N°. 1321 Donderdag 3 Mei. AP. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bürg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. c BRANDGEVAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel Overwegende, dat hun gebleken is, dat de inrichting der schoorsteenen in sommige gevallen veel te wenschen overlaat en niet altijd de hand wordt gehouden aan het behoorlijk schoon houden daarvandat het, met het oog op de algemeene veiligheid, ter voorkoming van brandgevaar wenschelijk wordt geacht, daarnaar een onderzoek in te stellen; Brengen ter algemeene kennis, dat in den loop dezes jaars zal worden onderzocht of aan de navolgende bepalingen, vervat in de alge meene politie-verordening dezer Gemeente, aan de naleving waarvan met nadruk wordt herinnerd, is voldaan „Art. 89. Het is verboden in de schoorsteenen „binten, balken of ander houtwerk te hebben, „tenzij dit behoorlijk bemetseld of met ijzer of „zink bekleed is. „Art 90. De deuren en kozijnen in de „bestaande schoorsteenen moeten van ijzer of „anders van binnen voldoende met ijzer of zink „bekleed zijn. „De deuren en kozijnen in de nieuw te bouwen „schoorsteenen moeten geheel van ijzer zijn. „Art. 91. Het is verboden zonder vergunning „van Burgemeester en Wethouders kachelpijpen „of rookbuizen door rieten daken, vensters, „muren of heiningen te steken. „Art. 93. De schoorsteenen, die gedurende „het geheele jaar gebruikt worden, moeten ten „minste tweemaal, nl. in de maanden Mei en „November en die, welke alleen des winters „gebruikt worden, ten minste éénmaal in het „jaar, in de maand Mei of Juni, worden geveegd. „Bakkers, smeden en allen, die vuur gebruiken, „anders dan voor huishoudelijk gebruik, moeten „de schoorsteenen, die voor hun bedrijf dienen, „minstens elke drie maanden doen vegen. „Jaarlijks of zoo dikwijls Burgemeester en „Wethouders dit noodig achten, zullen Brand meesters een onderzoek doen instellen of aan „bovengenoemde bepaling is voldaan." Overtreding van elk dezer artikelen wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste vijf-en-twintig gulden. Texel, den 27 April 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Jokcheere, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 2 Mei 1900. Ofschoon misschien niet in zoo groote ge tale en van zoo groote afmetingen, werden toch ook dit jaar weder tal van Meivuren op ons eiland gestookt. Even als zoovele oude gobruiken begint ook dit min of meer van zijn waarde te ver liezen voor de jeugd en schijnt bij deze de lust sterk te verflauwen, onder het zingen van; „hooi, heb je geen strooi enz." de huizen laDgs te gaan om allerlei oude rommel te verzamelen en dit dan later op den laatsten dag van April te verbranden. "Voor menig huismoeder is die Meierblits een zeer schoone gelegenheid om allerlei ouds kwijt te raken waarmee ze anders zeer verlegen zou zitten. Naar men ons mededeelt als eme bijzon derheid werd door den eierenzoeker J. Gieles alhier, in een nest een 4-tal kieviteieren ge vonden alle ter grootte van een leeuwerikeitje. Voor den handel hebben ze, jammer genoeg voor den vinder zeker zeer weinig waarde, misschien echter is een of ander verzamelaar van curiositeiten er wel op gesteld ook deze eieren in zijne verzameling op te nemen en wil hij ze daartoe aankoopen. De uitvoer van 27 tot 30 April heeft bestaan uit 72 koeien, 40 kalveren en 21 varkens. Volgens gewoonte nemen wij ook thans nu de zomerdienstregeling op boot en spoor weer is ingevoerd eene opgave daaromtrent in ons blad op. Ter wille van hen, die dat lijstje wenschen te bewaren om bij voorko mende gelegenheden te gebruiken, hebben wij enkele afdrukken er van gemaakt op beter papier, welke wij gratis, zoolang de voorraad strekt voor de abonné's op ons blad beschik baar stellen. Oudeschild, 30 April. In zake volksweer baarheid was hier Zaterdagavond in de „Zeven Provinciën" eene vergadering belegd onder voorzitterschap van den Heer A. Wagemaker, arts te den Burg. Na opening der vergadering en toelichting van het doel waarnaar gestreeft wordt, meld den zich reeds velen als lid aan. De verga dering werd in hoofdzaak door de jongeling schap bezocht. Eene commissie van drie personen werd door de vergadering gekozen, om in deze aangelegenheid verder te handelen. De commissie der in Juni a. s. alhier te openen oudhedententoonstelling, vergaderde Zaterdagavond, ter voorbereiding en bespre king van verschillende zaken, op het voor gestelde plan betrekking hebbende. Van verschillende heeren, op andore dorpen van het eiland als leden van 't sub-comité uitgenoodigd, was bericht ontvangen, dat zij gaarne aan de zaak zouden medewerken. Reeds nu waren enkele tamelijk oude voorwerpen ingekomen en bereids was door velen eene zending toegezegd, zoodat veilig mag verwacht worden, dat bijna nog eens zooveel zal kunnen ter bezichtiging gesteld worden als in 1897. Ook onder de rubriek merkwaardigheden zal nog al 't een en ander zijn, dat stellig wel de belangstelling zal wekken. De trek der ansjovis blijft aanhouden, zoodat de kans op goede visscherij toeneemt. Gisteren brachten haringvisschers te Nieuwe- diep reeds 5000 stuks aan, die betaald werden met f 11.90 per 1000. Ook op de Zuiderzee zijn reeds visschers geweest, die 1000 stuks vingen. Voor alle visschers is 't te hopen, dat 't kleine vischje vergoeding moge brengen voor alle teleurstellingen, die reeds geruimen tijd het deel der visschersbevolking, ook van ons eiland, is geweest. Hoe gevaarlijk een zoogenaamde catapult is bleek dezer dagen te Warnsveld. Eenige jongens, waaronder E. C. C. F., 13 jaar, zoon van den postdirecteur te Apeldoorn, ontmoetten in het zoogenaamde „Kapsche bosch" eenige andere jongens, waaronder J. H. v. R., 14 jaar, scholier aldaar, die een catapult bij zich droeg. Nadat zij elkander op eenigen afstand waren gepasseerd, schoot genoemde v. R. in de richting der andere jongens, met het ongelukkig gevolg, dat bovengenoemde E. C C. F. in het rechteroog getroffen werd, dat hij alsnu hoogstwaar schijnlijk zal moeten missen. Op het eiland Urk verkeert men inde grootste ongerustheid over het lot van twee jongens, die de haven uitgevaren zijn en niet terugkeerden. Alle nasporingen bleven vruch teloos. Men vreest, dat het ranke vaartuigje is omgeslagen en beide waaghalzen in de Zuiderzee zijn verdronken. Aan den zuivel-consulent der Holland- sche Maatschappij van Landbouw voor Noord-Holland, de heer "W. Keestra, is op zijne aanvrage eervol ontslag uit zijne betrekking tegen 1 Juni verleend. Tevens is besloten dat in overleg met de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, gehoord de commissie van toezicht, een opvolger zal benoemd worden. De werkstaking der Amsterdamsche schilders is geëindigd. De schilders gingen op het oude loon aan het werk. De vrouw van B. B., te Oudewaker, had bij het verlaten harer woning haar ruim 2-jarig dochtertje in een kinderstoel gezet, waaronder een test met vuur. Nadat zij „even" weg was geweest en in haar woning terugkeerde, was haar kind geheel in brand gehuld. Dr. H. P. van Praag verleende spoedig geneeskundige hulp, doch een uur later was het kind reeds overleden. Wellicht heeft het kind van een stoel, staande in de nabijheid van den kinderstoel, kleeren afgetrokken, die met het vuur onder den kinderstoel in aanraking zijn gekomen. Het totaal bedrag der door den voorzitter penningmeester van het hoofd-comité van het Ned. Roode Kruis ontvangen giften bedroeg tot Zaterdag f 204,625,05. Verleden week heeft zekere Koster, Duitscher van geboorte, thans wonende te Venlo, aldaar in een huiselijken twist zijn jongste kind, oen meisje van 15 maanden, den hals afgesneden. Zijn poging, om ook zijn andere kind te vermoorden, is hem nog belet kunnen worden. Hij heeft daarop de vlucht genomen in de richting van de Duitsche grens. De politie vervolgde hem te paard en op de flets en arresteerde hem. Te Amsterdam is de vorige week op enkele drukkerijen een werkstaking uitge broken onder de zetters, tengevolge waarvan enkele couranten Vrijdagavond niet verschenen, terwijl Zaterdagavond geen der groote dag bladen aldaar verscheen, tengevolge van een onderlinge overeenkomst tusschen de patroons. Ten einde de abonné's niet geheel zonder nieuws te laten, werd door de directeuren dier bladen besloten met behulp van de weinige zetters, die niet bij de staking zijn begrepen, dagelijks een klein blaadje te geven, voor de abonné's van al die bladen gelijk en dit blaadje te doen verschijnen zoolang de staking duurt. De bladen, die op die wijze zich moeten behelpen, behooren tot verschillende partijen en staan anders op verschillende punten lijnrecht tegenover elkaar, thans echter gaan ze samen. Bet voorstel van de patroons om een scheidsgerecht te benoemen en zich onvoorwaardelijk aan de uitspraak daarvan te onderwerpen, werd door de stakers ver worpen. Toen dezer dagen het paardenspel van Roberti, dat te Ommen voorstellingen heeft gegeven, de gemeente Den Ham doortrok, ontstond bij den tol „de Groene Jager" tusschen den tolgaarder en eenige leden van den circus oneenigheid over de betaling van tolgelden, welke zoo hoog liep, dat de tolgaarder de hulp van eenige in de nabijheid werkende mannen inriep. Een formeel gevecht volgde, waarbij spaden, stukken ijzer, enz. werden gebruikt en dat eerst eindigde, toen de chef van den circus op het terrein aankwam en het verschil uit den weg maakte. Eenige personen hebben daarbij gevoelige slagen uitgedeeld en ontvangen. Nooit vertoond Te Zeijen (Drente) heeft een landbouwer in een elzenboom uit een kraaiennest zes eendeneieren gehaald, waarop de eend zat te broeden 1 Een rijke fooi De gemeente-veldwachter te Maasland ont ving bij gelegenheid van het sluiten van eenige huwelijken, waarbij 64 personen ten raadhuize aanwezig waren, de belangrijke fooi van 7» cent zegge één halven cent I De man zal als aandenken aan dit heuglijk feit dit muntstuk laten encadreeren 1 TEXELSCHE COURANT 5

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1