Buitenland. Marktberichten. Predikbeurten. De afdeeling „Texel' v/h. N. O. G. hield heden eene druk. bezochte vergadering in de „Vergulde Kikkert". De Voorzitter opende met een hartelijk welkom tot de aanwezigen in deze vergadering, die eigenlijk al in de maand Mei had moeten plaats hebben. Hierna werden de aanteekeningen 'van de vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. Tot afgevaardigde naar de algemeen e ver gadering des Genootschaps, te houden te Utrecht, werd benoemd de heer M. J. Kroon en tot diens plaatsvervanger de heer J. K. G. Muller. Vervolgens werden enkele punten uit den beschrijvingsbrief besproken. De afgevaardigde zal moeten stemmen tegen klassificatie van de scholen, terwijl hij voor plaats van de volgende vergadering zal hebben te stemmen voor Enschedé. De afdeeling zal hare goedkeuring geven aan eene subsidie van minstens f 1000 uit de kas van het Genootschap voor het sanatorium van den Bond van Nederlandsche onderwijzers. Na de pauze werd door den heer C. Schaap ingeleid het onderwerp„Ons onderwijs zij practisch." Hierop volgde een aangenaam debat. Uit een en ander bleek, dat de meeste aanwezigen wel de meening zijn toegedaan, dat er uit ons onderwijs nog wel eenigo ballast overboord gezet kan worden. In de taal b. v. staat zuiver schrijven boven de juiste aanwijzingen van allerhande spitsvon dige zinsdeelen, enz. Wegens afwezigheid van den heer J. Mak bleef de bijdrage in portefeuille. De volgende vergadering zal plaats hebben op den 15den September, tenzij er eene arrondissements vergadering op Terschelling gehouden zal worden, in welk geval eerst in December door de afdeeling vergaderd zal worden. De heer J. Daalder Dz. zal alsdan eene inleiding geven, terwijl de heer L. J Kikkert eene bijdrage zal houden. Men schrijft aan de „Middelb. Ct." Uitgelokt door de mooie voorspiegelingen omtrent de gelegenheid om in Texas brood te verdienen, zou dezer dagen een gezin uit een der dorpen van Zuid Beveland daarheen emigreeren. De reis zou over Bremen gaan, omdat daal de landcompagnie gevestigd isen van daal de groote tocht ondernomen worden. Have en goed werden verkocht en vol hoop op de toekomst reisde men uit Vlissingen rechtstreeks met den Duitschen trein naar Bremen. Wie schetst echter de verbazing der familie, toen twee dagen later het gezin weer in Zuid-Beveland was teruggekeerd De oorzaak was, dat, toen de man aan het bewuste kantoor kwam, men eischte, dat hij direct zijn geld offerde 0111 land aan te koopen. Toen de man verklaarde, dien koop liever in Texas te willen sluiten, bleek daarvoor geen gelegenheid te bestaan. De man vertrouwde nu de zaak niet en zag van de reis af, met opoffering van een deel der gestorte passagekosten. Half Juli zal in één koop worden ver kocht de Zuider Legmeerpolder, groot 889 II.A, met alle woningen, gewassen en vee. De bekende Russische schrijver Leo Tolstoi zond ook namens vrienden het navol gend telegram aan den dienstweigeraar D. Ph. J. de Bruin „Uwe vrienden in Rusland, die van uwe zielskracht hoorden, verheugen zich in zulk een standvastigen broeder en wenschen u toe, ook verder voort te gaan in de vervul ling van den wil van onzen vader." Nu gebleken is, dat de Minister van Oorlog er voorloopi g niet aan denkt, de Bruin uit den krijgsdienst te ontslaan, hebben de Neder landsche vrije socialisten, anarchisten en de verschillende comités zich tot een bond ge vormd, om Zondag 10 Juni a.s. eene groote nationale betooging te Amsterdam te houden, Een viertal sprekers, 0. a. F. Domela Nieuwen- huis en J. Methöfer, zullen aldaar optreden, terwijl enkele zangvereenigingen haar wel willende medewerking zullen verleenen. Ofschoon volgens Engelsche berichten Johannesburg, ja, volgens enkele Pretoria reeds door de Engelschen zou zijn bezet en er zelfs beweerd werd dat president Kruger zou zijn gevangen genomen eenige mijlen ten Noorden van laatstgenoemde plaats, komt thans de tijding, dat de Engelschen tusschen Johannes burg en Pretoria zijn terug geslagen, de Boeren zijn dus nog verre van gedemoraliseerd. De hoofdzetel van den Staat moet verplaatst zijn naai- Middelburg, dus op den weg naar Lijdenbui-g, waar, naar men beweert, de Boeren hun laatste toevlucht willen zoeken. De Kaapsche opstandelingen hebben bij Douglas (Kaapkolonie) eene kleine afdeeling Engelsche troepen overvallen. De Engelschen verloren 16 man, waaronder de bevelvoerende kolonel. Door den heer Wessels, een der leden van het Zuidafrikaansche driemanschap, dat zich thans in Amerika bevindt, moet beweerd zijn, dat het doel der Boeren is de Engelschen naar de posities bij Pretoria te lokken, waar voor het laatst stand zou worden gehouden met verschrikkelijk resultaat voor de Engel schen ook al werden de Boeren verslagen. De vraag rijst„zou deze ook weer zinspelen op de vreeselijke gebeurtenis, die zou moeten plaats grijpen ingeval de Boeren het moeten opgeven en waarover de wereld versteld zou staan Emile Zola heeft tot den Franschen Senaat een brief gericht die meer dan een bladzijde in de „Aurore" beslaat. Hij komt daarin op tegen de amnestiewet „die een dei- laatste deuren voor de waarheid zal sluiten." Aan het slot verklaart hij evenwel ten volle te beseffen dat zijn schrijven toch niet de verwerping van de wet zal bewerken. „Gij verbeeldt u dat ge niet anders kunt doen (dan de wet aannemen), omdat gij niet anders durft doen. Ik schrijf dezen brief alleen voor de eer van hem te hebben geschreven. Ik doe mijn plicht en ik betwijfel of gij den uwe zult doen. De dessaissisementswet was een rechterlijk misdrijf, de amnestie-wet zal een daad van verraad zijn, de overlevering van de Republiek in de handen van hare ergste vijanden." Aan het Engelsch departement van oorlog is ontvangen een telegram van lord Roberts uit Germiston, 16 K.M. ten oosten van Johannesberg aan de spoor, van 80 Mei namidag 4 uur 50, behelzende het volgende „In antwoord op den parlementair, dien ik hedenmorgen naar Johannesburg hebgezonden, is de commandant der stad, Krause, mij in het kamp komen opzoeken. Hij verzocht mij den intocht in de stad 24 uren uit te stellen, omdat er nog een groot aantal gewapende burgers in de stad aanwezig waren. Ik stemde er in toe, ook omdat ik er op bedacht moest zijn, de mogelijkheid van rustverstoring binnen de stad te voorkomen, terwijl bovendien nog afdeelingen van de Boeren de omliggende heuvels bezet houden welke vooraf gezuiverd moeten worden. Overstroomingen hebben in het zuiden van de provincie Buenos Aires groote schade aangericht. Twaalf millioen Hectaren staan onder water. Het vee sterft bij groote hoe veelheden. Men ziet in het door het Engelsch departement van koloniën verspreide gerucht, dat president Kruger, indien men hem in handen krijgt, voor zijn leven naar St Helena zal worden gezonden, een wenk aan den staats-president, om de vlucht tijdig te nemen. Sedert Zondag staan vijf mijnputten nabij Calumet in den staat Michigan in brand. Zij zijn met aarde dichtgeworpen, om de lucht te beletten binnen te dringen. 3000 arbeiders zijn zonder werk. Het „Fremdenblatt" is er achter gekomen hoe men hier in Holland een automobiel noemt, nl. snelpardeloszonderspoorwegpetro- rijtuig. Goed, dat wij het weten Dertien jachten hebben zich aangemeld, om deel te nemen aan den wedstrijd die 16 Juni van Dover naar Helgoland zal plaats vinden om den beker van den Duitschen Keizer. Het aantal deelnemers ware grooter geweest, wanneer niet verscheidene jacht- bezitters aan den oorlog in Zuid Afrika deel namen. Portugal's rolindenZuid-Afrikaanschen oorlog, nu de Boeren het onderspit delven, wordt steeds treuriger. Nu weder heeft de Portugeesche Regeering het ontschepen te Lorenqo-Marquez belet van een troep Argen- tijnsch vee, bestemd voor Transvaal. Men schrijft uit Londen aan het ,.Hbld." Op het oogenblik is in Londen een bende valsche kaartspelers aan het werk, wier methode de brutaalste zwendelarij is. De mannelijke leden zijn bijna allen Ameri kanen, die zich als rijke menschen uit de groote wereld voordoen. Doch tot deze bende behooren ook chic gekleede vrouwen, die voornamelijk worden gebruikt als lokvinken. Deze trekken meest rijke jongelui, voorname leegloopers, in hare netten en die schapen zijn zoo geschoren, dat er ontsteltenis in hooge kringen is ontstaan. Deze vergulde jongelingen worden door de kaartspelers in hotels, clubs en particuliere huizen op vorstelijke wijze onthaald en de rest begrijpt men. Het schandaal is zóó groot geworden, dat in het geheim stappen gedaan zijn om met behulp van detectives en een onzer voor naamste advocaten, wiens naam men mij uitdrukkelijk verzocht niet te noemen, de schandelijke bende te vernietigen. Maar deze valsche spelers zijn zoo geslepen, dat het ongewoon moeielijk zal zijn om beslag op hen te leggen en hun schuld te bewijzen. Een Engelsche jonge dame schreef op dén muur van een bloem- en vruchtkweekerij, waar met het ontzet van Mafeking niet gevlagd werd, met groote letters „Ik ben een Boer". De rechters veroordeelden de dame tot het betalen van een boete van 4 pond, omdat zij het gepeupel daardoor uitnoo- digde de 40.C00 vierkante voeten glas van de kassen der kweekerij te breken. Het lijkt wel, dat het gepeupel daar ook mee ver- ooideeld is. Eene nieuwe regeling voor het Duitsche leger bepaalt, dat alle soldaten voldoende moeten kunnen wielrijden, om zich op marsch of bij alle voorkomende gelegenheden van het rijwiel te kunnen bedienen. De postzegels worden in hun bestaan bedreigd door een toestel, waarmede men thans in het postkantoor te Londen proeven neemt. Het is een automatisch toestel met twee gleuven. In de eene steekt men het geldstuk, in de andere den brief, dan wordt van binnen door een eenvoudige mechaniek een stempel daarop gedrukt. Het toestel biedt het voordeel aan, dat het den beambten de moeite van het afstempelen en het controleeren van de postzegels bespaart. Te Modena (Italië) heeft onlangs een echte fin de siècle doopplechtigheid plaats gehad, waarbij papa, mama en de verdere familieleden en genoodigden allen per rijwiel van en naar de Domkerk reden. Ook het doopkindje rustte op een door vier personen gereden en met bloemen versierd rijwiel, geëscorteerd door de leden met de banieren van papa en mama's club. Het geheel zag ei bijzonder keurig en trok een ontzaglijke menschemnassa.. Scliagen, 31 Mei. Aangevoerd: 11 paarden f 70 a f 160, 5 Stieren f 80 a f160: 40 Gekle- koeien f 100 a f 14050 Kalfkoeien f 100 a f 175; 6 Vaarzen 1 60 a f 8016 Nuchtere Kalveren f 7 a 122.700 Schapen 114 af 29 Lammeren f a f Bokken en Geiten f a f 32 Varkens f 10.al 16. 31 Vette Varkens f 38 a 41 cent per kilo 45 Vette Koeien f 160 a f 220; 45 Biggen f 7. a f 10,Kipeieren, f 2.25 a f 3.— Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.45 a f 0.55. Leiden, 1 Juni. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 117 a f 257; 67 Stieren f 44 a f 215Veulens stuks f a 1' 165 kalfkoeien f 103 a f 261 Melkkoeien f 103 a 1261 119 Varekoeien f 90 a f 210; 213 Vette koeien f' 117 a f257; 75 Vette kalveren f29 a 1 78; 99 Magere kalveren f 4.50 a 21; Graskalveren f a f 1093 Vette schapen f 16 a f 31.435 schapen (weide) f 12 a f 21.Paarden f af 122 Magere Varkens f 15 a f 35 Vette Varkens a ct. 443 Biggen f5.50 a 1 14.— 13310 Lammeren f 5 a 13.50. Londen, 31 Mei. Ter markt zijn aangevoerd: 100 Runderen, 3000 Schapen en lammeren, 80 Kalveren, 20 Varkens. Men noteert Runde ren f 0.47 a f 0.72; Schapen en lammeren f 0.50 a f 0.97 Kalveren f 0.52 a f 0.82 Varkens 1 0.37 a f 0.65. R IJ K S P O S T S P A A R B A A K. Aan het postkantoor Texel en de, daar onder ressorteerde, hulpkantoren werd gedu rende de maand Mei Ingelegd f 6727 396 Terugbetaald - 6762.21. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2123. Zondag- 3 Juni. (Ie Pinksterdag). HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal Voorm. 10 uur Ds Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. hall 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. l>en Hoorn, 's Nam. 2 uur Ds. Heep.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2