N°. 1318. Zondag 22 April. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel Gelezen een adres van RE1JER JOHANNES DAALDER te den Burg op Texel, dd. 30 Maart 1900, daarbij verzoekende om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het kleinten behoeve van de gelagkamer van bet perceel, staande te de Koog, plaatselijk gequoteerd wijk K No. 72 Overwegende dat het aantal vergunningen in deze Gemeente bereids het maximum heeft overschreden, toegestaan in art. 2 der drankwet, zoodat moet worden beslist of zich in casu een bijzonder geval voordoet, als bedoeld in de 3e ali nea van genoemd wetsartikel dat dit geacht moet worden wel het geval te zijn dat ten behoeve van genoemd perceel aan adressants vader bij besluit van hun college dd. 31 Mei 1886, na bekomen machtiging van Gedeputeerde Staten dezer Provincie, eene ver gunning als bovenbedoeld werd verleend en het dus hier geldt de voortzetting eener reeds be staande vergunning; dat wel is waar krachtens het bepaalde bij de laatste zinsnede van het 3e lid van genoemd wetsartikel dergelijke vergunningen, zoodra zich daartoe de gelegenheid voordoet, binnen de grenzen van het maximum moeten worden terug gebracht, doch dat het niet wenschelijk wordt geacht in dit geval dien regel op te volgen; dat toch in het dorp de Koog en tot op een uur afstands daar buiten geene andere gelegen heid bestaat tot den verkoop van sterken drank in het klein dan in meergenoemd perceel, met uitzondering van het in de duinen to de Koog gelegen badpaviljoen, waar echter uit denaard der zaak die gelegenheid slechts is opengesteld gedurende enkele zomermaanden en men dus in het voor- en najaar en in den winter, daar van is verstoken dat bij eventueele strandingen van schepen op de kust, de behoefte om sterken drank te kunnen verkrijgen, zich allicht zoude doen ge voelen en het dus zeer gewenscht is dat daartoe te allen tijde de weg openstaat; Gelet op de missive van Gedeputeerde Staten dezer Provincie d.d. 18 April 1900 No. 2, waarbij hun College wordt gemachtigd ten behoeve dezer inrichting vergunning te verleenen boven het vastgestelde maximum; Gelet op artt. 1, 5 en 7 der drankwet; Besluiten: aan REIJER JOHANNES DAALDER voor noemd, de gevraagde vergunning te verleenen voor het tijdvak van 1 Mei 1900 tot en met 30 April 1901, behoudens verlenging krachtens het 2e lid van art. 7 der wet. Texel, den 20 April 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 22 April 1900. Naar wij vernemen werd op de lijst, die alhier ter teekening aan de ingezeten werd aangeboden ten behoeve van de noodlijdende diamantbewerkers te Amsterdam, totaal ge- teekend voor een bedrag van f 38, welk bedrag, na aftrek der onvermijdelijke onkosten, ge noemde slachtoffers van den oorlog in Zuid- Afrika ten goede zal komen. Bij Kon. besluit is aan onze gemeente een buitengewone subsidie toegekend tot eene behoorlijke instandhouding van het lager onderwijs tot een bedrag van f 5000 Aan de gemeente Vlieland werd voor hetzelfde doel een subsidie verleend van f 2850 en aan de gemeente Terschelling van f 4200. Van 14 tot 19 April werden van hier uitgevoerd152 koeien, 79 kalveren en 29 varkens Oosterend, 20 April. De Heer G. Witte had gisteren bij zijn veldarbeid eene aardige vondst. Onder het graven kwam hem in handen een zevental oude zilveren munten, die na schoongemaakt zijn er alle nog tame lijk gaaf uitzien. 3 er van zijn blijkbaar guldens uit het begin der vorige eeuw, aan de eene zijde de Nederlandsche maagd ver- toonende in het opschrift „Hac nitimvr Hanc tvemvrterwijl aan de andere zijde het Neder landsche wapen, waaromheen: „Mo: arg: ord: faed: Belg: Westf." Drie kleinere stukken, vermoedelijk schel lingen, dragen aan de eene zijde een ruiter met de woorden „concordia. res. parvae. cres cent" en aan de andere zijde verschillende wapens tusschen 6 S. Van het zevende stuk, dat weer geheel anders is, kan weinig ontcijferd worden. Vermoedelijk is dit een zoogenaamd „dertiend'halfje." Alle geldstukken zijn min of meer besnoeid. In uw vorig nummer wordt in een berichtje van de Cocksdorp voorgesteld alsof de wezel en het hermelijn (harmeling) een en dezelfde diersoort is. Dit is evenwel niet het geval. Het hier algemeen bekende en zoo zeer gevreesde hermelijn (Mustela erminea) is van den wezel (Mustela vulgaris) te onder kennen door meerdere grootte, door de geel achtig bruine kleur der bovendeelen in het zomerkleed (in den winter is de hermelijn geheel wit, wat met de wezels niet het geval is) en aan de zwarte punt van den staart. De in de Eierlandsche duinen voorkomende dieren zijn hermelijnen, die ongetwijfeld veel kwaad doen, doch die ook weer nuttig zijn door het verdelgen van ratten en muizen en tal van insecten. Wezels heeft men tot heden op Texel nog niet gevonden. Oüdeschild, 20 April. De commissie der alhier in Juni te openen tentoonstelling van oudheid- en merkwaardigheden, mocht van den Edelachtbaren Heer Burgemeester onzer gemeente het verblijdend bericht vernemen, dat Z.E.A. het aangeboden eere-voorzitterschap gaarne zal aanvaarden. Op alle dorpen van het eiland worden heeren uitgenoodigd om als leden van sub-comité's te willen behulpzaam zijn tot het welslagen der tentoonstelling. Aangezien de ervaring reeds geleerd heeft, dat zulk eeno onderne ming met groote kosten gepaard gaat, is het finantieel succes nog zeer twijfelachtig. Mocht dit er nochtans komen en eenige winst met de onderneming worden behaald, dan komt deze ten bate van een nuttig en goed doel. 20 April. Nog altijd wordt er geen ansjovis in de garnalennetten waargenomen. Blijkbaar zijn ze dus nog niet binnen de zeegaten. In de volgende week vertrekken van hier reeds visschers om tusschen Wieringen en Medemblik te beproeven of daar al ansjovis is te vangen. De dappere Boerengeneraal De Wet, die in den laatsten tijd den Engelschen reeds zoo dikwijls een kool gestoofd heeft, zou, naar men wil, uit Heerlen (Limburg) afstam men. Voor omtrent 35 a 40 jaar vertrok een familie De Wet uit Heerlerheide naar den Transvaal. Nog tegenwoordig wonen te Heerlerheide afstammelingen der familie De Wet. Men meldt 'uit WolvegaOnder de veenarbeiders in den Grooten Veenpolder in Weststellingwerf is gister een werkstaking uitgebroken, die thans algemeen is. Bij den kastelein Lemkra te Scherpenzeel, waar de vrouw weigerde meer drank aan r enige stakers te schenken, werd de knecht met stokken mishandeld, evenals een nabijwonend smid, die hem te hulp kwam. Tegen een tiental hunner is deswege door de inmiddels ver schenen politie proces-verbaal opgemaakt. Het loon per zoogen roede bedroeg f 0.85 en f 0.90. Nu wordt f 0.15 per roede meer geëischt- Gebrek aan werkvolk is blijkbaar de drijfveer van deze staking, daar er nog veel oude turf in den veenpolder is. Gemeente- en rijkspolitie houdt er een oog in 't zeil, doch de werklui zijn allen naar huis getogen en het is er nu volkomen rustig. Door eigen schuld is een knaap van omstreeks 15 jaar in de Watergraafsmeer in aanraking gekomen met een wagen van de langzaam voortstoomende Gooische stoom tram. Een arm is den knaap afgereden, ook is hij aan het hoofd ernstig gewond. In ge vaarvollen toestand is de knaap in het zieken huis in de Linnaeusstraat te Amsterdam opgenomen. Naar door den waarnemenden commis saris van politie te Delft wordt medegedeeld, is het bericht van de „Tel.", waarin werd medegedeeld, dat een 8-jarige knaap tenge volge van mishandeling dooi een onderwijzer, is overleden, onjuist. Het kind is onder geneeskundige behandeling gestorven. De oudste bewoonster van Amsterdam is deze week overleden. Het is de wed. Johanna Theodora Bosdriesz, geb. Huyerman, die den 29sten April 1799 werd geboren. De laatste jaren van haar leven bracht zij op het Karthuizershofje over. Zij laat 7 kinderen na, waarvan de oudste bijna 80 jaar is. Dinsdagmorgen sprong een militair uit den trein, die van Ylaardingen naar Schiedam vertrokken was. De reden daarvan was, dat zijn pet wegwoei. De roekelooze, die alleen zijn knieën bezeerde, werd door een spoorbeambte naar den Stationschef gebracht. Zondag zal te 's-Gravenhage aankomen een knaap uit Philadelphia, die in opdracht heeft een groet van 30000 schooljongens over te brengen aan president Kruger. Aan den hoofdvertegenwoordiger van Oranje-Vrijstaat te 's-Gravenhage werd daarvan telegrafisch mededeel ing gedaan en tevens het verzoek gericht dien boodschapper te helpen aan de noodige papieren voor zijn doorreis naar Zuid-Afrika. Nabij Pen Haag is Woensdagmorgen een ;kolen trein gederailleerd, die over een wissel was uitgesprongen. De locomotief' is vernield; vijf wagens zijn ingedrukt en van twee zijn de buffers weggeslagen. De weg was zoodanig versperd, dat van Delft tot Den Haag op verkeerd spoor moest worden gereden. De machinist van de kolentrein had eenige kwetsuren aan de beenen de conducteurs en remmers zijn er goed afge komen. L'e materieele schade is groot. Vele treinen van en naar Amsterdam kregen hierdoor belangrijke vertraging. Naar de tentoonstelling te Parijs zal o. a. een stier van den heer G. Herweijer te Strijen worden gezonden. Dat dier is drie jaren oud en weegt 1015 K.G. Slimme Hollanders: Het „Hbl. v. Antwerpen" schrijft: „Een Schiedamsche stoker M. Witkamp heeft verscheidene waggons magere ossen gekocht en die, in gesloten waggons, door België, naar zijn weiden gebracht, waar hij ze nu vetten zal en dan, na het profijt van den mest te hebben genoten, de dieren met groote winst als slachtvee aan onze (Belgische) beenhouwers verkoopen zal. En middelerwijl staan onze weiden leeg. Geen honderd ossen vindt men in onze schoone polders. Men verzekert ons dat andere stokers van Schiedam dit voorbeeld zullen volgen. Veel slimmer dan wij zijn de Hollanders 1" TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1