N°. 1331. Donderdag 7 Juni. Ao. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag-- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burs 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 urn- op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. BRANDGEVAA R. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel Overwegende, dat hun gebleken is, dat de inriektiDg der sckoorsteenen in sommige gevallen veel te wenschen overlaat en niet altijd de hand wordt gehouden aan het behoorlijk schoon houden daarvandat het, met liet oog op de algemeene veiligheid, ter voorkoming van brandgevaar wenschelijk wordt geacht, daarnaar een onderzoek in te stellen; Brengen ter algemeene kennis, dat in den loop dezes jaars zal worden onderzocht of aan de navolgende bepalingen, vervat in de alge meene politie-verordening dezer Gemeente, aan de naleving waarvan met nadruk wordt herinnerd, is voldaan „Art. 89. Het is verboden in de schoorsteenen „binten, balken of ander houtwerk te hebben, „tenzij dit behoorlijk bemetseld oi met ijzer of „zink bekleed is. „Art 90. De deuren en kozijnen in de „bestaande schoorsteenen moeten van ijzer of „anders van binnen voldoende met ijzer of zink „bekleed zijn. „De deuren en kozijnen in de nieuw te bouwen „schoorsteenen moeten geheel van ijzer zijn. „Art. 91. Het is verboden zonder vergunning „van Burgemeester en Wethouders kachelpijpen „of rookbuizen door rieten daken, vensters, „muren of heiningen te steken. „Art. 93. De schoorsteenen, die gedurende „het gebeele jaar gebruikt worden, moeten ten „minste tweemaal, nl. in de maanden Mei en „November en die, welke alleen des winters „gebruikt worden, ten minste éénmaal in bet „jaar, in de maand Mei of Juni, worden geveegd. „Bakkers, smeden en allen, die vuur gebruiken, „anders dan voor huishoudelijk gebruik, moeten „de schoorsteenen, die voor hun bedrijf dienen, „minstens elke drie maanden doen vegen. „Jaarlijks of zoo dikwijls Burgemeester en „Wethouders dit noodig achten, zullen Brand- „meesters een onderzoek doen instellen of aan „bovengenoemde bepaling is voldaan." Overtreding van elk dezor artikelen wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste vijf-en-twintig gulden. Texel, den 27 April 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 6 Juni 1900. De derde der groote lammerenmarkten van dit jaar werd alhier gisteren gehouden. Volgens geruchten was Vrijdag de markt voor de kooplieden minder gunstig geweest, geen wonder dat verwacht werd, dat alhier de handel stug zou zijn en men voor veel lager prijzen zou moeten verkoopen. Ofschoon het jonge wolvee reeds vroeg was aangevoerd, duurde het vrij lang voor er van eenige handel sprake was en naar het zich liet aanzien, zou zeker menig lam weer on verkocht moeten worden weggevoerd. Gelukkig echter voor de veehouders werd de handel langzamerhand beter, zoodat zij, die eenigszins meer vasthoudend waren, later meermalen beter prijzen bedongen dan hun vroeger was geboden. Was de handel bij den aanvang stug, later kon die gevoegelijk vlug worden genoemd. Slechts zeer weinige lammeren moesten onverkocht de markt verlaten. De aanvoer bestond uit 5030 lammeren (verleden jaar waren ter 3e markt 5071) 17 schapen, 21 koeien, 1 paard, 3 nuchtere kalveren, 14 schrammen en 92 biggen. De prijzen, die konden worden besomd, waren gemiddeld, naar men ons mededeelde, voor lammeren f 8.50 a f 12.50, schapen f 18 a f 20, koeien f 110 a f 160, nuchtere kalveren f 12.50 a f 13.50, schrammen f 16 a f 18 en biggen f 10 a f 12. Ofschoon dit jaar alhier de kermis extra vroeg zal worden gehouden en ons nog maar enkele weken scheiden van de jaarlijks weder- keerende feestweek, werd nog weinig gehoord omtrent hetgeen alsdan ons wacht, wat be treft vermakelijkheden enz. Zelfs de gewone bewering der jeugd dat er dit jaar een stoorn- draaimolen of iets van dien aard zal komen, werd door ons nog niet gehoord. Volgens door ons ingewonnen inlichtingen zal ook dit jaar de kermis zich niet veel onderscheiden van de yorige alhier gehouden kermissen en zullen wij ook thans daarop weer tal van oude bekenden aantreffen en slechts weinig nieuws. Hoewel in 't voorjaar de gelegenheid werd opengesteld ook voor andere carouselhouders, om voor de plaatsing alhier in te schrijven, zal toch weer de heel de Nies met zijn molen ons bezoeken en krijgen we dus in deze geene verandering. Even als in vele andere gevallen zou ook hier wel eens het geval heblxn kunnen zijn, dat die verandering geene verbetering was, de molen van den heer de Nies behoort nu een maal niet tot de minste onder de gewone carousels, die zoo langzamerhand op degroo- tere plaatsen moeten wijken voor de stoom- carousels en dergelijke., Het eenige nieuwe dal üe kermis ons alhier belooft aan te bieden zal vermoedelijk bestaan in een kinematograaf, die als lichtbron en drijfkracht electriciteit zal hebben. Zulk een inrichting was alhier nog nimmer te voren, wel waren we gedurende de afgeloopen winter in de gelegenheid voorstellingen van zooge naamde levende fotografiën bij te wonen, de lichtbron was hierbij echter minder sterk, terwijl ook naar wij vertrouwen de beweging der platen, die toen naar wij meenen ge schiedde enkel door draaiing met de hand en met kermis wel machinaal plaats zal hebben zoo mogelijk regelmatiger zal zijn en de beelden daardoor scherper. Deze inrichting zal vermoedelijk worden geplaatst op 't schildereind, terwijl op het marktplein behalve de gewone kramen enz. waarschijnlijk een plaats zal worden gegeven aan een groote tent „Theater de familie" genaamd, iets naar men ons mededeelt in den geest van de inrichting van B Princelli Schentke, die verleden jaar op die plaats was opgericht en steeds veel volk tot zich trok. Veel nieuws ook dit jaar voor zoover tot heden ons bekend is, nog niet. We zijn echter nog niet tot de bouwweek genaderd en zelfs dan kan nog wel verandering er in komen, hetzij dat zich nieuwe ondernemers van ver makelijkheden, bezienswaardigheden enz. aan bieden, of wel, dat zij, die zich vroeger aan boden, eenvoudig vergeten hier te komen, waardoor er voor kermisliefhebbers een on aangename leegte ontstaat. Oosterexd, 4 Juni. Jl. Zaterdag werd hier opnieuw eene vergadering gehouden door de afdeeling „Texel" van Volksweerbaarheid. Van het Bestuur waren tegenwoordig de heeren J. de Jongh, Jb. Kikkert, D. Mentz en P. Kuijper, alsmede de correspondenten Joh. Eelman en IJ. Koppen. De Voorzitter, de heer A. Wagemaker, was verhinderd, waarom de vergadering geleid werd door den heer J. de Jongh. Kon de opkomst nog niet bijzonder groot genoemd worden, toch waren er aanmerkelijk meer personen tegenwoordig dan op den vorigen Zaterdag. De openingsrede van den waamemenden Voorzitter mocht keurig genoemd worden. Na er op gewezen te hebben, dat eenige invloedrijke personen den stoot voor Volks weerbaarheid hadden gegeven, welk streven goed, schoon en e' lel werd genoemd, werd geschetst, hoe noodig het is in moeielijke dagen front tegen den vijand te kunnen maken. Moeielijk zijn ook thans de tijden, nu we een dapper volk in het Zuiden" van Afrika zien worstelen tegen het overmachtige Engeland. Doch al zien we, dat die fiere strijders in hunne laatste schansen worden teruggedrongen, we willen blijven gelooven, dat eene eerlijke zaak het ten slotte zal winnen. De heldenmoed van dat kleine volk dwingt nog onze bewondering af en zooals dit pal tracht te staan voor de heerlijke vrijheid, zoo moet ook het klein Nederland zich aangorden om het erf der vaderen te verdedigen, als gevaar dreigt. Laten we daarbij opslaan de bestoven bladzijden van ons geschiedenisboek en in de eerste plaats denken aan een Willem van Oranje en zooveel anderen, die goed en bloed lieten voor de dierbare vrijheid. Geciteerd werd hierbij een fragment van Schimmel, terwijl met nadruk gewezen werd op de gedachte „dat elk burger een held en elk dorp een vloot moet worden." Zoo moeten ook wij Texelaars niet achterblijven en ons waardig maken. Spreker had zoo op een wandeltochtje het volgende versje gemaakt „O ja, 't is Texelsch volk, dat Texel blijft bewonen, Het zal aan Nederland met trotschen nadruk toonen, Dat, klimt de nood ten top, de moed ook stijgt En tot den jongsten snik de borst naar vrijheid hijgt." Hierna werd voorgelezen hetzelfde, wat de heer Wagemaker in de vorige vergadering had medegedeeld en wat hoofdzakelijk ont leend is aan brochure's. Ook het stukje „De Nederlandsche jongeling" door Patriot, werd wederom gelezen, terwijl verder voor lezing der statuten geschiedde. Aangezien geene verdere inlichtingen gevraagd werden, werd de ledenlijst aan de aanwezigen ge presenteerd. Het getal leden alhier klom daarbij tot 32, terwijl medegedeeld werd, dat elders ruim 100 leden waren aangenomen. Hierna werd de vergadering met dank zegging voor de belangstelling gesloten. 5 Juni. De ringrijderij, op gisteren alhier gehouden, is zeer naar genoegen afgeloopen. Het weder werkte zeer mede en mocht, ongerekend eenige wind, schoon genoemd worden. Nadat met de muziek van het Texelsch Fanfarecorps voorop en gevolgd door de 25 deelnemende tilbury's een rondgang door het dorp was gemaakt, werd met den wedstrijd, die ook eenigen tijd door het E. A. Hoofd der Gemeente met belangstelling werd gevolgd, aangevangen. Te half zeven was deze beslist en konden de fraaie prijzen, reeds eerder vermeld, toegekend worden aan de navolgende Heeren en Dames: Jacob Eelman Gz. en Mej. G. Dalmeijer, ie prijs. Herbertus Kievit en S. Thomasse, 2e Jacob Eelman Dz. en Mej. A. Brans—Eel man. 3e prijs. Gedurende de ringrijderij werd bijna voort durend muziek gegeven, waarvoor aan ge noemd corps een woord van lof werd gebracht door den Voorzitter der commissie. De uit reiking van de prijzen had plaats te 8 uur in de zaal van de heer Koppen, waar het vol was en warm. De ringrijderij is bijgewoond door een zeer groot aantal personen, wat eene ongekende drukte op ons overigens stil dorpje gaf. De goede orde is evenwel den geheelen middag en ook den ganschen nacht geen enkel oogen- blik verbroken geworden. - Op de geschiedkundige tentoonstelling van het Nederl. zeewezen in Den Haag zal één vertrek gewijd worden aan Michiel Adri- aanszoon de Ruyter. Reeds zijn omstreeks 90 nummers hiervoor toegezegd. TEXELSCHE COURAUT,

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1