Buitenland. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat bij den landbouwer KI. Wit te Lands meer, bedrijfboer voor den heer G-. de Ridder Gz., een koe drie levende kalveren heeft ter wereld gebracht. Van het eiland Wieringen wordt geschre ven aan „de Telegraaf" Zaterdag werd door onzen burgemeester, den heer Kolff, een bespreking gehouden met de Zuiderzeevisschers te Oosterland op Wierin gen, in zake de vlootrevue van Zuiderzee- visschersvaartuigen Overtuigend werd bewezen, dat de burge meesters Kolff en Calkoen niet naast het plan der Nederlandsche Visscherijyereeniging een andere hadden opgeworpen, doch dat dit plan reeds in bewerking was eer men het bij de Nederl. Visscherijvereeniging opperde. Tevens werd eene circulaire van den directeur, den heer J. Zwier Visser behandeld, waarin werd gesproken van een miskenning van den Bond, naar aanleiding waarvan de heer Kolff opmerkte dat het verzoek om medewerking aan alle visschers leden en niet-leden was gericht, zonder den Bond te erkennen of te willen miskennen. Een geacht ingezetene had met instemming van den Burgemeester zijn bemiddeling aan geboden, ten einde den directeur tot samen werking te bewegen, doch dit gelukte niet. De afdeeling Oosterland op Wieringen verklaarde, na inzage der stukken, zich niet gebonden te achten het aan den heer Zwier Visser gegeven woord gestand te doen. Besloten werd dien heer te verzoeken aan het plan der genoemde Burgemeester mede te willen werken, aangezien het overtuigend is gebleken, dat die heeren oudere rechten hadden. Omtrent een bericht, dat de minister van waterstaat in September een wetsont werp zal indienen betreffende het droogmaken der Zuiderzee, deelt de Ingenieur mededat dit bericht klaarblijkelijk voorbarig is, daar tot de indiening thans nog niet besloten kan zijn, maar dat minister Lely het plan, waaraan zijn naam meer dan die van iemand anders verbonden is, zeker niet ter zijde zal leggen. Te Wosnsdrecht deed iemand aangifte van de geboorte van zijn 27ste kind. Door het Haagsche Mannen-comité van het Roode Kruis zijn ongeveer 19 kisten met voedingsmiddelen, versnaperingen en kleeding- stukken ten behoeve van de ambulances naar Maandagavond te 10.45 brak door- onbekende oorzaak in een der grootste fabrieks gebouwen op de werf „Conrad" te Haarlem een hevige brand uit, die door den sterken wiud een groote uitbreiding kreeg en tot ver in den omtrek te zien was. Het geheele gebouw, waarin een grofsmederij en een magazijn gevestigd waren, brandde uit. De machines werden vernield of zwaar beschadigd. De brandkraan in de nabijheid was defect, zoodat de brandweer water uit de omgeving moest oppompen. Om 1 uur was de brandweer, die met 8 brandspuiten werkte, het vuur meester. Nader wordt nog uit Haarlem geseind De brand op de werf „Conrad" is het gevolg van de onvoorzichtigheid van een der werk bazen. die Zaterdagmiddag een heeten stalen plaat, welke uitgegloeid moest worden, onder de kolen in het steenkolenhok borg en latei- niet meer daarnaar heeft omgezien. De schade bedraagt f 150 000. Het.ver brande was op beurspolis verzekerd. Te Delft is een 8-jarige knaap dooreen onderwijzer op het hoofd geslagen. Toen hij thuis kwam, moest hij dadelijk naar bed iets later ging de moeder eens kijken en zij vond toen haar kind reeds dood. De justitie heeft het lijk in beslag genomen voor onderzoek. To Koog a. d. Zaan is een fietsrijder uit Zaandam zoodanig tegen een boom of bruglening men weet niet precies wat - gereden, dat hij achterover van zijn voertuig sloeg en een half uur later aan de gevolgen overleed. Blijkens het verslag van den secretaris der Sociaal-democratische Arbeiderspartij heeft deze partij thans 67 afdeelingen met circa 3200 leden, tegen 55 afdeelingen met circa 2500 leden een jaar geleden. Twee broers liepen op de Schiekade te Rotterdam nabij de Zomerhofstraat, toen zij onverwachts door een paar leegloopers gehinderd werden. Een twist was er het gevolg van en een van de broers werd beet gegrepen in de Schie geworpen, waarna hem nog eon trap op het hoofd werd gegeven. De omstanders haalden hem er uit, waarna de daders aan de intusschen verschenen politie werden aangewezen. Toen ontstond een hevige vechtpartij met de politie op het Hofplein, waarbjj de sabels getrokken werden en ten slotte de drie hoofddaders werden gearresteerd. Zondagavond had Bloemendaal de eerste verrassing van de electrische verlichting. Er sprong een kabel, zoodat de publieke verlichting niet kon worden ontstoken en de aangeslotenen eveneens te duister zaten. Men hoopte het ongeval nog Maandag te herstellen. Te Muntendam heeft zich een niet onaardig incident voorgedaan tusschen den burgemeester en een der wethouders. Tijdens de kroningsfeesten is op een ruim plein een Wilhelmina-boompje geplant. Omreden dit boompje aanvankelijk niet goed wilde opschie ten, besloten B. en Ws een ander te koopen en te plaatsen naast den eersten boom. Een prachtig ijzeren hek moest het geheel ver sieren. De verwachting dat de eerst geplante boom zou doodgaan, is niet verwezenlijkt beide boompjes floreerden goed. Een der boomen moest echter wegmaar welke Besloten werd de meest fleurige te laten staan. Nu is de vorige week op last van burgemeester de grootste linde verwijderd en elders geplaatst. Deze daad verwekte zoozeer het misnoegen van een der wethou ders, dat hij besloot den anderen boom ook te laten weghalen, zoodat op dit oogenblik het prachtige hek alleen staat zonder Wil- helminaboom. Naar we vernemen, heeft de burgemeester schriftelijk den wethouder gevraagd, om welke redenen hij den boom heeft verwijderd. Op dit schrijven is niet geantwoord. De wet- honder daarentegen is zelf naar Groningen gegaan, om aan de hoogere macht het geval mede te deelen. Men is nu algemeen be nieuwd, hoe deze zaak af zal loopen. („N. R. Ct.") Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koningin f 2000 geschonken ten behoeve dei- wetenschappelijke expeditie, welke onder lei ding van dr. H. van Capelle te Wageningen in Juni a. s. zal uitgaan. De heer van Capelle had de vorige week de eer H. M. de Koningin in eene particuliere audiëntie een en ander betreffende den tocht mede te deelen. Daarbij bleek de groote be langstelling die onze Koningin in de expeditie stelt. H. M. deed zich op de kaart aanwijzen het deel van Suriname waar het onderzoek zal plaats hebben en uit het gesprek dat toen volgde bleek niet alleen dat H. M. in bijzon derheden bekend wasmet de toestanden der Kolome, doen oat de Vorstin doordrongen was van het belang van de meerdere wetenschap pelijke kennis van dit gebied. De audiëntie duurde meer dan een uur. De expeditie van dr. van Capelle zal de zwarte vlek van SuriKame ongetwijfeld kleiner maken. Met zeer veel belangstelling worden de vruchten van het onderzoek te gemoet gezien. (Hbld.) De Scheveningsche pier Bij het stormweer der laatste dagen en nachten had het wandelhoofd, teScheveningen in aanbouw, een flinke proef te doorstaan. Vrijdagnacht waren tijdens het hoog water eenige losliggende ijzeren leggers van den pier in zee gestort en verdwenen en des middags met den vloed was het een indruk wekkend schouwspel, de woedende golven te zien spelen tusschen de palen voor den houten stijger en de ijzeren spanningen. Eonig houtwerk, planken en deelen zag men losslaan en wat verder op het strand aan spoelen, maar het hoofdwerk, de houten en ijzeren palen, doorstonden goed de kracht der golven en bleven ongedeerd. Een felle brand bracht Vrijdagnamiddag Berkel in rep en roer. Een blok van 5 arbeiderswoningen, waarvan twee onbewoond, stond in lichte laaie. Daar 't geheele pand met riet was gedekt en de nu en dan tot een storm overslaande wind het vuur sterk aanwakkerde, bestond er groot gevaar voor de omgeving. Brandende stukken riet werden door den wind meer dan 50 vi. voortgezweept en wel met zooveel kracht, dat het zelfs tusschen de pannen doordrong van een huis aan de overzijde op pl. m. 25 M. afstand. Het gevaar werd door den bewoner gelukkig bijtijds opgemerkt. De brandweer was als gewoonlijk in een minimum van tijd ter plaatse en mocht er met haar twee uitstekende spuiten in slagen, den brand na een drie kwartier zoover te stuiten, dat er voor de omgeving geen gevaar meer bestond. Niets dan een puinhoop bleef over. De huizen, zoomede een deel der inboedels waren niet verzekerd. Men vermoedt dat de brand in een schoor steen ontstaan is. Men schrijft uit Amsterdam van 13 April Hedenmorgen te zes uur bezochten de schildersgezellen, die het werk hebben gestaakt, in groepen de verschillende werken in de stad. Het gelukte hun ongeveer 200 gezellen, die reeds tegen verhooging van loon werkten, te bewegen aan de algemeene staking deel te nemen. Op alle nieuwe werken wordt gestaakt. In vele „winkels" is echter de arbeid nog aan den gang en daarvoor geplaatste politie agenten zorgen, dat het werk niet gestoord wordt en de mannen, die werken ongehinderd hun woningen kunnen bereiken. Als curiositeit vermeldt het „Centrum" het volgende „Voor eenige dagen vermeldden wij, dat in een onzer Katholieke bladen, als bijdrage voor de Wereldhulde, een gift stond opge- teekend met de bijvoeging: „Als eerherstel voor aanneming der Leerplichtwet." „Een onzer lezers deelt ons nu, met over legging der bewijsstukken mede, dat hij kort daarna aan hetzelfde blad ook een bijdrage zond voor de Wereldhulde, nu echter met de bijvoeging: „Uit dankbaarheid, dat de Leer plichtwet is aangenomen." „De redactie van dat blad wilde nochthans dit laatste motto niet overnemen. Anders zou de inzender weer over het bedrag kunnen disponeeren." „Deze heeft nu zijn gift terugontvangen en maakt de gevolgtrekking, dat voorstanders van leerplicht nu zelfs niet meer waardig geacht worden, tot de Wereldhulde bij te dragen Nog steeds bevindt Lord Roberts zich met zijn legermacht te Bloemfontein en houdt hij zich naar men beweert bezig met alle toebereidselen, die er noodig zijn voor aan een optrekken in de richting van Pretoria kan worden gedacht. Zoo langzamerhand is een voldoende hoeveelheid wollen kleeding- stukken voor de soldaten aangevoerd, iets, waaraan deze nu de winter in aantocht is groote behoefte hadden. Eene groote hoe veelheid levensmiddelen, amunitie, enz. enz. moet nu echter nog te Bloemfontein worden bijeengebracht, terwijl eene groote menigte ossen en wagens zullen noodig zijn voor het vervoer van levensmiddelen, amunitie, tenten, enz. enz. voor zulk een groot aantal soldaten benoodigd, wanneer deze verder moeten op trekken door een streek, waar voor de beesten weinig voedsel is te vinden en waar onge twijfeld tal van die onmisbare trekdieren zullen sterven ten gevolge van ziekte of wat ook niet onmogelijk is, door de kogels dei- Boeren, die natuurlijk wel niet zullen nalaten zulk een lange legertrein zooveel mogelijk te verontrusten. Een vrij sterke Bóeren-legermacht houdt Wepener op den grens van Oranje-Vrijstaat en Basutoland ingesloten. Door de Engelschen aldaar moet reeds meermalen zijn beproefd zich door de Boeren heen te staan, doch tot heden zonder goed gevolg. Versterkingen voor de Boeren zijn op weg er heen. In 't noorden van de Kaapkolonie begint men zich ongerust te maken voor 't optrekken dei- Boeren. Van enkele plaatsen werd aanvrage gedaan om versterking. De opstand in Griqua- land en Victoria west is nog niet geheel gedempt, terwijl beweerd wordt, dat in 't zuiden dei- Kaapkolonie in Caledon en Swellendam de Kaapsche Boeren ruim voorzien zijn van geweren en amunitie, om zoodra de gelegen heid hun schoon toeschijnt, op te staan. De zoon van generaal Cronjé heeft ten noorden van Mafeking een corps vrijschutters opgericht. Hij heeft verklaard, dat hij de nederlaag van zijn vader bij Paardeberg vroeg of laat zal wreken. Zijn doel is, door her haalde aanvallen, het Engelsche leger uit te putten en zooveel mogelijk officieren gevangen te nemen. Men zegt, dat hij zal trachten lord Kitchener dood of levend in handen te krijgen. De Transvaalsche staatssecretaris Reitz heeft verklaard, dat voor 25 dezer alle Engel sche onderdanen en Amerikanen, alsmede een groot aantal Duitschers, die in Transvaal wonen, het land moeten verlaten. Op last van den minister van marine is Vrijdag voor het eerst gebroken met het aloude gebruik, volgens hetwelk de Fransehe oorlogsschepen op Goede Vrijdag ten teeken van rouw de vlag halfstok heschen. Een Engelsch officier, die te Pretoria krijgsgevangen is. heeft, in verband met de uitstekende behandeling, die zijn gevangen landgenooten van de zijde der Boeren onder vinden, dezer dagen verklaard: We fight the boers fud we meet gent lemen 1 (Wij meenen tegen" boeren te vechten en wij vinden heeren tegenover ons.) r7.,„* J V j\.:l.1

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2