N°. 1326. Zondag 20 Mei. A®. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 19 Mei 1900. Van 15 tot en met 17 Mei werden van hier uitgevoerd48 koeien, 14 kalveren, 8 lammeren en 27 varkens. Waal, 17 Mei. Onze plaatsgenoot, de heer C. A. Keijser, kweekeling aan de Bijzondere Normaalschool te Den Burg, slaagde heden te Amsterdam voor het onderwijzersexamen. Den Hoorn, 18 Mei. Door gebr. Dogger werd heden aan de kust een pijlrog gevangen, die naar gissing vijftig pond zwaar was alleen de lever van dit roggetje was ruim zeven pond zwaar. Oosterend, 18 Mei. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal ook hier eene vergade ring, uitgaande van de afdeeling van Volks weerbaarheid te den Burg, gehouden worden en wel op Zaterdag, 26 Mei a. s. in het lokaal van den heer Koppen. Er mag met grond verwacht worden, dat de bevolking van hier zich in deze niet op den achtergrond zal stellen, zoodat stellig eene goede opkomst is te verwachten. Uit de kronieken toch blijkt genoegzaam, dat Oos terend steeds onder de eersten durfden te zijn, als het gold verdediging van den grond of betuiging van gehechtheid aan Vorst en Land. Gaarne wordt den Heeren van het initiatief hierin succes op hun streven toegewenscht I De op den 2en Pinksterdag a. s. te houden ringrijderij alhier zal opgeluisterd worden door muziek van het Texelsch Fan farecorps, wat stellig door velen met genoegen vernomen zal worden. Genoemd corps toch heeft zich hier meermalen met lof laten hooren en steeds wordt het met belangstelling vernomen, wanneer bericht wordt, dat het naar hier zal komen, terwijl er teleurstelling is, wanneer later blijkt, dat slecht weer of andere verhinderingen zich hebben doen gelden. Voor de mededingers aan de ringrijderij worden prijzen beschikbaar gesteld ter waarde van f 25, f 15, f 10 en f 5, terwijl ook aan de dames van de prijswinners fraaie cadeaux uitgereikt zullen worden. Aangezien reeds verscheidene aangiften zijn gedaan en slechts een bepaald aantal karretjes mede kan rijden, zal het goed zijn, dat liefhebbers thans niet denken„We hebben nog tijd genoegDe termijn van aangeven is, zooals uit achterstaande adver tentie blijkt, opengesteld tot den len Juni. Door den heer J. Kuijper, alhier, is gisteren met goeden uitslag examen afgelegd als onderwijzer. De geslaagde was leerling der Texelsche bijzondere normaalschool. De Cocksdorp, 18 Mei. Ten einde het binnenstroomen van het zeewater in, en het daardoor onwillekeurig afnemen van de duinen te beperken, heeft men kortelings aan weers zijden van den „Kleinen Slufter" tot aan den binnensten duinrand wallen opgeworpen, welke met stroo beplant zijn om zoodoende het aanstuiven in de hand te werkeu. Ook aan de zeezijde is dergelijk werk verricht. Men hoopt aldus, evenals dit indertijd met den „Grooten Slufter" is geschied, de duinen aldaar geheel voor het zeewater af te sluiten. Twee belangrijke wetsontwerpen waren volgens t „Vad" nog deze week te verwachten bij de Tweede Kamer, te weten de herziening van de kieswet en die van de drankwet. Te Hoorn heeft een tuinier de eerste nieuwe aardappelen verzonden aan H. M. de Koningin. De milicien De Bruin, die Donderdag uit de gevangenis werd ontslagen, is reeds weer in voorloopige hechtenis gesteld, omdat hij blijft weigeren zijn dienstplicht te ver vullen. Hij zal nu opnieuw voor den krijgs raad terechtstaan. Dinsdagmiddag zou een bruidspaar te Maassluis zich op het raadhuis in het huwelijk laten verbinden. In vroolijke stemming trok de stoet voorbij het politiebureau, toen de bruigom aldaar even werd binnengeroepen. Minder aangenaam was zijn verrassing toen hij ook daar zijn schipper aantrof, van wiens te Ylaar dingen liggende logger hy was ge deserteerd. De man werd nu in arrest ge nomen en naar Ylaardingen teruggebracht. De bruid trok met haar familie, in het minder aangename vooruitzicht dat de bruidsdagen voor onbepaalden tijd werden verlengd, naar huis terug. Naar men verneemt, zal weldra bij de Staten-Generaal aanhangig worden gemaakt eene wet tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee. In den ouderdom van 88 jaren is te Amsterdam overleden de oud-tooneelspeler Eduard Bamberg. Met Bamberg is zegt het „Hbld." weder een van de oude garde verdwenen. Reeds als 10-jarige knaap, in 1826, betrad hij voor het eerst de planken. Hij speelde eenige jaren in de Kinder komedie van zijn vader, te gelijk met den heer Judels. Van de jongens en meisjes van de Kinder komedie is de heer Judels thans de eenige overgeblevene. Tot 1886 trad Eduard Bamberg geregeld op, spelende en coupletzingende, nu eens onder meer, dan weer onder minder gunstige omstandigheden, het laatst in het Salon des Variétés, waar hij de directie voerde. Den 23sten December 1885 besloot hij zijn 60-jarige tooneelloopbaan met een voorstelling in den Stadsschouwburg. Later kon men hem nog een paar malen de planken zien betreden bij gelegenheid van te zijnen voordeele gegeven voorstellingen, de laatste maal als Izaak Stern in „De Oude- kleerkoop of Een Vriend in den Nood" nu ruim drie jaar geleden bij de herdenking van zijn tachtigsten geboortedag. Sedert kon men den ouden heer Bamberg langs Amstels straten zien wandelen, het kleine mannetje, kras en rechtop, den hoogen hoed op de lange, wijduitstaande krullende haren, een parapluie onder den arm. Het laatste jaar waren zijn krachten sterk afgenomen. Aan de courantenzetterijen te Amster dam is de werkstaking thans geheel geëin digd. Op de meeste is Ret werk op de oude voorwaarden hervat. Van de drukkerijen Ellerman Harms Co., de Electrische, Brakke- grond en Elzevier zijn ongeveer 100 man door de staking werkeloos geworden. Verscheidene veenarbeiders in de Friesche venen zijn huiswaarts gekeerd wegens ziekte veroorzaakt vooral door de koude, waardoor zij het des nachts in de keeten niet konden volhouden. Een om zijn hoogen prijs bijna uitsluitend in hooge kringen zeer in trek zijnd genees middel tegen allerlei kwalen is het preparaat van Mattei, de fleschjes met „roode, blauwe en gele electriciteit." Dit middel doet denken aan een ander elixer, dat omstreeks 1865 aan het hof van Napoleon III vooral bij de dames zeer gewild was. Het was door een der bekwaamste geneesheeren samengesteld en het recept luidde „R. Aqua fontis 100 gr. Illa repetita 40 gr. Eadem stillata 12 gr. Hydrogeni protoxyd 0 gr. 80. Nil aliud. «Driemaal per dag een druppel." De dames bevonden zich er wonderwel bij, tot eene harer 't zich liet vertalen en haar bleek, dat „aqua fontis" is bronwater, „ilia repetita" dit nog eens, „eadem stillata" het zelfde droppelsgewys, „hydrogeni protoxyd" water en „nil aliud" niets anders. Toen was het in eens met de wondere werking van het elixer gedaan. Mattei's fleschjes met schoon water houden 't langer uit. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. pp GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een gummiband van een sportkar, gevonden op de Groeneplaats en een zilveren broche (bladvorm) gevonden in de Hoogerstraat. Bij den gemeente-veldwachter te de Waal een paardedek, gevonden nabij de Waal. 1A M M E R E N M A R K T E N. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat gedurende de alhier te houden lammeren- markten op 21 en 28 Mei, 5, 11, 18 en 25 Juni a.s. alléén de Parkstraat is opengesteld voor den toegang met wagens tot het marktplein en dat het verlaten van dat plein zal moeten geschieden langs de andere daarop uitloopende straten, dat met het wegvoeren der lammeren niet dan na elf uur een aanvang mag worden gemaakt, tenzij met toestemming van den marktmeester, terwijl het niet geoorloofd is stroo of ruigte in de lammerenhokken te brengen, daar zulks van Gemeentewege zal worden verstrekt, dat zij, die op bovengenoemde dagen lammeren ter markt wenschen te brengen, verplicht zijn, vóóraf, hetzij mondeling of schriftelijk de noodige hokken te besprekenwaartoe gelegen heid bestaat op alle werkdagen-tergemeente secretarie in de gewone bureau-uren (92 uur) en bij den marktmeester, die bovendien, daags vóór de markt in een der aan het markt plein gelegen hotels tot dat doel zitting zal houden van 's morgens 9 tot 2 uur 's namiddags. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk door den marktmeester na dat tijdstip ont vangen worden niet meer ten uitvoer gebracht. Texel, den 12 Mei 1900. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd cp Dinsdag, den 22 Mei 1900, 's morgens 10 i ur, in de daar voor bestemde zael ten Raadhuize lezer Gemeente. Texel, 19 Mei 1900. De Burgemeester van Texel, H. W. .DE JONCHEERE. Te behandelen onderwerpen: I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Goedkeuring rekening Alg. Weeshuis 1899 en begrooting 1900. III. Aanbieding rekening Bank v. Leening 1899 en 1900. IV. Aanbieding begrooting onderhoud Waalderweg 1901. V. Af- en overschrijvingen en betalingen onvoorz. uitgaven dienst 1899. VI. Verzoek subsidie voor pensioenfonds oude, zieke en gebrekkige vroedvrouwen. VII. Pensioneering gem. veldwachter. Vm. Verzoek A. Dousma ontslag onderwijzeres Oosterend. IX. Benoeming onderwijzeres leervak k Oosterend. X. Verzoek P. Phz. Bakker vergunning bouwen paardenstal op haventerrein. XI. Verzoek M. Timmer Cz. e. a. bestrating buurt //Verloren kost" te Oosterend. XII. Voorstel B. en W. inzake tegemoetkoming aannemers straatverlichting 1899 1900.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1