Buitenland. Vrijdagmiddag heeft te Haarlem een felle binnenbrand plaats gehad op een boven huis, alwaar in de keuken een klaptafel was omgevallen, waarop twee brandende petro- leumtoestellen geplaatst waren. De dienst bode kon nog om hulp roepen, doch den uitgang der keuken niet meer bereiken, waarom zij uit het ongeveer 3 meter hooge raam op straat is gesprongen, waarbij zij zich heeft bezeerd. De buren hebben den brand gebluscht. Ds. Karres werd in de vorige week dooi den Minister van Marine in audiëntie ont vangen, ten einde 's Ministers belangstelling te wekken in de uitzending van meerdere hospitaal-kerkschepen ten dienste der visschers- vloot. Het maaien van het gras der hooiweiden mag in deze maand niet te lang uitgesteld worden. Vele proeven hebben geleerd, dat het hooi in voedingswaarde en verteerbaar heid achteruit gaat, als het gras te ver in den bloei of zelfs na den bloei gemaaid wordt. (R. N.) Schiedam krijgt voor Indië een concurrent te Semarang, zegt de „Loc." „Het kapitaal is grootendeels volteekend tot oprichting eener fabriek te Semarang om jenever en brandewijn te stoken uit rijst. De proeven van deze alcoholia gemaakt volgens een procédé van den heer F. v. d. B. d'O., zijn zeer goed geslaagd. Dezer dagen wordt in de kruithaven bij Vlaavdingen van Hamburg verwacht een lading buskruit, aan boord van het Engelsche s.s. „Sangara", groot 3200 tonnen, netto 12497 K.G., bruto 16365 K.G. Het gevaar lijke goedje zal tijdelijk worden gelost ineen lichter, om met hetzelfde stoomschip te worden vervoerd naar de Westkust van Zuid-Afrika. Men meldt uit 's Gravenhage Een koetsier van een ingezetene alhier heeft tusschen een partij stroo een hand gevonden. Dit stroo was geleverd door een handelaar alhier. Hoe de hand in dat stroo geraakt is, is tot hiertoe onbekend. Volgens deskundigen heeft dit lichaamsdeel, dat sterk naar carbol riekte, gediend voor wetenschap pelijke doeleinden. De politie doet nader onderzoek. Opgepast De Amsterdamsche politieheeft van het hoofd der politie te Londen bericht ontvangen, dat een bende falsarissen (waarvan zekere H. Steinlauf B. Philipson en Misa Novakowsky deel uitmaken) Londen verlaten heeft met het doel valsche wissels uit te geven, alsook Engelsche bankbiljetten in de voornaamste steden van Nederland en België met name Amsterdam, Rotterdam, Antwerpen en Brussel, en wellicht ook op de badplaatsen van het vasteland. Gewoonlijk trachtten ze hun slag te slaan bij wisselagenten, in hotels eersten rang en bij verkoopers van luxe-voorwerpen. „Nws." Nabij Kuilenburg heeft op de rivier de Lek een droevig ongeluk plaats gehad. Terwijl een troep arbeiders bezig was met basalt lossen, geraakte een arbeider, afkomstig uit Zalt-Bommel, te water en verdronk. De ongelukkige laat een vrouw met vier kinderen achter. Een paartje uit Kommerzijl zou trouwen Er was braaf bruiloft gevierd, doch toen men in het gemeentehuis gekomen was om in den echt verbonden te worden, weigerde de bruid. De bruidegom trok van verontwaardiging naar Duitschland, doch werd na een paar dagen door het bruidje in persoon terugge haald, om het voorgenomen huwelijk te doen voltrekken. Weer naar het gemeentehuis, doch op het beslissend oogenblik weigerde hot bruidje weder. Nu heeft de bruigom er genoeg van 1 Kamper steur? Onder Wilsum, bij Kampen, werden 2 steuren gevangen van 2 tot 3 M. lengte, wegende 210 en 234 K.G. De heer "V. gemeente-ontvanger te Schoonhoven, houdt er sedert een half jaar- een hazenfokkerij op na en deze proef is tot heden zoo uitstekend geslaagd, dat reeds twee malen jonge hazen ter wereld zijn gebracht. Misschien kan dit voorbeeld ter veredeling van het hazenras bij anderen navolging vinden. Donderdagmorgen geleidde even buiten bodegraven een man een koe. Het dier wierp zich eensklaps op den grond; de man kon het maar niet weer op de been krijgen. Hij liet de koe daarom liggen en ging hulp halen. Onderwijl kwam daar een klasse schoolkin deren voorbij, die onder geleide van een onder wijzer een wandeling maakte. Opeens springt de koe op en rent op de kinderen aan, die natuurlijk hierdoor hevig schrikken. Zij stui ven in hun ontsteltenis naar alle kanten, waarbij enkelen onder den voet geraken. De koe werpt in haar vaart ook nog een zestal kinderen op den grond, die allen aan hoofd, armen en beenen kwetsuren opliepen. Een paar kinderen moesten zelfs verbonden worden. Gelukkig waren de verwondingen niet gevaar lijk; het geval had wel noodlottiger kunnen afloopen. Bij de begrafenis van den burgemeester van Yenlo, sloegen de paarden van een dei- volgkoetsen, waarin twee geestelijken en een officier der brandweer zaten, doordien de dieren schrikten, op hol. De inzittenden wisten nog bijtijds uit het rijtuig te springen; de paarden renden intusschen dwars door de menigte. Een man werd het been gebroken, een vrouw bekwam zware inwendige kneu zingen en een jongen werd de schouder ont wricht. Steeds holden de paarden voort; de koetsier werd, zonder letsel te bekomen, van den bok geslingerd doordien het rijtuig omsloeg en de paarden kwamen zoodoende tot staan. Het rijtuig was zwaar beschadigd. De toestand der gewonden, vooral van de vrouw wegens het zware bloedverlies, is zeer ernstig. De regeering is werkzaam aan het voor bereiden van een voorstel tot wettelijke land bouw-vertegenwoordiging. Door de marechausee is procesverbaal opgemaakt tegen J. W. Westerik, logement houder te Almetoo, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Hij verkocht geneesmiddelen, daarbij voor gevend een zwager van het Staphorster Boortje te zijn. Het gebeurde in een zijstraat van de Willemstraat; in een buurt waar buurvrouwen vriendschap door één woord of gebaar ver anderen kan in vlammenden haat. Op den middag van den 23 April geschiedde het dat een kijfduetje gezongen werd in die bloemen buurt, en dat een talrijke schaar van nieuwsgierigen zich hieraan stond te vergapen in groot genot Toen plotseling vrouw de Ridder een hand voelde in haar zak, en die hand herkende als toe te behooren aan vrouw Lasschuit, eene vrouw die meermalen in de gevangenis zat wegens zakkenrollerij. Vrouw Lasschuit zette het op een loopen, maar werd achtervolgd door de omstanders, zoodat - het kijfduet verliep door gemis aan toehoorders. Vrouw Lasschqit, die als beklaagde voor stond, bekende volmondig zakkenrolster te zijn, en nooit haar hand in een zak te zullen steken zonder de portemonnaie er uit te halen, maar ontkende zich aan dit feit schuldig ge maakt te hebben. Een paar getuigen 'verklaarden echter per tinent dat zij gezien Jiadden dat beklaagdes hand geweest was in den zak van juffrouw de Ridder. Het O. M. requireerde wegens poging tot diefstal een gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar en 6 maanden. (Hbld.) Heer (in het kantoor van den huwelijks makelaar)Dus de dame bezit honderd duizend gulden Kan ik haar portret nu eens zien Huwelijksmakelaar (tot klerk)Jan, haal de fotografie en een glas water. Een asterisk „Te laat" in „De Standaard" geeft het volgende te lezen Aan het zittend Kabinet kan de lof niet onthouden worden, dathetdenStaten-Generaal werk in overvloed toezond. Op het laatst regende het letterlijk wets ontwerpen De fout is maar, dat zich op het laatst te veel opeenhoopt. Deze zitting loopt bijna ten einde. In de volgende of laatste zitting zullen de beraadslagingen over de Begrooting meer tijd dan anders vorderen, en gaat de Kamer, met het oog op de stembus, allicht reeds in April, óf uiterlijk begin Mei, naar huis. Hoe wil nu de Kamer er aan denken, om al wat afkwam in dien korten tijd af te doen De Kieswet, de Drankwet, de suppletie- Ongevallenwet, No. 30 van Justitie, de Woning wet, de Rustwet, en drie militaire wetten, waar nog een vierde bijkomt voor den Land storm, de Pensioen-wetten en dan nog de tallooze kleine wetten. Er is geen mogelijkheid op. Het feit, dat de Regeering met klem eischt, dat de militaire wetten alsnog onderzocht zullen worden, is dan ook alleen verklaarbaar in den gedachtengang, dat de Regeering voor deze wetten de urgentie vraagt en er andere ontwerpen voor wil laten rusten. Meer dan één groote wet gaat in October niet, en in de tweede sessie na Kerstmis zal twee al veel zijn. Waaraan ligt dit nu Heeft de Kamer getreuzeld? Integendeel, zij werkte harder dan ooit. Neen, de fout ligt in te laat afkomen dei- ontwerpen. In Frankrijk dient een nieuw Kabinet binnen twee maanden zijn hoofdontwerpen in. Hier duurt het jaar en dag eer er iets boven den horizon komt. En daardoor gaat dan het eerste jaar doelloos voorbij. Waren nu de ontwerpen, die afkwamen, nog maar geacheveerd geweest, er zou nog schot in zijn gekomen. Maar bijna elk ontwerp van beteekeuis bleek een avant-projet te zijn, dat eerst daarna in vaak ge wijzigden vorm ter tafel werd gelegd. Vandaar de eindelooze schriftelijke omhaal en het pas nu in staat van wijzen komen van zoo menig ontwerp. Van de militaire wetten kwam Landweer nog zoo pas in, en Landstorm is er nog niet eens. Dit nu gevoegd bij de hopelooze werkmethode der Kamer, vertraagt en houdt op, en maakt, dat een goed deel van den ministriëelen arbeid, als de stembus komt, hoogstens geparadeerd zal hebben. Gedurende de laatste dagen is het nieuws van het oorlogsterrein in Zuid Afrika uiterst schaars. Van Engelsche zijde wordt weinig bekend gemaakt (volgens velen een bewijs, -dat er geen overwinningen zijn te melden) terwijl van Boerenzijde, naar men beweert, het eerst per spoor moet worden gezonden naar Lorenqo-Marquez, om vandaar verder te worden geseind, daar in Transvaal volgens die bewering geen particuliere telegrammen meer worden aangenomen. Uit de weinige berichten blijkt echter, dat de Boeren nog verre van ontmoedigd zijn, dat ze den Engel- schen den weg naar Pretoria met veel moed betwisten en al moge het misschien blijken, dat ze het op den duur niet vol kunnen houden tegen zulk een groote overmacht, toch stelt het hen in staat de in Pretoria aanwezige voorraden, voor zoover die niet aldaar noodig zijn, weg te voeren in de richting van Lijdenburg, alwaar zeker het laatst stand zal worden gehouden en welke streek zoo vervuld moet zijn met holen, onderaardsche gangen, enz. enz., dat ze vrijwel als onneembaar wordt beschouwd. Dagelijks vertrekken reeds een 15-tal treinen voordat doel uit Pretoria. Bet gerucht loopt, dat de Transvaal als antwoord op de vijandige daad van Portugal, dat zijne neutraliteit schendt,- om Engeland te believen, aan de Portugeesche regeering door haren consul een ultimatum heeft doen geworden, waarvan men de inhoud niet kent, maar dat de Portugeezen doet vreezen, dat de terugtrekkende Boeren de grenzen yan de Portugeesche bezitting zullen overschrijden, al was het maar alleen om zich levensmiddelen te verschaffen door het rooven van vee en door aan de hofsteden schatting op te leggen, vandaar de beweging der Portugeesche troepen naar Komatipoort. Volgens later ingekomen berichten werd Pretoria 5 Juni door de Engelschen bezet, nadat vooraf door de Boeren de vestingen rondom die stad waren ontmanteld. Volgens de „Volksstemheeft generaal de Wet met 8o00 man onder zijn bevelen 29 Mei Viljoensdrift bezet, alleen met het doel de achterhoede van het Engelsche leger te bestoken en zoo mogelijk de communicatie lijn af te snijden. Bloemfontein wordt, zegt genoemd blad, op die wijze bedreigd weder door de Boeren in bezit te worden genomen. Vier Engelsche krijgsgevangenen, die uit Waterval wisten te ontsnappen, zijn te Mafe- king aangekomen. Zij beweren dat de toestand der krijgsgevangenen allerellendigst is. Zij krijgen slechts één pond vleesch per week, terwijl er een 600 ziek zijn, waarvan slechts de helft in het hospitaal ligt. In het geheel moeten tot dusver 40 gevangenen ontsnapt zijn. De consul der Vereenigde Staten te Pretoria moet, uit vrees voor een oproer onder de krijgsgevangenen te Waterval, aan de Trans- vaalsche Regeering hebben aangeraden, 20 gevangen Engelsche officieren op hun woord van eer in vrijheid te stellen en naar de krijgsgevangenen te zenden om hen tot kalmte aan te manen, aan welken raad gevolg zou zijn gegeven. In Britsch Indië genieten thans bijna zes millioen menschen onderstand ter zake van den hongersnood en tot overmaat van ramp woedt ook de cholera in meer dan éen district, vooial in den omtrek van Bombay, terwijl de pest nog lang niet bedwongen is.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2