Buitenland. Marktberichten. Predikbeurten. ADYERTENTIËN. Op Hr. Ms. pantserdekschip „Friesland' gestationneerd te Delagoabaai, doen zich veel gevallen van berri-berri voor. Een officier en een machinist zijn overleden en een transport van 4 matrozen, aan die ziekte lijdende, is naar het vaderland getrans porteerd; één van dezen is op de reis over leden, de anderen zijn in het hospitaal te Hellevoetsluis opgenomen- Dezen deelden mede, dat weldra nog een transport berri-berri-lijders kan worden ver wacht. Het departement van marine heeft met de firma W. G. Armstrong te New-Castle upon Tyne een contract gesloten voor de vervaardiging en levering torpedo's tot een bedrag van f 95000. De revisie-aanvraag van het vonnis tegen Gebr. Hogerhuis is door den Hoogen Raad afgewezen. Door den Rijkswaterstaat is dezer dagen een begin gemaakt met de voorloopige werken voor de buitenhaven te Scheveningen. Het maken van een toegangsweg en het plaatsen van twee directiewoningen is aan genomen door den aannemer J. van der Vlugt in Den Haag, voor f 15000. Te Hilversum werd Vrijdag vermist een 4-jarig zoontje van G. Boon, machinist bij de Hollandsche Spoor. Het kind had met andere kinderen gespeeld op de heide en weigerde tegen 12 uur met zijn broertje mede naar huis te gaan. De moeder ging onmiddellijk zoeken, doch het kind was nergens te vinden. Zondagmiddag halftwee vond een werk man van de gasfabriek het kind in een wagen spoor op de heide onder Eemnes. Hij meende dat het kind nog leefde, doch de geneesheer verklaarde, dat het reeds sedert 24 uren ge storven moest zijn. Men kan zich voorstellen den hevigen angst der ouders gedurende de twee voorafgaande dagen en hun diepe smart na de droevige ontdekking van het lijk van hun kind. Men gelooft, dat het knaapje gestorven is door uitputting en gebrek. Zware regens deden op het oorlogs terrein straten en wegen veranderen in bijna onbegaanbare moederpoelen, beeken zijn rivie ren geworden, terwijl de eigenlijke rivieren zijn vervormd tot snelvlietende bergstroomen, die alles wat zich op hun weg bevindt, met zich medesleuren. Voor een legermacht van eenige beteekenis is het vrijwel onmogelijk zich op weg te begeven, daar mensch en dier langs zulke wegen zich slechts uiterst lang zaam kunnen voortbewegen, terwijl de onmis bare ossenwagens en andere voertuigen tot aan de assen in de modderpoelen wegzinken. Mocht dit thans een der oorzaken zijn, waarom Lord Roberts zich nog steeds te Bloemfontein bevindt, ook andere redenen zullen daarvoor bestaan, doch de censuur op de telegrammen is sterker dan ooit. Die regens zullen echter niet altijd aan houden en de vraag is of Lord Roberts dan zal optrekken. Door de enkele duizende zieken, die hij in Bloemfontein zal moeten achter, laten zal hij zijn vertrek wel niet uitstellen- Of echter zijne verbindingslijn met de Kaap kolonie wel zeer goed bewaakt is, valt zeer te betwijfelen, volgens een telegrafisch bericht uit Pretoria werd nl. door de Boeren de spoorbrug bij Bethulie met dynamiet yernield en 400 Engelschen over de rivier gejaagd, terwijl men bovendien vele gevangenen maakte en een aantal wagens en vee als buit verkreeg. Nu moge uit Kaapstad worden vermeld, dat binnen een week weer een hulpbrug zou gereed zijn, het bewijs werd geleverd, dat de bewaking door de Engelschen verre van voldoende zekerheid geeft, terwijl de vernieling in ieder geval aan Lord Roberts en de zijnen vrij wat last zal veroorzaken. In Engeland heeft het Paaschmaandag zwaar geonweerd. Te St.-Mary-Gray sloeg de bliksem tijdens een wedstrijd in de groote tribune. Een man bleef dood en verscheidene anderen, toeschouwers en spelers, kregen wonden. Te Berlijn heerscht eenig verschil tusschen de werklieden en werkgevers omtrent het al dan niet werken op den eersten Mei. De metaalwerkers hebben gedreigd overal het werk te staken waar de viering niet volgens de bestaande regelen zou plaats vinden. De patroons zullen zich van de noodige maat regelen bedienen. Te Hamburg hebben ver scheidene industrieelen verklaard de werklie den, die op den eersten Mei niet werken, tot den 11 Mei te schorsen. De Amerikanen zullen nu wel lang zamerhand tot de ontdekking komen, dat hun menschlievendef?) tussclienkomst op Manilla hun niet het verwachte voordeel zal verschaf fen. Thans verneemt men, dat bij een feest in de stad Calenag (op het eiland Panay) door de opstandelingen een drietal Amerikaansche gevangenen langzaam aan het spit gebraden werden. Dat noemt men daar feestvieren. Of er ook een even welgeslaagde expeditie zal uitgerust worden als onlangs in de zaak van de bemanning der „Serdang" wordt niet vermeld. Uit Teheran woidt gemeld dat de pest is verschenen in verscheidene dorpen van het district Javonroed bij de Turlcsche grens 64 K.M. ten noordwesten van Kermansah. Er moeten reeds 195 menschen aan de ziekte zijn bezweken. Een troepje reizigers, die met de Paasch- dagen Bellegardi-sur-Valserine in het departe ment van Aix bezochten, is een treurig ongeluk overkomen. Een hunner boog zich over een rots heen, toon hij door een duizeling werd bevangen. Zich vastgrijpend raakte hij een electrische geleiding aan, waardoor hem een stroom van 1000 volts door het lichaam ging. Hij was dadelijk bewusteloos; een vriend die hem de hand reikte, werd door den schok omlaag geworpen en viel te piettor op de rotsen van de Rhone, die dertig meter lager lag. De vrouw van den laatsten kreeg even eens een hevigen schok, waardoor zij een eind werd weggeslingerd. President Kruger heeft eens gezegd: Als er goudmijnen in de maan waren, zouden de Engelsche ze onmiddellijk anexeeren. Die uitdrukking is vrij bekend. Maar er is een ander pittig gezegde van Kruger. De Boeren hadden in 1895 de lucht gekregen van de geheime kuiperijen van Jameson en Cecil Rhodes tegen de Zuid-Afrikaansche Re publiek. Men vroeg toen aan Kruger, waarom hij een afwachtende houding aannam, in plaats van onmiddellijk tegen de samenzweerders op te treden. Omdat, antwoordde hij, als men een schildpad den kop wil inslaan, men moet wachten, tot zij den kop onder de schaal heeft uitgestoken. Eenige maanden later „kwam de kop onder de schaal uit" en men herinnert zich met welk een handigheid Kruger, bijgestaan door Cronjé, hem afsneed. Bij de overvaart van Bingen naar Rüdes- heim is een gierpont, waarin zich een 20-tal leden van het Katholieke studentencorps „Rheingau" bevonden, gekenterd, doordien het vaartuig in aanraking kwam met een ankerketting. Dertien van de passagiers kwamen om het leven, de overigen werden gered. In het „Palais de l'Optigue" op de Pa- rijsche Tentoonstelling zal te zien wezen een gouden standbeeld van miss Maude Adams, de Amerikaansche tooneelspeelster, in de kleeding van een Amerikaansch meisje. Het beeld wordt 6 voet hoog met het voetstuk er bij en zal 712 pond wegen. Men schat, dat het aan goud een waarde vertegenwoor digen zal van 125000 dollars en aan zilver en koper, welke door het goud zijn gemengd 62o00 dollars. Natuurlijk wordt het beeld niet massief, daar het gewicht anders te groot zou worden. Aan een brief uit Kaapstad, d.d. 21 Maart, aan de „Arnhemsche Courant" ont- leenen wij het volgende Onder de Cronjé-gevangenen zijn vele onder wijzers, ook de schoolinspecteur Te Boekhorst, terwijl professor Bijleveld de Engelschen noemen gymnasiumleeraars „professoren" ook te Simonstad is. De vraag naar boeken is dus zeer groot. Ik hoop en vertrouw, dat onze consul aanvul len kan, waarin de particuliere hulp in dezen te kort schiet. Uit vertrouwbare bron vernemen we thans, dat het toevallig is, dat Cron er zoo is ingeloopen of liever dat er geforceerd verraad is gepleegd. Lord Roberts wist niet even min als te Magersfontein waar Cronjé eigenlijk lag; hij was aan het „scouten", maar zonder succes, tot eindelijk een Burger gevangen werd, die met den dood bedreigd werd als hij de scouts niet den weg wilde wijzen, terwijl aan den anderen kant eene schitterende belooning werd beloofd. De arme Boer heeft toen Cronjé verraden en vijf pond (zegge 5 pd. st.) gekregen, welke Judas penning hem zóó in de handen brandde, dat hij de banknoot voor de oogen in stukken scheurde. Men is te Berlijn op het spoor gekomen van een vergiftigingszaak op een jong meisje, dat voor eenigen tjjd in het Grünewald te Berlijn dood was gevonden. Men had toen gemeend, dat zij doodgevroren was, doch uit verschillende omstandigheden bleek, dat zij veel in aanraking kwam met een „toovenaar" Janicke, die haar schatrijk beloofde te maken. Zij had daarvoor telkens kleine bedragen te storten en toen het haar te lang duurde en zij den toovenaar dreigde de zaak aan te zullen geven, stelde hij haar voor, haar een tooverdrank te zullen ingeven, waardoor zij rijk zou worden. Doch na het gebruiken van den drank werd zij dood gevonden. De moor denaar werd opgezocht en legde een volledige bekentenis af. Men meent, dat de man, die het voortdurend over zijn tooverkunsten heeft, niet toerekenbaar is. Scliagen, 19 April. Aangevoerd: 11 paarden f 50 a f 150, Stieren f a f 250Gelde- koeien f 100 a f 175; 175 Kalfkoeien f 100 a f 185Y aarzen f af 90 Nuchtere Kalveren f 7 a f 13.380 Schapen f 18 af 27 Lammeren f af; Bokken en Geiten f a f 29 Varkens f 11.a f 13. 3-5 Vette Varkens f 40 a 43 cent per kilo 50 Vette Koeien f -160 a f 260; 85 Biggen f 6.— a f 9.— Kipeieren, 225 a 275 centEenden a ct. Boter per half k.g. f 0.47 a f 0.52. Leiden, 20 April. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 117 a f 255; 8 Stieren f 65 a f 200; Veulens stuks 1 af 628 kalfkoeien f 100 a f 275 Melkkoeien f 100 a f 275; 412 Varekoeien f 87 a f 210; 323 Vette koeien f 117 a f255- 61 Vette kalveren f 30 a f 80; 210 Magere kalveren f 3 a 14; 63 Graskalveren f 23 a f 61; 713 Vette schapen f 16 a f 30.346 schapen (weide) f 11 af 21.— Paarden f af 312 Magere Varkens f 15 a f 40; Vette Varkens a ct. 609 Biggen f4.50 a f 13. Zondag 22 April. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin. 10 uur Ds. A. Gelderman Koog. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Waal. Nam. 2 uur Ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. 's Nam. 2 uur Ds. Leffef. (Doop.) Oosterend. Voorm. 10 uur Dfe. Schroder. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn, 's Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 14 tot 20 April 1900. ONDERTROUWD: Cornelis de Wijn en Bouwke Knol (den Burg). Lubertus Eelman en Antje Krijnen (den Hoorn). GETROUWD: Pieter Dalmeijer (den Burg) en Elisabeth Knol (De Cocksdorp). GEBOREN: Emma Corneliadochter van Mathe us Martinus Bakker en Cornelia Zijm (Zuid- Haffel). Klaasjedochter van Jacob Knol en Klaasje Bakelaar(De Cocksdorp). Johannes Eliza, zoon van Johannes Epeus Winkler en Elisabeth Langeveld (den Burg). OVERLEDENCornelisje Visser, 73 jaren, weduwe van Biem Dekker (Dijkmanshuizen). Op den 25 April a. s. hopen onze geliefde Ouders JAN SMIT Jz. en ANTJE SELSER hunne 40-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hun dankbare kinderen en behwtvd-kinderen. Burg, Texel, 21 April 1900, Geboren: Margreta Johanna Nelly, dochter van J. GRAAFF en N. GRAAFFKooiman. Nedf O.-Ind'ië, 19 Maart 190°- Ondertrouwd LUBERTUS EELMAN en ANTJE KRIJNEN. Room op Texel, 20 April 1900. van Bunschoten. (H. Avondmaal.)

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2