N°. 1329. Donderdag 31 Mei. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad, Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBürg op Texel. BRANDGEVAAR. TEXEL, 30 Mei 1900. De bond van Texelsche Post- en Tele- graafbeambten, opgericht in Mei 1819, ten doel hebbende om door eendrachtige samen werking een kas te formeeren waaruit de leden in moeielijke dagen eene rentelooze leening kunnen aangaan, hield op den jl. Hemelvaartsdag zijn algemeene jaarvergade ring. Hoewel in het vorige jaar in de plaatselijke bladen was vermeld, dat personen, buiten de post staande, donateur konden worden om deze zaak te steunen, bleek uit het ver slag van den Penningmeester dat niemand zich daarvoor had aangemeld. Dank zij de ijverige pogingen der leden, kon de Penningmeester mededeelen dat in het eerste levensjaar der vereeniging reeds gunstige resultaten werden verkregen. Wanneer de leden zóó op den ingeslagen weg voortgaan en vooral wanneer zij, die wat met de post ophebben, door hun dona teurschap dezen bond willen steunen, zal hij spoedig niet alleen aan bovengenoemd doel kunnen beantwoorden, maar zal er ook bij eventueel overlijden van een der leden eeni- gen steun verschaft kunnen worden aan diens weduwe. (Ingez.) Begunstigd door fraai weder werd Zondag door het fanfarecorps alhier een volksconcert gegeven in het Park. Evenals bij zoovele vroegere gelegenheden, ontbrak het ook thans niet aan een groote schare van toehoorders, waarvan enkele een plaatsje hadden kunnen bemachtigen op de in het plantsoen geplaatste banken, doch het meerendeel zich moest behelpen met een staanplaats bij de tribune of wandelde langs de verschillende paden onder de opwekkende tonen der muziek. Dank zij het waarlijk schoone weder en den zoo goeden naam, dien bet corps sedert zijn bestaan zich ook op andere dorpen heeft weten te verschaffen, waren behalve vele bewoners van den Burg ook tal van personen elders woonachtig hierheen gekomen om te profiteeren van het concert. Ongetwijfeld waren allen zeer voldaan over hetgeen ten gehoore werd gebracht en zullen zeker met ons instemmen wanneer wij den wensch uitspreken, dat dit eerste volksconcert in dit jaar zoo mogelijk nog mag worden gevolgd door meerdere. De verwachting, dat de aanvoer van lammeren op de 2e dit jaar te houden groote lammerenmarkt groot zou zijn, werd Maandag niet beschaamd. Dank zij de bepalingon, dat ieder, die zijne lammeren ter markt wil brengen verplicht is daarvoor vooraf plaats te bespreken, was er een voldoend aantal hokken aanwezig om alle te bevatten. Blijk baar was er echter veel overleg noodig geweest om alle een plaatsje te geven en zag men dan ook hokies op plaatsen, waar die vroeger, voor zoover ons bekend, nimmer voorkwamen. Zulk een groote aanvoer was er echter, voor zoover wij kunnen nagaan, ook nimmer. Was het aantal verleden jaar aangevoerde reeds ruim 1100 meer dan dat in 1898 werd aan gevoerd, dit jaar waren er weer ruim 450 meer dan verleden jaar ter 2de markt (in 1898 was de aanvoer 5872 lammeren, in 1899 waren er 7040 en thans zelfs 7493). Dat zulk een aanvoer groote drukte gaf, behoeft zeker geen betoog, evenmin als dat sommige veehouders eenigen tijd moesten wachten voor hun beurt er was hun wagens te lossen. Dank zij de daarvoor goede rege ling, ging alles geregeld zijn gang en behoefde dat wachten niet al te lang te duren. Naar men ons verzekert, waren zij, die hun wolvee reeds vroeg hadden kunnen aan voeren, veelal beter in de gelegenheid er flinke prijzen voor te besommen, dan zij, die eerst later ter markt konden komen. Vooral in het begin kon met recht gesproken worden van vluggen handel bij goede prijzen. De handel moge later misschien iets minder vlug zijn geweest, toch bleef men tot aan 't einde nog vrij goede prijzen besteden en was het aantal lammeren, dat onverkocht weer moest worden weggevoerd uiterst gering. De geheele aanvoer ter markt bestond uit 7493 lammeren, 40 schapen, 14 koeien, 1 paard, 26 schrammen, 89 biggen en 1 kalf. De gemiddelde prijs die kon worden be- somd was voor lammeren f 9,30 a f 12,25, schapen f 18 a f 20, koeien f 120 a f 150, schrammen f 16 a f 18, biggen f 9 a f 10, kalf f 12,50. Van 25 tot en met 28 Mei werden van hier uitgevoerd 613 lammeren, 6 schapen, 50 koeien, 13 kalveren en 25 varkens. Oosterend, 28 Mei. In het lokaal van den heer Koppen werd Zaterdag jl. eene verga dering, uitgaande van de Texelsche afdeeling van Volksweerbaarheid, gehouden. Van het Bestuur waren aanwezig de heeren A. Wagemaker, Sturms, Visser, J. de Jongh, P. Lap en P. Kuiper. Het aantal aanwezigen was evenwel klein, wat geweten mag worden aan te weinig publiciteit. Het Bestuur er kende eenstemmig dit verzuim en betuigde zijn spijt bij de aankondiging „De Noordster" te hebben vergeten, wat evenwel niet opzet telijk was geschied, hetgeen mocht blijken uit de oprichtingsadvertentie, die ook in ge noemd blad heeft gestaan. De Voorzitter, de heer "Wagemaker, heette de aanwezigen hartelijk welkom en stelde in korte trekken duidelijk in het licht, wat Volksweerbaarheid beoogt, n.l. het aanwenden van alle middelen, waardoor ieder Neder lander een weerbaar man zal kunnen worden, zoodat onze onafhankelijkheid ten allen tijde kan worden verdedigd. Immers mag men het onafhankelijk voortbestaan van een volk slechts dan verzekerd achten, indien het zelfbewust van zijn kracht, niet zal aarzelen, vertrouwend op zijn goed recht, zijn weerkracht geheel te gebruiken als zulks noodig mocht worden voor zijn onafhanke- lijkheidsbehoud. De Nederlandsche toestand is tegenwoordig in dit opzicht onwaardig te noemen, waarin Volksweerbaarheid verbete- TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. BURGEMEESTER eri "WETHOUDERS van Texel Overwegende, dat hun gebleken is, dat de inrichting der schoorsteenen in sommige gevallen veel te wenschen overlaat en niet altijd de hand wordt gehouden aan het behoorlijk schoon houden daarvan; dat het, met het oog op de algemeene veiligheid, ter voorkoming van brandgevaar wenschelijk wordt geacht, daarnaar een onderzoek in te stellen; Brengen ter algemeene kennis, dat in den loop dezes jaars zal worden onderzocht, of aan de navolgende bepalingen, vervat in de alge meene politie-verordening dezer Gemeente, aan de naleving waarvan met nadruk wordt herinnerd, is voldaan „Art. 89. Het is verboden in de schoorsteenen „binten, balken of ander houtwerk te hebben, „tenzij dit behoorlijk bemetseld of met ijzer of „zink bekleed is. „Art 90. De deuren en kozijnen in de „bestaande schoorsteenen moeten van ijzer of „anders van binnen voldoende met ijzer of zink „bekleed zijn. „De deuren en kozijnen in de nieuw te bouwen „schoorsteenen moeten geheel van ijzer zijn. „Art. 91. Het is verboden zonder vergunning „van Burgemeester en "Wethouders kachelpijpen „of rookbuizen door rieten daken, vensters, „muren of heiningen te steken. „Art. 93. De schoorsteenen, die gedurende „het geheele jaar gebruikt worden, moetenten „minste tweemaal, nl. in de maanden Mei en „November en die, welke alleen des winters „gebruikt worden, ten minste éénmaal in het „jaar, in de maand Mei of Juni, worden geveegd. „Bakkers, smeden en allen, die vuur gebruiken, „anders dan voor huishoudelijk gebruik, moeten „de schoorsteenen, die voor hun bedrijf dienen, „minstens elke drie maanden doen vegen. „Jaarlijks of zoo dikwijls Burgemeester en „Wethouders dit noodig achten, zullen Brand- „meesters een onderzoek doen instellen of aan „bovengenoemde bepaling is voldaan." Overtreding van elk dezer artikelen wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste vijf-en-twintig gulden. Texel, den 27 April 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. BEDRIJFSBELASTING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat door hem is afgekondigd en aan den Heer Rijks-Ontvanger ter invordering is uitgereikt het kohier No. 5 van de bedrijfsbe lasting voor het dienstjaar 1899/1900 en dat ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is, zijn aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. Texel, den 28 Mei 1900. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1