N°. 1341. Zondag 15 Juli. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Btog 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Buna op Texel GEVONDEN VOORWERP! Gedeponeerd ten Raadhuize een mesje, ge vonden op den Hoornderweg. aanvoer van vee ter markt. DéBURGEMEESTER van TEXEL brengt in hesinnering, dat tijdens de te houden markten, de aanvoer van vee ter Markt moet geschieden, uitsluitend door de straatloopende langs het logement „De Zwaan." Texel, den 11 Juli 1900. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. bedrijfsbelasting. De BURGEMEESTER van Texel maakt bekend, dat door hem is afgekondigd en aan den Heer Rijks-Ontvanger ter invordering is uitgereikt, het voljaarsch kohier No. 1 voorde bedrijfsbelasting dienst 1900/1901 en dat ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 13 Juli 1900. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz., L. B. TEXEL, 14 Juli 1900. „Regen is noodig, warmte komt wel". Deze uitdrukking zoo dikwerf alhier door menigeen gebezigd, scheen dit jaar eens niet bewaar heid te zullen worden. Het was en bleef immers maar koud en opmerkingen, dat het winter v as enz. werden meermalen geuit. Eindelijk echter kwam er verandering en kon weer eens worden beweerd, het is warm het is nu met recht zomerweer. Zomerweer en zomerconcerten passen uitstekend bij elkaar en het was daarom zeker niet verkeerd bedacht van het fanfarecorps om het plan op te vatten Zondag, wanneer het weer daarvoor ten minste gunstig is, weer eens een concert te geven in het Park. Is een bezoek aan dit plantsoen reeds zeer aanbe velenswaard alleen om de heerlijke schaduw en verfrisschende koelte welke men er bij de wandeling genieten kan, zeker te meer is een bezoek er aan den liefhebbers van muziek aan te raden, wanneer het fanfare corps er zijn opwekkende tonen doet hooren, zoodat Zondagmiddag het Park zeker door velen zal worden bezocht. Het concert zal aanvangen 's namiddags half 4. De wet gebiedt en men dient te gehoor zamen, wil men geen gevaar loopen op gevoelige wijze aan zijne plichten te worden herinnerd. Dit ondervond ook de eigenaar van het 7-tal schapen, dat gisteren alhier werd onteigend en afgemaakt, wegens een verzuim van dien eigenaar om de aangifte te doen, dat die beesten vermoedelijk lijdende waren aan rotkreupel. De moeite, om in zulke gevallen die aangifte te doen, is klein, ook de last, die men later heeft om de besmette dieren afgezonderd te houden, enz. is zeker niet zoo groot, dat men daarvoor zich er aan moet wagen te worden veroordeeld tot zware boete en verbeurdverklaring van de besmette dieren. Dat zulke dieren moeten worden afgemaakt, deze bepaling vooral wordt onbillijk genoemd. Waarom die onschuldige dieren te laten boeten voor de nalatigheid van den eigenaar Waarom niet die beesten, nadat ze eerst zijn genezen, (iets dat in korten tijd geschiedt volgens velen) levend verkocht Meermalen wordt er over geprutteld, doch pruttelen geeft niet, weer spannigheid evenmin. Men dient zich, zoolang de bepaling er is, er aan te onderwerpen, hoe onbillijk men haar ook 'moge noemen. Ook omtrent de ziekte zelf bestaat verschil van meening. Aan te raden is het echter aan het oordeel van hen, die voor het onder zoek zijn aangewezen, zich te onderwerpen. 11 en 12 Juli zijn van hier uitgevoerd 229 lammeren, 139 schapen, 8 koeien en 9 varkens. Oudeschild, 13 Juli. Wie nog nooit van nabij een bruinvisch heeft gezien, zal daartoe Zondag a. s. gelegenheid kunnen vinden op de Tentoonstelling alhier. Gisteren werd zulk een dier in bijna levenden staat voor den dijk tusschen het drijfwier opgehaald. De bruinvisch was daartusschen blijkbaar verward geraakt en gestikt. Onder de merkwaardig heden der Tentoonstelling zal het dier nu worden opgenomen, doch vermoedelijk niet lang, met t oog op den minder frisschen staat waarin 't na weinige dagen geraakt. Oosteeend, 14 Juli. Eenige visschers van hier zijn begonnen met het maaien van zee gras, waarvoor door den Burgemeester van Wieringen consenten zijn verleend. Gisteren lagen 6 blazers tegelijk nabij het Nieuwe- schild te lossen, wat stellig in een groot getal jaren niet is gebeurd. De prijzen zijn beter dan in de laatste jaren. Oudeschild, 14 Juli. Een jongeling van hier, werkzaam op het hooiland nabij Dijk manshuizen, had het ongeluk in een greppel te struikelen en toen met 't been in de punt van een zeis te slaan. De bekomen wonde was van dien aard, dat deze door den dokter moest worden genaaid, zoodat de patient voorloopig geen werk mag verrichten. Den Hooen, 14 Juli. De Heer J. J. Heep, predikant bij de doopsgezinde gemeente alhier, heeft het volgende geschriftje het licht doen zien „Waarop berust degelijke studie een proeve van beantwoording." De schrijver zegt, dat wie met vrucht wil studeeren, zijn geest moet weten te concern treeren, d. i. onverdeeld te richten op een bepaald punt. Als hulpmiddelen, bevorderlijk aan de zoo noodige concentratie, noemt de schrijverI. rust van binnen, II. rust van buiten, III. sterke zenuwen, IV. interressante studieboeken, Y. boeiend onderwijs, VI. het maken van excerpten (uittreksels), VII. het streven naar orde, VIII. eigen onderzoek. Naar aanleiding van punt III zegt hij o. a. dat het noodig is, het zenuwgestel krachtig te maken en te houden en men moet daartoe acht geven op de volgende zes punten a. frissche lucht, b. koud water, c. veel beweging, d. krachtig voedsel, e. geregelde slaap, weinig genotmiddelen (alcoholische dranken en tabak). Tot punt VIII gekomen beweert schrijver, dat de hulpmiddelen bij de studie in den laatsten tijd verbazend zijn toegenomen. Dit mag een groot voordeel zijn bij de studie, maar 't heeft ook veel tegenimmers de arbeid wordt den studiosus te gemakkelijk gemaakt, zoodat licht eigen onderzoek achter wege blijft. Kennis die te gemakkelijk ver kregen is, vervliegt. Zal de studie vruchtbaar zijn, dan moet men niet alleen den geest op een bepaald onderwerp concentreeren, maar ook moet de wetenschap geassimileerd, d. i. verwerkt, worden. Dan eerst wordt het bestudeerde ons eigendom. Wij assimileeren de weten schap, wanneer wijI. doordenken, II. spreken, III. schrijven. Doordenken is noodzakelijk. De zaak wordt dan van alle zijden en uit allerlei oogpunten bezien. Doordenken be waart voor oppervlakkigheid. Over het bestudeerde moet gesproken wordendaarom is een studiemakker van ongeveer gelijke ontwikkeling bijna onmisbaar, 't Best raakt hij in een vak thuis, die er les in geeft. Ook is schrijven, dus 't maken van een goed opstel, noodzakelijk. Dan worden de puntjes op de i's gezet. Te Helder moet gisteren een groot onge luk gebeurd zijn. Eenige vletterheden, die een ongesprongen granaat hadden gevonden, schijnen daarvan het koper te hebben willen afsloopen. Toen is het projectiel ontploft met het noodlottig gevolg, dat 16 a 18 personen werden getroffen. Reeds 5 moeten er dood zijn. Het onheil heeft een paniek in de ge meente veroorzaakt. De Vereeniging tot opvoeding van weezen, halfweezen en onverzorgde kinderen (volgens het paviljoen-systeem) te Huisduinen, ontving de Koninklijke goedkeuring op hare Statuten. In Augustus a. s. wordt het eerste tehuis geopend. Elk gezin zal ten hoogste uit 20 30 personen bestaan, onder leiding van een moeder of vader en moeder. Als Direc teur treedt op de heer G. A. Niessink Jr. Statuten en Reglement der Vereeniging zijn op aanvrage gratis verkrijgbaar. Omtrent de visschersvloot-reyue bij Pampus verneemt het „Hbld." nader, dat de visschersvrouwen en -kinderen aan boord kunnen zijn, doch het is de wensch van H. M., dat der bemanning daarin geheel vrijheid moet gelaten worden. Het zoude Hare Majesteit leed doen, indien hierop op de een of andere wijze pressie geoefend werd. CJit Leeuwarden, Zwolle, enz. worden boot tochten georganiseerd tot bijwoning der revue en een onzer grootste spoorwegmaatschappijen zal mede eene boot naar Pampus zenden de kaartjes, aan het station in het buitenland gekocht, zullen gelden dan ook voor de Zuiderzeereis. Ter opluistering van de tentoonstelling betreffende het zeewezen is uit den Helder te 's-Gravenhage binnengekomen het model van het 17de eeuwsch admiraalschip „De Zeven Provinciën-" Het miniatuur-vaartuig dat de afmetingen heeft van een groot pleizier- jacht, zal gedurende de tentoonstelling in den Haagschen Hofvijver ter bezichtiging liggen. Tengevolge van de werkstaking, die te Rotterdam is uitgebroken bij de bootwerkers, voerlieden enz. staat het vervoer voorname lijk te water grootendeels stil Verschillende vrachtbooten hebben de dienst voorloopig ge staakt. Ter bewaring van de orde zoowel te land als te water is er voldoende militaire macht aanwezig. Samenscholingen van meer dan 5 personen zijn verboden De handel lijdt door de staking natuurlijk groote schade. Verschillende schepen voor Rotterdam bestemd kregen bericht thans te Schiedam, Maassluis of elders te lossen. Werklieden van elders aangebracht en enkele niet-stakors werken onder bescherming der politie. Volgens een circulaire van een der voornaamste patroons zouden Duitsche werklieden worden aange voerd indien de vaste bootwerkers bij hen in dienst niet weer aan 't werk trekken op een door hen vastgestelden tijd. De patroons zijn vast besloten niet meer toe te geven. In het begin der volgende week zal te Veenendaal de byei markt weder beginnen. Het is een eigenaardigheid van deze markt, dat ze de eenige in ons land is, zeker wel doordat in den omtrek van bovengenoemde plaats veel bijenhouders wonen. Men ver wacht dat de aanvoer grooter zal zijn dan de vorige jaren en vooral ook, dat er meer kooplust zal zijn, daar de boekweit zoo by uitstek goed staat. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1