No. 1330. Zondag 3 Juni. A1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. LAMM ERENM ARKTEN. TEXEL, 2 Juni 1900. Evenals zoovele andere oude gebruiken, begint ook de lust om op Zaterdag voor Pinkster, op „luilak'eens extra vroeg op straat te zjjn, om dan, terwijl de bewoners in slaap zijn, op verschillende plaatsen de bewijzen achter te laten van hun vroeg opstaan, bij de jeugd blijkbaar te verflauwen. Het aantal van hen, die heden voor dat doel extra vroeg waren opgestaan, was maar gering. Het doet ons echter genoegen, dat die weinigen zich hielden aan de in de laatste jaren inge voerde gewoonte, om bovenbedoelde bewijzen te doen bestaan uit groen en bloemen of andere vrij onschuldige zaken en zich te onthouden van het gebruik van allerlei vuilig heden, waarmee in vroeger jaren menig deur kruk of schelknop op dien dag werd behangen. Naar wij vernemen zal gedurende de eerste dagen van de kermisweek alhier tevens gelegenheid worden gegeven voor ijk en herijk van maten en gewichten, iets dat, zooals bekend, tegenwoordig om de 2 jaar geschiedt. Oudeschild, 1 Juni. Gisteren waren er vijf booten, waaronder eene sleepboot, naar hier gekomen tot het overbrengen van lam meren naar de Leidsche markt. Ook werden tien tjalken met de jonge viervoeters beladen. In het geheel werden er 8414 lammeren ver scheept, benevens 6 koeien en 2 kalveren. Wat nog niet was voorgekomen werd nu waargenomen, nl. dat zich zes stoomvaar- tuigen tegelijk in de haven bevonden. Door een eend van den Heer W. Slaman alhier is een buitengewoon groot ei gelegd, dat 97 gram woog. 't Zal te zien zijn onder de merkwaardig heden op de a.s. tentoonstelling. Voor de rubriek oudheden is nog ingekomen een bijzonder mooi miniatuur-kompas, ge sneden uit ivoor met zonnewijzer er op. De zilveren rand toont het jaartal 1623. Nog tal van merkwaardige zaken zijn er toegezegd. De Cocksdorp, 1 Juni. Evenals in vele deelen van het watergebied onzes Rijks houden zich in het Eierlandsche gat jaarlijks tal van zeehonden op. Bij lagen waterstand kan men ze vanaf de duinen of het strand zich op de zandbanken in de zon zien koesteren, of met den kop boven het water al zwemmende zien voortbewegen. Voor de visschers is de aanwezigheid dezer zeebewoners verre van voordeelig, daar ze onder de visschen groote verwoestingen aanrichten. Met het oog hierop worden dan ook door de regeering premiën uitgeloofd en wel voor het dooden van een' zeehond van het vrouwelijk geslacht f 3 en voor een' van het mannelijk géslacht f 2,50, terwijl de gedoode dieren ter beschikking van den aanbieder blijven. Een en ander werd dezer dagen bij Konink lijk besluit van 21 Mei jl. opgenomen in de Staats-courant No. 123. 't Is te verwachten, dat de visschers alhier deze gelegenheid zullen aangrijpen om er hun voordeel mede te doen. Oosterend, 1 Juni Voor de ringrijderij, die a. s. Maandag alhier gehouden zal worden, hebben zich 26 deelnemers aangegeven. Zooals reeds eerder gemeld is, was de termijn van aangiften met gisteren gesloten. Uit achterstaand programma blijkt, dat de loting zal plaats hebben in het lokaal van den heer C. Duinker en de uitreiking der prijzen in dat van den heer W. Koppen. De deelnemers zullen zeker wel zorg dragon op den goeden tijd aanwezig te zijn Bij gunstig weder zullen ongetwijfeld velen deze ringrijderij bijwonen terwijl met belang stelling waargenomen zal worden, aan wie de fraaie prijzen te beurt zullen vaden. In de eerste drie maanden van dit jaar werden in Atjeh buitgemaakt en van At.ehers ingenomen 71 Beaumontgeweren, 19 andere achterlaadgeweren, 22 repeteerkarabijnen, 172 voorlaadgeweren en donderbussen, 9 revolvers en 372 blanke wapens. Nadat den laatsten tijd in de omstreken van Garderen (Gelderland) telkens bosch- en heidebranden hadden gewoed, die aan kwaad willigheid werden toegeschreven, is het thans, naar de „N. A. Ct." meldt, den rijksveld wachter J. A. van Apeldoorn, te Kootwijk, na een surveillance gelukt, twee jeugdige per sonen, die bezig waren een heideveld, gelegen in de Gardersche Maalschap, in brand te steken, op heeterdaad te betrappen. Uit alles blijkt, dat bedoelde personen ook de vorige branden op hunne rekening hebben. Vele boeren op de hooge zandgronden in Friesland hebben zoo'n gebrek aan gras, dat ze de rogge moeten maaien om daarmede het vee te voederen. De hoofdpersonen van het Appelternsche drama gaan zich allen elders metterwoon vestigen. Nu weder verhuist de vrouw van M. Scherff naar de provincie Utrecht. Hare hofstede is verhuurd aan Protestantsche lieden. Alleen D. woont nog te Appeltern, maar ook hij zal moeten verhuizen. Op de bekende wijze werd Zaterdag te Utrecht een boer de dupe van een oplichter. Omstreeks 12 uur nl. verkocht de eerste 12 schapen aan een hem onbekend koopman. Deze raadde den boer aan, maar vast vooruit naar het Haagsche Koffiehuis te gaan, dan zou hij oogenblikkelijk wel komen. Het boertje wachtte, bleef wachten langen tijd en bemerkte ten slotte, ongerust als hij geworden was, tot zijn niet geringen schrik, dat noch schapen, noch koopman meer te bekennen waren. Onmiddellijk daarop deed hij aangifte bij de politie. Het boertje zelf huurde een rijwiel en peddelde naar Vreeswijk, Gorinchem, Jaars veld, Leksmond en IJsselstein terug naar Utrecht, zonder den dief te ontdekken, 's Avonds keerde hij onverrichterzake terug. Ook de politie stelde een streng onderzo^; in, tot dusverre zonder resultaat. De eerste nieuwe Hollandsche haring is door den Heer A. M. Poortman, reeder en vischhandelaar te Maassluis, aan HH. MM. de Koningin en Koningin-Moeder aangeboden. Dezeharing is gevangen door zijn loggerschip „Oranje-Vrijstaat". Op het Noorderstrand bij Schiermonnikoog is een gesloten flesch aangespoeld, waarin een in 't Engelsch geschreven briefje, waarvan de inhoud in 't Hollandsch luidt: „Mei 16 1900. S.s. „Crisyl" zinkt snel, 15 uur geleden van Hamburg vertrokken, geen hoop voor 't scheepsvolk; hij, die dit Vult.zal een stervenden jongen verplichten por het aan zijn ouders op te zenden. .Adres Pearsal, Tex U. S. A. Geteekend Pearsal (de voor naam was onleesbaar). In een nieuw te bouwen openbare school te Enschede zal een proef worden genomen met electrisch licht. Wanneer de resultaten dezer proefneming gunstig zijn, denkt men dezelfde verlichting in alle openbare scholen aldaar aan te brengen. In de kas van de Nuts-Spaarbank te Ten Boer (Groningen) blijkt een tekort van f 85.400 te zijn. Vele kleine handwerks lieden, dienstboden en kinderen hadden hunne penningen toevertrouwd aan de zorgen van wijlen den heer R, penningmeester der bank en burgemeester aldaar, die onlangs te Gro ningen een einde gemaakt heeft aan zijn leven. Bij opening van de kas, waarin volgens boeking of voor zoover het op papier staat ruim f 125,400 moest zijn, werd slechts f 40,000 gevonden. In eene vergadering van belanghebbenden is besloten eene bede te richten aan de andere, departementen in ons land. TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden "Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat gedurende de alhier te houden lammeren- markten op 21 en 28 Mei, 5, 11, 18 en 25 Juni a.s. alléén de Parkstraat is opengesteld voor den toegang met wagens tot het marktplein en dat het verlaten van dat plein zal moeten geschieden langs de andere daarop uitloopende straten, dat met het wegvoeren der lammeren niet dan na elf uur een aanvang mag worden gemaakt, tenzij met toestemming van den marktmeester, terwijl het niet geoorloofd is stroo of ruigte in de lammerenhokken te brengen, daar zulks van Gemeentewege zal worden verstrekt, dat zij, die op bovengenoemde dagen lammeren ter markt wenschen te brengen, verplicht zijn, vóóraf, hetzij mondeling of schriftelijk de noodige hokken te besprekenwaartoe gelegen heid bestaat op alle werkdagen ter gemeente secretarie in de gewone bureau-uren (92 uur) en bij den marktmeester, die bovendien, daags vóór de markt in een der aan het markt plein gelegen hotels tot dat doel zitting zal houden van 's morgens 9 tot 2 uur 's namiddags. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk door den marktmeester na dat tijdstip ont vangen worden niet meer ten uitvoer gebracht. Texel, den 12 Mei 1900. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. GEMEENTE-SECRETARIE. De SECRETARIS der Gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tengevolge van het Pinksterfeest, de Secretarie der Gemeente, voor het dom van aangiften bij den Burgerlijken Standzal geopend zijn op Maandag, 4 Juni 1900, 's morgens van 11—12 uur. Texel, den 1 Juni 1900. De Secretaris voornoemd, J. A. WESSTRA. PERSONEELE BELASTING. De BURGEMEESTER van Texel maakt bekend, dat door hem is afgekondigd en aan den Heer Rijks-Ontvanger ter invordering is uitge reikt, het voljaarsch kohier No. 1 voor de belasting op het personeel voor het dienstjaar 1900 en dat ieder daarop voorkomende belasting schuldige verplicht is zijn aanslag op .den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 1 Juni 1900. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. HERHAL ING S-OEFENINGEN. De BURGEMEESTER van Texelals daartoe de noodige aanschrijving ontvangen hebbende, roept bij deze op de milicien Pieter Kalis, behoorende tot het corps Genie-troepen, van de lichting 1897, om op 13 Juni a. s., Klaas Lips, Reijer Vermeulen" en Lf.endert Wetsteen, behoorende tot het 4e Regiment Vesting-Artil lerie, van de lichting 1898, om op 25 Juni a.s., des (namiddags vóór 4 uur bij hun korps aan wezig te zijn, voorzien van hun kleeding, uit rusting, zakboekje en verlofpas, bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, ten einde in werkelijken dienst te worden gesteld. Texel, den 1 Juni 1900. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1