N°. 1332. Zondag 10 Juni. AP. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag-- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Texel. LA MME DENMARK TEN. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk door den marktmeester na dat tijdstip ont vangen worden niet meer ten uitvoer gebracht. Texel, den 12 Mei 1900. HERIJK van MATEN en GEWICHTEN. Helder, 3de District. TEXEL, 9 Juni 1900. Wij herinneren onzen lezers, dat Maandag behalve de 4e groote lammerennaarkt alhier ook paardenmarkt zal worden gehouden. Moge de aanvoer daarvan blijken van dien aard te zijn, dat die naam met recht aan die markt mag worden gegeven. Gewoonlijk echter is die aanvoer gering. Door onzen vroegeren plaatsgenoot, den heer Alb Dros, zoon van den heer Alb. Dros Az. alhier, leerling aan de Polytechnische school te Delft, werd deze week met gunstig gevolg het examen B 2 afgelegd voor werktuigkundig ingenieur. Gisteren werd door eenige oud-leerlingen enz. der Rijkslandbouwschool te Wageningen een bezoek gebracht aan ons eiland. In een 9-tal rijtuigen werd een rijtoer gemaakt door de gemeente en o. a. ook een bezoek gebracht aan de Koog, waar expres voor deze gelegen heid het badpaviljoen was geopend. Jammer, dat dit bezoek slechts zoo kort kon duren en het gezelschap reeds 's middags om kwart over 5 weer per „Adamoest vertrekken. Werd Zondag voor een week door het Texelsch Fanfarecorps alhier een concert gegeven, morgen zal bij gunstig weer het Wieringer Harmoniegezelschap met een plei- zierboot naar Texel komen en in den tuin van hotel „Texel" eenige muzieknummers ten beste geven. Naar men ons mededeelt, bestaat bij het Fanfarecorps alhier het plan Zondag 17 Juni a. s. een reisje te maken naar Zaandijk, waar festival wordt gehouden. Het corps zal echter geen werkzaam aandeel aan dat festival nemen. Werden verleden jaar pogingen aange wend om een pleiziertrein te doen loopen naar den Helder in aansluiting met pleizier- booten naar Texel, pogingen, welke echter, hoeveel kans in den beginne er ook op slaging scheen, toch later bleken ijdel te zijn geweest, thans moet er sprake zijn van het doen varen van een pleizierboot op een der eerstvolgende Zondagen, van Alkmaar naar Texel. In de maand Mei zijn van ons eiland uitgevoerd15684 lammeren, 34 schapen, 405 koeien, 168 kalveren, 189 varkens, 8 paarden en 4 stieren. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prys der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat gedurende de alhier te houden lammeren- markten op 21 en 28 Mei, 5, 11, 18 en 25 Juni a.s. alléén de Parkstraat is opengesteld voor den toegang met wagens tot het marktplein en dat het verlaten van dat plein zal moeten geschieden langs de andere daarop uitloopende straten, dat met het wegvoeren der lammeren niet dan na elf uur een aanvang mag worden gemaakt, tenzij met toestemming van den marktmeester, terwijl het niet geoorloofd is stroo of ruigte in de lammerenhokken te brengen, daar zulks van Gemeentewege zal worden verstrekt, dat zij, die op bovengenoemde dagen lammeren ter markt wenschen te brengen, verplicht zijn, vóóraf, hetzij mondeling of schriftelijk de noodige hokken te hesprekenwaartoe gelegen heid bestaat op alle werkdagen ter gemeente secretarie in de gewone bureau-uren (92 uur) en bij den marktmeester, die bovendien, daags vóór de markt in een der aan het markt plein gelegen hotels tot dat doel zitting zal houden van 's morgens 9 tot 2 uur's namiddags. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. KOSTELOOZE INENTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel maken bekend, dat de gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting zal zijn open gesteld voor de ingezetenen die zich daartoe aanmelden op Woensdag, 13 Juni 1900, 's mid dags 12 uur in de O. L. SCHOOL te den Burg, 's namiddags 2 uur in die te den Hoorn, 's na middags 4 uur in die te Oudeschild of op Donderdag, 14 Juni 1900, 's namiddags 4 uur ten huize van W. Koppen te Oosterend. Texel, den 7 Juni 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. Keijser Pz., Loco Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel maken bekend, dat de herijk van maten en gewichten niet meer jaarlijks, doch voor elke Gemeente om het andere jaar zal plaats hebben: dat voor deze Gemeente de herijk is bepaald te Oudeschild bij J. L. Bijl, op 25 Juni 1900, des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 uur; te den Burg alleen voor de bewoners der dorpen den Hoorn, de Koog en de Waal, bij J. Flens op 26 Juni 1900 des voormiddags van 9 tot 12 uur (voor den Hoorn) en des namiddags van 1 tot 4 uur (voor de Koog en de Waal); te den Burg bij J. Flens, op 27 en 28 Juni 1900 telkens des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot4uur; te Oosterend bij W. Koppen op 29 Juni 1900, des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 uur en te De Cocks dorp bij Jb. Blijs op 30 Juni 1900, des voormiddags van 9 tot 11 uur. Aan belanghebbenden wordt herinnerd: lo. dat zij verplicht zijn hunne maten en ge wichten, behoorlijk schoongemaakt, bij den IJker, tijdens zijn verblijf in de Gemeente, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen; 2o. dat zij, die zulks verzuimen of daarin ver hinderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den 1 September 1900 nog aan den IJker ter standplaats van het ijkkantoor, waaronder hunne Gemeente behoort, ter herijking moeten aanbieden; 3o. dat, na het eindigen van den termijn yan den herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van 'maten en gewichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, volgens art. 29 der Wet van den 7den April 1869 (Staats blad No. 57), verboden en strafbaar is; 4o. dat, volgens beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van den 6 October 1899 No. 190 het goedkeurings- merk gedurende dit jaar te bezigen bij den Ijk en herijk der maten en gewichten zal zijn de letter k in den gewonen schrijfvorm. Voorts worden de belanghebbenden er nog bijzonder op gewezen, dat de maten en gewich- ten, op gevaar van straf, voorzien moeten blijven van de vereischte stempelmerken, en dat dus het laatst-geplaatste goedkeuringsmerk voortaan gedurende TWEE jaren ongeschonden moet worden bewaard. Texel, den 7 Juni 1900. De Secretaris, De Burgemeester, J. A. Wesstra, C. Keijser Pz. L. B. BEKENDMAKING. Voorbereidend militair onderricht. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat voor jongelieden van 16- tot 24- jarigen leeftijd, indien althans het voldoend aan tal zich aanmeldt, de gelegenheid wordt open gesteld tot het kosteloos ontvangen van voor bereidend militair onderricht, waaromtrent door Z. E. den Minister van Oorlog eene nieuwe regeling is vastgesteld, die ter Secretarie dezer Gemeente voor belanghebbenden ter inzage ligt. Dat onderricht heeft in het algemeen ten doel, door locale oefening, die zooveel mogelijk aan sluiting zoekt bij het schoolonderwijs in de gymnastiek, de bekendheid te bevorderen met de eenvoudigste militaire exercitiën endealge- meene plichten van den soldaat, doch strekt boyendien, om hen, die de verbintenis wenschen aan te gaan als vrijwilliger voor het reserve kader, in de gelegenheid te stellen, zich de voor die verbintenis gevorderde bedrevenheid in de behandeling van het geweer eigen te maken en voorts tot opleiding van toekomstige militie- plichtigen, die aanspraak wenschen te verkrijgen op plaatsing bij het korps en in het garnizoen hunner keuze, of die zich tijdens hun verblijf onder de wapenen wenschen toe te leggen op het erlangen van eenen graad. Het voorbereidend militair onderricht vormt eenen cursus, die loopt over twee achtereen volgende wintertijdperken, telkens van ongeveer half October tot ultimo Februari, en gedurende ten minste 3 uren per week. Voor de aanmelding tot deelneming aan het onderricht bestaat gelegenheid gedurende de maand Juni 1900, op alle werkdagen, van des voormiddags 9 tot 2 uur des namiddags, ter Secretarie alwaar ook verdere inlichtingen kun nen worden verkregen. Ten slotte wordt in het bijzonder de aandacht der belanghebbenden erop gevestigd, dat op het voorrecht om ingedeeld te worden bij het korps en in het garnizoen hunner keuze, alleen die in te lijven lotelingen aanspraak hebben, voor zoover dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen, die door het bijwonen van het voorbereidend militair onderricht een bewijs van militaire bekwaamheid hebben weten te verwerven. Texel, den 7 Juni 1900. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz. L. B. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel Gelezen een missive van den Heer Commis saris der Koningin in Noord-Holland, dato 31 Mei 1900, No. 16 6231 1ste Afd.; brengt ter algemeene kennis, dat onder dag- teekening van 26 Mei 1900 No. 97 de volgende berichten aan zeevarenden zijn uitgevaardigd: Schietoefeningen in de stelling van Den Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zullen in den loop der maanden Juni, Juli, Augustus en September 1900, schietoefe ningen plaats hebben in de stelling van Den Helder, uit verschillende vuurmonden, opgesteld op de verdedigingswerken aldaar. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het betrokken fort een roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der oefe ningen, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de richting waarin gevuurd zed worden. Bovendien zullen op die dagen groote waar schuwingsborden worden geplaatst, aan den ingang der haven en oj de batterij Vischmarkt, vermeldende de plaats aarvan en in welke richting dien dag geve i zal worden, terwijl nabij de haven en na) het Torpedomagazijn borden zullen worden geplaatst, waarop is aan gegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen, als volgt Een roode en witte vlag beteekent Noord, zwarte vlag Oost, wit en roode vlag Zuid, witte vlag West, witte en zwarte vlag N.O., rood en zwarte vlag Z.O., zwart en witte vlag Z.W., zwart en roode vlag N.W. Indien een stoomvaartuig tot waarschuwen of sleepen aanwezig is en de oefeningen het toelaten, zal door dit vaartuig desgewenscht hulp worden verleend aan kleine zeilvaartuigen om uit de onveilige sector te komen. Bij nachtelijk vuur van het fort Kijkduin, zul len bemande vaartuigen beneden en bovenstrooms der vletten, waarop gevuurd wordt, geposteerd worden, teineinde elke nadering van eenig vaar tuig aan het vurende personeel te seinen, om het vuur tijdig te doen staken en zullen, be halve de maatregelen hierboven vermeld voor het vuren over dag, op genoemd fort alsdan 2 roode lantaarnlichten verticaal ten opzichte van elkander, getoond worden. (Zie „Ned. krt." No. 201.) Texel, den 8 Juni 1900. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz., L. B.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1