N°. 1317. Donderdag 19 April. A®. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag' der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 18 April 1900. Een tochtje met muziek door het fanfare corps gemaakt door de straten van ons dorp, valt steeds in den smaak bij velen onzer ingezetenen; geen wonder, dat ook Maandag ondanks het min gunstige weder toch velen genoemd corps op zijn weg door het dorp vergezelden, terwijl tal van anderen niet konden nalaten even de warme kamer te verlaten, om buiten te genieten van de opwekkende toonen der muziek. Dit tochtje geeft alweer oen voorproefje van hetgeen ons wacht, wan neer de zomer weder in 't land is en de vereeniging weder de goedheid heeft ons op een of meer concerten in het Park of op de Groeneplaats te vergasten. Vooral bij zulke gelegenheden blijkt het hoe groot het aantal is van hen, die goede muziek op prijs stellen. Voor de betrekking van onderwijzeres in de nuttige handwerken te Oosterend, welke betrekking vacant komt door het vertrek van mejuffrouw Dousma naar de O. L; school te Zuid-Eierland, hebben zich naar wij vernemen een 6-tal sollicitanten aangemeld, allen van Oosterend. Den Hooen, 16 April. Tijdens het ruwe weder der laatste dagen spoelde op 't strand alhier eenig stophout aan alsmede wat planken en hazelnoten. Oudeschild, 16 April. Dag aan dag hangt het stormsignaal en 't is dan ook reeds dagen achtereen verre van wat men pleegt mooi lenteweer te noemen. Dit alles werkt natuur lijk zeer schadelijk op de visscherij. Op stroom dreef heden wrakhout en ook eenig nieuw hout, voornamelijk stuwklossen en mijnstut- ten. 't Was echter te onstuimig om iets te bergen. 17 April. In de „Zeven Provinciën'' hield de heer de Jongh, van de Waal, gisteren avond voordrachten. Daar de toegangsprijs slechts 10 ct. bedroeg, was nog al wat publiek, meerendeels jeugdig, aanwezig. Ware meer bekendheid aan dezen voordrachtenavond ge geven, zoo zou stellig de zaal wel geheel vol zijn geweest. 't Zou overbodig zijn te zeggen dat de hoorders in waarheid genoten van alles wat de zoo gunstig bekende déclamator ten beste gaf. Een luid applaus was dan ook een wel verdiende waardeering na elke voordracht. Gaarne wenschen wij in den a. s. herfst weer van de schoone talenten van den Heer de Jongh te mogen genieten. Oosterend, 17 April. De Jongelingsver- eeniging „Beproeft alle dingen en behoudt het goede" hield gisteren in de Gereiormeerde Kerk hare jaarvergadering, welke werd bijge woond door vele vrienden en belangstellenden en afgevaardigden van andere vereenigingen. Vooraf werd eene toespraak gehouden door den Weleerw. Heer Ds. Rooseboom en wel volgens het woord uit Hebreen 1124, 26 en 26, waarna te 7 uur de vergadering ge opend werd door den Voorzitter A. Timmer. De Secretaris deed hierna verslag over het verloopen jaar, waarna de Penningmeester rekening deed en de Bibliothecaris een en ander mededeelde over de Bibliotheek. Nadat het woord gegeven was aan ver schillende afgevaardigden van zustervereeni- gingen, die hunne beste groeten overbrachten ging men over tot de eigenlijke feestelijk heden, bestaande in tal van samenspraken en zangstukjes, opgeluisterd en afgewisseld hoor orgelmuziek, terwijl het niet ontbrak aan vele versnaperingen. De Jongelingsvereeniging kan wederom met genoegen op haar feest terugzien, alsmede op hare handelingen van het verloopen jaar. By het sluiten werd door den Voorzitter dank gebracht voor de betoonde belangstelling en werden de beste wenschen uitgesproken voor den bloei der Vereeniging. Alhier heeft zich eene commissie ge vormd voor het houden van eene ringrijderij met paard en Tilbury op den tweeden Pink sterdag a. s. Voor deze volksvermakelijkheid is bereids welwillend vergunning verleend door het E.A. Hoofd onzer Gemeente. De Cocksdorp, 17 April. Naar men mede deelt zijn er veel wezels (harmelingen) in de Eierlandsche duinen. Deze diertjes schijnen het voorzien te hebben op eendeneieren en konijnen. Herhaalde malen worden nesten van eendvogels gevonden, waarvan de eieren door wezels zijn leeggedronken. Zeker geen verblijdend verschijnsel voor eierenzoekers, fretteerders en jagers. Op het Noordzeestrand worden, noten, amandelen, enkele sinaasappelen en Spaansche peper gevonden. Ongeveer 2400 jongelui nemen dezer dagen deel aan het onderwijzers-examen, niettegenstaande nog velen van het vorige jaar te vergeefs naar eene beti ekking uitzien. Bij het Hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis is naar men verneemt nog geen bericht ingekomen omtrent den uitslag der novineren Nnm- '"Merlandscha Reereering op verzoek van den voorzitter van voormela comité bij de Engelsche Regeering aangewend, om Nederlandsche geneesheeren te kunnen uitzenden naar Simonsstad of St.-Helena ter verpleging en verzorging der krijgsgevangen Boeren. Het lag in de bedoeling drie geneesheeren te zenden voor den tijd van vier maanden, de heen- en terugreis inbegrepen. Bij den Burgerlijken Stand der gemeente Hekendorp werd de vorige week aangifte gedaan van de geboorte van een meisje, genaamd Annigje Gerrigjen Krugerina Jou- bertina. Bij een onweder, vergezeld van hevige rukwinden, is Vrijdagmiddag te Enschede aan den Voortsweg een in aanbouw zijnde woning ingewaaid, waarbij 2 personen onder een vallenden muur geraakten. Beiden werden gekwetstde een moest per brancard naar het Ziekenhuis worden vervoerd. Bij de oproeping voor akte examens te Groningen heeft eene niet onvermakelijke vergissing plaats gehad. Er is geen rekening mede gehouden, dat Paasch-Maandag, Hemel vaartsdag en Pinkster-Maandag in den examen tijd vallen. De voor die dagen opgeroepen candidaten zullen nu wel het allerlaatst aan de beurt komen. In een Geldersche gemeente heeft de onlangs gehouden volkstelling een zeker On voorzien gevolg gehad. Een ongehuwde 58- jarige vrouw, wel een arme van geest, doch steeds normaal en voor haar werk op den steenoven en in huis geschikt, ging als zoo vele anderen in de eerste week van Januari op naar de school, waar de secretaris zitting hield om de menschen met het invullen der kaarten te helpen. Bij het aantal deuren en vensters harer woning vergat zij de voor deur op te geven. Toen dit haar op de wan deling huiswaarts inviel, bezwaarde dit haar zeer, en schreiend kwam ze thuis. Zij zag deze onjuistheid voor een groot vergrijp aan, en meende gestraft en spoedig weggehaald te zullen worden. En treuriger, bijna onge looflijk, maar waar! deze waan is tot heden niet geweken, integendeel van dag tot dag erger en hardnekkiger geworden. Onophou delijk peinst en jammert zij dag en nacht over de vergeten deur, en vervalt tot melan cholie. Aan den minister van buitenlandsche zaken is een schrijven gericht door den Neder- landschen consul te Ruhrort, waaruit blijkt, dat nogsteedszeer vele Nederlandsche arbeiders in Duitschland werk gaan zoeken, zonder van een nationaliteitsbewijs te zijn voorzien. Hun pogingen, om werk te vinden, mislukken dientengevolge veelal, zoodat zij spoedig arm lastig worden. Onjuiste inlichtingen, door burgemeester of secretaris verstrekt, zouden dikwijls de oorzaak zijn van het gemis van bedoeld bewijs. Al de infanteriecorpsen van ons land behalve de garnizoenen van Assen en Amersfoort zullen dezen zomer achter eenvolgens in het gevechtsschieten geoefend worden op de terreinen te Harskamp. Ook de cavalerie en een detachement mariniers zullen zich daar in het schieten gaan oefenen. Er gaat sinds een paar weken veel in den zeegrashandel om. Vooral de verzending van Vieringen is belangrijk. Naar beweerd wordt, gaat veel van het zeegras naar Enge land en schijnt daar in matrassen enz. te worden gebezigd, ook al in verband met den oorlog in Zuid-Afrika. De meerdere handel schijnt op den prijs niet veel van invloed te zijn. Men schrijft uit Haarlem De^ kleermader Kuiper, die aannemer is wegens te laat leveren, beboet met f 7l00. De man verzoekt nu den raad beleefd van die boete te worden ontslagen. Voor de rechtbank te Zutfen heeft terecht gestaan de vrouw te Apeldoorn, verdacht van poging tot moord op haar echtgenoot, door in een voor dezen bestemden pannenkoek muizentarwe te doen en den aldus toebe reiden koek haren man voor te zetten. De man ontdekte nog te juister tijd het vergif, zoodat hij niet van den koek gebruikte. Eisch van het O. M. 2 jaar gevangenisstraf. Te Aal ten is sedert eenige dagen zoo danig gebrek aan steenkolen, dat men in de fabrieken hout als brandstof heeft moeten nemen. Reservekader! De „Vragen des Tijds" bevat van de hand des heeren J. E. Stokvis, te 's-Gravenhage, een opstel, waarin hij de volgende grieven, kort saamgevat, tegen de tegenwoordige instel ling, opsomt: le. klassen-bevoorrechtingdoor het stellen van onnoodige eischen van intellectueels ont wikkeling, en daardoor uitsluiting van vele maatschappelijke klassen 2o onbruikbaarheid; door onvoldoende op leiding, te korten en verbrokkelden diensttijd te snelle en te gemakkelijke promotie 3o. onverdiende bevoorrechting boven het vrijwillige kader, door meer rechten, grootere bevorderingskansen bij mindere militaire ge schiktheid 4o. verijdeling van de uitwerking van den persoonlijken dienstplicht: door gelijk stelling van reservekaderdienst met vervulling van dienst bij de militie, waardoor een voor naam deel van de ontwikkelde mititieplich- tigen, die men in het leger verwachtte te brengen, er feitelijk buiten blijft; 5e. verwaarloozing van het militiekader: door onttrekking daaraan van de meest ge schikte elementen; 6e. ondermijning van de krijgstuchtdoor dat het reservekader, ofschoon mede geroepen om de discipline te betrachten en te hand haven, daartoe niet geschikt kan zyn; 7e. het ontstaan van een ontevreden geest in het leger: door de verbittering en ont moediging van de officieren en het vrijwillige kader, en ontevredenheid van het reservekader zelf tengevolge van zyn scheeve positie en zyne bejegening in den troep. TEXELSCHE COURAET, Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1