N°. 1320. Zondag 29 April. A®. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bdkg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE R001$ Parkstraat, Burg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een jongensjas, gevonden bij de Waag te den Burg en een knipmesje, gevonden op den Prins Hendrikdijk. Beslissing over verzoeken" om verbetering der vastgestelde kiezerslijst. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel brengt hiermede ter openbare kennis, dat op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld de beslissing van het Gemeentebestuur, dd. heden over het verzoek om verbetering der vastgestelde kiezerslijst, ingediend door PIETER KUIPER JANSZOON te Oosterend. Texel, den 25 April 1900. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van DIRK WUIS te Oosterend om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie B, No. 89 een bakkerij te mogen oprichten door hen is ingewilligd. Texel, den 25 April 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester J. A. WïSSTRA. H. W. DE JONCHEERE. BRANDGEVAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel, Overwegende, dat hun gebleken is, dat de inrichting der schoorsteenen in sommige gevallen veel te wenschen overlaat en niet altijd de hand wordt gehouden aan het behoorlijk schoon houden daarvandat het, met het oog op de algemeene veiligheid, ter voorkoming van brandgevaar wenschelijk wordt geacht, daarnaar een onderzoek in te stellen; Brengen ter algemeene kennis, dat in den loop dezes jaars zal worden onderzocht of aan de navolgende bepalingen, vervat in de alge meene politie-verordening dezer Gemeente, aan de naleving waarvan met nadruk wordt herinnerd, is voldaan Art, 89. Het is verboden in de schoorsteenen „binten, balken of ander houtwerk te hebben, „tenzij dit behoorlijk bemetseld ol met ijzer of „zink bekleed is. „Art. 90. De deuren en kozijnen in de „bestaande schoorsteenen moeten van ijzer of „anders van binnen voldoende met ijzer of zink „bekleed zijn. „De deuren en kozijnen in de nieuw te bouwen „schoorsteenen moeten geheel van ijzer zijn. „Art. 91. Het is verboden zonder vergunning „van Burgemeester en Wethouders kachelpijpen „of rookbuizen door rieten daken, vensters, „muren of heiningen te steken. „Art. 93. De schoorsteenen, die gedurende „het geheele jaar gebruikt worden, moeten ten „minste tweemaal, nl. in de maanden Mei en „November en die, welke alleen des winters „gebruikt worden, ten minste éénmaal in het „jaar, in de maand Mei of Juni, worden geveegd. „Bakkers, smeden en allen, die vuur gebruiken, „anders dan voor huishoudelijk gebruik, moeten „de schoorsteenen, die voor hun bedrijf dienen, „minstens elke drie maanden doen vegen. „Jaarlijks of zoo dikwijls Burgemeester en „Wethouders dit noodig achten, zullen Brand- „meesters een onderzoek doen instellen of aan „bovengenoemde bepaling is voldaan." Overtreding van elk dezer artikelen wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste vijf-en-twintig gulden. Texel, den 27 April 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 28 April 1900. Weldra zal weer de Meimaand in 't land zijn en volgens gewoonte wordt met den len van dien maand ook verandering gebracht in de dienstregeling der sporen, booten enz. en tengevolge daarvan ook weder verande ring in de uren waarop ten postkantore de lichting der brievenbussen plaats heeft en de bestelling der brieven plaats grijpt. Groot is echter die verandering gewoonlijk niet, meestal bepaalt zij zich tot enkele minuten dat de bus eeider of later wordt gelicht of de bestelling der brieven enz. plaats heeft, ook nu blijft in hoofdzaak alles vrijwel gelijk, alleen de le post bestelling zal ongeveer een half uur vroeger plaats grijpen dan tot heden het geval was, omdat ook de boot zooveel eerder uit de haven van 't Nieuwediep gaat vertrekken. Evenals 't vorige jaar zal ook nu weder de gelegenheid worden opengesteld zijn brieven enz. nog 's middags om half 5 ongeveer van den Burg en verder per laatste boot naar den vasten wal te verzenden. Veel gebruik wordt er van die gelegenheid gewoonlijk niet gemaakt. In sommige gevallen levert het echter voor het publiek voordeel op, nl. ingeval men zijn brieven, enz. niet vlug genoeg gereed kon maken om ze nog met de gewone middag- dienst, ongeveer half 2, te verzenden. Tengevolge van het overlijden van den heer Westenberg die bij de reddingscommissie in onze gemeente de functie van voorzitter waarnam is in die commissie eenige veran dering gekomen. Tot voorzitter daarvan werd benoemd de Edelachtb. heer H. W. de Joncheere, terwijl in diens plaats tot gewoon lid van dit college werd benoemd de heer W. Mets Tz. De reddingscommissie bestaat thans uit de volgende heerenH. W. de Jonc heere (voorzitter), J. H. Moojen (secretaris), J. Buijs, W.Mets Tz.en P. N. van Noojen (leden). Van 24 tot 26 April zijn van hier uitgevoerd68 koeien, 63 kalveren en 8 varkens. Ten behoeve van onderzoekingen aan gaande de stroomrichtingen der Noordzee werden door den heer Gustave Gilson, Hoog leeraar te Leuven, flesschen te water gelaten bevattende het verzoek verschillende vragen te willen beantwoorden betrekking hebbende op het vinden van d^> flesch. Door velen werden die vragen nauwkeurig beantwoord, waarvoor genoemde heer hen van harte dank zegt. Onder hen, die tot heden aan het ver langen van den hoogleeraar voldeden zal een bedrag van 50 francs worden verloot, terwijl voortaan jaarlijks zulk een bedrag zal worden beschikbaar gesteld voor eene dergelijke pre mie. Zeker een goed middel, om aan 't ver langen van den professor te voldoen en zich de kleine moeite te getroosten de gestelde vragen te beantwoorden. Onder hen, die berichten inzonden bevinden zich o. a. 12 personen uit onze gemeente. Oosterend, 27 April. Aangezien het gar- nalenvisschen in de laatste weken geene be vredigende resultaten geeft, zeggen de meeste visschers deze bezigheid vaarwel, om het Noordzeevisschen te gaan uitoefenen. Ook houden enkelen zich gereed, om, zoodra er berichten komen van ansjovis, naar de Zuider zee te gaan met zoogenaamde „zetnetjes." Wenschelijk is het, dat deze tak van vis- scherij meer loonend mag zijn dan in het vorig jaar, aangezien men ongeveer 500 gulden behoeft om zich voldoende voor dit werk in te spannen. De handel in kievitseieren is dit jaar veel stugger dan in vorige jaren, wat ook I al geweten moet worden aan den oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Deuityoer naar Engeland toch is anders belangrijk, wat thans niet het geval is. Oudeschild, 27 April. Gisteren geraakte een der opvarenden van een garnalenschuit op stroom over boord. De drenkeling ver keerde in groot gevaar, daar de zee nog al onstuimig was. Dank zij het beleidvol en kalm optreden der andere visschers, slaagde men er gelukig in 't jonge leven nog tijdig te redden. De eerste ansjovis werd hier Woensdag aangebracht. Eenige garnalenvisschers hadden op stroom enkele exemplaren gevangen in de kor. Uit Medemblik kwam hier bericht, dat ook binnen Wieringen reeds ansjovis was gevan gen. Er werden daar 21 stuks aangebracht. Yermoedelijk reeds in de a. s week ver trekken visschers van hier ter uitoefening van de ansjovisvisscherij. De Cooksdorp, 27 April. Nu er, zooals de bladen melden, reeds ansjovis is gevangen, zullen de visschers van hier zich weldra voor die visscherij gereed maken. Het plan bestaat evenwel om dit bedrijf eerst uit te oefenen in het Eierlandsche gat of langs den Westwal, daar de vangst in de Zuiderzee uiterst moeielijk gemaakt wordt door het groote aantal schuiten en netten. Volgens het „Nieuwsbl. v. Ned." maakt het bij de justitie reeds een punt van onder zoek uit, in hoeverre er termen bestaan zich te mengen in de zaken van het „Fonds voor daadwerkelijken steun" van den heer N. van Wageningen. Zekere F. P. G. parapluiemaker te Nij megen, verliet onlangs zijne woonplaats en liet zijne vrouw en 5 kinderen van 2 tot 10 jaar onverzorgd achter. De man heeft dienst genomen bij het Engelsche leger in Z.-Afrika. Grasboterl H. M. de Koningin werd de eerste gras- boter aangeboden door den handelaar P. v. Adrichem te 's Hage. Voor een winkel op den hoek van de Spuistraat en Raadhuisstraat te Amsterdam waren bij gelegenheid van de komst der Koninginnen behalve de NederlaDdsche zonder eenige nevenbedoeling ook de A merikaansche en de Engelsche vlag uitgestoken. Jongens, die daar voorbijkwamen, stieten met een stok de Engelsche vlag stuk, tot de politie, die spoedig arriveerde, aan d9ze baldadigheid een eind maakte. De gescheurde vlag werd daarna ingehaald. In Zeeuwsch Vlaanderen wonen twee landbouwers, die beiden denzelfden naam dragen, n.l. Pieter Leenhout, en toch oor spronkelijk geen familie zijn van elkander. Zij zijn toevallig op denzelfden dag (22 April) geboren en zijn bovendien zwagers geworden. („R. N.") In Zeeland vindt men eene gemeente, die reeds vijf jaar zonder kerk zit. Al dien tijd is de oude kerk wegens bouwvalligheid gesloten en men moet zich met een houten gebouwtje behelpen. Het spotzieke noodlot wil, dat deze gemeente juist „Kerkwerve" heet een dorp van 700 inwoners. Voldoende geld om een nieuwe kerk te bouwen had men niet. Eindelijk heeft in Februari laatstleden het kerkbestuur de stoute schoenen aangetrokken en het bouwen eener nieuwe kerk bij aanbesteding aan den laagsten inschrijver gegund. Het geld dat hiervoor noodig is zal nu bijeengebracht worden door middel van een „sneeuwbal Misschien voelt echter een milde gever zich bewogen rechtstreeks bij te springen. TEXELSCHE COURMT.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1