N°. 1327 Donderdag 24 Mei. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag'- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Yoor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Ct». Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel BRANDGEVAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel Overwegende, dat hun gebleken is, dat de inrichting der schoorsteenen in sommige gevallen veel te wenschen overlaat en niet altijd de hand wordt gehouden aan het behoorlijk schoon houden daarvandat het, met het oog op de algemeene veiligheid, ter voorkoming van brandgevaar wenschelijk wordt geacht, daarnaar een onderzoek in te stellen; Brengen ter algemeene kennis, dat in den loop dezes jaars zal worden onderzocht of aan de navolgende bepalingen, vervat in de alge meene politie-verordening dezer Gemeente, aan de naleving waarvan met nadruk wordt herinnerd, is voldaan „Art. 89. Het is verboden in de schoorsteenen „binten, balken of ander houtwerk te hebben, „tenzij dit behoorlijk bemetseld oi met ijzer of „zink bekleed is. „Art 90. De deuren en kozijnen in de „bestaande schoorsteenen moeten van ijzer of „anders van binnen voldoende met ijzer of zink „bekleed zijn. „De deuren en kozijnen in de nieuw te bouwen „schoorsteenen moeten geheel van ijzer zijn. „Art. 91. Het is verboden zonder vergunning „van Burgemeester en Wethouders kachelpijpen „of rookbuizen door rieten daken, vensters, „muren of heiningen te steken. „Art. 93. De schoorsteenen, die gedurende „het geheele jaar gebruikt worden, moeten ten „minste tweemaal, nl. in de maanden Mei en „November en die, welke alleen des winters gebruikt worden, ten minste éénmaal in het "jaar, in de maand Mei of Juni, worden geveegd. „Bakkers, smeden en allen, die vuur gebruiken, „anders dan voor huishoudelijk gebruik, moeten „de schoorsteenen, die voor hun bedrijf dienen, „minstens elke drie maanden doen vegen. „Jaarlijks of zoo dikwijls Burgemeester en „Wethouders dit noodig achten, zullen Brand- „meesters een onderzoek doen instellen of aan „bovengenoemde bepaling is voldaan." Overtreding van elk dezer artikelen wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste vijf-en-twintig gulden. Texel, den 27 April 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 23 Mei 1900. Groot, zeer groot zelfs, was de aanvoer op de le groote lammerenmarkt Maandag jl. alhier gehouden. Zulk een aanvoer op de 1 e dier markten was naar men beweert nog nimmer alhier voorgekomen en was in hoofd zaak zei men alleen verklaarbaar uit do omstandigheid, dat die markt dit jaar zeer laat plaats had, terwijl de veehouders ten gevolge van het koude weer en den daardoor geringen plantengroei gaarne hun jeugdig wolvee wilden, of ter wille van hun buren, moesten opruimen. Tal van kooplieden, waaronder vele van elders, waren reeds vroegtijdig op het markt plein aanwezig, terwijl enkele veehouders reeds voor 's morgens 6 uur begonnen met hun lammeren ter markt aan te voeren. Dank zij de goede bepalingen met betrekking tot den aanvoer ter groote lammerenmarkten, waaraan stipt de hand wordt gehouden door den marktmeester en zijn helpers, kon de aanvoer geregeld plaats hebben en was die betrekkelijk spoedig afgeloopen. Zooals door velen reeds was gevreesd, omdat het weder zoolang koud bleef en men volgens berichten van elders ook daar gebrek kreeg aan het benoodigde gras, viel over de besteedde prijzen niet te roemen en bleef dientengevolge nogal wat onverkocht. Mochten nu, hetgeen zeker door allen ten zeerste wordt gewenscht, door de handelaren ter Leidsche markt Vrijdag a. s. goede prijzen kunnen worden bedongen, zoodat een goede winst door hen wordt behaald, ongetwijfeld zal zulks dan ook gunstig werken op de prijzen ter 2e groote lammerenmarkt (gewoon lijk de grootste) alhier besteed en zullen zij, die Maandag niet verkochten, zich hunne vasthoudendheid niet behoeven te boklagen. Aangevoerd waren 5870 lammeren (verleden jaar was de aanvoer op de le markt 3358 stuks) 19 koeien, 46 schapen, 16 schrammen en 94 biggen. Omtrent de prijzen, die gemiddeld konden worden besomd, vernamen wij, dat die waren voor lammeren f 9 él f 10 (enkele partijtjes gingen echter voor f 11 a 12.25 van de hand), schrammen f 18 en biggen f9 Él f 10. Handel matig. Uit goede bron vernemen wij, dat bij het fanfare-corps alhier plan bestaat Zondag a. s., indien het weder daarvoor gunstig is, een concert te geven in het Park. Deze tijding zal zeker door velen met blijdschap worden begroet en ongetwijfeld zal het genoemd corps dan op dien dag evenmin als bij vroegere gelegenheden aan een talrijk {belangstellend gehoor ontbreken. Moge vooral Zondag schoon weder ons deel zijn. Lang werd niet gehoord van plannen tot aanleg van een tram op ons eiland, hetzij dan gedreven door stoom, electriciteit of welke drijfkracht dan ook en zeker menigeen zal hebben gedacht, nu zal het vooreerst wel eens uit zijn met al die plannen. Hoe ook gewenscht naar veler oordeel en hoe groot ook het belang moge zijn, dat zeker velen hebben bij het bestaan van zulk een snel middel van vervoer, de kosten er aan ver bonden voor de oprichting als anderszins zullen het wel steeds tegenhouden. Dat echter niet allen hiervan overtuigd zijn, bleek ons uit hetgeen wij uit goede bron vernamen. Naar men ons nl. mededeelt, zal opnieuw alhier binnenkort een onderzoek worden inge steld naar de mogelijkheid ook op ons eiland een electrische tram aan te leggen en te exploiteeren. Voor dat onderzoek zou naar ons eiland overkomen een ingenieur van de Eerste Nederlandsche Electriciteits-maat- schappij gevestigd te Amsterdam. Mocht zulk een tram eens hier tot stand komen, het vreemdelingenverkeer zou er ongetwijfeld sterk door worden bevorderd. Voor eene vereeniging tot bevordering van dit verkeer zeker een goede gelegenheid om de eventu- eele plannen tot oprichting eener tram te bevorderen. Jammer, dat het eenmaal opgevat plan, om alhier zulk eene vereeniging op te richten niet is volvoerd. Uitgevoerd zijn van 18 tot od met 21 Mei45ü lammeren, 6 schapen, 18 koeien, 12 kalveren, 2 stieren, 2 paarden en 9 varkens. Ofschoon de rogvisscherij langs de kust niet rijk is, mag zij toch beter heeten dan de beide voorgaande jaren. De vangst blijft matig, doch de prijs vrij hoog. De rog wordt verkocht tegen 55 h 80 ct per stuk. Het langdurige koude weer, voor andere bedrijven zoo nadeelig, was in het voordeel der garnalenvisschers. De vangst bleef be vredigend, doch ook de opbrengst aan de Engelsche markt was hooger dan einde April. De heer J. L. Storm, directeur van het post- en telegraafkantoor te Texel, herdacht Woensdag 11. zijn zilveren ambtsjubilé. Aan gezien genoemde heer nog geen jaar in deze gemeente vertoeft, was het feit bij den inge zetenen niet bekend, anders zou het den jubilaris zeker aan blaken van belangstelling niet hebben ontbroken. De heer Storm toch heeft zich reeds de genegenheid van velen waardig gemaakt. (P. Ct.) Oosterend, 22 Mei. „Zalm en steur Komt zelden voor de deur", is alhier een spreekwoord onder de visschers. Wordt evenwel zoo'n zeldzaamheid bemachtigd, dan verkrijgt de vanger daarvoor gewoonlijk een Hinken prijs, Zoo had een visscher van hier in de vorige week het geluk een steur van tamelijk groote afmetingen te vangen, waarvoor hij f 29 kon besommen. Als er wat veel van zulke visschen waren, dan kon men de tongen wel missen. De Yangst onzer visschers op de Zuiderzee bedroeg in de vorige week van 10 tot 32 duizend ansjovisjes, die voor f 7,50 per duizend verkocht werden. Vlieland, 20 Mei. Verleden Vrijdagavond werd alhier voor een talrijk publiek „De Woudkoningin" opgevoerd onder leiding van den heer A. van der Ree. Deze kinderoperette van wijlen den heer Schuil had ook hier, als op zooveel andere plaatsen, groot succes De heer V. d. Ree, die met onve rdroten ijver de uitvoering had voorbereid en haar op be kwame wijze leidde, komt dan ook een woord van warmen lof toe. Maar niet minder aan de dames C. van Westen en A. Visser, die respectievelijk als „Selma" en „Kate" fun geerden en mejuffr. G. Blom, die de rol van „Zigeunervrouw" vervulde, benevens aan de jongejuffr. H. A. Meijer, de „Woudkoningin". Op zeer verdienstelijke wijze kweten zich verder de heeren J. J. Wels als „clown", A. y. d. Ree als „Kluizenaaren H. Dijk als „Accrobaat" van hunne taak. Wanneer ik eindelijk Mevrouw Véenhoven Van Hasselt dank zeg, dan is dit niet, omdat zij het laatst dient genoemd te worden. Integendeel, de begeleiding, waarvoor zij zorg droeg, kwam ten volle tot haar recht en droeg niet weinig bij tot verhooging van het klankeffect. De heeren P. Groendijk en P. de Vries, beiden alhier woonachtig, hebben met goed gevolg examen afgelegd als ambtenaar bij 's Rijks belastingen. Een jong paartje te overschie, dat ver leden week in ondertrouw is opgenomen en deze week in het huwelijk dacht te treden, is voor onbepaalden tijd gescheiden, daar de bruid er van afziet, omdat zij bevreesd is geworden, dat te veel van het weekgeld aan Bacchus geofferd zal worden. Bij eeno ontgraving in de Nieuwe Park laan te Scheveningen, waar een nieuwe rioleering wordt aangelegd, is de houten be kisting ingestort. Twee werklieden werden onder het neerstortende zand bedolven. Een hunner werd nog levend te voorschijn gehaald, de andere was reeds overleden. De gei edde werkman en het lijk werden naar het gast huis van het „Zeebad Scheveningon" over gebracht. Binnen enkele dagen kan tegemoet gezien worden: het eerste nummer van „Te Wapen", wekelijks of maandelijks te ver schijnen orgaan van de vereeniging voor V olksweerbaarheid." Naar wij vernemen, gaat het Staphoreter Boertje een „kunstreis" maken door Amerika. Hij is daartoe aangezocht door een Amen- kaansch consortium, dat hem 10.000 pd. st. heeft geboden voor een drie-maandelijksch verblijf in de Vereenigde Staten. Het boertje heeft het aanbod aangenomen en nu zal voor hem in de Amerikaansche bladen reclame worden gemaakt met portretten in nationaal kostuum en brieven van „hooggeplaatste personen" in Nederland. (P. Ct.) TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1