Veehouders 2-jarige gepremeerde Stier Bu i t e n 1 a n cl. Marktberichten. Pre dikbeur ten. ADVERTENTIËN. Liefhebbers bij de vleet Te Rijp (Noord-Holland) hebben zich voor de betrekking van directeur der Maatschappij van Nijverheid aldaar 22] sollicitanten aan gemeld. De jaarwedde bedraagt f 1500 met vrije woning. De heer G-. J. Aalders, Gereformeerd pred. te Elburg, heeft zich bereid verklaard, naar St.-Helena te gaan om onder de krijgs gevangen Boeren werkzaam te zijn. „De Hollander" waaraan dit bericht is ont leend, voegt hieraan nog toe Moge hij de rechte man op de rechte plaats zijn Hij spreekt goed Engelsch en is een ondernemend man, die reeds meer van de wereld gezien heeft. Eenige jaren geleden toch vergezelde hij professor Noorötzij naar Colorado (N. Am.) en was hij diens tolk bij de onderhandelingen over aankoop van gronden voor emigranten der bekende Emigratie-Maatschappij. Het kerkhospitaalschip „De Hoop" is Woensdagmorgen te 5 uur van de De Ruyter- kade te Amsterdam naar IJmuiden gesleept, en na aldaar ijs en drinkwater aan boord genomen te hebben, te halfelf weer vertrokken om de campagne 1900 te beginnen. Het schip zeilt eerst naar Vlaardingen. Aldaar komen op Zaterdag het hoofdbestuur en het damescomité aan boord. Van deze tweede campagne heeft eene plechtige inwij ding plaats en daarna wordt het schip naar zee gesleept, terwijl op de sleepboot de heeren en dames dit tochtje zullen medemaken. 16 Juni zeilt „De Hoop" om den Noord (de visschersvloot is dan op de hoogte van de Shetlandseilanden) en verblijft dan steeds in de nabijheid van die vloot om altijd klaar te staan de verlangde diensten te bewijzen. Na twee maanden bij de yloot te zijn geweest, komt „De Hoop" te Amsterdam terug, om opnieuw gevictualiëerd te worden, teneinde na eenige dagen weer naar de visschersvloot te vertrekken. In de onmiddellijke nabijheid van 's-Her- togenbosch is een branderij ontdekt, die naar 't schijnt al verscheidene jaren werkt. Wij kunnen, zegt de „Ned. Bakk. Ct." met genoegen constateeren, dat er te Amster dam van gemeentewege een begin is gemaakt met het afkeuren van ondergrondsche bak kerijen. Het blad juicht dezen maatregel van harte toe, als een der beste middelen tegen dit kwaad. Te Arnhem wordt er juist een gebouwd, namelijk in de Parkstraat. Te Rokanje is de arbeider H. Stoffel, de steun voor zijn ouden vader, door den bliksem doodelijk getroffen, en bij het onweder te Emmer-Compascuum werd de arb-ider H., terwijl hij eene schuilplaats zocht achter den mast van een turfschip, door den bliksem gedood. Dinsdagnamiddag waren te Schandelen bij Heerlen in Limburg eenige kinderen in een huis aan 't spelen, terwijl de ouders afwezig waren. Een der kinderen kreeg onder het spelen de petroleumkan te pakken en nu besloot het heele troepje eens fijn vuurwerk te maken. De deur der brandende kachel werd geopend en toen de kan in de kachel gestopt, met het gevolg, dat de kan en de kachel in stukken sprongen en een dei- kinderen, een jongen van 7 jaar, het vuur over zijne kleeren kreeg. Toen de buren op het geschreeuw der kinderen naar binnen kwamen, washet reeds te laatde jongm had nog slechts een stuk van zijn broekje aan 't lijf hangen, een paar uur later was hij dood. Bij de eerste kersenverkoopingen te Wageningen werd naar berekening voor de kersen 3 a 4 ct per E.G. op het hout besteed. Tijdens een zwaar onweder heeft het Woensdagmorgon te Tiel tien minuten lang hevig gehageld. De hagel lag 3 centimeter dik op de straten. Reizen in de warmte De Hollandsche Spoor heeft haar materieel vermeerderd met een aantal zeer doelmatige rijtuigen. Niet alleen zijn deze van alle gemakken voorzien, maar bovendien zijn aan die rijtuigen ijswanden aangebracht, waardoor bij 't warmste weder een aangename koelte wordt verkregen. De heer Domela Nieuwenhuis liet dezer dagen te Groningen zijn licht schijnen over den Transvaalschen oorlog in verband met den Atjeh-oorlog en de dienstweigering van De Bruyn. Bij keurde den Transvaal schen oorlog af, maar zou er toch niet rouwig om zijn, als de Engelschen de overwinning behaalden. Zijns inziens zou het voor den gang der beschaving beter zijn, dat de Engel schen in Zuid-Afrika den scepter zwaaiden, dan dat de bekrompen, huichelachtige patriar chale Boeren er den baas speelden. Voor 't overige stelde hij den Atjeh-oorlog op één lijn met den Transvaal-oorlog. Neder land keurde in Engeland af, waaraan het zich zelf schuldig maakte. Een nieuwe uitvinding. Te Amsterdam heeft de heer C. E. Stark een zeer scherp zinnige uitvinding gedaan, welke ongetwijfeld van grooten invloed zal zijn op het vervoer te water en waardoor elk vaartuig in een kort lijdbestek veranderd kan worden in een motorboot, zonder dat een opening in den bodem der schuit behoeft gemaakt te worden voor het plaatsen der schroefas Hij kwam nl. op het denkbeeld een „stuur" of liever een roer van een schip te maken, dat tegelijkertijd motor en schroef in zich vereenigt. Met twee pennen, zooals die van elk roer zijn, wordt het instrument in de beide oogen van den achtersteven van het schip gehangen en de metamorphose van roei-, zeilschip of platboom-vaartnig in een stoomboot is geschied. Voor pleiziervaartuigen is de uitvinding een ware uitkomst. Den llden Juni is de negende oorlogs maand ingegaan. De Fransch-Duitsche oorlog van 1870, waarin de partijen veel meer gelijk stonden hier is het 10 tegen 1 duurde maar zeven maanden. Welk een moed en volharding derhalve, door de dappere strijders voor de goede zaak van recht en vrijheid aan den dag gelegd En hoe weinig werden zij daarbij gesteund. G-een enkele mogendheid, die eens de stem verhief 5000 Dokwerkers te Londen hebben het werk gestaakt. Zij eischen loonsverhooging. Men vreest, dat de staking algemeen zal worden. De kooplieden te Lissabon hebben aan den koning een verzoekschrift gezonden, om maatregelen te gelasten tegen hazardspelen, die overal openlijk door de overheid worden geduld. Te Pretoria zouden 51 Britsche officieren en 3500 man krijgsgevangenen in vrijheid zijn gesteld. De Boeren zouden slechts 900 krijgsgevangenen hebben weggevoerd. Dezer dagen zijn er te Alderhot oefe ningen gehouden met geregelde troepen en vrijwilligers, een dertigduizend man bij elkaar. Ofschoon het 110 graden Fahrenheit in de zon was liet men de manschappen zware marschen doen en dat in warme kleeren en met een politiemuts op. Op den terugweg vielen de manschappen bij tientallen uit. Er waren bataljons van 7u0 man, die niet met de helft terugkwamen. De ambulancen hadden zeer druk werk. Er waren ruim 300 mannen bepaald ziek. In den loop van den avond stierven er al vier en daaronder een paar van een regiment, dat pas van Ceylon kwam, waar het toch wel aan de hitte gewend is geworden. Maar daar waren zij er ook op gekleed en zou men zeker niet in de brandende zon zulke tochten doen. Er is algemeene verontwaardiging in Engeland. Een Russisch-Zweedsche expeditie is vertrokken, om te trachten den Noordpool reiziger Andrée op te sporen. Het departement van oorlog te Londen publiceert de volgende lijst van verliezen, loopende van het begin van den oorlog tot 9 Juni Gedood 234 officieren, 2283 manschappen, totaal 2581. Aan wonden overleden 63 officieren, 551 manschappen: totaal 614. Aan ziekte overleden: 112 officieren, 3609 manschappen; totaal 3721. Gewond778 officieren, 10.013 manschap pen totaal 10.791. Gevangen genomen: ,186 officieren, 4486 manschappentotaal 4672. Met sterfgevallen om andere oorzaken be draagt het totaal verlies 24,46 9. Daarbij moeten nog worden gevoegd 14,145 officieren en manschappen, die wegens ziekte en invaliditeit naar huis zijn teruggekeerd, zoodat het eindcijfer wordt 36 605. Schageu, 14 Juni. Aangevoerd: 12 paarden f 80 a f 200, 1 Stieren f a f135; lOGelde- koeien f120 a f 170; 25 Kalfkoeien f 110 a f 175; 4 Vaarzen f 60 a f 85; 12 Nuchtere Kalveren f 8 a f 23.125 Schapen f 14 a f 22 Lammeren f a f Bokken en Geiten f af 33 Varkens f 11.a f 16. 39 Vette Varkens f 38 a 40 cent per kilo 22 Vette Koeien f 160 a f 245; 42 Biggen f 7. a f 10.Kipeieren, f 2.50 a f 3.Eenden a ot. Boter per half k.g. f 0.35 a f 0.55. Leiden, 15 Juni. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 114 a f 251; 46 Stieren f 46 af 247Veulens stuks f af -194 kalfkoeien f 108 a f 241; Melkkoeien f 108 a f241 61 Varekoeien f 86 a f 210; 186 Vette koeien f 114 a f251; 137 Vette kalveren f 30 a f 80; 105 Magere kalveren f 4 a 18.00; Graskalveren f a f 818 Vette schapen f 16 a f 31.440 schapen (weide) f 12 a f 20.13 Paarden f 45 a f 60 230 Magere Varkens f 14 a f 30; Vette Varkens a ct. 450 Biggen f 4.50 a f 13.— 6062 Lammeren f 6.50 a 14. Londen, 14 Juni. Ter markt zijn aangevoerd: 200 Runderen, 4000 Schapen en lammeren, 140 Kalveren, 60 Varkens. Men noteert Runde ren f 0.47 a f 0.71Schapen en lammeren f 0.50 a f 0.95 Kalveren f 0.55 a f 0.85 Varkens f 0.35 a f 0.62. LIJST VAN BRIEVEN te Texel ter post bezorgd in de 1ste helft der maand Maart 1900, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet konden wor den uitgereikt Mr. Klaas Kikkert Hichland Indiana N. A. Mr. C. de Ridder Bergen Coun New- Yersey N. A. Zondag 17 Juni. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Nam. 2 uur ds. Leffef. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 9 Juni tot 15 Juni 1900. ONDERTROUWD Pieter Schagen en Kaatje Bruin (Oudeschild). Molle van Sikkeleras en Frouwtje Duinker (Oudeschild). GETROUWDJan Burger (Oudeschild) en Marretje Kok (Gerritsland). GEBORENWilhelmina Carolina Louise dochter van Paul Ernst August Schroder en Johanna Gerardina Smit (den Burg). Willem zoon van Christoffel Niessink en Wilhelmina Johanna Lammers (Oudeschild). Catharina dochter van Gerrit Bakker en Dirkje de Ridder (Spang). OVERLEDEN Simon Hin, 70 jaren, ongehuwd (den Burg). Pieter Kikkert, 18 maanden, zoon van Jacob Kikkert en Antje Heerding (Zevenhuizen). Heden overleed te Amsterdam plotseling onze geliefde vader, de Heer P. BAH MAAN, in den ouderdom van 70 jaar. Uit aller naam, P. BAUMANN. Texel, 15 Juni 1900. Hmige en algemeene kennisgeving. Heden overleed te Passaic (Noord- Amerika) onze geliefde zuster en dei- kinderen zorgvolle Moeder, TRIJNTJE HILLEjXILS, geliefde echtgenoote van D. Kikkert Jz., in den ouderdom van 45 jaar. Allen die haar gekend hebben zullen beseffen wat zij in haar verliezen. Mede uit naam zijner broeders en zusters op Texel. Deze strekkende tot algemeene kennisgeving. worden er op gewezen, dat de van den heer Groxemax te Wieringerwaard gestationneerd en BESCHIKBAAR is op „de Veen" bij den heer C. ROEPER Jz. (Burg). DEKGELD f 1.25. De Stier zal Maandag a. s. op de markt te bezichtigen zijn. G-evraagd iemand, die genegen is een dergelijken 2-jarigen stier te stationneeren, waarover inlichtingen zijn te bekomen bij het Bestuur v/d. afd. Texel der Holl. Mij. v. Landbouw. wimya«ge»nücawHEag»i5BgiM|iJ.iMM!j*uiWJU li aim LWUiimfcaaiBwgw» (Avondmaal.) Den Hoorn, 's Nam. 2 uur Ds. Heep.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2