N°. 1334. Zondag 17 Juni. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBürö op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. HERIJK van MATEN en GEWICHTEN. gedurende TWEE jaren ongeschonden moet worden bewaard. TEXEL, 16 Juni 1900. Bij Kon. besluit van 11 dezer is benoemd tot Notaris binnen hetarrondissement Alkmaar, ter standplaats de gemeente Texel, de heer C. H. de Boer, candidaat-notaris te Medemblik. Tot helpster in de Algemeene Bewaar school alhier werd, naar wij vernemen, met ingang van 15 Juni j.l. door het bestuur dier inrichting benoemd me;. S. Frederiks, alhier. Pas op de kleintjes. Dit willen wij toeroepen aan hen, die tot heden nog ver zuimden hunne belastingen te voldoen bij den heer Rijks-ontvanger. Aangenaam moge het misschien sommigen niet in de ooren klinken op die wijze te worden herinnerd aan hunne verplichtingen ten opzichte van het Rijk, doch ongetwijfeld zal toch door velen liever op deze wijze eene kostelooze waarschuwing worden ontvangen, dan een niet kostelooze op andere wijze na 1 Juli a. s. Voor dien datum toch moeten enkele belastingen minstens ten deele zijn voldaan, terwijl bij niet voldoe ning voor dien datum op min aangename wijze de nalatigen gewoonlijk aan hun plichten worden herinnerd. Voor onze Katholieke medeburgers is de volgende week een tijd van beteekeDisin zake hunne kerkelijke aangelegenheden. Aan leiding daartoe geeft het vijfjaarlijksche bezoek van Z. H. den Bisschop van Haarlem, Msgr. Bottemanne, die alsdan Texel zal bezoeken om aan de parochianen, die daarvoor in de termen vallen het H. Vormsel toe te dienen. Evenals bij vorige gelegenheden zullen ook thans ter eere van dat bezoek enkele eere poorten worden opgericht, een eerewacht worden geformeerd, enz. Met het plaatsen van eerstgenoemde werd reeds een aanvang gemaakt, terwijl, zijn we wel ingelicht, morgen middag 6 uur door de eerewacht een generale repetitie gehouden zal worden op het land van den heer Keesom aan den weg naar den Hoorn. Naar men ons verzekert komt Z.Eerw. Dinsdagmiddag om ongeveer half 6 op Texel, om Woensdagmiddag per laatste dienst weder ons eiland te verlaten. 14 Juni werden met twee veebooten en twee tjalkschepen verzonden 2558 lamme ren en 27 schapen. In het geheel zijn nu dit jaar reeds 23574 lammeren uitgevoerd. Den Hoorn, 14 Juni. Door den heer C. Boon Jz. is een postduif gevangen, die van de volgende merken is voorzien op den rechter vleugelX U T Z, derde pen 28, achtste pen G. V.op den rechter poot W. F. P. 99 10 26 18, terwijl deze tevens een ringetje draagt. 15 Juni. Door den jongeheer K. Kok Pz. werd heden een blauwe postduif gevangen, gemerkt met vier nullen en No. 55—58 op den rechtervleugel, No. 11. W F P 99 1754 18 op den linker vleugel, terwijl de linker poot voorzien is van een ringetje en 747. Oudeschild, 15 Juni. Ook door tal van inzendingen van elders, belooft de a.s. ten toonstelling van oudheden, enz. veel uitgebrei der te worden dan aanvankelijk gedacht was Zeer oude klokken, fraai oud zilverwerk belangwekkende schilderijenkeurige meubelen enz enz. beloven groote verscheidenheid. Men hoopt den 23n gereed te komen, om de bezichtiging reeds den 24n voor't publiek mogelijk te maken. Wegens het gevorderd seizoen is nu de garnalenvisscherij geheel geëindigd. De uitkomsten waren in den laatst en winter niet bevredigend. De Cocksdorp, 15 Juni. Toen de voerman C. Zegel van Oudeschild zich met zijn' wagen naar den „Kleinen Slufter" zou begeven om daar werkzaamheden te verrichten, kreeg hij op de hoogte van de hofstede „Padang" zulk een paar trappen van een der paarden, dat hij hevig aan de beenen werd bezeerd en veel bloedverlies veroorzaakt werd. De heer H. Dalmeijer van den Burg, die daar juist in de nabijheid was, verleende hulp en legde een verband. De voorgenomen reis moest opgegeven worden. Nadat getracht is in de Amsterdamsche Houthaven het lossen van schepen onmogelijk te maken door de stakers, is Dinsdag een boot opgestoomd naar IJmuiden en heeft daar met behulp van werklieden uit Yelsen en IJmuiden een deel der lading gelost, om Woensdags dit te vervolgen. Er worden eyenwel thans te IJmuiden een 500 stakers verwacht, waarom de bewaking van het fort gewaarschuwd is en op het eerste sein gereed moet zijn. De eerste sneltrein van Amsterdam naar Parijs werd Maandagmorgen plotseling tot stilstand gebracht door eene dame, die te Vogelenzang moest zijn. Ziende dat de trein niet stopte, trok zij te Hillegom aan de noodrem, waarna proces-verbaal tegen haar werd opgemaakt en zij door moest rijden tot Leiden. Een en ander gaf zooveel vertraging, dat de reizigers de verschillende aansluitingen te Rotterdam misten en daar geruimen tijd moesten wachten. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Btjeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Gedeponeerd ten Raadhuize een portemonnaie inhoudende eenig geld en een loterijbriefje, gevonden op den Schilderweg, een groene geld beurs, gevonden in den winkel van K. Slot een groene ceintuurgevonden in de Parkstraat en een zweepgevonden op de stoep van het Raadhuis. L A MIIE R E N M A R K T E N. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat gedurende de alhier te houden lammeren- markten op 21 en 28 Mei, 5, 11, 18 en 25 Juni a.s. alléén de Parkstraat is opengesteld voor den toegang met wagens tot het marktplein en dat het verlaten van dat plein zal moeten geschieden langs de andere daarop uitloopende straten, dat met het wegvoeren der lammeren niet dan na elf uur een aanvang mag worden gemaakt, tenzij met toestemming van den marktmeester, terwijl het niet geoorloofd is stroo of ruigte in de lammerenhokken te brengen, daar zulks van Gemeentewege zal worden verstrekt, dat zij, die op bovengenoemde dagen lammeren ter markt wenschen te brengen, verplicht zijn, vóóraf, hetzij mondeling of schriftelijk de noodige hokken te besprekenwaartoe gelegen heid bestaat op alle werkdagen ter gemeente secretarie in de gewone bureau-uren (9—2 uur) en hij den marktmeester, die bovendien, daags vóór de markt in een der aan het markt plein gelegen hotels tot dat doel zitting zal houden van 's morgens 9 tot 2 uur 's namiddags. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk door den marktmeester na dat tijdstip ont vangen worden niet meer ten uitvoer gebracht. Texel, den 12 Mei 1900. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel maken bekend, dat de herijk van maten en gewichten niet meer jaarlijks, doch voor elke Gemeente om het andere jaar zal plaats hebben: dat voor deze Gemeente de herijk is bepaald te Oudeschild bij J. L. Bijl, op 25 Juni 1900, des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 uur; te den Burg alleen voor de bewoners der dorpen den Hoorn, de Koog en de Waal, bij J. Flens op 26 Juni 1900 des voormiddags van 9 tot 12 uur (voor den Hoorn) en des namiddags van 1 tot 4 uur (voor de Koog en de Waal); te den Burg bij J. Flens, op 2? en 28 Juni 1900 telkens des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot4uur; te Oosterend bij W. Koppen op 29 Juni 1900, des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 uur en te De Cocksdorp bij Jb. Buijs op 30 Juni 1900, des voormiddags van 9 tot 11 uur. Aan belanghebbenden wordt herinnerd: lo dat zij verplicht zijn hunne maten en ge wichten, behoorlijk schoongemaakt, bij den IJker, tijdens zijn verblijf in de Gemeente, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen; 2o. dat zij, die zulks verzuimen of daarin ver hinderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den 1 September 1900 nog aan den IJker ter standplaats van het ij kkantoor, waaronder hunne Gemeente behoort, ter herijking moeten aanbieden 3o. dat, na het eindigen van den termijn van den herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, volgens art. 29 der Wet van den 7den April 1869 (Staats blad No. 57), verboden en strafbaar is; 4o. dat, volgens beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van den 6 October 1899 No. 190 het goedkeurings- merk gedurende dit jaar te bezigen bij den ijk, en herijk der maten en gewichten zal zijn de letter k in den gewonen schrijfvorm. Voorts worden de belanghebbenden er nog bijzonder op gewezen, dat de maten en gewich ten, op gevaar van straf, voorzien moeten blijven van de vereischte stempelmerken, en dat dus het laatst-geplaatste goedkeuringsmerk voortaan Texel, den 7 Juni 1900. De Secretaris, De Burgemeester, J. A. Wesstra, C. Keijser Pz. L. B. KOSTEJLOOZE INENTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dei- Gemeente Texel maken bekend, dat de gelegen heid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden, op Maandag, den 18 Juni 1900, 's avonds 71', uur ten huize van den genees heer van der Vegt te de Waal of op Dinsdag, den 19 Juni 1900, 's morgens 11'/, uur ten huize van Jb. Buijs te De Cocksdorp. Texel, den 15 Juni 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. Collecte voor den gewapenden dienst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dei- Gemeente Texel maken bekend, dat de jaarlijk- sche Collecte ten behoeve van het „Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewa penden Dienst in de N ederlanden", in deze Ge meente zal worden gehouden aan de huizen der ingezetenen. Zij achten het niet ondienstig de ingezetenen te herinneren, dat dit Fonds niet is opgericht en wordt aangewend om datgene te doen waartoe de Staat verplicht is, maai' om buitengewone belooningen uit te reiken aan hen, die bij de verschillende oorlogen voor ons Vaderland en onze overzeesche bezittingen lijf en leven hebben veil gehad. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, met het oog op de steeds toenemende behoefte, dat de ingezetenen door milde offers blijken zullen geven van hunne belangstelling in het lot der gekwetsten. Afgekondigd en aangeplakt te Texel den 15 Juni 1900. De Secretaris, J. A. Wesstra. De Burgemeester, H. W. de Joncheere.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1