fijne vette KOE, EIEREN." paaschfeestY Laatste "Waarschuwing Predikbeurten. Marktberichten. Aan de 0. L. School te Oosterend Engros Varkensslagerij eeq goed WERKPAARD, een fijne VETTE OS, een fijne vette SCHOT, Ontvangen eene groote partij ADVÉRTENTIËN. W. H. LAMPE, J. H. KALF, Arn. LAHGEYELD, Verzoek Kamer van Koophandel en Fabrieken te Heldertot ondersteuning adres inzake wijziging treinenloop zomerdienstregeling. Benoeming Onderwijzeres Zuid-Eierland. Prae-advies B. W. inzake pensioneering gemeente-veldwachters. Vaststelling kohier schoolgelden, 2e kwart. 1900. Zondag 8 April, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. Donderdag 5 April. Oosterend. 's Avonds 7 uur Ds Rooseboonr DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn, 's Nam. 2 uur Ds. Heep. Amsterdam, 2 April. Aangevoerd 329 Run deren, le kwal. 60 h 65 ct., 2de kwal. 56 et., 3de kwal. 50 ct. per KG. 175 Melk- en Kalf- koeien f 100 a f 220Graskalveren f k f 222 nucht. Kalveren f6 f 8 Schapen f k f Lammeren f f 475 vette Varkens 36 k 40 ct. per KG. Purmerend, 3 April. Aangevoerd 175 vette Kalveren 70 90 ct. per KG.660 nucht. Kalveren f 7 k f 17295 vette Varkens 38 42 ct. per KG.104 magere Varkens f 12 f 18; 364 Biggen f 6 a f 9.—2220 Schapen en Lammeren 380 Runderen en 9 Stieren Kip-Eieren f 2.50 k f 3.per 100. Vette Koeien, prijshoudend, handel matig f 0.52 k t 0.64 per KG. Magere Koeien, lager in prh's, handel stug, f 70 h f 150 per stuk. Melkkoeien lager in prijs, handel stug, f 110 k f 190 per stuk. Vette Kalveren, prijshoudend, handel matig, f 0.70 k i 0.90 per KG. Nuchtere Kalveren, prijshoudend, handel vlug. Vette Varkens, prijshoudend, handel vlug. Magere Varkens en Biggen prijshoudend, handel matig. Vette Schapen prijshoudend, handel vlug, t 18 a f 26 per stuk. Overhouders prijshoudend, handel stug, f 14 k f 22 per stuk. ,ïri?n(Aeu' 2 April. Termarktzijnaangevoerd: 1400 Runderen, 9000 Schapen en lammeren, 10 Kalveren, 15 Yarkens. Men noteert Runde- ren f 0.41 a f 0.70; Schapen en lammeren f 0.52 a f 0.90Kalveren f 0.a f 0.Varkens f 0.40 af 0.62. wordt gevraagd eene onderwijzeres in de nuttige handwerken. Jaarwedde f 150. Stukken aan den Burgemeester vóór 15 April 1900. van Nieuwendijk 55, AMSTERDAM, levert thans hard en dik gerookt spek 23 ct. perkilo. gezouten 22 Mager gerookt spek 28 gezouten 27 De ondergeteekende bericht aan zijn geachten begunstigers dat hij voor het aanstaande Paaschfeest zal slachten een gemest op den stal van den Heer C. P. Keijser. Vleesclikouwer. voor hen, die kippen houden in den omtrek van de „Vollemolen". Binnen 8 dagen schadevergoeding voor de vernieling aangericht in de bloembollen, enz. A. TV. KONING. S. O. FELUM-AiN" vraagt to koop liefst Merrie, geschikt om van te fokken, of een nog onbetuigde. De ondergeteekende besteedt yooi- versche EIEREN f 2.25 per 100, van 40 stuks in 't Kilo. KOOG. De ondergeteekenden berichten hunnen ge- achten begunstigers en plaatsgenooten, dat zij voor het aanstaande PAASCHFEEST twee fijne heesten zullen slachten, en wel: van den Heer S. P. Keijser, en van den Heer A. Dros Az. Hopende met een druk bezoek vereerd te worden. Met achting. Uw Dienaren, J. P. KIKKERT, j Vleesch- A. RAN, houwers. punt- en gewoon Heiningdraadextra taai gegloeid Draad voor Hooi- en Zeegraspersen: Draadkrammen DraadnagelsGevlochten draad in verschillende breedten en wijdten der mazen Schoppen, Mestvorken, Graven, enz. De prijs van Puntdraad is nu nog f 5 de haspel van 25 kilo, maar zal spoedig duurder zijn. Zoo ook de prijzen van „Godin" gegoten Fornuizen, die deze noodig heeft raad ik aan ze spoedig bij ons te koopen. Wij verkoopen nu nog (door voorraad) beneden de tegenwoordige prijzen. Met aanbeveling, J. J. KUIJPER, Parkstraat. nu de opheffing werd verdaagd tot 1 Mei, zou alles nog in April kunnen worden geregeld, terwijl bovendien nog tot 16 April gelegenheid kan worden gegeven tot aflossing der panden. Met algemeene stemmen wordt besloten de opheffing uit te stellen tot 1 Mei a. s. Aanbieding rekening onderhoud Waalderweg 1899. Zooals bekend, moet de gemeente de helft van de kosten van het onderhoud betalen. Totaal bedroegen die over 1S99 f 512,256, zoodat de gemeente f 271.25'/., zal moeten bijdragen. Met algemeene stemmen wordt de rekening goed gekeurd. Af- en overschrijvingen begrooting Algemeen Weeshuis 1899. Deze waren noodig omdat het bedrag voor enkele posten geraamd was overschreden, nl. die voor trakte menten (ten gevolge van de verhooging van het traktement van den boekhouder, dat van f 50 was gebracht op f 100), post huishoudelijke uitgaven, onder houd landerijen en gebouwen, eindelijk die voor wagenvrachten (door het vele vervoer van kunstmest). Door den heer C. Zijm wordt gevraagd of het besluit der verhooging jaarwedde boekhouder goedgekeurd is door den .Raad. De Voorz. antwoordt, dat de Raad daarover niet heeft te beslissen. De heer Zijm geeft te kennen die verhooging toe te juichen. Aanbieding rekening Alg. Weeshuis 1899 en begrooting 1900. Beiden worden gesteld in handen van eene commissie, om er later rapport over uit te brengen. Deze commissie bestaat uit de heeren Dros, Bakker en Keesom. Benoeming Begentes Alg. Weeshuis. Door het overlijden van mej. ZoeteliefYerkeeren, die van Mei 1881 af veel had bijgedragen tot bevordering van den bloei der inrichting, moest er eene regentes worden benoemd. De alphabetisehe aanbeveling bestond uit het volgende 3-tal dames: Mej. N. KeesomDijt, Mej. A. M. ReijMoorman en Mej. T. ZoetaliefGraaf. Bij stemming werden op MejN. KeesomDijt uitgebracht 6 stemmen, terwijl elk der andere dames ieder 2 stemmen op zich hadden vereenigd. Gekozen werd alzoo Mej. N. KeesomDijt. Wijziging heffingsverordening havengelden. In bedoelde verordening was een schrijffout inge slopen, die niet was opgemerkt bij de Gemeente, Prov. Staten, noch Rijk, alle eer van de ontdekking komt toe aan den heer Bakker, zegt de Yoorz. De fout bestaat hierin, dat voor vaartuigen boven 100 ton, moet worden betaald voor vuurgeld 2 cent per ton, in plaats van 20 cent per ton, zooals in de verordening staat. De fout moest worden hersteld. De wijziging moest ook de Kon. goedkeuring verkrijgen. Met algemeene stemmen wordt de wijziging goed gekeurd. Door genoemde Kamer van Kooph. en Fabr. was een request opgezonden naar Z. E. den Minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid om wijziging treinen loop zomerdienstregeling, in hoofdzaak hierin bestaande, dat de sneltrein des morgens ook door de Zaanstreek* sneltrein zou zijn en verder, dat des middags een sneltrein zou loopen van Amsterdam naar Den Helder, gewezen wordt op den buitengewoon langen tijd ongeveer 21/, uur, dien men thans noodig heeft, wanneer men ongeveer 3 uur van Amsterdam naar Den Helder vertrekt. Op voorstel van den Voorz. wordt het adres gesteld in handen van B. W. ter afdoening, terwijl de heeren Keesom, Koning, Dros en Mets worden verzocht genoemd College van advies te dienen. Genoemde heeren geven te kennen hunne diensten wel te willen verleenen. De heer Mets zegt, dat hij de "wijzigingen ook zeer in 't belang acht van het Texelsche publiek. Voor bedoelde betrekking hadden zich drie sollicitanten aangemeld. In overleg met den arr. schoolopziener en na gehoord advies van het betrokken hoofd aer school, was de in ons vorig nummer reeds opgegeven voordracht opgemaakt. Met algemeene stemmen werd tot onder wijzeres te Zuid-Eierland benoemd Mej. A. Dousmate Oosterend. De Yoorz. herinnert, dat indertijd omtrent die pensioneering eene circulaire was ontvangen, welke was gezonden naar B. W. De voorwaarden daarin vervat waren echter minder aannemelijk. Eene later ontvangen circulaire gaf betere voorwaarden, daar hierin niet alleen pensioen werd aangeboden op 65-jarigen leeftijd, doch indien de verzekerde voor dien tijd kwam te sterven, zou 94 percent der betaalbare premie worden teruggegeven. Gaarne had men er echter ook nog in zien opgenomen uitkeering bij invaliditeit. In hoofd zaak is echter aan den wensch van B. TV. voldaan, zoodat ze hebben gemeend prae-advies te moeten uitbrengen. Bijaldien stellen zij voor den gemeente-veldwachter Van der Poll, zijnde de eenige, die er voor in de termen valt, daar de andere de betrekking van veldwachter als bijbaantje hebben, te verzekeren voor een pensioen van f 250 's jaars, in te gaan op 65-jarigen leeftijd. Als bijdrage in de te betalen premie zou Van der Poll 5°/« van zijn traktement, zijnde f 20, moeten bijdragen, waartoe deze gaarne bereid was. Yolgens het bijgevoegde tarief zou door de gemeente dan nog f 60.15 moeten worden bijgedragen. Een groot voordeel voor de gemeenten in de pensio- neering van veldwachters was gelegen in de omstandig heid, dat het aantal veldwachters op hoogen leeftijd, uie feitelijk voor hun ambt ongeschikt waren, zou verminderen, terwijl bovendien de verzekerden onafhan kelijker zouden kunnen optreden, daar ze geen vrees behoefden te hebben voor den ouden dag. De heer Dros vraagt of ook na 65-jarigen leeftijd de Premie nog moest worden betaald. De Yoorz. zegt, dat dit niet het geval is. j hoer Dros meent, dat de gemeente beter zelf ue risico kan staan van de verzekering, daar hij de te betalen premie te hoog acht. De Yoorz. merkt op dat men dan Gemeente-pensioen- vurzekering zou krijgen hetgeen voor een enkel persoon wel w&t bezwaarlijk zou zijn. Een vrij langdurige discussie ontspon zich hierop over de vraag of de premie te hoog was, of niet, of de gemeente zelf de risico niet kon staan enz. totdat eindelijk door den heer Roeper werd voorgesteld de zaak te verdagen tot een volgende vergadering. Een voorstel dat door den heer Mets werd gesteund, die er aan toevoegde dat dan nog zou kunnen worden onderzocht of men niet tegen lager premie kon ver zekeren. Op laatstgen. opmerking werd door den Voorz. ge antwoord, dat hij voor zich daar in geen geval toe te vinden was, omdat het onderzoek in zake de pensio neering enz. z. i. zeer nauwgezet was geschied en het zeker niet dan van groote verwaandheid zou getuigen, indien men het werk van de commissie, die zich be langeloos had opgeworpen om den gemeenteveldwach ters een pensioen te verschaffen nog zou willen ver beteren door gunstiger conditie te zoeken voor een enkel persoon, dan zij konden verkrijgen voor een groot aantal. Het voorstel van den heer Roeper hierop in stem- ming gebracht wordt met 6 tegen 4 stemmen aange nomen. Tegen stemden de heeren Koning, Lap, Zijm en C, Keijser. Ter behandeling hiervan gaat de raad oueriin geheim comité. >Na heropening wordt het kohier vastgesteld tot ten bedrag van f 699.15. Bij de rondvraag wijst de heer Zijm het Dag. Bestuur op den min gunstigen toestand van de straat bij het gesticht van Weldadigheid. De Voorz. zegt, dat B. W. plan hebben de straat daar en op verschillende andere plaatsen te doen her stellen, doch dat er op heden door gebrek aan werk lieden niets aan kan worden gedaan. Vermoedelijk zal het na de kermis zijn, voor er iets aan kan gedaan worden. De heer Mets zegt vernomen te hebben dat verschil lende brandmeesters er wel voor zouden zijn de ver plichte jaarlijksche beproeving der brandspuiten weder in te voeren. De Yoorz. antwoordt dat men bezig is met de samen stelling van eene nieuwe verordening op de brandweer min of meer in den geest der vroegere. De heer Bakker vraagt inlichtingen omtrent de benoeming leden der stembureaux en vraagt of de benoemden daarvan niet in kennis worden gesteld. De Yoorz. antwoordt, dat dit niet de gewoonte is, doch dat er geen bezwaar bestaat schriftelijk de be noemden er mee in kennis te stellen. De heer Dros zegt, dat het hem genoegen doet te vernemen, dat eene nieuwe verordening op de brand weer in bewerking is, en voegt er aan toe, dat hij anders nog wel iets zou hebben op te merken omtrent de regeling er van bij de laatste brand, waar wel wat te wenschen overbleef. De Yoorz. zegt, dat het hem genoegen doet dat de heer Dros er op wijst en deelt mede, dat de spuitgasten op één Da allen present waren, toen ze werden afge roepen, dat de aanjager betrekkelijk spoedig water gaf, in aanmerking genomen dat het water zoo veraf moest worden gehaald en de slangen over particulieren erven moesten worden geleid. Het spijt de Voorz. echter, dat men zoo weinig inziet, dat ieder zedelijk verplicht is hulp te verleenen, maar dat de vraag wordt gesteld wat is er mee te verdienen? De heer Dros zegt er getuigen van te zijn geweest dat men niet aan de roepstem om te helpen gehoor gaf. Niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. (Bevestiging nieuwe Lidmaten). Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. (Bevestiging nieuwe Lidmaten). Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. (Voorbereiding voor het Avondmaal), 's Avonds half 8 uur Ds. Smits. (Bevestiging nieuwe Lidmaten). Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 3