N°. 1344. Donderdag 26 Juli. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woens^s? en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel TEXEL, 25 Juli 1900. De bepaling voor de groote lammeren- markten gemaakt, dat vooraf plaats moet worden besproken, bleek in de praktijk zeer weinig bezwaren op te leveren en gaf niet alleen aan den marktmeester en zijn helpers veel gemak, maar bevorderde zeker in de eerste plaats de regelmatige en betrekkelijk spoedige aanvoer ter markt. Voor andere markten bleek de noodzakelijkheid van het bestaan van zulk eene bepaling voor zoover ons bekend, vroegere jaren niet, dit jaar schijnt echter hierop eene uitzondering te willen maken. De aanvoer op de laatst gehouden markten en vooral op die van Maandag jl. was van dien aard, dat tal van hokken nog moesten worden gereed gemaakt, terwijl de aanvoer reeds was aangevangen, een last zoowel voor de aanvoerders, jdie verplicht zijn te wachten, als wel voor hen, die voor de plaatsing der hokken hebben te zorgen. Ook voor de thans gehouden wordende markten is zeker plaatsbespreking vooraf ten zeerste gewenscht. De aanvoer bestond uit655 lammeren, 598 schapen, 10 rammen, 2 koeien, 2 paarden en 5 biggen. Bij vluggen handel kon gemiddeld worden besomd voor schapen t 16afl9en voor lammeren f 10 a f 12, terwijl een der paarden voor f 100 werd verkocht. Van 21 tot en met 24 Juli zijn van hier naar elders uitgevoerd: 535 lammeren, 190 schapen, 8 koeien, 3 kalveren en 10 varkens. Als gevonden in een flesch op het strand werd ons getoond een briefje voorzien van eenige vreemdsoortige teekens, naar men beweerde vermoedelijk Arabisch schrift. Het papier zou worden opgestuurd naar elders, ten einde zoo mogelijk eene vertaling er van te verkrijgen. Mocht dit van eenige beteekenis zjjn, dan hopen we ook in de gelegenheid te zijn het onzen lezers mede te deelen. Even voor 't afdrukken van ons nummer ontvingen we reeds de tijding, dat bedoeld briefje slechts een deel is van een factuur van koopmansgoederen en in 't Syrisch is geschreven. We hebben hier dus weer te doen met een flauwe aardigheid. Den Hoorn, 21 Juli. Van mond tot mond ging het Zaterdagavond, vooral onder de jeugd, sr komen soldaten en jawel, 's avonds kwam 3r een onderofficier met twee soldaten, die lier tijdelijk ingekwartierd moesten worden. Het doel van hun komst is de lijn naar t strand te voltooien, waar voor twee jaren ien begin mede gemaakt is. 23 Juli. Heden kwamen hier een rapitein en luitenant der Genie met vijf ichtwaJiters, om mede behulpzaam te zijn ian de voltooiing der lijn naar 't strand; tevens ontving de hier gestationeerde licht- wachter inlichtingen omtrent het telefoneeren, stellen der telefoon, enz. Oudeschild, 23 Juli. Vergastte het Texelsch Fanfarecorps ons meermalen bij gelegenheid van zijn uitvoeringen, gisteren smaakte ons dorp het genoegen ook de muziekvereeniging „Trinitas" eens in zijn midden te zien. Liefelijk en schoon klonken de verschillende nummers, door „Trinitas" ten beste gegeven, uit de groote zeildoeksche tent, tijdens de tentoonstelling achter de Koningin Wilhelmina- Bewaarschool opgericht. De opkomst der belangstellenden was vrij groot, zoodat er heel wat drukte heerschte in en achter het gebouw. Een woord van hulde en dank komt voorzeker den leden van „Trinitas" wel toe, voor het liefelijk genot dat zij zoo g9heel belangeloos aan de bewoners van dit dorp heeft geboden. De Heeren B. Beumkes en M. Kroon Jbz. hebben de goede gedachte gehad, heden met een bus langs het dorp te gaan om eene inzameling te houden, ten bate der nagelaten betrekkingen der bij de ontploffing te Helder verongelukte en verminkte slachtoffers. Na tuurlijk was vooraf, zooals dit behoort, de toestemming van den Ed.achtb. Heer Burge meester gevraagd. Moge ook 't steentje dat hier bijgebracht wordt, tot leniging strekken van den nood onzer ongelukkige natuurgenooten Koog, 25 Juli. Zooals per advertentie in uw nummer van Zaterdag jl. werd bekend gemaakt, zou alhier in 't badpaviljoen Zondag avond, ongeveer ten zes ure, den bezoekers eene verrassing worden bereid. Veler nieuws gierigheid was hierdoor geprikkeld, wat bleek uit het drukke bezoek, dat 't badpaviljoen tegen dien tijd ontving. Wat was nu die verrassing? Geen Trinitas of Fanfarecorps liet zich hooren, zooals enkelen gisten. Toch klonk den bezoekers reeds aan den voet van 't duin muziek in de ooren, muziek, welke uit de diepte scheen te komen. In 't badpaviljoen aangekomen ontdekte men al spoedig het toestelletje, waaruit deze muziek voortkwam. Het was namelijk een grafefone, zooals men beweerde het eigendom van den heer Stikkel van Alkmaar, die het bereidwillig aan de directie van 't badpaviljoen voor dit doel had afgestaan. Mogen enkelen, die eene te hooge verwach ting van de verrassing hadden, niet zijn bevredigd, velen heeft de directie echter hiermede een genotvol uurtje verschaft en we hopen daarom, dat zij het in dit badseizoen niet b.j deze eene verrassing zal laten. Oosterend, 24 Juli. De heer R. D. Bouma heeft heden te 's Gravenhage acte als hoofd onderwijzer bekomen. Thans zijn de 5 zoons van den heer Bouma alhier allen in 't bezit dier acte, waarbij nog vermeld kan worden, dat ze allen bij het eerste examen hiervoor zijn geslaagd. H. M. de Koningin schonk f 100 voor de betrekkingen van de omgekomenen en ver minkten bij de te Helder plaats gehad hebbendé ontploffing van granaten. Alweer die petroleum Te Roermond heeft een betreurenswaardig voorval plaatsgehad. De 19-jarigedienstbode A. Faassen van den heer van W, telegrafist, het fornuis willende aansteken, goot daartoe petroleum op de brandende houtskool. Een ontploffing volgde onmiddellijk, waardoor hare kleederen in brand geraakten en'tengevolge waarvan zij aan het onderlijf en aangezicht hevige brandwonden bekwam. Per rijtuig naar het Louisahuis overgebraoht, is zij aldaar aan de bekomen verwondingen overleden. Weest nooit bang van nachtlucht en houdt zooveel mogelijk de ramen in uw slaap vertrek 's nachts open. Vele mannen van het vak beweren, dat er niet half zoovele zieke menschen zouden zijn, als er wat veelvuldiger met open ramen geslapen werd. Men hoeft zich natuurlijk in dit opzicht niet aan overdrijving schuldig te maken, maar vrees van nachtlucht behoeft niemand te hebben. Denkt er alleen maar eens aan dat in groote steden, door de bijna absolute af wezigheid van rook, de lucht des nachts veel frisscher en gezonder moet zijn dan overdag het geval is. („R. N.") Door de Nederlandsche Kamer van Koop handel te Londen werd aan den Minister van Financiën in Nederland een adres gericht, betreffende het crediteeren van den suiker accijns voor het bereiden van ten uitvoer bestemde vruchten-geleien, waardoor de fabri catie daarvan met meer succes zou kunnen worden gedreven zonder extra groote kapitalen en zonder dat een groot deel van het werk kapitaal renteloos moet blijven voorde betaling van den accijns. Op die wijze zou deze tak van nijverheid in ons land tot meerdere ontwikkeling kunnen worden gebracht en zou het niet meer noodig zijn de vruchten naar Engeland enz. te verzenden op gevaar af, dat ze daar bedorven aankomen, om aldaar tot jams te worden verwerkt. Zaterdag den 21sten Juli, 's middags om halfdrie, viel te Groningen de avond in, weldra gevolgd door den nacht, „een nacht zóó zwart als immer was", om met een Neder- landsch poëet te spreken. Egyptische duisternis. Grauwe wolken dreven langs de lucht; aan houdend weerlichtte en donderde het in de verte. Toen viel een zware regen en ver volgens hagel. Wy waren genoodzaakt op dezen gedenkwaardigen middag het gas in de drukkerij en in de bureaux te doen ont steken. (Pr. Gr. Ct.) Uit goede bron vernemen wij, schrijft „Het Centrum", dat de Regeering van plan is, de geheele exploitatie der Staatsspoorwegen eerlang van de Maatschappij over te nemen voor eigen rekening. Een wetsontwerp, daar toe strekkende, zou reeds in de maak zyn en in de eerstvolgende Troonrede zal hiervan melding worden gemaakt. TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedekland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1