N°. 1342. Donderdag 19 Juli. A®. 1900 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Texel HERHALINGS-OEFENINGEN. De BURGEJSEEÊ^ER wpi Texel, als daartoe de noodige aansCTÉiaiftP^ntvangen hebbende, roept bij deze op de miliciens Klaas Rollman, behoorende tot het regiment Grenadiers en Jagers, lichting 1897, Arnoud Daalder en Gerrit Jacobüs Thomassen, behoorende tot het korps Genie-troepen, lichting 1898 om op 20 Augustus, Hendrik Zijm en "Willem Kuijper, behoorende tot het le Regiment Infanterie, lichting 1897, om op 24 Augustus, Dirk Bernardus Hermanus Smit, behoorende tot het 7e Regiment Infanterie, lichting 1896, om op 27 Augustus en Antonius Petrus Hendricus Bank? behoorende tot het 7e Regi ment Infanterie, lichting 1897, om op 3 Septem ber 1900, bij hun korps aanwezig te zijn, voorzien van kleeding, uitrusting, zakboekje en verlofpas, bij vertrek met groot verlof medegenomen, ten einde in werkelijken dienst te worden gesteld. Texel, den 17 Juli 1900. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz., L.-B. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Zaterdag, den 21 Juli 1900, 's morgens 10 uur, in de daar voor bestemde za? 1 ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, 18 Juli 1900. De Burgemeester van Texel, C. KEIJSER Pz., L.-B. Te behandelen onderwerpen: TEXEL, 18 Juli 1900. Begunstigd door fraai zomerweder gaf het Fanfarecorps Zondag wederom concert in 't Park. Door velen werd als naar gewoonte van de gelegenheid gebruik gemaakt om te genieten van de welluidende muziek en daarbij tevens te vertoeven in de schaduw van het geboomte. Zeker wel tengevolge van de hitte was het aantal bezoekers van het Park niet zoo groot als zulks bij vorige gelegenheden wel het geval was, te verwonderen valt dit echter niet de warmte deed menigeen een koel plekje opzoeken in of nabij zijne woning, terwijl (voor personen buiten den Burg woonachtig) de felle zonneschijn zeker een groote belem mering zal zijn geweest. Het corps kweet zich op flinke wijze vafi de taak die het zoo vrijwillig op zich had genomen en bezorgden op die w\jze den toe hoorders weder een paar recht aangename uurtjes. Vooral dergelijke concerten dragen er veel toe bij om het corps de algemeene achting te doen behouden die het reeds zoo lang bezit. Zedelijken steun heeft het corps zeker noodig, men bedenke echter dat ook ünancieele steun zeer gewenscht is en ont- houde het ook die niet. Ondanks het Maandag echt zonnig was en met recht goed weer kon worden genoemd, om te gaan hooien, waren tal van veehouders met hun vee alhier ter markt gekomen. Het hooien moge noodig zijn, ook aan den verkoop van het vee dient gedacht. Gelukkig was de handel weder vlug, zoodat spoedig weder kon worden begonnen met de afvoer van het marktterrein, dat dan ook vroeger dan ge woonlijk was ontruimd. Aangevoerd waren: 379 lammeren, 420 schapen, 1 paard, 2 koeien, 5 biggen, 2 schram men en 1 geit. Omtrent de prijzen vernamen wij dat die waren voor lammeren f 7.50 f 10.50, schapen f 10.50 f 19.koeien f 125 ii f 140, biggen f 9 a f 10 en schrammen f 20. Van 13 tot en met 15 Juli zijn van hier uitgevoerd 391 lammeren, 125 schapen, 9 varkens en 6 koeien. Naar aanleiding eener uitnoodiging, om aan de a.s. vlootrevue voor visschers deel te nemen, is in eene vergadering van leden van den Texelschen schippers- en visschersbond, de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen: „De leden van den schippers en visschersbond te Oudeschild, het zeer be treurende dat geen eensgezindheid schijnt te bestaan tusschen de verschillende ontwerpers eener vlootrevue van visschersvaartuigen op de Zuiderzee, kunnen niet besluiten aan be doelde revue deel te nemen, alvorens de zoo hoog noodige en gewenschte eenstemmigheid tusschen de verschillende ontwerpers zal zijn verkregen. (P. Ct.) Oudeschild, 17 Juli. De oud-schipper J. Koning alhier, voorheen een der voornaam ste robbenjagers, die meer dan duizend zeehonden heeft geschoten, doch sinds lang niet meer jaagde, is nu nog eens uitgezeild ter robbenjacht. Naar men weet wordt door de regeering thans een premie betaald voor het dooden van robben en wel f 3 voor een mannelijk en f 2.50 voor een vrouwelijk exemplaar. Sinds eenige dagen is men weer bezig het drijfwier dat de haven instroomt met netten te verwijderen Nu en dan, als de vaart h^t toelaat, wordt de monding met een drijfnet afgesloten. De verwijdering van al dat zeegras eischt de hulp van vele handen, zoodat het voor den aannemer van het onder houdswerk nogal een kostbare geschiedenis is. Gisteren geraakte een spelend knaapje in de haven te water en liep al spoedig gevaar van in do diepte weg te zinken. De Heer K. Duinker Pz,, zeilmaker op de haven, snelde ter hulp en had het geluk het kind uit de diepte op te halen. Ter afwisseling van het oude worden nu en dan eens nieuwe voorwerpen of dieren voorde tentoonstelling ingezonden. Zoo werden thans weer twee levende schildpadden uit Amsterdam ontvangen. Zulke beestjes zijn vermoedelijk door iedereen op ons eiland nog niet gezien. Iets meer aantrekkelijks echter mag zeker eene muziekuitvoering worden ge noemd, die Zondagnamiddag te 3 ure, door de zoo gunstig bekende vereeniging „Trinitas" op het terrein der K. W. B. zal worden gegeven. Oosterend, 17 Juli. De heer KI. Bakker Wz., leerling aan de Hoogere Burgerschool te Zaandam, is bevorderd tot leerling der 4de klasse dier school. De oud-visscher P. H. van hier, die Zaterdag jl. behulpzaam was bij het binnen halen van hooi, had bij het terugtrekken van den wagen het ongeluk te vallen en den arm te breken. Heelkundige hulp werd verleend door Dr. H. H. van der Yegt. De afdeeling „Oosterend van de Neder- landsche Visscherij vereeniging hoopt a. s. Zaterdag andermaal eene vergadering te houden. Aan de orde worden alsdan gesteld het verslag der in de vorige week gehouden alg. verg., alsmede opnieuw besprekingen over de op 3 Aug. a. s. te houden Zuiderzee- visschersvloot-revue. De Cocksdorp, 17 Juli. Door schipper M. Boon Jr. is in het Eierlandsche gat eene levende koe opgevischt. Tijdens het wassen van het water ni. bevond zich een tiental koeien, die anders in de duinen loopen te grazen, op het strand. Ze geraakten „bevloeid", doch eenige wachters van den vuurtoren mochten er in slagen negen stuks door het water in de duinen te drijven. De tiende liep de zee in en had daar reeds geruimen tyd gezwommen, vóór ze werd opgevischt. Gisterenavond werden eenige visschers van hier in het Eierlandsche gat door een geweldige vloedgolf overvallen. Hunne schui ten worden op het strand geworpen en het water aan de kust wies in een oogenblik wel een voet om dadelijk daarna l'/« voet te zakken. Ook bij de Yliehors was het water in groote beroering. Het goluid, dat dit verschijnsel veroorzaakte, kon duidelijk op het dorp gehoord worden. Ongelukken kwamen gelukkig niet voor. De twee jonge café-chantant-artisten Bamberg en Slier hebben thans na veel weder waardigheden het doel van hun langen wandel tocht Parjjs bereikt. Erg gerieflijk hebben zij het op hun reis niet gehad; z(j moesten verscheiden nachten in de open lucht slapen, en tyj aankomst te Mons schreven zjj, in 18 uren geen eten te hebben gehad. XELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Voorloopige vastgestelling gem. rekenihg 1S99. III. Goedkeuring rekening Alg. Armbestuur 1899. IV. Opmaking voordracht zetters. V. Vaststelling verordening inrichting brandweer.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1