jaar tot primo Mei voor die van dr. Lingbeek en tot primo Juni voor die van dr. Koster is verlengd tot primo September, met toestem ming van de regeering en van de autoriteiten der inrichtingen, waarvan het personeel bij de ambulance is ingedeeld. Voor zoover bij het boofd-comitó bekend, zal op een twee- of drietal geneesheeren na het geheele personeel van het verlengd verlof gebruik maken. Een eigenaardige vereeniging tot bevor dering der landverhuizing is opgericht te Berlikum (gemeente het Bilt). De leden be talen per week 5 cent contributie en zoodra er genoeg geld bijeen is om een persoon te doen emigreeren, wordt er geloot wie de gelukkige zal zijn. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1