N°. 1337. Donderdag 28 Juni. A0. 1900, Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBukö op Texel. TEXEL, 27 Juni 1900. Zaterdagmiddag liad de officiëele opening plaats van de tentoonstelling te Oudeschild. Met het oog op te groote toevloed van belang stellenden, die men kon verwachten in aan merking nemende hetgeen bij een vroeger gehouden tentoonstelling was gebleken, waarbij men ieder tegen entrée had toegelaten, had het bestuur gemeend thans de officiëele opening te daejj„ plaats hebben in tegen woordigheid van* enkele genoodigden en eerst den volgenden dag de toegang open te stellen voor het publiek. Door den heer Mets, als voorzitter der commissie-voor de tentoonstelling, werd den aanwezigen het welkom toegeroepen namens de Texelsche Schippers- en Visschersbond, Spr. voegde er den wensch aan toe, dat de pogingen der commissie om iets goeds tot stand te brengen de tevredenheid der bezoekers zullen kunnen verwerven Een woord van dank werd gebracht aan commissie en sub-commissie voor de steun bij de samenstelling en het bijeenbrengen der goederen verleend en in 't bijzonder aan den heer Burgemeester voor de vele hulp hun op verschillende wijze ver leend. Parijs heeft zijn tentoonsteliing, doch ook Texel blijft in deze niet achter, al is het dan in 't klein Jammer genoeg moet ook van deze kleine tentoonstelling evenals van de groote wereldtentoonstelling worden gezegd bij de opening was ze nog niet geheel gereed, een gevolg van te late inzending van ver schillende goederen. Hierop wendde spr. zich in 't bizonder tot den heer Burgemeester en verzocht dezen als eere-voorzitter wel zoo goed te willen zijn de tentoonstelling ^e openen. Volgaarne wilde Z.E.A. aan dit verzoek voldoen. Hij heeft sympathie voor deze tentoonstelling en wel om verschillende redenen. Vooral tentoonstelling van oudheden, trekt ons aan, zegt spr. Meer en meer worden de voorwerpen uit vroegeren tijd gewaardeerd. Ze getuigen meestal van goeden smaak en soliditeit en leveren het bewijs, dat de werkman kennis van zijn vak had, dat toen in hoofdzaak met handenarbeid werd verricht in tegenstelling met den tegenwoor- digen, nu een groot deel wordt verricht met machines. Dat alles tegenwoordig minder solide is, ligt echter niet volgens spr. aan gebrek aan kennis, maar wel in den eisch des tijds, veel werk in korten tijd, alles gaat te gejaagd. Wat deze tentoonstelling bij spreker in 't bijzonder aantrekt is het zoo schoone doel, hetwelk er mede wordt beoogd, nl. om 2 nuttige instellingen te steunen en wel de Koningin Wilhelmina-bewaarschool, een inrich ting voor de kleinen en het Admiraal de Ruijterfonds, een instelling tot steun van ouden van dagen. Het doet spr. van harte leed, dat niet de visscherij beter resultaten oplevert, waardoor de visschers zelf meer zouden kunnen afstaan voor het fonds, om zoo noodig er later door te worden gesteund. Met den wensch, dat het streven van comité en sub-comité met succes zal worden gesteund, opende daarop de Eere-voorzitter de tentoon stelling. Van de gelegenheid, die thans werd geboden om eens een kijkje te nemen naar het vele en werkelijk bezienswaardige, dat was tentoon gesteld, werd gaarne gebruik gemaakt. Geruimen tijd werd besteed om het tentoon gestelde te beschouwen en vele voorwerpen werden met recht bewonderd. Een bepaalde opgave te geven van wat er al niet is te zien, is ons niet mogelijk, het aantal beziens waardigheden is te groot. Evenmin willen we ons wagen een lystje te geven van hetgeen in de eerste plaats verdiend te worden gezien, dat lijstje zou ongetwijfeld blijken onvolledig te zijn, men dient alles met eigen oogen te aanschouwen en we twijfelen niet, of men zal hoogst voldaan er over zijn. De tentoon stelling van oudheden, enz. te Oudeschild is een bezoek overwaard. Naar wij vernemen werd door onzen vroegeren plaatsgenoot, den heer K. Smit, zoon van den heer J. Jz. Smit alhier, met goed gevolg examen afgelegd voor machinist bij de Staatsspoor. De aanvoer ter markt alhier bestond Maandag uit1254 lammeren, 113 schapen, 2 rammen, 1 paard, 14 koeien, 4 schrammen, 14 biggen en 2 geiten. Omtrent den handel vernamen wij, dat die voor lammeren weder stug was, terwijl schapen, vooral vette schapen, zeer gewild waren. De gemiddelde prijs was voor lammeren f 7 f 10, schapen f 17 h f 22.50, koeien f 125 f 145, schrammen f 15 en biggen f 9 a f 10. Van 22 tot en met 26 Juni werden van hier uitgevoerd 490 lammeren, 153 schapen, 10 koeien, 2 kalveren en 11 varkens. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, werd voor enkele weken door ons vermeld dat door een ingenieur van de Eerste Nederl. Electriciteits-maatschappij te Amsterdam een onderzoek op ons eiland zou worden ingesteld naar de mogelijkheid er een electrische tram te exploiteeren. Nader vernemen wy daar omtrent, dat bedoeld onderzoek werkelijk plaats had, doch dat naar het oordeel van den heer Verhoeckx (de ingenieur met dat onderzoek belast) een electrische tram alhier niet met voordeel kan worden aangelegd en beheerd. Naar men ons verzekert bestaat de reden, waarom zulk een tram alhier niet kan bestaan in hoofdzaak hierin, dat een tram alhier, wil die rentegevend zijn, zoowel voor peisonen- vervoer als voor zware vrachten geschikt moet zijn en een electrische tram geschikt voor het vervoer van zware vrachten te veel kapitaal voor aanleg, enz. vereischt. Meer kans van slagen zou naar dit oordeelhebben de aanleg van een stoomtram, geschikt voor personen- en goederenvervoer. De richting door de tram te nemen zou alsdan moeten zijn vau Oudeschild over de Waal naar den Burg en zoo mogelijk naar den hoofdweg in Eierland, laatstgenoemde met het oog op de eventueel alsdan in genoemden polder te verbouwen en van daar te verzenden suiker bieten. Mocht zulk een tram worden aangelegd en de verbouw van suikerbieten in dien polder opnemen, zeker zou dit weer vele handen arbeid en vele monden brood geven, niet alleen in dien polder zelf, doch ook aan vrachtschippers, enz. Volgens gewoonte zal ook dit jaar weer op aanstaande Zaterdag de beproeving plaats hebben van de reddingsboot achter het dorp de Koog. Tevens zal alsdan beproefd worden het vuurpijltoestel. Zooals gewoonlijk zal het ook zeker nu niet ontbreken aan een flink aantal belang stellenden. De oefeningen zijn dan ook wel interessant en een tochtje naar het dorp de Koog en het strand, wanneer het weder niet te ongunstig is, valt bij velen in den smaak. Daar 't bleek, dat het zoogen. groote spel, dat op de kermis werd verwacht, niet kwam, terwijl ook de Maandag alsnog gedane pogingen om telegrafisch aan de firma Princelli-Schenkte te berichten, dat er nog plaats voor zijn tent was, niet met goeden uitslag werden bekroond, werd de tent voor de Electrische Kinematograph, waarmede men reeds een aanvang had gemaakt met te bouwen op het Schildereind, geplaatst op het Marktplein, waardoor dat nu eenigszins bezet is. Het vrywel eenige nieuwe voor de kermis alhier is dus toch aangekomen, al is het wat laat. Doch beter laat, dan in 't geheel niet, mag worden beweerd wanneer het waarlijk iets goeds is en we hopen, ook ter wille van den ondernemer, dat het publiek tevreden zal kunnen zijn. Naar 't uiterlijk te oordeelen, ziet alles er even net en nieuw uit, terwijl wij ook hoorden dat de inrichting nog betrek kelijk kort bestaat en het grootste deel der platen nog weinig gebruikt is, iets dat ten goede kan komen aan de helderheid en scherpte der beelden. Ook het licht kan in deze veel doen en ook hiervoor is flink gezorgd, we twijfelen daarom niet of een bezoek aan de Kinematograph zal niemand teleurstellen, doch eerder velen nopen dat bezoek meer malen te herhalen. Oudeschild, 25 Juni. Opwekkend klonken gisteren de tonen van ons uitnemend Texelsch fanfarecorps achter in den ruimen tuin der Koningin-Wilhelmina Bewaarschool en hon derden bezoekers stroomden toe, om zoowel van de lieve muziek te genieten als om de ruime collectie voorwerpen te zien, op de tentoonstelling bijeengebracht. De bezoekers schenen bijzonder tevreden en de meesten, waaronder van elders, schaften zich abonnementskaartjes aan, om later het bezoek aan de tentoonstelling te kunnen her halen. Alles is smaakvol opgesteld en vooral de eigenaardige kamertjes doen den vervaardigers de Heeren Gebrs. T. 9n S. de Wijn alle eer aan. Sedert de opening, die Zaterdag door den Edel achtbaren heer Burgemeester, eere-voor zitter van het Tentoonstellingscomité, in tegenwoordigheid der commissieleden plaats had, zijn nog vele voorwerpen ingezonden. Nog dagelijks worden van alle dorpen van ons eiland inzendingen gedaan. Onder de merkwaardigheden, op den zolder tentoongesteld, vindt men ook tal van belang wekkende voorwerpen. Wie de uitgebreide verzameling komt zien, zal zich stellig het geringe bedrag dat als toegangsprijs gevraagd wordt, niet beklagen. De Cocksdorp, 26 Juni. De laagste in schrijver voor de levering van 90 M3 grint en 60» keislag voor den polder Eierland is de heer Joh. Dros Pz. alhier, respectievelijk voor f 375 en f 443. De laagste inschrijver voor het transport van beide is de heer W. Brans voor f 1.05 de M». Oudeschild, 26 Juni. De pas in de vorige week aangeworven bootwerkers zijn terug gekeerd. Naar zij beweren werden zij misleid door de personen met de aanwerving belast, aangezien deze verzekerden, dat het te ver richten werk niets had uit te staan met de staking te Amsterdam. Voorts moet hen voor vyf maanden vast werk zijn verzekerd, tegen f 25 f 30 per week met de bepaling van acht uren arbeid met acht uren rust te doen afwisselen. Indien nu langs minnelijken weg geen schikking kan worden getroffen, zullen de teleurgestelden trachten gerechtelijk te worden schadeloos gesteld. Oosterend, 20 Juni. De postduif, waarover in vorige nummers melding is gemaakt en die door P. Witvliet was opgezonden naar de Zeeuwsche Yereeniging ,,Hoop op Welvaart", te Zierikzee, was volgens ontvangen bericht eigendom eener Belgische duivenvereeniging. Op de borst was een geheim merkL. de Charloè, rue de Parimaribo, Antwerpen. Deze duif was door Z. M. den Koning van Belgiö met andere exemplaren in Denemarken opgelaten. Aan Witvliet is voor de goede verzorging van het diertje volgens genoemd bericht eene belooning toegekend. Vlieland, 22 Juni. Onze vroegere plaatsge noot, de heer G. van Westen Jr. is benoemd tot ladingmeester by de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij ter Btandplaata Leeuwarden, TEXELSCHE Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1