N". 1328. Zondag 27 Mei. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Buro op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een ijzeren hoepel, gevonden op de Groeneplaats en een dop van een kinderwagen, gevonden op den Oude- schilderweg. LAMMEREN MARKTEN. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat gedurende de alhier te houden lammeren- markten op 21 en 28 Mei, 5, 11, 18 en 25 Juni a.s. alléén de Parkstraat is opengesteld voor den toegang met wagens tot het marktplein en dat het verlaten van dat plein zal moeten geschieden langs de andere daarop uitloopende straten dat met het wegvoeren der lammeren niet dan na elf uur een aanvang mag worden gemaakt, tenzij met toestemming van den marktmeester, terwijl het niet geoorloofd is stroo of ruigte in de lammerenhokken te brengen, daar zulks van Gemeentewege zal worden verstrekt, dat zij, die op bovengenoemde dagen lammeren ter markt wenschen te brengen, v e r p 1 i c li t zijn, vóóraf, hetzij mondeling of schriftelijk de noodige hokken te hespreken, waartoe gelegen heid bestaat op alle werkdagen ter gemeente secretarie in de gewone bureau-uren (92 uur) en bij den marktmeester, die bovendien, daags vóór de markt in een der aan het markt plein gelegen hotels tot dat doel zitting zal houden van 's morgens 9 tot 2 uur 's namiddags. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk door den marktmeester na dat tijdstip ont vangen worden niet meer ten uitvoer gebracht. Texel, den 12 Mei 1900. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel-, Gelet op de missive van Z. E. den Heer Vice-Admiraal, Directeur en Commandant der Marine te "Willemsoord, dato 19 Mei j.l., No. 37/14°6 Brengt ter algemeene kennis, dat in de maanden Juni en Juli, en zoo noodig ook in de daarop volgende maanden schietproeven op de Hors zullen worden gehouden op ladingkamers gevuld met schietkatoen, waarbij gevuurd zal worden met gevulde granaten, o. a. met gevulde granaten van 7.5 c.M., gewicht 5.85 K.G. en van 3 7 c.M. gewicht 0.5 K.G. en wel inN."W. en "W.N.W. richting, zoodat de geheele Hors, zoover deze zich uitstrekt om Noord en West het Noordergat en het N.O. deel van de Onrust onveilig zijn. De ernstige raad wordt gegeven om de niet gesprongen granaten niet aan te raken of te transporteeren, maar van het vinden van deze projectielen kennis te geven aan den Comman dant van Hr. Ms. artillerie-instructieschip „Bellona". Op de dagen dat bedoelde schietproeven ge houden worden, zal, ter waarschuwing, een zwarte bal geheschen zijn aan een staak op den kop van den stuifdijk. Texel, den 25 Mei 1900. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. TEXEL, 26 Mei 1900. De eerste groote verzending van lammeren in hoofdzaak naar de Leidsche markt, had Donderdagmorgen plaats. Was de aanvoer ter markt alhier Maandag groot, die naar de veebooten en tjalkschepen, waarmee dat jonge wolvee naar elders moest worden vervoerd was nog grooter, zoo groot zelfs, dat naar men ons mededeelde gebrek begon te ontstaan aan laadruimte in de daarvoor aangewezen vaartuigen en enkele dier vervoermiddelen naar veler oordeel wel wat te veel moesten inladen. Naar men verzekert was dit het gevolg van de omstandigheid, dat verschil lende veehouders meerdere lammeren aan voerden dan waarvoor plaats was besproken en waarop dus was gerekend. Evenals bij den aanvoer ter markt zou het zeker ook hierbij geen verkeerde bepaling zijn, indien de aanvrage om plaats voor een bepaalden datum algemeen verplichtend werd gesteld en wanneer daaraan dan met kracht de hand werd gehouden. Wanneer eenmaal de lammeren zijn afge scheept is ieder veehouder en ook menig niet-veehouder alhier verlangend te weten, hoe het ter Leidsche markt gaat, of door de kooplieden goede zaken worden gemaakt, dan wel, of door hen verspeeld wordt. Van grooten invloed is zulks immers op de prijzen en de kooplust op de volgende hier te houden markt. Gewoonlijk echter valt er beslist daaromtrent weinig met zekerheid in 't algemeen van te zeggen, omdat de handelaren meestal wel zorgen niet te veel te vertellen en in hoofd zaak van deze moeten de berichten komen. Toch werd gisteravond alhier beweerd na aankomst der laatste boot, dat de markt te Leiden goed was geweest. Eene tijding, die indien ze waar is, hetgeen van harte door ieder weldenkende gehoopt wordt, zeker de prijzen ter markt Maandag a.s. alhier te houden, hooger zal doen zijn dan die ter vorige markt besteed. Ongetwijfeld zal ook de lust, om zijn lammeren dan ter markt aan te voeren groot zijn en valt het te verwachten, dat het aantal van dat Texelsch produkt buitenge woon groot zal zijn. Zooals door ons reeds in ons vorig nummer werd vermeld, zal Zondag as., dus morgen, door het fanfarecorps het eerste zomerconcert in dit seizoen worden gegeven in het Park, het plekje zoo bij uitstek geschikt voor dergelijke uitvoeringen. De aanvang van het concert is bepaald op 's namiddags half 4 uren. 't Doet ons genoegen onzen lezers, dank zij de welwillendheid van den directeur van genoemd corps, onderstaande opgave te kunnen verstrekken van de verschillende nummers, die zullen worden uitgevoerd: PROGRAMMA. 1. Bello Giomo, Pas-redoublé CoBsetti. 2. La Petite Duchesse, Ouverture Riccius. 3. L'Amourette, Schottisch Waldner. 4. Modestie, Fantaisie, J. Martin. 5. Doux Souvenir, Valse. E. Bedouin. 6. La Dame de Coeur G. Duval. 7. La SautillantePolka. Ergay. PAUZE. 8. Les Fantoches, Schottisch Ambrosius. 9. MignonnetteOuverture Baumann. 10 Nos Elégantes, Walzer H. Piroton. 11. La Reconnaissance, Fantaisie Schweinsberg 12. Les Bourgeois, Marsch Benoodt. Oudeschild, 24 Mei. Met drie stoom booten en zes tjalkschepen werden heden van hier verscheept naar de Leidsche markt: 6151 lammeren. Oosterend, 25 Mei. Voor de ringrijderij op den 2den Pinksterdag hebben zich reeds 20 mededingers aangegeven. Voor den eersten prijs is thans uitgetrokken eene som van f 35, en niet van f 25, zooals eerst werd vermeld. Aangekocht is een marmeren pendule met twee coupes, wat aan den winner een keurig en nuttig huissieraad zal bezorgen. Als tweeden prijs zal dienen een fraaie barometer, terwijl aan de dames dor prijswinners keurige cadeaux uitgereikt zullen worden. Nog enkele dagen en men hoopt de serie voltallig te hebben en ter bezichtiging te stellen. Aan den heer Mr. R. Baron Snouckaert van Schauburg, die meermalen ons eiland heeft bezocht tot het doen van vogelkundige en verdere natuurkundige waarnemingen, is vanwege de Hongaarsche Regeering eene bijzondere groote onderscheiding ten deel gevallen en wel door de benoeming tot cor- respondeerend lid der Hongaarsche Ornitholo gische Centrale te Budapest. Vlieland, 24 Mei. De heer P. de Vries alhier is als ambtenaar bij de belastingen geplaatst te Wessem (Limburg). Uit GaasterlaUd wordt geschreven: In onze gemeente ziet het er wegens de langdurige droogte en koude met de wei-en en hooilanden zeer treurig uit. Behoudens enkele gunstige uitzonderingen beloven de laatste bitter weinig, zoodat het maaien, waaraan men het vorige jaar omstreeks dezen tijd reeds ernstig dacht, nog geruimen tijd uitstel kan gedoogen. In vele weilanden is het gras reeds zoo goed als verdwenen, zoo dat menige boer, zoo er niet spoedig eene gunstige verandering komt, een gedeelte van zijn hooiland moet laten afgrazen. De rogge staat slecht; de aardappels en andere veld- gewasssen komen zeer schaars en treurig boven den grond. Men schrijft uit Polsbroek aan het U. D. Dat een koekkoek zijn eieren in het nest van andere vogels legt, is bekend, maar dat een ooievaar woning zoekt in het stakkelig nest van een ekster, kregen we hier dezer dagen voor het eerst te zien. De lepelaar had echter maar kort pleizier van zijn nieuwe woning. Het eksterpaar kwam hem stout bestoken, zette zich op zijn breeden rug en pikte er zóó woedend op los, dat langbeen, ofschoon hij zijn aanvallers met krachtige vleugelslagen trachtte te verdrijven, heel spoedig het onrechtmatig verkregen nest moest verlaten. De politie te's-Gravenhage heeft proces verbaal opgemaakt tegen een kleermaker aldaar, die een aantal goederen, hem door eigenaren van verschillende groote kleeder magazijnen ter hand gesteld, om daarvan kleedingstukken te vervaardigen, heeft ver duisterd. Eenige goederen zjjn in de Bank van Leening teruggevonden. In een te Leeuwarden gehouden ver gadering van arbeiders in de zuivelfabrieken in Friesland is besloten tot het stichten eener organisatie, op het voorbeeld van de in Dene marken bestaande. Het doel is, te streven naar hooger loon, korter werktijd en betere regeling der vrije dagen. Er is besloten, voor- loopig de „politiek" er buiten te houden, en voorts om, als een arbeider wordt ontslagen, omdat hij zich bij de organisatie aansluit, dezen te steunen. De contributie is bepaald op 5 cent per week. In een plattelandsgemeente klaagde de man telkens dat z\jn vrouw de eieren veel te lang liet koken. De vrouw begreep er niets van, ze hield bjj kris en kras vol, dat het nooit langer dan drie minuten was. Dan zal ik het zelf eens doen. De eieren worden opgezet en koken op het horloge af, drie minuten. Ze worden geopend en zijn steen hard. De man komt nu op de gedachte om er een voor het koken te openen. Maar wie beschrijft zijn verbazing, nu blijkt dat het ei gekookt is, en nog wel hard. Maar dan zjjn de kippen betooverd. Buurvrouw wordt het gewaar en spoedig was het in het dorp bekend. Een der bewoners wat minder licht- geloovig, wil er echter meer van weten. Hij onderzoekt, en nu bleek hem dat de kippen als legplaats uitgekozen hadden de warme asch van het fornuis, waarin het varkens voeder gekookt wordt. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1