N°. 1333. Donderdag 14 Juni. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden V oor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts, per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burö op BEKENDMAKING. Voorbereidend militair onderricht. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat voor jongelieden van 16- tot 24- jarigen leeftijd, indien althans liet voldoend aan tal zich aanmeldt, de gelegenheid wordt open gesteld tot het kosteloos ontvangen van voor bereidend militair onderricht, waaromtrent door Z. E. den Minister van Oorlog eene nieuwe regeling is vastgesteld, die ter Secretarie dezer Gemeente voor belanghebbenden ter inzage ligt. Dat onderricht heeft in het algemeen ten doel, door locale oefening, die zooveel mogelijk aan sluiting zoekt bij het schoolonderwijs in de gymnastiek, de bekendheid te bevorderen met de eenvoudigste militaire exercitiën en de alge- meene plichten van den soldaat, doch strekt bovendien, om hen, die de verbintenis wenschen aan te gaan als vrijwilliger voor het reserve kader, in de gelegenheid te stellen, zich de voor die verbintenis gevorderde bedrevenheid in de behandeling van het geweer eigen te maken en voorts tot opleiding van toekomstige militie- plichtigenj die aanspraak wenschen te verkrijgen op plaatsing bij het korps en in het garnizoen hunner keuze, of die zich tijdens hun verblijf onder de wapenen wenschen toe te leggen op het erlangen van eenen graad. Het voorbereidend militair onderricht vormt eenen cursus, die loopt over twee achtereen volgende wintertij dperken, telkens van ongeveer half October tot ultimo Februari, en gedurende ten minste 3 uren per week. Yoor de aanmelding tot deelneming aan het onderricht bestaat gelegenheid gedurende de maand Juni 1900, op alle werkdagen, van des voormiddags 9 tot 2 uur des namiddags, ter Secretarie alwaar ook verdere inlichtingen kun nen worden verkregen. Ten slotte wordt in het bijzonder de aandacht der belanghebbenden erop gevestigd, dat op het voorrecht om ingedeeld te worden bij het korps en in het garnizoen hunner keuze, alleen die in te lijven lotelingen aanspraak hebben, voor zoover dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen, die door het bijwonen van het voorbereidend militair onderricht een bewijs van militaire bekwaamheid hebben weten te verwerven. Texel, den 7 Juni 1900. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz. L. B. TEXEL, 13 Juni 1900. Schoon weder begunstigde Zondag den tocht van de Wieringer Harmoniekapel naar onze gemeente. Bij de aankomst in de haven klonk vroolijk de muziek over de kalme watervlakte en zij, die het genoegen smaakten deze aankomst bij te wonen, waren onge twijfeld eenstemmig in hun oordeel, dat de muziek schoon klonk over het water. Te Oudeschild werd niet vertoefd, doch dadelijk werd de tocht aanvaard naar Den Burg. Eene wandeling, die in gewone gevallen zeer prettig, thans misschien wel iets van zijn aangenaamheid zal hebben verloren door de hitte. Ondanks de min of meer vermoeiende tocht werden toch spoedig na aankomst in den tuin van 't hotel „Texel" een paar stukjes muziek ten beste gegeven tot groot genoegen van de talrijke toehoorders, waarvan een deel, ofschoon buiten den Burg woonachtig, eenige oogenblikken langer toefde voor naar huis te gaan. De vereeniging was zeker alleszins die belangstelling waard. De meer dan 20 leden van het corps vormden een zeer goed geheel en gaven onder leiding van hun blijkbaar goed voor zijn taak berekenden directeur op uitstekende wijze eenige muzieknummers ten beste, die, zooals uit het luid applaus der toehoorders ten duidelijkste bleek, wel in den smaak vielen. Na afloop verspreidden zich de verschillende deelnemers aan den tocht door het dorp. Nadat later het corps weder was bijeen gekomen en nog een paar nummers ten gehoore waren gebracht, werd een tochtje gemaakt naar de woning van den heer Burgemeester, waar halt werd gehouden en nog een paar nummertjes werden geblazen, tevens werd ZEA. vergunning gevraagd een tochtje met muziek door het dorp te maken. Dit verzoek werd bereidwillig ingewilligd, terwijl ZEA. tevens den directeur van het corps, den heer Rijckeboer zijne goedkeuring te kennen gaf over het gehoorde. Per rijtuig werd daarna weder de terugtocht naar Oudeschild aanvaard, waar men nog plan had zich even te doen hooren om daarna weder per motorvaartuig naar Wieringen te vertrekken. Heeft de Wieringer Harmoniekapel alhier een zeer goeden indruk achtergelaten, naar wij hopen zal ook de herinnering aan dat bezoek bij die vereeniging van dien aard zijn, dat men zich dit later nog met genoegen herinnert en dat van dit eerste bezoek niet kan worden gezegd „dat is eens maar nooit weer." Zooals algemeen werd verwacht viel over den handel op Maandag jl. ter vierde lammeren- markt alhier niet te roemen. De prijzen er besteed waren lager en de handel met recht stug. Te Leiden hoorden we beweren was te veel onverkocht gebleven en de kooplieden hadden daardoor niet verdiend. Jammer, werd er opgemerkt, dat er nog niet een 2e plaats is waar men evenals te Leiden zijn lammeren kan slijten, want het aantal aldaar aangevoerde wordt geregeld jaarlijks grooter en de koopers stijgen niet in dezelfde mate in aantal en kooplust. Gelukkig dat het weder nu beter is geworden en de veehouders met minder bezwaar desnoods hun lammeren nog eenigen tijd kunnen bewaren om later misschien hun wachten ruim beloond te zien. Ook nu was de aanvoer weer groot, niet minder toch dan 8254 lammeren waren aan gevoerd (verleden jaar waren er ter 4e markt 3524 lammeren.) De aanvoer bestond uit 8254 lamineren, 15 schapen, 19 koeien, 18 paarden, 1 nucht. kalf, 2 schrammen en 62 biggen. De prijzen, die konden worden nd, waren, naar wij vernemen, gem" a voor lammeren f 7 k f 12.50, schapen f 18 f 20, koeien f 115 f 140, nucht. kalf f 14, schrammen f 16 A f 18 en biggen f10 a f 11. Van 8 tot 11 Juni werden van hier uitgevoerd 833 lammeren, 11 schapen, 20 koeien, 6 kalveren en 14 varkens. Wij herinneren onzen lezers dat nog tot 1 Juli de oude postzegels, briefkaarten en briefomslagen tegen nieuwe kunnen inge wisseld worden. Meermalen gebeurt het, dat iemand op houdt er een dienstbode op na te houden, waarvoor hij belasting moest betalen, of dat hij zich ontdoet van een paard, waarvoor ook al den fiscus de noodige penningen moeten worden geofferd. Sommigen en misschien wel de meesten is het bekend, dat men, indien zulks in den loop van het dienstjaar voorkomt, een deel der belastingpenningen kan terug verkrijgen, mits men het maai- aan geeft. Juist dit laatste houdt velen terug, gewoonlijk omdat men den weg niet kent, om die aanvrage te doen. Anderen echter zijn er, die zich in zoo'n geval wenden tot den Rijks-ontvanger en deze die aangifte opdragen in de meening, dat deze daartoe door z(jn ambt is verplicht. Naar wij vernamen is dit echter niet het geval en is het feitelijk een gunst, wanneer door genoemden heer de aan vrage wordt gedaan. Wel wetende, dat menigeen slechts ongaarne van iemand een gunst zal vragen, wanneer hij zich met geringe kosten zelf kan helpen, hebben de uitgevers dezes een model samengesteld voor de bovenbedoelde aanvrage, welk model de goedkeuring van den heer Rijks-ontvanger heeft kunnen wegdragen. Voor een luttel bedrag zijn deze bij hen verkrijgbaar, terwijl de heer ontvanger zich bereid heeft verklaard ze, nadat ze door de belanghebbenden zijn ingevuld, in ontvangst te nemen en verder op te zenden naar den heer Directeur der directe belastingen te Amsterdam, tot wien de aanvrage moet worden gericht. Als aanvulling van hetgeen ons met kermis wacht, kunnen we nog vermelden, dat in het lokaal „de Vergulde Kikkert" evenals vorige jaren ook dit jaar weer een tooneelgezelschap een drietal voorstellingen zal geven. Evenals verleden jaar is het ook thans weder een gezelschap onder directie van den heer Barendse en zullen er misschien ook meer dan een oude bekende onder de actrices en acteurs worden aangetroffen. Als stuk, dat waarschijnlijk op den eersten avond, de openingsvoorstelling, zal worden gespeeld, zal, naar wij vernamen, hoogstwaarschijnlijk worden genomen het ook alhier niet geheel onbekende blijspel „Het Zangersfeest". Dit stuk viel by de opvoering door dilettanten alhier wel in den smaak van het publiek, zoo dat by opvoering van acteurs en actrices TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1