Buitenland. Marktberichten. De Kamer van Koophandel en fabrieken té Leeuwarden heeft aan den minister van Waterstaat verzonden een adres tot krach tige ondersteuning van het door bestuurderen van het Twentsche kolen-syndicaat tot hem gericht verzoek om, met het oog op de zeer bijzondere omstandigheden, waarin in den laatsten tijd de steenkolenhandel verkeert, het daarheen te willen leiden, dat de oor zaken van de vertraging der beschikking op de concessie-aanvragentot ontginning van het in Limburg beschikbare steenkolentei'rein zoo spoedig mogelijk worden uit den weg geruimd. De gemeenteraad van Hilversum heeft besloten tot herstel der kermis (welker af schaffing verleden jaar de bekende oproertjes tengevolge had.) (R. N.) Deze week kwam te Deventer des nachts over de schipbrug een losloopende koe, die uit een weide onder Twelloo was losge broken, Het dier liep een gedeelte der stad door, doch het bleef onbekend waar het was gebleven. Bij onderzoek bleek, dat zijn vorige eigenaar te Epse woonde,en toen men daar liet informeeren, vernam men, dat de koe daar'rustig in de weide liep te grazen. Zeker een feit dat van koeien nog zelden is gehoord. Ook onder de Amsterdamsche. winkel bedienden is sinds eenigen tijd een beweging voor Zondagsrust gaande. Men wil zooveel mogelijk sluiting der winkels op Zondag be vorderen en trachten te bewerken dat er des Zondags geen bestellingen meer bezorgd worden. Op een bijeenkomst van vertegen woordigers van verschillende vereenigingen is thans besloten een meeting over de zaak te houden en aan een commissie van zeven leden is opgedragen deze voor te bereiden. Het hoofd der school van Hurwenen, des avonds laat langs den eenzamen weg van Zaltbommel huiswaarts keerende, werd door een individu per fiets achterhaald en aangegrepen, met het oogmerk hem te be- rooven. Oogenblikkelijk trok de „meester" zijn mes en wérd van aangevallene zelf aan valler, tengevolge waarvan de gauwdief vloe kend en razend wegwielde. Men schrijft uit Winsum 7 Augustus De beide kinderen van den heer Arkema, vlasfabrikant te Obergum, een jongen en een meisje, hadden zich hedenmorgen'tegen 8 uur op weg begeven naar school, en moesten om daar „te. komen de.spoorrails passeeren van de lijn Winsum—Roodeschool, die niet ver van de woning verwijderd zijn. Plotseling ziet de heer Arkema, die juist voor de vensters zijner woning stond, en de kinderen na zag of ze reeds de rails gepasseerd waren met 't oog op den naderenden trein, die 7,30 uit Winsum vertrekt naar Roodeschool, dezen vlak bij den overweg stilstaan. Terstond vermoedt de vader een of ander ongeluk en vreest voor het lot zijner kinderen. Hij rent oogenblikkelijk het huis uit, en ziet ook reeds van de andere zijde mannen toesnellen. Helaas Het was geschied. Op de rails lag zijn eenig dochtertje, een meisje van 6 jaar, roerloos met verbrijzeld lichaam Degeheele trein was over de borst van het kind gereden,- had dat gedeelte van het lichaam geheel verpletterd, en h2ar ongeveer 10 meter ver meegesleept. Het jongentje een paar jaar jonger, is voor dat vreeselijk onheil gespaard gebleven. Hij liep een weinig achter zijn zusje en had nog geroepen, doch het was reeds te- laat, de trein had haai- gegrepen en hij bleef er alleen'staan. Te Bergen-op-Zoom zal op Zondag 26 Augustus a.s. een concours-hippique worden gehouden en de voor-tentoonstelling der voor de Parijsche tentoonstelling bestemde paarden. Er zal een internationaal concours voor rij paarden zijn om prijzen van f 100, f 50 en f 25verder monstering aan de hand der pl. m. 40 paarden, bestemd voor de Parijsche tentoonstelling; een internationaal spring concours voor officieren en heerrijders, prijzen f 250, f 100 en f 50concours voor de schoonste en beste equipage, bespannen met-een of twee paarden (gedurende welk concours een en tweespannen in den ring komen van de paarden, welke voor de Parijsche tentoonstelling zijn bestemd), prijzen verguld zilv. medzilv. med. en bronzen medaillesjachtrit achter een jager-meester met een eindwedloop van pl. m. 600 M. voor officieren en heerrijders, prijzen 75, 50 en f 25. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen: De Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Ver- eeniging en het Alg. Ned. Verbond gaan alle Hollanders er aan herinneren, dat de belang stelling in den vrijheidsoorlog van hunne stam verwanten in Zuid Afrika niet mag verminde ren, omdat de kansen der Boeren niet meer zoo gunstig schijnen als voorheen. De beide vereenigingen willen het Nederlandsche volk opwekken om juist thans de zaak der Boeren meer -dan ooit te steunen. Tot dit doel zal weldra een circulaire in grooten getale ver spreid worden. De inhoud er van is als volgt: Aan het Nederlandsche volk. Toen het altijd maar goed ging, wilde ieder alles doen wat hem gevraagd werd, om de Boerenzaak te bevoordeelen. Stijgende met elke nieuwe overwinning, was de offervaar digheid en toewijding zóó groot als zelden in ons land te voren. De tegenslag viel onver wacht en van nu af gingen de belangstelling en werkzaamheid dalen. Men was ontstemd over de ontmoediging der Boeren, vergetende dat men zelf buiten alle gevaren en ellende, een oneindig minder rechtmatige moedeloos heid toonde. Maar weet men dan niet dat de oorlog ginds niet uit is? Dat, zoo ooit, thans onver moeide pogingen in het belang der Republieken plicht zijn? Aanhouden, steeds aanhouden met de verbreiding van het geloof in hun goed recht, kan juist in deze dagen, nu ook Engeland de lasten zwaar gaan drukken, meewerken tot eindelijke zegepraal. Daarom doen wij een beroep op alle kringen in ons land, waar men zich vroeger opwond voor de Boeren, om thans nog een onderneming mee vruchtdragend te maken, die in omvang en doortastendheid schaarsch in ons landje is geëvenaard. Dat is het „Special Amerikaansch Zuid-Afrika-nummeE1 van Hollandia", waarvan de uitgevers reeds 120.000 ex. kosteloos in Amerika hebben verspreid en waarin dooi den heer L. Simons, Hollandia's krachtige redacteur, op pakkende wijze de hoofdpunten zijn weerlegd der valsche beschuldigingen en dat bestemd is om vooral in Amerika, tegen den strijd bij de stembus, de sympathie voor de Boeren te versterken, zóó dat hun kansen op onafhankelijkheid daardoor kunnen worden gebaat. Wie zelf in Amerika vrienden of kennissen heeft, koope het nummer tegen een minimum bijdrage van 50 cent en verzeilde het aan hem bekende adressen. Maar wie dit niet heeft, zende alleen of in verbinding met anderen geld in bij den secretaris van een der onder staande vereenigingen of bij den directeur der uitgevers-maatschappij „Nederland", den heer P. A. Nierstrasz in den Haag, uitgever van „Hollandia", die nog over een 100,0; 0 onge bruikte adressen in Amerika beschikt en op zich neemt, voor elke vijftig cent bijdrage een vijftal exemplaren doelmatig te verspreiden. Men heeft dan zeif geen moeite en draagt bij tot-dé'HnogelflW'Hedding dér zaak, die eens zoo na aan het hart bleek te gaan. Cteen klacht dus dat men zoo graag iets zou willen doen, maar niet kap. Men kan en wie kun nende nalaat, blijft in gebreke. De Nederland Zuid-Afrikaansche Ver- eeniging te Amsterdam: Ct. A. A. Middelberg, voorzitter. Paul den Tex. secretaris, Leidsche gracht 10, Amsterdam. Het Algemeen Nederlandsch Verbond gevestigd te Dordrecht, Prof. dr. H. Kern, voorzitter. Dr. H. J. Kiewiet de Jonge, secretaris, Dordrecht. Amsterdam, Afc 1900 Dordrecht, Auölistus 1JUU- Roberts seint uit Pretoria, dd. 7 Aug. Ik vrees, dat het garnizoen te Elandsrivier onder luit.-kolonel H'aare is gevangen genomen na 10 dagen te hebben weerstand geboden. De La Rey, hoorende van de nadering en opmarsch van Ian Hamilton raar Rustenburg, en ziende dat hij geen kans had Baden Powell gevangen te nemen, trok haastig naar Elands rivier. Ian Hamilton bericht dat het vuren in de richting van Elandsrivier gisteren op hield en i oare klaarblijkelijk gevangen is genomen. Hamilton verliet Rustenburg dezen morgen, de troepen van Baden Powell gingen met hem. De Wet begon gisteren de Vaalrivier over te trekken. Kitchener is nu bezig hem te vervolgen. Mr-thuen, die zich op den rechter oever van de Vaalrivier bevindt, is klaarblij kelijk in contact gekomen met De Wet's voorposten, daar zijn kanonnen hedenmorgen door Kitchener werden gehoord. Van de Belgische grenzen wordt ge schreven Het mond- en klauwzeer begint in België even als in ons land, zeer te verminderen. In de eerste helft van de vorige maand kwam geen enkel geval meer voor in de provinciën Limburg, Luxemburg en Namen, slechts één in de provinciën Antwerpen, Luik en West- Vlaanderen, terwijl in de overige drie provin ciën te samen maar 1.7 erven meer besmet waren. Ook hoort men in den laatsten tyd niet meer van het voorkomen van mond- en klauw zeer onder het Nederlandsche vee in de quarantine-stallen hier spottend „besmet- tingsstallen" genoemd - zoodat van tijdelijke sluitingen van sommige grenskantoren voor den invoer van Nederlandsch vee in de laatste maanden weinig of in het geheel geen sprake is geweest. - De „Svenska Dagbladet" meldtDe Amerikaansche consul-generaal ontving van een in Cleveland wonenden Amerikaan bericht, dat er een document gevonden is met den datum 2 Juni 1900 en door Andrée onder teekend, waaruit blijkt, dae hij, Andrée, toen nog in leven was, maar uit hoofde van den hachelijken toestand, waarin hij zich bevond, zoo gauw mogelijk hulp noodig had. - Een hevige storm heeft begin dezer week over Engeland gewoed. De storm had een snelheid van 48 mijlen per uur en was oorzaak van verschillende incidenten. In Southsea woei een circus om, gelukkig nadat de voorstelling afgeloopen was. In den Snow- don Range veroorzaakte dé wind een hevige bergstorting, waardoor groote massa's aarde en rotsblokken in het dal tuimelden. Vele reizigers durfden het kanaal niet oversteken. In Londen zijn de straten met dakpannen, schoorsteenen, gebroken ramen enz. bedekt, en in de parken zijn de wegen door de om gevallen boomen versperd. Nog nimmer heeft men zulk een weder in Augustus gezien. - De overleden koning van Italië heeft, zooals uit Rome aan de „Daily Mail" geseind wordt, een twaalf a veertien millioen gulden nagelaten Zijn vader liet, zooals wij reeds gemeld hebben, slechts schulden na, die tot den laatsten cent door zijn zoon werden betaald. 'J Gedurende de 22 jaren van zijne regeering legde Koning Umberto jaarlijks minstens 2.800.000 gulden van zijn inkomen op zijde. Het grootste gedeelte hiervan besteedde hij aan het aankoopen van landerijen in Piemont, en eveneens in de buurten van Rome en Monza. Deze landerijen zijn de best bebouwde van geheel Italië, want de koning was een land bouwkundige van den eersten rang. Zijn particulier domein te Monza kan wedijveren met de beste ter wereld. - Er is een svsteem van censuur, dat wedijvert in brutale naïveteit met de berucht geworden Engelsche oorlogscensuur. Weet men hoe de brave Muzelmannen den moord op den koning van Italië te weten ziin ge komen De eerste dagen hoorden zij er in het geheel niets van, doch toon men den geschikten vorm in het paleis gevonden had werd het volgende bericht aan de bladen doorgelaten: „De vorst van Italië is tengevolge van een beroerte gestorven." Toen president Carnot vermoord was, werd den Turkschen bladen door de Turksche re geering het volgende bericht in handen ge speeld: „De president verliet per rijtuig de prefectuur. Onderweg overleed hij aan een bloeduitstorting." - Onlangs verdween in Novo-Benatky, een plaatsje in Bohemen, een jongen en was nergens te vinden. Bij den tegenwoordigen moesson van anti-semitisme in Bohemen was het geen wonder, dat een deel van de pers onmiddellijk de Joden beschuldigde van kinder roof en ritueelen moord. Het gevolg waren luidruchtige betoogingen en vernieling van Joodsch eigendom. Maar ziet, nu is de jongen terecht: een politieagent heeft hem terugge vonden in Slovata. Hij was zoo gezond als een visch en vertelde dat hij het ouderlijk huis was ontloopen, omdat zijn ouders hem mishandelden. Dit is niet de eerste misrekening van de anti-semieten, maar er is geen reden om te gelooven dat ze er verstandiger door zullen worden. Schageu, 9 Aug. Aangevoerd: 16 paarden f 70 a I 200, 10 Stieren f 80 a f160; 40Gelde- koeien f100 a f 150; 30 Kaltkoeien f 130 a f 230; 6 Vaarzen t 60 a f 90; 15 Nuchtere Kalveren f 8 a f 20.400 Schapen 113 a f 26. Lammeren fat Bokken en Geiten f a f 17 Varkens f 9 a f 11. 20 Vette Varkens 44 a 46 cent per kilo 48 Vette Koeien f 160 a f 250; 65 Biggen f 5. a f 8.Kipeieren, f 2.75 a f 3.25Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.50 a f 0.55. Leiden, 10 Aug. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 115 a f 238; 86 Stieren f 53 af 280; Veulens stuks f af 197 kalfkoeien f 105 a f 235 Melkkoeien f 105 a f235 63 Varekoeien f 82 a f 194; 218 Vette koeien f 115 a f 238; 81 Vette kalveren f 80 a f 74.29 Magere

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2