Buitenland. Marktberichten. Uitslag gehouden verkoopiqgen. Pre dikbeur ten. JEenweldenkend Rotterdammer heeft in de Kiëvitstraat aldaar een blok van twee-en- twintig huizen doen bouwen en aan de vereeniging „Armenzorg"' opgedragen deze woningen tot de lage huurprijzen van f 0.50 f 1.50 per week te verhuren aan degenen, die deze vereeniging daartoe het best geschikt acht. Te Groningen is door ruim 1000 ver- eenigde arbeiders de boycot over den heer I. Oppenheim, uitgever van het Advertentie blad, uitgesproken. Het doel is de ondergang van Oppenheim's blad en drukkerij, omdat het vereenigingsrecht niet werd erkend en aan drie zijner typografen werd aangezegd als lid van den Alg. Typ. Eond te bedanken, of met 14 dagen ontslagen te worden. In Kennemerland zal de aardbeienoogst niet meevallen, vooral niet die der hoogere zandgronden. Dat is een gevolg van de langdurige droogte in liet afgeloopen jaar, in verband met het schrale voorjaarsweder dat wij thans gehad hebben, terwijl bovendien door de rupsen groote verwoestingen worden aangericht. De stand op de lagere (gemengde) gronden is beter, doch de groote exportzendingen zullen dit jaar niet zoo kunnen plaats hebben als in 1899. Men schrijft uit Amsterdam: Iii de diamantnijverheid blijft het vrijwel even treurig. U onderden werklieden hebben niet te eten. De toestand wordt nog ver ergerd door de omstandigheid, dat velen, die nog arbeiden, bijna niets verdienen wegens de zeer slechte qualiteit der grondstof. Ver diensten van vier of vijf gulden 's weeks zijn geen zeldzame uitzonderingen. Het meest frappante staaltje hoorde ik eenige dagen geleden. Drie werklieden, die een partij diamant ter bewerking hadden aange nomen, konden na een week hard tobben na aftrek der onkosten (molenhuur, verstel- lersloon, gaslicht) als winst deelen de kapitale som vannegentien centen. Hoe lang de tegenwoordige slechte toestand nog duren zal, is met geen mogelijkheid te zeggen. Mocht tengevolge van de troebelen in Oost-Azie een groote oorlog uitbreken, dan zal ook die weer even als de oorlog tusschen Spanje en Amerika zijn nadeeligen invloed op den niamanthandel - doen gevoelen. Het aantal werklooze diamantbewerkers be draagt-1990 tegen 1955 de vorige week. Onder geleide is naar den krijgsraad te Arnhem overgebracht de soldaat De V., die in 1898 in de kazerne van het 5e reg. infanterie als schildwacht eenige schoten loste op in het waschlokaal zijnde militairen, met het verschrikkelijk gevolg, dat daardoor doode- lijk werd getroffen een milicien, en een onder officier een schampschot kreeg., Wegens een onderzoek naar de geestesvermogens van den dader kon deze zaak niet eer naar den krijgs raad worden verwezen. Nu de gouden regen is uitgebloeid en groene peultjes draagt, is het niet overbodig er op te wijzen, dat deze zeer vergiftig zijn, zoodat men moet opletten, dat kleine kinderen deze niet in den mond steken. Het „Vaderland" noemt het bar, 8000 Nederlanders op korten termijn hun brood winning op te zeggen, en zijns inziens neemt de schadeloosstelling de hardheid van den maatregel niet weg. Bovendien heeft de schadeloosstelling haar bedenkelijke zijde De grief van het blad is, dat de voorge stelde regeling te laat komt. Zoolang het niet vast stond welke vergunningen gehand haafd, welke opgeofferd zullen worden, lag het voor de hand, dat belanghebbenden zich niet voorbereidden. Toen de ministers Tak en Smidt zeven jaar gelèden eene wijziging voorstelden (door de crisis van 1894 ongedaan gemaakt), was het tijd geweest een regeling te treffen. Nu komt die niet te elfder ure, maar te half twaalf. De conclusie van het „Vad." is: „Men bevele de Regeering aan, eenvoudig den fatalen termijn met een aantal jaren te verlengen, en dan bewerke deze Regeering of haar opvolgster in het eerste jaar na de verkiezingen een verscherpte en verbeterde drankwet, waarbij dan nader kan worden nagegaan of zulk een fatale termijn moet worden behouden." Men meldt uit den Haag: De collectanten voor de zoogenaamdo oud- gereformeerde gemeente, waarvan de meer malen wegens openbare dronkenschap opge pakte dominé Wessels zich predikant noemt, gaan steeds voort met hunne inzamelingen voor de armen dier gemeente. Laatstelijk voegden zij bij het aanbieden der schaal, dat die gemeente niets meer met dominé Wessels had uit te staan, daar deze sinds lang uit zijn ambt was ontzet, en dat in allen geval de armen hieronder niet mochten lijden. Door dit weldadigheidsberoep liet menigeen die anders met het .oog op de herhaalde waar schuwingen voornemens was er niet meer aan te geven, zich vermurwen om weer wat geld op de schaal te leggen. Het trok echter de bijzondere aandacht, dat de collectanten als op een wachtwoord na afloop van hun „liefdewerk" geregeld in een kroeg samen kwamen, om daar de op brengst der collecte te tellen, enz. Nu is tegen dominé Wessels voor de tweede maal proces-verbaal wegens dronkenschap opgemaakt. Nog eenmaal, en hij ontvangt een beroep naar Hoorn, waarvoor het hem moeielijk zal vallen te bedanken. Te Keulen is een koopman uit Mülheim gearresteerd, die er zijn werk van maakte, krachtige jonge mannen aan te werven als koloniaal voor het leger in Nederlandsch- Indië. De man had den Franseh-Duitschen oorlog medegemaakt en was als koloniaal naar Indië vertrokken, nadat hij tevergeefs getracht had als koopman in zijn onderhoud te voorzien. In 1893 kwam hij naar Duitsch- 1-and terug, waar hij zijn nieuw handwerk opvatte in Keulen en Ruhrort. Uit zijn in beslag genomen correspondentie bleek, dat hij met het aanwerven van kolonialen dikwijls geslaagd was en nog onlangs van een jongen man, die dienst genomen had, ruim f 10 had opgestreken. De „Kölnische Zeitung" bevat ontzet tende bijzonderheden over den toestand in Engelsch-Indië. Nog nooit was een honger snood zoo vreeselijk; 5 tot 6.000.000 menschen moeten ondersteund worden. Wekelijks neemt dat aantal den laatsten tijd met 12000 toe. Niet alleen menschen-, maar ook dierenvoedsel ontbreekt, zoodat de beesten bij duizenden sterven. In sommige streken is de veestapel totaal uitgeroeid. Behalve de pest woedt onder de rampzaligen vooral de cholera. De bevolking heeft geheel haar hoofd verloren en verzet zich zelfs tegen maatregelen ter bekamping der cholera. Op vele plaatsen is het voorgekomen, dat de familie een door de cholera aangetaste, na een emmer water bij hem gezet te hebben, in den steek liet en wegvluchtte. Hoogstens keerde zij nog eenmaal terug om het lijk uit de hut te halen en op het open veld te werpen tot aas voor gieren en hpr.dem. i Op andere plaatsan kan men heele groepen van menschen onder boomen zien liggen, eenige dood, vele stervend, de rest ziek. Dat de Vrijstaatsche vrouwen in weer wil van de overstrooming van haar land door een overmacht varf Britten, durven, blijkt uit het volgende staaltje dat een Engelsch officier verhaalt „Ik ging met mijn mannen een paar poneys halen van een hoeve.' Wij vroegen er wat melk te drinken, doch een oude vrouw wei gerde het ons. Zij verklaarde kort en goed, dat haar man en haar beide zoons met de Boeren vochten en dat zij ons alleen melk zou willen geven, als zij wist, dat zij er ons mee vergiftigen kon. Bij de lezing van verschillende Fransche tijdschriften van de laatste maanden is er niets, wat ons telkens zóó treft als de over tuiging, dat Engeland de toekomstige vijand zal zijn. Zoo vinden wij in „Questions diplomatiques et coloniales" van 15 dezer toelichting van het „gevaar dat dreigt" Engeland, overtuigd dat de strijd roemvol en voordeolig zal afloopen, wil den oorlog met ons, gelijk Duitschland in 1870 En in hetzelfde tijdschrift zegt Robert de Caix een der mannen van het „Journal des Débats" dat ten slotte „het Britsche imperialisme steeds voortgaat, openlijk of bedektelijk het zal slechts bedwongen kunnen worden door een hand, die sterker is, dat is door een gemeenschappelijk optreden van geheel continentaal Europa, om aan de alge- meene bedreiging paal en perk te stellen. Maar hoeveel fouten zijn in dat opzicht begaan, hoeveel lessen gingen verloren, zelfs die van Fashoda En om slechts van Frankrijk te spreken, de houding van onze staatslieden en van onze afgevaardigden veroorlooft nauwe lijks, te gelooven, dat onze leiders iets geleerd of iets vergeten hebben van de lessen, hun in de laatste jaren aangeboden door de ge schiedenis van Zuid-Afrika. (Hbld.) In Engeland is weder een spoorweg ongeluk voorgekomen. Een trein uit Windsor kwam bij het station Slough in botsing met den Great Western-exprestreinvijf reizigers waren dadelijk dood en een zeventigtal ge kwetst, waarvan velen zeer ernstig. De botsing kwam op het oogenblik, dat de zeer volle trein uit Windsor stilstondde exprestrein reed in volle vaart op de achterste wagens in. Het is nog niet uitgemaakt of het ongeluk moet geweten worden aan ver keerde seinen, aan gebrek van de rem of aan onachtzaamheid van den machinist. - Volgens de „Corriere delle Sera", heeft men laatst in Italië met goed gevolg hagel buien door kanonschoten afgevend. Den 25sten Mei waren in de buurt van Rogeno (Como), drie onweersbuien aangekomen, waar van de wolken oogenschijnlijk met hagel beladen waren. Er werden veertien vuur monden op deze wolken gericht, met het gevolg dat er niets viel dan een beetje natte sneeuw. Denzelf 1 en dag werd in de districten Roschetta, Tanaro, Masio, Filizzano en Quat tordio veel schade aangericht door hagelslag, op sommige plaatsen lagen de hagelsteenen een halven meter hoog. In de districten waar de hagelwolken met kannonnen uiteen geschoten werden, overtrof de uitslag alle verwachtingen, terwijl op vele plaatsen, waar men deze voorzorgen niet had genomen, de wijngaarden volkomen vernield werden. Amsterdam, 25 Juni. Aangevoerd 391 Run deren, le kwal. 62 k 66 ct., 2de kwal. 57 ct., 3de kwal. 52 ct. per KG. 115 Melk- en Kalf- koeien f 120 a f 240Graskalveren f f 82 nuckt. Kalveren f 7 a f 11 Schapen f f 85 Lammeren f 9 a f 12 500 vette Varkens 38 41 ct. per KG. Purmerend, 26 Juni. Aangevoerd 392 vette Kalveren 60 k 70 ct. per KG.212 nucht. Kalveren f 9 k f 18330 vette Varkens 40 k 44 ct. per KG.63 magere Varkens f 13 A f 18; 292 Biggen f 6 a f 9.2385 Schapen en Lammeren 569 Runderen en 30 Stieren Kip-Eieren f 2.90 k f 3.25 per 100. Magere Koeien, prijshoudend, handel matig, f 80 A f 150 per stuk. s' Melkkoeien prijshoudend, handel matig, f 110 k f 180 per stuk. Vette Koeien, prijshoudend, handel stug. f 0.52 k f 0.65 per KG. Vette Kalveren, prijshoudend, handel matig, f 0.50 a f 0.70 per KG. Nuchtere Kalveren, prijshoudend, handel vlug. Vette Varkens, prijshoudend, handel matig. Magere Varkens en Biggen lager in prijs, handel stug. Vette Schapen prijshoudend, handel matig, f 20 A f 30 per stuk. Overhouders prijshoudend handel stug. f 14 a f 20 per stuk. Lammeren, prijshoudend, handel matig, f 8 a f 15 per stuk. Londen, 25 Juni. Ter markt zijn aangevoerd: Runderen, 4000 Schapen en lammeren, 120 Kalveren, 50 Varkens. Men noteert Runde ren f 0.a f 0.Schapen en lammeren f 0.46 a f 0.95; Kalveren f 0.50 a f 0.77; Varkens f 0.37 a f 0.62. Maandag 25 Juni te den Burg. Notaris G. J. O. D. DIKKERS. 1,83,14 Weiland, „Boet" en „Boetstuk". 0,88,60 „Koeienweia". 1,42,85 Huis en Erf, „Huiskoog", „Kleine stukje", „Omloopboschje" en „Boscbje voor huis". 0,99,28 Weiland „Boschjesweid" en „Drie hoekstukje. Hooper Jan Jz. Witte voor f6045. 1,60,90 Hooiland „Groote hooiland". Kooper Joh. S. Keijser Rz. voor -1660. 0,86,40 Weiland „Voorste Schagensland". Kooper Joh. Keijser Dz. voor - 840. 1,01,20 Weiland „Achterste Schagensland" Kooper Joh. Keijser Dz. voor - 845. 0,96,00 Weiland „Amelenberg". 0,36,00 Bouwland „Driehuizen". Opgehouden voor - 1490. 0,01,00 Huis en Erf. Kooper Rens Daalder voor -1015. 4,16,50 Hooiland „Burger-N ieuwland". Kooper P. Jbz. Kuiper voor -1680. 0,75,90 Weiland „Maffertje". Kooper Dirk Keijser Dz voor - 735. Zondag 1 Juli. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Koojr. Geen dienst. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudi'child. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oo^t rend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cccksdorp. Voorm. half 10 uur de Hr. Barende. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Geen dienst. Den Hoorn, 's Nam. 2 uur Ds. Heepi (Doop.)

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2