Buitenland. ring. wil aanbrengen, doch op alle Neder landers rust de verplichting om aan 's lands verdediging persoonlijk en krachtdadig mede te werken. Nadat met verschillende betoogingen uit brochures verder was verklaard, dat het doel niet alleen kan wezen het oprichten eener schietvereeniging, doch dat dit slechts een van de vele middelen is, die tot het doel leiden, werd het woord gegeven aan den Secretaris der afdeeling, den heer J. de Jongh, om op zijne- bekonde schoone wijze voor te lezen „Aan de Nederlandsche Jongelingen" door Patriot. Hierna werd den aanwezigen een ledenlijst aangeboden, waarop allen, d. i. 20, personen teekenden. Tot correspondenten werden ge kozen de heeren IJ. W. Koppen, J. W. Eelman en D. Wuis. Ten slotte werd besloten om op a.s. Zater dag, des avonds te 8 uur, wederom te ver- gadeien, terwijl vooraf door aanplakbiljetten en advertenties voor de noodige publiciteit gezorgd zal worden. Ongetwijfeld zal alsdan meerdere belangstelling getoond worden. De bevolking van Oosterend heeft steeds bewezen niet alleen Oranjegezind maar ook Vaderlands lievend te zijn en is er zeker en stellig van overtuigd, dat een niet weerbaar volk ge makkelijk zijne onafhankelijkheid, maar daar mede ook zijne vrijheid verliest. 29 Mei. In het lokaal van den heer W. Koppen zijn thans tentoongesteld de keurige prijzen voor de op den 2den Pinksterdag te houden ringrijderij. Voor 3 heeren en even veel dames worden beschikbaar gesteld de volgende voorwerpen een pendule van marmer met coupes, een porte-monnaie met gouden sluiting, een barometer, een zilveren armband, een likeurkaraf met zilver gemonteerd, een glazen stel met nikkel, bestaande uit suikerpot lepelpotje en melkkan. Tot onderwijzer aan de school met den bijbel alhier is benoemd de heer W. v. d. Heide van Ferwerd. Oudeschild, 29 Mei. Beroepen bij de Herv. Qem. alhier, Ds. P. R. A. van Meurs, predi kant te Barsingerhorn. Naar wij vernemen is schipper C. Mz. Zegel alhier, aangesteld als bootsman der te de Koog gestationneerde reddingsboot, en zulks als opvolger van J. J. Kuiper, die naar Amsterdam vertrok als bootwerker. De commissie der reddingsmiddelen deed zeker een goede keuze met de benoeming van Zegel. Deze schipper toch nam meermalen deel aan verschillende reddingen en trad daarbij steeds moedig, kalm en beleidvol op. De Engelsche stoomtrawler „Virgo" van G-rimsby werd Vrijdagavond door Hr. Ms. „Dolfijn" Terschelling binnengebracht zijnde visschende aangetroffen op verboden terrein. Bij de aankomst speelde een reizend muziek corps het Transvaalsche volkslied. Het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis heeft telegraphisch een verzoek ont vangen van dr. Bierens de Haan, dd. 26 Mei, om alle verschepingen te staken. Plet hoofd comité verscheept dus vooreerst geen goederen meer naar Zuid-Afrika. In een der buitenwijken van Enschede vertoonde zich Zaterdag een ree, welk dier in zijn vaart zich aan puntdraad van een tuintje zoodanig verwondde, dat het moest worden afgemaakt. Het geval is des te meer zeldzaam, omdat deze dieren zelfs daar in den omtrek zelden worden gezien Te Geldrop gebeurde in de fabriek van den heer Schellens-Eijcken een vreeselijk ongeluk. De werkman G. wilde, om de borstelmachine in beweging te stellen, den drijfriem over de groote as leggen. Onver antwoordelijk was het van hem, dat hij vóór hiertoe over te gaan, niet eerst alle machines liet stilzetten. Terwijl hij nu hiermee bezig is, wordt hij door een anderen riem gegrepen en mee naar boven gevoerd. De hoofdas loopt een weinig lager dan de zoldering en hier geraakte hij tusschen beide beklemd. Toen men de machine stilzette, viel er niets meer te zien dan een grooten bloeden den vleeschklomp. Met opengescheurd lichaam, afgesneden voeten en gebroken beenderen werd het ontzielde lichaam van de as genomen. De ongelukkige was ongehuwd. Hij stond als zeer oppassend werkman bekend. In de laatste dagen is het te Batenburg, de woonplaats van de moeder van Scherff, den moordenaar uit godsdienstwaanzin, zóó onrustig, dat samenscholingen er verboden zijn. Naar aanleiding van het bericht, als zou het Staphorster Boertje een „kunstreis" gaan maken door Amerika, deelt een zijner patiën ten aan de „N. Wins. Ct." mede, dat hij bericht heeft ontvangen, dat het Boertje voor het aanzoek van het Amerikaansch consortium heeft bedankt. Twee kasteleins in een Friesche ge meente hebben, omdat telkens de boel bij hen kort en klein geslagen werd door opge wonden drinkebroers, de „vergunning" er aan gegeven. In die gemeente is nu nog één „vergunningmaar daar wordt Zaterdags- en Zondagsavonds niet getapt. Allengs neemt gelukkig het getal vergunningen in Friesland afin het dorp Bovenknijpe b. v. is haar getal sedert jaren al op één enkele terug gebracht. De burgemeester, tevens secretaris van Meeuwen vraagt een ambtenaar, die aan de volgende eischen moet voldoen P. G., goed bekend met de gemeente-administratie, ambi tieus, accuraat en consciëntieus. De jaarwedde, die deze goed onderlegde, ambitieuse, accurate en consciencieuse ambtenaar zal genieten, bedraagt f 100 tot f 200. („D. Ct.") Bij een onlangs plaats gehad hebbende brand te Etten (N.-Bbij W. Huibrechts is behalve het huis, ook f 1300 aan bankpapier verloren gegaan, welke som in een tabaks doos was geborgen. Deze doos werd met het daarin aanwezige verbrande bankpapier naar de Nederlandsche Bank opgezonden. Thans heeft de eigenaar het bedrag terug ontvangen. In het vorige jaar stierven in ons land 8242 personen aan tering, zijnde een veel lager cijfer dan in de meeste der 10 voor afgaande jaren. De sterfte aan roodvonk was 206, mazelen 405, typhus 583, croup 255, kinkhoest 1488, dyphteritis 439. Dezer dagen vierde men in een gezin te R. in Drente het 25-jarig huwelijksfeest. Onder de cadeautjes bevonden zich acht jeneverkaraffen Men schrijft uit Zevenwouden In vroegere jaren trokken om dezen tijd van 't jaar, waarin de voorjaarsmarkten werden gehouden, troepen van 6 a 8 Duitsche muzi kanten van dorp tot dorp en gaven dikwijls een goed ensemble-muziek. Nu ziet men die corpsen bijna niet meer, maar wel nog een spoortje daarvan in den vorm van één fluitist, pistonist of trombonist, die alleen zijne tonen laat schallen en welke muziek hoe uniek ook toch niet pakt, omdat zij zoo enkel is. Van waar die ont binding der muziektroepen We vroegen een der enkele virtuozen, die aan zijn fluit het „Scheiden thut wehontlokte en zijn antwoord was: „Die fanfarecorpsen, Herr!" Deze corpsen, die in Friesland reeds zeer talrijk zijn, zorgen voor muziek op harddra verijen, hardrijderijen en andere wedstrijden tot zelfs op de kleinste dorpenuit den aard der zaak is hunne muziek niet duur, omdat zij het als amateurs ook als uitstapjes be schouwen. De Duitsche muzikant is in Friesland niet meer noodig en spoedig zuilen de l'uitsche kapellen met hunne platte pelten tot het verleden behooren, omdat de concurrentie te zwaar werd. De Nederlandsche Pensioenpartij, welke beoogt het tot stand komen eener wet, waarbij aan iederen Nederlander van 60-jarigen leeftijd het recht wordt gegeven op een staatspensioen van f 1 per dag zonder voorafgaande premie betaling, telt thans ongeveer 940 adhaerenten, Zij zal zich constitueeren in eene vergadering, die in September of October te Arnhem zal gehouden worden. De vereeniging is er dusnu nog de pensioenwet Te Gouda vond iemand een koperen huisje dat schijnbaar eenig yuil bevatte. Dit met een ijzertje willende verwijderen ontplofte het, waardoor duim en voorste vinger van de linkerhand geheel verbrijzeld werden. Naar men meldt, wordt in het bosch bij het Herstellingsoord voor Longlijders te Putten op de Yeluwe, een groote lighal voor 10 patiënten gebouwd, die in haar geheel draaibaar is, en dus met verandering van wind verplaatst wordt, zoodat de patiënten altijd beschut liggen te midden van de boomen. Het is een navolging van het bekende pavil- joentje te Falkenstein, dat twee lijders kan bevatten, maar de constructie is geheel nieuw gedacht. Hierdoor is het mogelijk de lucht en rustkuur volgens Brehmer Dettweiler ook met meerdere patiënten gedurende den geheelen winter in ons land voort te zetten, wat in dit voorjaar slechts met een beperkt aantal kan geschieden. In een plattelandsgemeente zou een nieuwe politie-verordening gemaakt worden. Toen uit het concept voorgelezen werd „het is verboden in de gemeente harder dan in matigen draf te rijden," konden de heeren het niet eens worden wat onder „matigen draf" verstaan moet worden. Na veel rede kavelen werd door een der leden de steen wijzen gevonden wanneer het paard niet harder loopt dan de hit van boer Wout, dan is dit een matige draf. De heer Godefroy, Rembrantsplein 7 te Amsterdam, gaf aan het „Hbld." ter inzage een facsimille van „The Mafeking Mail", zooals dit blad verscheen gedurende het beleg dier stad. Het blaadje dat wij onder de oogen kregen was gedateerd Donderdag 25 Januari, de 105de dag van het beleg. Het was het eerste nummer gedrukt in de bomvrije ge bouwen van de redactie, nadat het redactie bureau door de bommen der Boeren vernield was. Het exemplaar van dit blad werd destijds naar Kimberley gezonden tusschen de schoenzolen van den koerier die het over bracht. Op den titel staat„Dit blad ver schijnt dagelijks, indien de bommen zulks veroorlooven. Abonnementsprijs een shilling per week bij vooruitbetaling." („Hbld.") Rattenoorlog Dat voortzetting van den strijd tegen ratten, in „de Streek" (Noord-Holland) noodig is, blijkt uit het feit, dat in een paar weken, dat de campagne dit jaar duurt, alleen aan den Langedijk 2500 ratten zijn ingeleverd. Volgens ingekomen berichten hebben de Fngelschen Zeerust bezet. Een sterke strijd macht rukt op naar Lichtenburg. Op last van president Kruger zouden 28 en 29 Mei door het gansche land dagen van verootmoediging en belijden van zonden en biddagen voor redding uit den nood en voor het behoud der onafhankelijkheid gehouden worden. De Oranje-Vrijstaat is 28 Mei formeel door Engeland geannexeerd. Een bij Elandslaagte gevangen genomen Boer, Kannemeyer geheeten, een-en-twintig jaar oud, is don 6en April uit het kamp te Simonsstad ontvlucht en nu te Parijs aan gekomen. Voor den consul der Z.-A. Republiek aldaar heeft hij een beëedigde verklaring afgelegd, een relaas van de behandeling, hem en anderen na het gevecht en tijdens de gevangenschap te beurt gevallen. Hij is naar Europa gereisd, na omzwervingen in de Kaapkolonie en na gezien te hebben dat een poging om de Republieken te bereiken weinig kans van slagen bood.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2