Buitenland. Gemeenteraad te Texel. In de Damstraat te Amsterdam is een coupé, waarin bruid en bruidegom zaten, volgegooid met lappen met teer en een mand met aardappelschillen een huldeblijk van een vroeger meisje van den bruigom en haar familie. Zaterdagmorgen moest een beambte aan het hoofdbureau der Staatspoorweg-Maatsch. te Utrecht ruim f 800 halen, zijnde het trac- tement van eenige ambtenaren. De man is nog niet teruggekeerd. Men vermoedt dat hij zich met het geld heeft verwijderd. De „Opr. Haarl. Ct." verneemt dat H. M. de Koningin afwijzend beschikt heeft op het verzoek om gratie voor mr. Troelstra. Uit het Noorden van Groningen ver huizen dit jaar vele personen naar Noord- Amerika. De meesten begeven zich naar hunne verwanten of kennissen, die aldaar reeds korter of langer gevestigd zijn. Blijkbaar verkeeren dezen in het algemeen in gunstige omstandigheden, want menigeen heeft ter bestrijding van de reiskosten de noodige gelden uit Amerika ontvangen. De meesten dezer landverhuizers zijn velcl- arbeiders. De „Brielsche Courant" haalt, in een herinnering aan het bezoek dat op 1 April 1884 door den president der Transvaalsche Republiek aan de stad der "Watergeuzen werd gebracht, de volgende woorden aan, door Paul Kruger bij die gelegenheid gesproken. Ons vier met u zoo van harte feest, omdat gij een worsteling voor de vrijheid herdenkt, en omdat ons ook zoo goed weet wat die worsteling beteekent. O, die worsteling ken ons zoo goed ons het zoolang geworsteld Die worsteling is bij u al lang geleden, maar het gaat u als met die rnensch die oud is, en die moet van zijn jonge jaren spreken. Maar dat hoop ik, ik hoop tot mijn volk te spreken hoe ik hier op die vrijheidsdag door het volk ben ontvangen. En dat hoop ik ook, hoe die jongen van dagen een voorbeeld mogen nemen aan die ouden. Zuid-Afrika is een tak van den Hollandschen stam. Welnu, dat ons altijd niet alleen met sympathie maar ook met daden toon dat ons elkaar zoo nauw verwant is. Op een publieken verkoop van inboedel te Velp bevonden zich ook een paar echte oude Keulsche bloempotten, voorzien van de wapens van de stad Keulen en gemerkt nret het jaar 1590. Spoedig werd door de kenners een combinatie gemaakt en werden ze op de verkooping voor een kleinigheid gekocht. Hoogstwaarschijnlijk zullen deze twee uit stekend geconserveerde bloempotten, die op f 800 geschat worden, naar Engeland gaan. Men schrijft aan het „Handelsblad" naar aanleiding van de noodkreet van de doorvlooien geplaagde Boeren voor Ladysmith, dat deze onaangename diertjes hier in Holland worden verjaagd door enkele druppels petroleum. Tegen rheumatiek wordt aangeraden selderijmaar alle jonge groenten zijn goed voor lijders. Aan te raden voor hen is ook te slapen in wollen dekens, zonder lakens. (R. N.) Het gebeurde te Appeltern De familie van den te Appeltern vermoorden Brinman heeft uit Medenrblik van den hoofd schuldige, Scherf, een langen brief ontvangen, waarin deze zijn diep berouw uitspreekt en vergiffenis vraagt. Jongens naar den Transvaal Zondag zijn twee jongens uit Nijmegen van ongeveer 17 jaar, voorgevende naar 's Hertogen bosch te gaan, naar Antwerpen vertrokken, om naar den Transvaal te reizen. Wij vernemen, dat zij f 2u0 bij zich hebben en dat de ouders hen laten begaan. Een bedelaar op krukken was gisteren middag in de Ververstraat in Den Haag zoo dronken, dat men hem op een wagen naar het bureau Nieuwe Haven moest vervoeren. In het zuiden van Limburg begint zich een nieuwe sport te ontwikkelen nl. het houden van rattenconcoursen. Bestaat er in Valken burg reeds zulk een vereeniging, in Vaalburg heeft er zich ook een gevormd, die zich o a. ten doel stelt de foxterriers, die meestal tot dit doel gebruikt worden, te veredelen en af te richten. Deze vereeniging heeft besloten op Paasch-Maandag een internationalen ratten- wedstrijd te organiseeren in de weide van den heer P. Lousberg te Schieszhaag, waaraan vele Duitsche en Belgische liefhebbers hunne medewerking beloofd hebben. Voor oningewijden zij gemeld, dat een 3 of 5 tal ratten tegelijk in een met gegalvaniseerd ijzerdraad afgezet hok losgelaten worden, daarna een hond er bij. De hond nu, die het vlugst dit aantal knagers gedood heeft, heeft den eersten prijs en zoo vervolgens. Tot dit doel zijn reeds een 400-tal ratten in Parijs besteld. De sterfte onder de krijgsgevangen Boeren wordt steeds grooter en de ongerustheid neemt steeds too. De autoriteiten doen alle pogingen om de ziekte te bestrijden. Een ander trans portschip is aangekomen en zal meer ruimte en gemakkelijker verblijf verschaffen. De politie te Parijs heeft zeer toevallig de hand gelegd op een valsche munter, een zeer welgesteld burger, een kunstgieter, die betrapt werd, toen liij een valsch 5 francstuk ter betaling aanbood. Hij viel door de mand en verklaarde reeds tien jaar lang valsch geld te maken en voor een bedrag van 200.000 francs in omloop te hebben gebracht. De regeering van Transvaal heeft aan de consuls der mogendheden officieel mede gedeeld dat zij niet voornemens is de goud mijnen te vernielen en zulk een besluit nooit heeft genomen. Uit Lissabon wordt gemeld dat over den Beira-Umtali-spoorweg met volle toe stemming van de Portugeesche Regeering voorraden voor de Britsche troepen in Rhodesia zijn vervoerd. Daaronder moet een groote hoeveelheid oorlogscontrabande zijn en ook soldaten gaan langs dezen weg naar de plaats van hun bestemming. Het heet, dat men zich aan het Engel- sche hof bezig houdt met de samenstelling van een programma voor nationale feesten, die zouden plaats hebben door het geheele Vereenigd Koninkrijk bij gelegenheid van het sluiten van den vrede met Transvaal, waaruit sommige naïeven de gevolgtrekking maken dat koningin Victoria geneigd is, een einde te maken aan den strijd in Z.-Afrika. In den omtrek van Weenen en in de stad zelf is zooveel sneeuw gevallen, dat het verkeer op de verschillende plaatsen gestremd is. Ook het verkeer op de westbaan en op andere spoorweglijnen is gedeeltelijk onder broken. Aan de bladen wordt uit Pretoria ge seind, dat bij de begrafenis Yan commandant- generaal Joubert, president Kruger mededeelde dat Louis Botha den opperbevelhebber zal opvolgen. In Siberië, nabij de kust van de Behring- zee, zijn rijke goudaders ontdekt. Men seint uit Washington. Men ver neemt, dat aan Webster Davis, onder-secretaris van binnenlandsche zaken; die uit Zuid-Afrika terugkeerde, is afgestaan en verhuurd een schouwburg, waar hij voornemens is een redevoering te houden, de Engelschen aan te klagen, de Boeren te huldigen en interventie van de Vereenigde Staten te bepleiten. Davis zou, zoo wordt gemeld, gezegd hebben: Mijn geweten zou mij niet met rust laten, indien ik naliet de wereld in kennis te stellen met de vreeselijke dingen, die ik van hen weet. De nieuwste Engelsche berichten melden, dat president Kruger voornemens is een aanval te doen op Bloemfontein. De Boeren toonen een groote bedrijvigheid ten noorden van Glen, ongeveer vijftien mijlen van Hoemfontein. In zijn jongste proclamatie zou president Kruger aan vrouwen en kinderen den raad hebben gegeven Bloemfontein binnen vijf dagen te verlaten, daar hij voornemens is de plaats te beschieten en te vernielen en de burgers, die zich hebben overgegeven, te doen fusileeren. De „Morning Post" vertelt, dat Kruger gezegd zou hebben, dat hij binnen een week Bloemfontein heeft hernomen. De Boeren trekken, na versterkt te zijn door de troepen van Olivier en Grobler, in grooten getale zuidwaarts. In het Engelsche Lagerhuis heeft een der leden, een groot voorstander van Zondags rust, aan den onder-staatssecretaris van Buitenl. Zaken gevraagd, of de Regeering zou toelaten dat de Sabathsrust werd geschonden door machtiging te verkenen dat de Engelsche producten op de Parijsche tentoonstelling ook des Zondags te zien zijn. De heer Brodrick antwoordde, dat deze aangelegenheid alleen den commissarissen voor de tentoonstelling aangaat. De geachte interpellant had ook kunnen vragen of het wel met de Zondagsrust over een te brengen was, dat op dien dag Hr. Ms. troepen trachten de Boeren uit te moorden. Meer en meer blijkt het, hoe overdreven de Engelsche berichten waren omtrent de onderwerping van een groot deel der inwoners der Oranje-Vrijstaat en de beweringen, dat er geen Boer te zien was tusschen Bloem fontein en Kroonstad. Uit telegrafische berichten via Bloemfontein verzonden, dus van Engelsche zijde, bleek, dat in de onmiddel lijke nabijheid van die plaats het den Boeren gelukt is een geheel detachement Engelsche soldaten in eene hinderlaag te lokken en zich meester te maken van 7 kanonnen en de geheele trein met bagage volgens bericht uit Pretoria, bestaande uit 200 wagens. Het verlies der Engelschen bedroeg totaal aan dooden en gewonden 150 man, terwijl meer dan 200 worden vermeld als vermist, in Engelsche berichten een andere naam voor gevangen genomen. Bij Paardeberg, in de nabijheid van de oude legerplaats van generaal Cronjé bevindt zich reeds weder een Boeren-commando en meer en meer blijkt, dat de Boeren zoowel het front als de flanken van generaal Roberts legermacht bestoken, echter 'aan deze geen gelegenheid gevende ze te bestrijden, daar zij achter hun geliefde kopjes blijven. Het verlies aan paarden bij het Engelsche leger moet ontzettend groot zijn en blijkbaar leggen de Boeren het er op aan, dat verlies zoo groot mogelijk te doen zijn, terwijl zij boven dien beproeven zich zooveel mogelijk meester te maken van de paarden, die door deEngelschen werden achtergelaten op hun tocht naar Bloemfontein, om van de vermoeienissen te herstellen. In het Engelsche leger moet men groot gebrek hebben aan goede kleeding, terwijl de proviandeering van zulk een groote legermacht te Bloemfontein met groote moeie- lijkheden gepaard gaat. Vergadering van Maandag 2 April 1900, 's morgens 10 uur. Voorzitter de heer H. W. de Joncheere, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren 1\ Keijser, C. Keijser Pz., Keesom, Koning, Bakker, Mets, Lap, Roeper, Zijm en Dros. Afwezig met kennisgeving de heer Dikkers. Na opening der vergadering wijdt de Voorz. eenige woorden aan de nagedachtenis van den heer Westen berg, die gedurende 27 jaren het lidmaatschap van den Raad vervulde, waarvan 26 jaren met een kleine tus- schenruimte als Wethouder. Dat telkens het mandaat vernieuwd werd, was zeker wel een bewijs van ver trouwen in ZEd. gesteld door de kiezers. Gedurende de laatste jaren waren zijne krachten, door ouderdom en huiselijke omstandigheden verminderd. Met recht mag echter worden gezegd dat de heer W. zijn beste krachten heeft gegeven voor de gemeente Texel. De notulen der vorige vergadering hierop voorge lezen, worden onveranderd goedgekeurd. Hierop doet de Voorz. mededeeling dat op 13 Maart kasverificatie werd gehouden bij den gemeenteontvanger, dat boeken en kas in orde waren bevonden. In Kas was f 491.736. Ook boeken en kas der havendirectie waren toen in orde bevonden. De ontvangsten bedroegen f 7357.96, de uitgaven f 7502.33. Er was dus geen geld in kas. Opgave was ingekomen omtrent de verzonden en r "tvangen telefoonberichten op de verschillende telefoon kantoren op Texel gedurende 1899, waaruit bleek den Hoorn ontvangen 84, verzonden 35 berichten. Koog 25 4 Oosterend 247 222 Oudeschild 279 259 Waal 59 68 Verder was ingekomen Goedkeuring Kohier Schoolgelden le kw. 1900. Een missive van Ged. Staten als geleibrief van het Kon. besluit, waarbij volgens art. 49 der onderwijswet aan de gemeente Texel f 5000 subsidie wordt verleend. Een schrijven van H.H. Regenten van 't Algemeen Weeshuis, bevattende mededeeling dat de heer Aug. C. Keijser weer is herbenoemd tot president van dat college en deze die benoeming had aangenomen. Alle deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. De Voorz. deelt hierop nog mede, dat was ingekomen een request van Plaatsman, lantaarnopsteker te Oostereni om eene kleine verhooging van salaris. Op voorstel van den "Voorz. wordt dit request gesteld in handen van B. W., om daarover later preadvies uit te brengen. Een circulaire van eenige dames uit Haarlem, met betrekking tot pensioneering van oude gebrekkige vroedvrouwen, waarvan er ongeveer 200 in ons land zijn. Het doel der dames is een kapitaal te verkrijgen waardoor aan oude gebrekkige vroedvrouwen pensioen kan worden verleend, waardoor deze niet meer ver plicht zullen zijn hulp te verleenen, ofschoon het beter was indien ze zulks nalieten. Eene jaarlijksche subsidie wordt gevraagd. Op voorstel van den Voorz. wordt het gerenvoyeerd naar B. W. ter fine van preadvies. Verdaging tijdstip opheffing Bank van Leening tot 1 Mei 1900. Dit moest geschieden, om eene kleine moeielijkheid louter van administratieven aard. Bij opheffing der "Bank van"Leening op 1 April, zou ook het bestuur er van aftreden. Bij verkoop van de onafgeloste panden door het bestuur, is geen registratierecht verschuldigd, moet echter een ander dit doen, dan zou dit wel het geval zjjn, Wanneer

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2