fijn wit Kastpapier HET LAND VAN KRIJGER EN STEIJN. Neem proef! Neem proef! Stuiverszeep, Stuiverszeeppoeder Sultanepoeder Spekslagerij „De Beurs". Atlas van Nederland, Transvaal en Oranje-Vrijstaat Feuilleton. OP 'T VELD VAN EER Wij leveven LANGEVELD DE ROOIJ. BIJ DE SCHOONMAAK ZAL HET UW WERK VERLICHTEN. STUIVERSZEEP is en blijft onovertroffen. Bij gebruik van zal Uw werk bijna klaar zijn als gij begonnen zijt. PRIMA. PRIMA Gerookte Ham, Boterhamworst, Rookworst en Leverworst. C. VISSER, Slager. door J. N. VAN HESTEREN. UTRECHT. JAC. C. VAN DER STAL. Voor dit werk worden solide Agenten en Colporteurs gevraagd. op het gewone groote formaat voor onderstaande uiterst laag gestelden prijs: Prima extra zwaar per boek 45 et., p. 5 vel 10 et. t) li O 35 D 0 i) 10 Fijn blauw glad kastpapier per boek 37 7j ct. per 6 vel 10 cent. Aanbevelend, (Een stukje weegt 125 Gr. en kost 5 ct. 25 Gr. voor 1 ct.) Zendt Uw strookjes voor 31 Mei a. s. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP VEREENIGDE ZEEPFABRIEKEN ROTTERDAM. Aanbevelend, Nog enkele exemplaren zijn voor handen van de door ons onlangs aangeboden voor den luttelen prijs van 35 cents, franco per post 45 cents. Zij die dus nog van dat mooie aanbod willen profiteeren haasten zich. LANGEVELD DE ROOIJ. Bij den ondergeteekende verschijnt: SCHRIJVER VAN: Mijlpalen in onze geschiedenis; Hoofdpersonen uit de Algemeeue Geschiedenis in verband met de Vaderlandsche Geschiedenis; Merkwaardige per sonen uit de Middeleeuwen enz. Ons volk voelt, vooral in de laatste dagen, diep de behoefte aan meer kennis van de geschiedenis onzer geliefde Zuid-Afrikaansche Stamverwanten, die zoo dapper den zwaren strijd voeren tegen onrecht en gaweld. Zoo gaarne was men meer bekend met het heerlijk schoone verleden van het volk in Transvaal en Oranje-Vrij staat, dat altijd een worstelend volk geweest is; en ook zoo zeer gaarne had men een helder overzicht van het verloop van den tegenwoor- digen krijg, edoch men wil dit uit dorre studieboeken niet te weten komen. Met den smaak en de behoefte van het publiek rekening houdend, schreef de Heer Van Hesteren in een schoonen stijl dit zeer boeiend boek, dat enkel waarheid bevat en zeer volledig is, daar het de lotgevallen der Boeren schetst van hun landing aan de Kaap de Goede Hoop tot en met don huidigen oorlog waarvan hij ook een volledige beschrijving^ geeft. Ook de uitgever rekent met den smaak en de behoefte van het publiek en paart aan een nette uitvoering een prijs, die onder ieders bereik ligt. Het boek verschijnt in 25 afleveringen van 16 pagina's, flink formaat, op goed papier, met een kloeke letter gedrukt, rijk geïllustreerd met tal van platen, portretten en eenige kaarten, waaronder zeer bijzondere. Voor den omslag is door een bekwaam teekenaar een passende teekening vervaardigd. Om de veertien dagen verschijnt 1 aflevering a 10 Cents, zoodat men voor slechts f 2.50 (5 cents in de week) in het bezit kan komen van een werk van 400 blz. Om de 5 afleveringen wordt over 50 cents gedisponeerd. Gratis ontvangt ieder inteekenaar een duidelijke in kleuren gedrukte kaart van „Het Land van Kruger en Steyn" met in de hoeken de portretten der beide genoemde Presidenten. 't Is een boek van blijvende waarde. Ieder Nederlander, die een warm hart voor de Boeren heeft, zal gaarne met dit werk kennismaken. UITGEVER. VB, Men vrag-e liet geïllustreerd prospectus, dat gratis wordt verstrekt, aan zijn Boek handelaar of aan den Uitgever. 2. Maudis soit la querre. De nachtwind, kil en vochtig, suist over de vlakte en koud en gevoelloos straalt het helder licht der maan over het veld van eer. Maar de morgen begint te dagen. Uit de donker violette strepen aan de ooster kim stijgen teere lichtrose vlokjes naar omhoog. Een vaal-goelkoperen gloed ligt over 't land schap, de glans der maan verdooft. Sluipent door het hooge gras, beweegt zich een kleine afdeeling Engelsche soldaten, blijk baar op verkenning uitgezonden. Zwijgend, voet voor voet, gaat 't voorwaarts 't geweer onder den arm, scherp rondziende, elke schaduw, elk geritsel wantrouwend. Vervloekt Boerengespuis! mompelt een van hen, die de aanvoerder schijnt, als hij over het lijk van een Boer struikelt. Als ze dood zijn, liggen ze nog in hinderlaag om je tegen den grond te gooien! Stilhalthoudt hij met gesmoord commando de anderen terug. Daar is beweging in dat boschje! Allo! John neem den kaffer mee en kruip door het gras in een halven cirkel 'n honderd meter verder. Tracht het boschje te verkennen. Maar wees voorzichtig, we staan in de wind Liggen! gebood nu de aanvoerder fluisterend en onmiddelijk lag het troepj e op korte afstanden van elkaar, plat op den buik in het gras, het geweer voor zich uit in de hand gereed houdend. Voor en achter hun lagen de lijken der gesneuvelde Boeren en Engelschen. Een Engelsch soldaat, wiens uiterlijk verried, dat de oorlog hem uit een der duistere hoeken van het beruchtste deel van Londen te voorschijn geroepen had, vermaakte zich door met zijn bajonet te steken naar den hoed van een Boerenofficier, wiens lijk vóór hem uitgestrekt lag. Nu meende hij, dat hij wel eens onderzoeken kon, of op het lijk niet iets van zijn gading te vinden was, en zijn arm zoo ver mogelijk uit strekkend, trok hij met de toppen van zijn vingers, behendig een portefeuille uit de aan flarden gereten jas van den officier. Maar vóór hij zich van den buit kon meester maken, gaf de krijgsmakker, die naast hem lag met den helm hem een slag op den arm en snauwde hem toe: Laat staanBen jij soldaat of ben jij roover waarop de gauwdief zijn arm terug trok en kwaadaardig tusschen de tanden siste: Dat zal ik je betaald zetten. Wacht maar! Een verachtelijk schouderophalen was het antwoord van den jongen, gespierden krijgsman. Onverwachts klonken er achtereenvolgens twee schoten over de vlakte, terwijl kruitdamp opsteeg uit een spleet in den grond, ontstaan door het barsten van den bodem bij langdurige droogte. De Engelsche aanvoerder stootte een vloek uit: er viel niet aan te twijfelen, of John en de kaffer, hun gids, waren doodgeschoten. De soldaat, die het berooven van den Boeren- officier belet had, baalde met de punt van zijn bajonet de portefeuille naar zich toe, met het doel deze weder tusschen de kleederen van den gesneuvelde te verbergen, zoodra de gelegenheid zich daartoe aanbood. Thans was bet oogenblik ongunstig, daar de minste beweging den Boeren niet ontgaat en bun de plaats, waar de Engelschen tusschen het hooge gras lagen, verraden zou. Hij borg de portefeuille ongeopend in zijn borstzak, uit bescheidenheid zijn nieuwsgierig heid, om van den inhoud kennis te nemen, bedwingende, maar terwijl hij haar opnam, viel er een portret uit De soldaat werd plotseling doodsbleek, terwijl een siddering hem door de leden ging. De photographie vertoonde twee kinderen, een jongen en een meisje, tegen elkander aanleunend, de hoofdjes bijeen. Dat waren de kinderen van zijn broeder! en bet koude zweet brak hem uit het lijk van den Boer daar, was dat van zijn eenigen broeder Willem Zonder te bedenken aan welk gevaar hij zich zelf en zijne krijgsmakkers blootstelde, richtte hij zich op en kroop op de knieën naar het lijk van den Boeren-offieier, wien hij den breed geranden hoed, van geronnen bloed door weekt, van 't hoofd trok. Met zijn zakdoek wischtte hij het gelaat van den gesneuvelde af, om dat nog eenmaal te aanschouwen, terwijl de tranen zijn oogen ontsprongen. Maar op hetzelfde oogenblik knalde er een salvo uit het kreupelboschje en de borst van kogels doorregen, zonk de Engelsche soldaat op het lijk van den Transvaalschen Boer neder. Onmiddellijk volgde er een tweede salvo, waarop de Engelschen op handen en voeten door het hooge gras de vlucht namen. Nu traden een twintigtal Boeren, zonder de Engelschen te vervolgen, kalm uit het boschje te voorschijn. Eenige hunner waren ongewapend, dooh droegen een spade over de sohouders, want zij kwamen hunne dooden begraven. Doch voor zij aan den arbeid togen, bogen allen zich neer op de knie. De Mauser of de spade rustte in den arm. De breed gerande hoed daalde van het hoofd, dat eerbiedig neeg tot op de borst. Het morgengebed op een slagveld Indrukwekkende stonde De opkomende zon wierp een rossen gloed over die gebruinde gezichten, waarop mannelijke kracht en vastberadenheid zetelde. Treffende aanblik, die forsche, stoere krijgers zich te zien buigen voor de onzichtbare Macht, aan wie zij de kracht ontleenden, om tegen het trotsche, het fiere Albion voor hunne vrijheid, voor haard en hof te strijden en te overwinnen. Terwijl het gebed der kinderlijke tale klonk over de vlakte, in de plechtige stilte van het morgenuur, was het alsof het groote Woord opnieuw werd uitgesproken Daar zij licht XVant als het symbool der "Victorie rees de gloeiende schijf der zon boven de heuvelen en week de vale schemering voor de schittering van den dag, die jubelend over het landschap straalde. Hl. 't Novemberzonnetje scheen door de ruiten van 't woonvertrek, waar grootmoedertje, alleen, in den grooten leunstoel weggedoken zat. Zacht sluimerde zij, een glimlachje om den mond. Plotseling vloog de kamerdeur open en stoven twee kinderen met groot rumoer de kamer binnen. Grootmoeder grootmoeder de Boeren hebben 't overwonnen Hiep hiep hoera Grootmoedertje ontwaakte met schrik, terwijl de kinderen haar in de armen vlogen. Ogrootmoeder, zei het knaapje, onze m'nheer heelt ons op school verteld, dat de Boeren 't gewonnen hebben Ja, grootmoeder, riep het meisje opgetogen uit. Hiep 1 hiephoera De Engelschen hebben er van langs gehad! lekker hé En de oogen van het knaapje glinsterden van pleizier. Maar grootmoeder deelde in de vreugde der kinderen niet. Zwijgend trok ze het blonde krullekopje van het meisje tot zich en vouwde de handen van het knaapje samen in haar schoot. Kom, kinderen, zeide zij toen, laten we Onzen-Lieven-Heer bidden voor die dappere Boeren en voor de Engelschen. Gedrukt by LANGEVELD DE R.OOIJ, Texei

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 4