Buitenland. Marktberichten. Uitslag gehouden verkoop'ii]gen. Predikbeurten. Te Amsterdam is een Hogerhuismeeting gehouden. Het woord werd gevoerd door de heeren ds. Bax, Domela Nieuwenhuis en Nauta. De eerste verklaarde, dat er drie middelen zijn, die den veroordeelden de vrijheid kunnen teruggeven, nl. een vervolging wegens meineed van Ringia, een hernieuwing der volksagitatie en gratie. De heer Nauta wist geen andere oplossing dan een verzoek óm gratie. De heer Nieuwenhuis wilde daartoe niet meewerken, doch zou de pogingen van anderen ook niet tegenwerken De vergadering besloot tot verzending van een telegram van deelneming aan de moeder der Hogerhuizen. Bij de sluiting verzocht de voorzitter hun, die de revisie in deze zaak verlangen, in deze dagen, als een protest tegen de revisie-weigering, de Koningin op haar tochten door de hoofdstad niet toe te juichen. De afdeeling Oosterland op Wieringen, van de Nedeiiandsche Visscheilj vereeniging veigaderd den 22 April 1900, heeft de volgende motie aangenomen dat na onderzoek hen gebleken is, dat de bezwaren van het Hoofdbestuur tegen het vlootplan van de heeren Kolft en Calkoen ongegrond zijn. Besluit: Het vlootplan van .de heeren Kolff en Calkoen te steunen, de andere afdeelingen van de Nederlandsche Visscherij-vereeniging hiervan kennis te geven en hun aan te raden, hun genomen voorbeeld te volgen, als zijnde in 't algemeen belang der Zuiderzee visschers. Het Hoofdbestuur der Vereeniging tot bevordering "van Fabrieks- en Handwerks- nijverheid in Nederland heeft, ter herdenking van het 50-jarig bestaan dier Vereeniging het initiatief genomen tot een tentoonstelling, te houden te 's Hage in September 1901welke zoo volledig en juist mogelijk een beeld geeft van den stand van het ambachts- en teeken- onderwijs in ons land, of liever van de opleiding der werklieden (mannelijke en vrouwelijke) voor het vak. Naar men meldt, zijn in de Ned. Herv. Kerk te Wadenooien bij het afbikken der muren schilderingen voor den dag gekomen, die blijkbaar uit den ouden tijd dagteekenen. Toen Dinsdagavond twee dames te 's-Gra- venbage reeds in den trein naar Rottordam hadden plaats genomen en de conducteur hun kaartje vroeg, bemerkten zij tot haar schrik dat dit benevens haar portemonnaie met geld verdwenen was' Nog op het perron hadden zij zich overtuigd dat het in haar bezit was, waarna alles weder in den achterzak gestopt was. Beiden moesten nu uitstappen waarna de politie van het gebeurde proces verbaal opmaakte. De dames werden aan andere kaartjes geholpen, waarna zij de reis konden voortzetten, zich vast voornemende, nooit meer de portemonnaie in den achterzak van de japon te steken. Daar kan men feesten Te Ginneken zijn in het gezin van den werkman Hendr. Nuijten drie kinderen, twee zoons en een dochter, tegelijk in ondertrouw opgenomen. Door de centrale commissie voor de Farijsche tentoonstelling wordt de raad ge geven de expositie niet te gaan zien voor 15 Mei; eerst tegen dien datum verwacht men, dat alle installaties gereed zijn. Het bericht dat de bewakingsdienst in de Ned. afdeeling door Franschen'wordt verricht is onjuist: de dienst is opgedragen aan mili tairen van de Nederlandsche genie. In „Hollandia" deelt een briefschrijver mede, dat het in den ministerraad reeds driemaal tot hevige botsingen gekomen is betreffende de indiening van een wet tot droogmaking der Zuiderzee, waartegen Pierson zich om financieele redenen schrap zet en die door Lely met aandrang wordt bepleit. Driemaal is diens voorstel verworpen en de discussie is niet malsch geweest. Maar aanleiding van dit schrijven zegt het „Vaderland" Een fond van waarheid zal dit bericht wel hebben. De heeren Pierson en Lely zijn te groote vrienden en beiden te welwillende menscben om „hevig" te „botsen", maar een feit is het, dat de heer Lely als vader van het zuiderzeeplan niet zonder hartzeer zijn kind zoo lang verloochent, en een feit evenzeer, dat de heer Pierson tegen het uit financieel oogpunt onberaden plan gekant is. Toen „Het Dagblad" eenige dagen geleden meldde, dat in September een voorstel tot demping zou worden ingediend, kwam er dan óok in „De Ingenieur" een toelichting, die met een tegenspraak gelijkstaat. Gedwongen door de overmacht en het lot niet willende deelen van Cronjé en de zijnen, hebben de Boeren het beleg van Wepener opgegeven en zijn zij vertrokken in de richting van Lady brand. De Engelschen, die er zich reeds op hadden gespitst een flinke slag te slaan en tal van gevangenen te maken hebben dus weder niet gerekend op de vlug heid van het boerenleger. Het zuidelijk deel van de Vrijstaat wordt nu door de Boeren verlaten. De eeresabel voor president Kruger, die de oud-strijders van IS64 -66 en 1870 71 uit de stad en het district Solingen den president zullen aanbieden, is gereed en is een meesterstuk van de Solinger wapen industrie. De sabel is geheel uit het prachtigste Damascener staal vervaardigdde kling is rijkelijk versierd met allerlei emblemata en spreukenop de eene zijde leest men„On verschrokken, trouw en goed, tot den laatsten droppel bloed." Verder ziet men er een vredesengel op, die met de voeten op den aardbol staat; daarnaast merkt men eene afbeelding van de Boeren artillerie op„de Long-Tom" is gemakkelijk te herkennen. Op de kling zijn verder aangebracht het stedelijk wapen van Solingen, de figuur van een Solinger Wapensmid en de opdracht „Aan den hooggeschatten President van Transvaal, Paul Kruger; de strijders in de veldtochten 1864 1866, 1870 71 uit het district en de wapenstad Solingen, Duitschland." Daarboven prijkt het wapen van Transvaal. De greep wordt gekroond door een fraai geslepen diamant, het symbool voor Kimberley. De schede is eenvoudig, van vernikkeld staal met verguld beslag. Een hevige ontploffing had Dinsdag plaats in de fabriek van Begbie te Pretoria, in gebruik bij het gouvernement als arsenaal, onder directie van den heer Grimberg. Het gebouw is vernield. Tien personen werden gedood, 32 gewond, meerendeels Fransche en Italiaansche werklieden. De heer Grimberg is licht gewond. Pe oorzaak van de ontploffing is onbekend. Het belangrijkste deel der machines moet behouden gebleven zijn. De ambulances van het „Roode Kruis" verleenden den gewonden goede diensten. Berichten uit Melbourne en Nieuw- Caledonië gewagen van de schrikbarende verwoesting, die de pest aanricht. Tweehon derd menschen waren enkel te Noemea aan pest bezweken tot de helft van April. 64 percent van de zieken stierven. Alle pogingen tot isoleeren, ook door huizen te sloopen, falen. De ingeademde pestbacillen tasten ook de werklui aan, die hunne huizen afbreken. Hot verkeer tusschen de eilanden is geheel afgebroken. In Morr bij Rheydt wierp een elfjarige knaap een petroleumkan in het vuur Een vreeselijke ontploffing volgde Vier kinderen werden zwaar verwond Een knaap was spoedig dood, de toestand van een der anderen is hopeloos. In Barcelona kwam het Zondag in den stierencircus tot een vreeselijk schandaal. Het publiek vond de stieren te minnetjes en de stierenvechters te laf Onder een ver schrikkelijk gehuil en gesis werden flesschen, schillen van oranje-appels indearenageworpen. Ten slotte en ondanks de tusschenkomst der gendarmerie, drongen de lieden bij massa's in de arena, brachten de stieren op den stal en mishandelden de toreadors. Deze ontkwamen ternauwernood door de vensters naar het station, waar zij zich van andere kleeren voorzagen en in den trein redden. Sedert den 14den dezer zijn er op de kust benoorden het eiland Batz, Bretagne, zooveel doode reuzenpoliepen aangespoeld, dat de overheid uit vrees voor een epidemie de bevolking opgeroepen heeft om het gedierte te helpen begraven. Er waren 120 karre- vrachten van deze monsters, wier vangarmen gemiddeld ruim een meter lang waren. Twee bij de Parijsche tentoonstelling aangestelde Chineezen, Pekilosang en Longsi- thuang, hadden ruzie gekregen wegens de schoone oogen eener odoliske. Zij besloten hun twist te beslechten en op zekeren morgen vond men aan het Russische paviljoen op het Trocadero een man bewusteloos liggen, terwijl hem het bloed uit mond, neus en ooren vloeide, hoewel hij geen spoor van verwonding droeg, 't Was Pekilosang. Wat was er gebeurd? Naar de gewoonten van hun land hadden de zonen van het Hemelsche Kijk een twee gevecht aangegaan met de tongdat is te zeggen, dat zijgelijk de helden van H omerus, elkander hadden beschimpt en uitgescholden tot hun adem op was. Toen zij elkander- vier uren lang hadden toegeschreeuwd, dolf Pekilosang het onderspit, als zijnde cle'minst sterke. Hij kreeg een bloedsaandrang naai de hersens en zonk machteloos neer, waar men hem opnam. Zijn tegenstander werd aangehouden, maar men moest hem in vrijheid stellen, daar een dergelijk geval in de Fransche wet niet voorzien was. Er zijn tegenwoordig overal zooveel werkstakingen, dat het vervelend zou worden er geregeld melding van te maken. Als een niet geheel alledaagsclie zij echter een te Chaville (Frankrijk) vermeld, van 300 strijksters die 25 pCt. verhooging eischen, reeds hand gemeen zijn geweest met andere dames van hetzelfde beroep, vensters hebben stukgeslagen enz., zoodat gendarmerie de orde is moeten komen handhaven. Dat de uil tot de te beschermen roof vogels behoort geacht te worden, doet de Duitsche dierkundige prof. Rörig in de volgende bevindingen uitkomen: Van de uilen (Striges) werden m het geheel 92 exemplaren, tot de verschillende soorten behoorende, onderzocht. Bij allen bestond de maaginhoud uit overblijfselen van muizen en eenige insecten. Slechts tweemaal werden daarenboven ook resten van een vogel ge vonden. Het aantal uilen, dat onderzocht werd, is niet talrijk, zal menigeen zeggen. Om echter met nog meer grond over het nut en de schade van de uilen in het alge meen te kunneu oordeelen, zonder een grooter aantal van deze vogels te dooden, werden ook nog 750 door uilen uitgebraakte ballen, natuurlijk bestaande uit onverteerbare resten van dieren, zooals haar en veeren, onderzocht, en deze leverden de overblijfselen van 1654 muizen en 10 kleine vogels. Deze onderzoekingen bevestigen weer op nieuw, hoe nuttig de uilen zijn, en 't is daarom zeer verkeerd deze nachtroofvogels te dooden. Zij verdienen ten zeerste beschermd te worden evenals de torenvalk en de buizerd. Sckagen, 26 April. Aangevoerd: 6 paarden f 50 a f 150, Stieren f a f 250 Gelde- koeien f100 a f 175; 100 Kalfkoeien f 120 a f 180; Vaarzen t af 80 Nuchtere Kalveren f 7 a 115.588 Schapen f 11 a f 28 Lammeren f af; Bokken en Geiten f af 38 Varkens f 11.a f 14. 40 Vette Varkens f 38 a 42 cent per kilo 60 Vette Koeien f 160 a f 250; 80 Biggen f6. a f 9.Kipeieren, 225 a 275 centEenden a ct. Boter per half k.g. f 0.42 a f 0.47. Leiden, 27 April. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 116 a f 256; 12 Stieren f 52 a f 220; Veulens stuks f af 503 kalfkoeien f 110 at 300; Melkkoeien f 110 a f 300; 983 Varekoeien f 85 a f 218; 456 Vette koeien f 116 a f258; 85 Vette kalveren f 32 a f 74; 195 Magere kalveren f 3 a 24; 173 Graskalveren f 21 a f 62; 781 Vette schapen f 19 a f 31.305 schapen (weide) f 12 a f 20.Paarden f a f 234 Magere Varkens f 14 a f 38 Vette Varkens a ct. 711 Biggen f4.75 all. Londen, 26 April. Ter markt zijn aangevoerd: 100 Runderen, 2000 Schapen en lammeren, Kalveren, 60 Varkens. Men noteert Runde ren f 0.47 a f 0.67 Schapen en lammeren f 0.52 a f 0.95 Kalveren f 0.55 a f 0.96 Varkens f 0.41 a f 0.61. Vrijdag 27 April te Den Burg. Notaris G. J. D. DIKKERS. Huis en Erf aan den Binnenburg, groot 72 c.A. Opgehouden voor f 1950. 2 perceelen bouwterrein. Opgehouden voor - 300. Zondag- 29 April. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. hall 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn's Nam. 2 uur Ds. Heep.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2