fijn wit Kastpapier Buitenland. Marktberichten. Predikbeurten. Neem proef! Neem proef! W aarschuwing-. AD VERTENTIËN De vrachtwagen van onderge- llP'P teekende zal wegens de Goede Vrijdag, DONDERDAG 12 April rijden. Wij leveren LANGEVELD DE ROOM. heer, ik verzoek u beleefd in het vervolg dergelijke aardigheden te laten." De aange sprokene, geheel onschuldig aan het gebeurde en zelfs onbekend met de commando's, trachtte zich te verdedigen, maar de luitenant liet een „voorwaarts marsch!" hooren en daar mede liep de zaak af. (Vad.) Bij den voorz.-penningmeester van het Hoofd-comité van het Nederl. Roode Kruis is nog ontvangen f 123,21, te zamen thans f 204.340.73. Te Schoonrewoerd is een 3V3-jarig meisje in het veld verbrand, bij gelegenheid dat er aardappelstroo enz. werd verbrand en de vader zich even van daar had verwijderd. Zekere L. te Teteringen (bij Breda) viel daar hij te topzwaar was, over een boom en brak een been. Den volgenden dag verklaarde de man dat hij minstens 50 borrels had gebruikt en zulks werd door getuigen voor waar verklaard. Donderdagavond kwam te Rotterdam van Buenos-Ayres aan het stoomschip „Pampa" geladen met 5000 tons graan. De binnenkomst van dit schip was eeniger- mate een verrassing, daar de afvaart naar Rotterdam niet vermeld is, terwijl het schip bovendien niet in Lloyds Index voorkomt. Bij informatie is aan „De Scheepv." intus- schen gebleken, dat dit een Argentijnsch gouvernements-stoomschip is, dus behoorende tot de Argentijnsche marine, hetgeen ook blijkt uit de uniformen der opvarenden, die bovendien niet minder dan 120 in aantal zijn. Het schip is bestemd om ammunitie te Ham burg te halen. Om de kosten der reis te compenseeren heeft het gouvernement het schip een volle graanlading gegeven. Hier gingen dus oorlogs- en koopvaardij-marine hand-in-hand. Niet minder dan 14 gevallen van lepra (melaatschheid) kwamen het vorige jaar in Noordholland voor. De lijders werden allen in Oost- of West-Indië besmet, behalve een niet bacteriologisch geconstateerd geval. De kiesvereeniging „Algemeen Belang" te Brielle, heeft den raad dier gemeente bij adres verzocht het wieden der straten voortaan door werklieden der gemeente te doen ge schieden. Door den heer Ter Haar, leeraar in de voedingsleer aan de Rijks-landbouwschool te Goes Z3.1 tienen Vtof najaar wordon nifcgogovon „Ons vee"; een werk over het fokken, veredelen, verplegen en voeden van paarden, rundvee, schapen en varkens. Het werk zal in bevattelijken stijl worden geschreven en versierd met een tiental tusschen den tekst geplaatste platen. Zoo langzamerhand is Roberts' hoofd macht in Bloemfontein geheel omringd door de Boeren. Nacht en dag moet de spoorweg door de Engelschen worden bewaakt en ondanks de afmattende dienst, die daarvoor van de Engelsche soldaten wordt gevergd, zal het toch zeker ook niet lang meer duren, of ook deze zal door de Boeren worden aangevallen en vernield of in 't bezit gehouden dan breekt voor Roberts en de zijnen een benauwde tijd aan. Gebrek aan amunitie en levensmiddelen enz., zal niet lang uitblijven en hij zal tot handelen worden gedwongen, ondanks zijn gebrek aan paarden, enz. De tocht van Roberts naar Bloemfontein, die een ware zegetocht voor hem was, kon op die wijze wel eens op voor hem min aangename wijze worden gevolgd door een terugtocht naar een voor de Engelschen meer veilig gebied, want meer en meer blijkt het, dat de onder werping van vele Vrij staters niets dan schijn was en dat ze in werkelijkheid de Boeren zooveel mogelijk helpen en hen op de hoogte houden van de bewegingen van den vijand. Volgens nadere berichten bedroeg het verlies der Engelschen bij Reddersburg (bij Bethanie) 2 dooden en 2 gewonden aan officieren, 8 dooden en 33 gewonden aan minderen, benevens 8 officieren en 538 minderen, die werden gevangen genomen. Volgens bericht uit Pretoria werden bij Milliespruit geen 7, maar 11 kanonnen op de Engelschen buit gemaakt. Het totaal der op dien dag gemaakte gevangenen bedroeg 389. Generaal Bulier is reeds bijna zes weken te Ladysmith tot werkeloosheid gedoemd en wanneer de Boeren het hem niet al te lastig maken, kunnen er nog wel eenige weken rust voor hem bijkomen. Volgens Engelscho berichten begint de bezetting van Mafeking eenige meerdere moed te krijgen, daal de Boeren, naar beweerd wordt, die plaats niet meer zoo nauw insluiten. Volgens een bericht aan „de Temps" worden de troepen van generaal Methuen in den rug door de opstandelingen uit Carnarvon en Kenhardt aangevallen; dus in de Kaapkolonie is ook de opstand nog verre van gedempt. Reeds sedert 6 maanden duurt nu reeds de oorlog in Zuid-Afrika en onwillekeurig vraagt men zich af, hoe lang nog zal hij moeten duren De „Ind. Beigenoemt de straffen, die de „Code Penal" van 1867 (de wet van 12 Maart 1858 over aanslagen op vreemde staats hoofden is niet van toepassing) op het misdrijf stelt. Men acht het 't waarschijnlijkst, dat Sipido, die een aanslag pleegde op den prins van Wales en die nog geen 16 jaar is, tot zijn een-en-twintigste jaar ter beschikking van den Staat wordt gehouden, of als krank zinnige van alle strafvervolging wordt vrij gesteld, doch volgens art. 71 van de C. P. door de regeering in een krankzinnigengesticht zal worden opgesloten. De militaire medewerker van de „West minster Gazette" raadt aan om spoedig een groote hoeveelheid rijwielen naar Bloemfontein te zenden. Nu lord Roberts gebrek aan paarden heeft, zou een sterk corps wielrijders groote diensten kunnen doen. De Vrijstaatsche wegen zijn vrij goed berijdbaar en een leger macht te fiets zou zich snel kunnen ver plaatsen. De dochter van een predikant te New- York zou trouwen en haar vader zou de plechtigheid voltrekken. Doch zie, hij werd ziek en voelde zijn einde naderen. Nu deed hij een phonograaf komen, hield zijn toespraak tot het toestel en stierf tevreden. Sedert is het huwelijk gesloten: de stem „van over het graf verbond de jongelieden in den echt. Onophoudelijk doen de Boeren, die te Simonstown krijgsgevangen zijn, pogingen, om te ontsnappen. Dezer dagen hebben weer 14 het geprobeerd. Een hunner werd gedood, een ernstig gekwetst en een derde weder gepakt. De andere zijn ontsnapt. „Laffan" wijst er op, dat de Boeren klaarblijkelijk al hun krachten inspannen om Ladybrand en Thabanchu in hun bezit te houden. Het land om deze steden is bekend voor zijn rijkdom aan graan, en dus van veel waarde voor den vijand. De correspondent van de „Times of Natal" te Lorenqo-Marquez, die reeds meer malen de aandacht hoeft gevestigd op de swaro kanonnon voor Transvaal, die onlangs over Portugeesch gebied zijn ingevoerd, en op de honderden gewapende vrijwilligers, die over Delagoabaai wekelijks naar Transvaal gaan, heeft nu aan zijn blad het volgende geseind „Een welbekende firma hier ter stede ont ving dezer dagen uit Pretoria een wissel van meer dan 20,000 pd. st. op de schatkist. „Het is opmerkelijk, hoe gemakkelijk het zware geschut voor Transvaal hier is door gevoerd. Wat zal het volk zeggen, als het de waarheid verneemt omtrent Delagoabaai?" De correspondent doelt hier op twaalf zware kanonnen, die nog onlangs in Fransche en Duitsche schepen voor Transvaal zijn aan gevoerd, voegt de Londensche „Times" hierbij. Hij vermeldt ook, dat maandelijks 500 vrij willigers voor Transvaal aankomen. Men vreest te Londen dat de Regeering der Yereenigde Staten, tengevolge van het optreden van den heer Webster Davis en in verband met den partijstrijd, die noodzakelijk aan de presidentsverkiezing zal yoorafgaan, zich genoodzaakt zal zien onder den druk van de openbare meening in den Zuid-Afri- kaanschen oorlog tusschenbeide te komen, in welk geval de Yereenigde Staten onmiddellijk gesteund zouden worden door het meerendeel der Europeesche mogendheden. Pni'merend, 10 April. Aangevoerd 231 vette Kalveren 70 90 ct. per KG.640 nucht. Kalveren f 8 f 19220 vette Yarkens 39 a 43 ct. per KG.97 magere Varkens f 10 a f 22: 331 Biggen f 6 k f 9.1925 Schapen en Lammeren 449 Runderen en 10 Stieren Kip-Eieren f 2.80 k f 3.10 per 100. Vette Koeien, hooger in prijs, handel vlug f 0.52 k f 0.68 per KG. Magere Koeien, prijshoudend, handel stug, f 80 A f 150 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, handel stug, f 110 k f 190 per stuk. Vette Kalveren, prijshoudend, handel vlug, f 0.70 f 0.90 per KG. Nuchtere Kalveren, hooger in prijs, handel vlug. Vette Yarkens, prijshoudend, nandel vlug. Magere Yarkens en Biggen prijshoudend, handel matig. Vette Schapen lager in prijs, handel vlug, f 18 f 25 per stuk. Overhouders prijshoudend, handel stug, f 14 f 23 per stuk. Vrijdag- 13 April. (Goede Vrijdag). Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. (Avondmaal). Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. (Avondmaal). Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. 's Avonds half 8 Ds. Smits. (Avondmaal). Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksclorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. 's Avonds 7 uur Ds. Rooseboom. Zondag- 15 April. (Ie Paaschdag). HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg.. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn, 's Nam. 2 uur Ds. Heep. Heden trof mij een zware slag door het plotseling overlijden mijner innig geliefde Echtgenoote JACOBA CORNELIA DUINKER, in den ouderdom yan ruim 29 jaar, mij nalatende een kindje van slechts drie dagen. D. VOS Pz. Burg, Texel, 9 April 1900. Heden overleed na een kortstondig doch smartelijk lijden onze geliefde dochter en zuster JACOBA CORNELIA DüINKER, in den ouderdom van ruim 29 jaren. De hoop op een eeuwig zalig wederzien lenigt onze smart. Haar diepbedroefde Vader Broeders en Zuster, Burg, Texel, 9 April 1900. Op Dinsdag 10 April overleed tot onze diepe droefheid mijne dierbare Echtgenoote en der kinderen zorgvolle Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mej. A. S EL SER, in den ouderdom van 72 jaar en ruim drie maanden. Zij, die haar in haar leven gekend hebben, zullen beseffen hoe zwaar ons dit verliestreft. Mede namens kinderenbehuivd- en klein-kinderen, J. BEUMKES. Horntje, Texel, 10 April 1900. Een ieder wordt gewaarschuwd voor dengene, die over mij zoo'n leugenachtige lastertaal durft uit te speken. SI. J. DEKKER, Tuinman, BURG. J. M. Jz. WITTE, COCKSDORP. op het gewone groote formaat voor onderstaande uiterst laag gestelden prijs: Prima extra zwaar per hoek 45 et., p. 5 vel 10 ct. h 35 6 10 Fijn blauw glad kastpapier per boek 37'A ct. per 6 vel 10 cent. Aanbevelend,

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2