Buitenland. Marktberichten. Predikbeurten. Een noodlottige samenloop van omstan digheden dompelde te Beets 2 gezinnen in diepe droefheid. Op twee aangrenzende erven, door een schutting gescheiden, zijn buurmeisjes en vriendinnetjes aan 't spelen. Een daarvan, bezig appelen door te snijden, hoort zich van de andere zijde toeroepen: „waar ben jelui?" Met den terugroep: „hier!" wordt het mesje door het reet gestoken, met het treurig gevolg, dat de kleine vraagster juist in het oog wordt getroffenDe kinderen konden elkander niet zien, doch een rauwe smartkreet vermeldde het ongelukkig treffen. De kleine zal waar schijnlijk voor altijd dat oog kwijt zijn. Geen wonder dat zoowel de ouders van het ge kwetste meisje als die van de onschuldige daderes ten zeerste verslagen zijn. Boos opzet was hier volstrekt niet in het spel, waarom te meer deelneming in het ongeval algemeen is. Te Tholen is een 10-jarig knaapje al spelende onder een zwaar beladen wagen gevallen, waarbij de schedel en borst werden verbrijzeld, ten gevolge waarvan de jongen onmiddellijk dood was. De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft besloten alle kerkeraden uit te noodigen in een bijzondere godsdienstoefening op 31 Augus tus de verjaring onzer Koningin te gedenken. Een echtpaar te Zuiddorpe (Zeeland) dat de vorige week zijn zilveren huwelijksfeest vierde, had het zelden voorkomende genoegen daarmee door 17 kinderen geluk te worden gewenscht. No. 18 keek de plechtigheid in de wieg af. Op Elakkee wordt thans weder, meer meekrap aangelegd. Men is algemeen van meening, dat men het op den duur niet heele- maal zonder zal kunnen stellen, en verwacht voor dit product nog eens betere tijden. Als een groote zeldzaamheid uit de visscherswereld kan worden gemeld, dat dooi den visscher S. Bakker te 't Meer aan een dobber een aal werd gevangen, die door een snoek was ingeslokt en niet door de keel was gegaan, maar door de kieuwen van de snoek was geglipt, zoodat de snoek aan het touw van den dobber bleef hangen, terwijl de aal buiten de kieuwen aan den haak van het touw slingerde. Dat de visscher met deze dubbele vangst zeer ingenomen was, laat zich begrijpen. - De Belgische kikkervangers, die in vroegere jaren alleen in het voorjaar Zeeuwsch- Vlaanderen bezochten, zijn thans voor de tweede maal in dit jaar bezig daar hun bedrijf uit te oefenen. Een 101-jarige Schiedam's oudste inwoner, de heer Jvan de Water, herdacht Woensdag zijn 101 sten geboortedag. Hij is nog een krasse oude baas, een kranig vertegenwoordiger van het geslacht der cente- naires, die zijn beroep van slachter wel niet meer uitoefent, zooals hij verleden jaar nog deed, maar toch nog een oogje in 't zeil houdt en, als hij een kijkje in den stal neemt, de jongens nog wel degelijk op hun plicht wijst, als het noodig is. En lezen m'neer, gaat ook wel zonder bril; een wandelingetje in de straat voor zijn woning, zonder stok hoor! hoewel hij 't vorige jaar zijn knie bezeerde door een val en daarvan nog last heeft. Een sigaar of pijp smaakt hem bijzonder wel. Alleen aan twee dingen wordt zijn hooge leeftijd merkbaar, namelijk zijn bittertje smaakt hem niet meer en het geheugen wil ook niet best meer mee. Overigens mankeert hem niets en is hij kerngezond. Het aantal landverhuizers, die de laatste 5 jaren Friesland hebben verlaten, bedraagt ruim 8000. Bijna 70 pCt. vertrok naar Duitsch- land, de rest meestal naar Amerika. Binnenkort zullen de Amsterdammers vermoedelijk met Parijsche vrienden kunnen telefoneeren. Bij het departement van water staat moet nl. het voornemen bestaan-tus- schen Amsterdam en Parijs een rechtstreek- sche telefonische verbinding tot stand te brengen. De schade, door den regen in dit seizoen veroorzaakt aan Arnhem en omstreken, is voor talloos velen verbazend groot. Een stalhouder te Arnhem schatte voor zich die schade op pl.m. f 100 per daghötels en restaurants, en allen die leveren aan res tauraties en hotels, konden in hunne kas terdege bemerken, dat de toevloed van vreem delingen dit jaar enorm veel minder is geweest dan in 1899. Banketbakkers, sigarenhande laars, winkeliers in luxe-artikelen, coiffeurs en anderen ondervonden eveneens, welk een machtige factor voor Arnhem's bloei het vreem delingenverkeer is. In den omtrek, waar triest gestemde vreem delingen de pensions bevolken, is 't al niet veel beter. De boeren klagen steen en been: het hooi half verrot, de haver aan't bederven, de rogge aan 't uitloopen, de late aardappelen in gevaar, de eieren schaars, enz. enz. Maandagavond hebben op de Haarlem merstraat te Leiden opstootjes plaats gehad. Men ventte een brochure, getiteld„Het Anti-militairisme". Eenige veldartilleristen riepen: „Leve de Koningin/", namen de exemplaren af, verscheurden deze en sloegen den venter. De man werd voor eigen veilig heid door een politie-agent naar het bureel geleid. Tegen de daders wordt proces-verbaal opgemaakt. (L. C.) „Le Journal" bevat een telegram van den lïden dezer, luidendeIk verneem uit goede Chineesche bron, dat de verbondenen Maandag in Peking zijn aangekomen. Ik heb alle reden om te gelooven, dat het leger met geweld zich den toegang verschafte, dat de gezanten zijn gered en zij vermoedelijk zich thans met het leger der Christenen in veilig heid bevinden. De „Daily Mail" verneemt uit Maritzburg: Verwoestende veldbranden hebben zuidelijk Natal, gevoed door drie dagen orkaan, geteis terd. De vlammen zweepten over alle rivieren heen. Een menigte dorpen en kraals zijn vernield. Een groot aantal Kaffers zijn verbrand, anderen hebben alles verloren. De De „Standard" verneemt uit Durban veldbranden bedekten veertig kwadraat mijlen. Een poging der Boeren om de spoorlijn ten noorden van Newcastle te vernielen, heet gemakkelijk verijdeld. Sophie Bescie, de vrouw van den moor denaar, is wanhopig over de daad van haai man. Zij wil in een onbekende streek gaan wonen en van naam veranderen. Een aller liefst meisje van 20 maanden werd uit haar huwelijk geboren. Den dag voor Bresci naar Europa naar den moord dus vertrok, liet hij zich met vrouw en kind photographeeren. Te Prato aangekomen, schreef hij aan zijn vrouw „Het gaat u en de kleine goed gij zult tevreden over mij zijn na mijn terug komst". Vreemd is, dat niemand te Paterson eerst wilde gelooven, dat Bresci de daad had volvoerd. Men kende hem zoo geheel anders. De wevers te Paterson hebben besloten al hun Italiaansche. werklieden te ontslaan, waardoor meer dan 1000 gezinnen op straat gezet worden. Een anarchistische arbeidster, Ernestino Cravello, die den moord durfde goedkeuren, werd door de verontwaardigde menige gelyncht. Met moeite kon de politie haar redden. De „Exchange Telegraph Company" pu bliceert een sensatie-telegram uit Lahore, mededeelende dat de Emir van Afghanistan zijn infanterie en cavalerie mobiliseert en zijn troepen op de Russische grenzen samen trekt. Er gaan te Lahore geruchten, dat de Emir op het punt zou staan den heiligen oorlog de „Dsjesavat" aan de Christenen te verklaren. Het Indische gouvernement hecht nog niet veel waarde aan dit gerucht. Niettemin wekt het mobiliseeren der Afghaansche troepen te Londen ongerustheid. Men herinnert zich dat een paar maanden geleden men te Londen over de handelingen van den Emir niet zoo heel gerust was. Dit oogenblik zou zeker heel verstandig door den Emir uitgekozen zijn. Engeland kan hen niet veel maken. De „Allgemeine Ztg." te Weenen, een blad, dat als ernstig en betrouwbaar doorgaat, geeft het bericht, uit diplomatieke kringen afkomstig, van eene nauwere aaneensluiting tusschen Duitschland en Frankrijk en noemt zelfs het vreemdklinkend woord van „militaire alliance" tusschen de twee rijken. De cor respondent van de „Morning Leader" voegt er aan toe, dat de toenadering gezocht moet worden in Ruslands politiek in China. Voorloopig kuunen wij nog niet gelooven, dat de eerste verrassing, welke de Chineesche crisis ons bereidt, een Fransch-Duitsch verbond zal zijn, zegt het „Hbld." Een zeldzaam geval heeft zich te Berlijn voorgedaan, dat een Chinees naturalisatie heeft aangevraagd. Elk Chinees stelt er prijs op Chinees te blijven en na zijn dood in de Chineesche aarde te rusten. Deze zoon van het Hemelsche Rijk heeft 24 jaar reeds in Berlijn gewoond. Hij heeft er een Berlijnsche vrouw gehuwd en Berlijnsch geld gewonnen, en ergert zich nu zoo aan de buitensporigheden van zijn landgenooten, dat hij zijn staart en nationaliteit er aan geeft. Te Nizza zijn een aantal anarchisten gevangen genomen. Onder hen bevinden zioh twee zeer gevaarlijke. Op Ceylon wordt huisvesting gereed gemaakt voor 6000 Boerengevangenen. Zij zullen worden ondergebracht in 50 huizen, ieder van ruim 100 voet lengte, uit ijzer en hout gebouwd. Londensche bladen bevatten de mede- deeling, dat president Kruger aan den consul der Vereenigde Staten te Lourenqo-Marquez had gevraagd, of deze hem, indien noodig, schuilplaats zou willen verleenen in zijn con sulaat. Van Washington uit wordt deze laster formeel tegengesproken. Door geheel het Vereenigd Koninkrijk is het weder sedert eenige dagen prachtig bij een temperatuur van gemiddeld 80 graden. Men voorspelt, dat voor West-Europa het fraaie weder nog wel een weekje zal duren_ De schade, door de Norddeutsche Lloyd geleden bij den brand te Hoboken bij New- York, wordt geschat op 9 millioen mark, welk bedrag ongeveer wordt gedekt door de assurantie-reserve. Het stoomschip „Main", dat als verloren wordt beschouwd, is gelicht en zal waarschijnlijk kunnen worden gerepa reerd. Met de lichting van de .Bremen" zal de volgende week worden begonnen. Tusschen Russische grenswachters en een troep Duitsche smokkelaars is dezer dagen op een nacht bloedig gevochten. De aanvoer der van de smokkelaars werd ernstig gewond en viel in handen van de Russen. De vijf andere smokkelaars ontkwamen door het overzwemmen van een rivier. Een Engelsch soldaat schreef onlangs, volgens de „Daily News", aan zijn ouders: „De Wet schijnt te spelen met het Engelsch cordon dat hem moet inslnitenhij is met 1500 man door onze linie gebroken en zal binnenkort ongetwijfeld opnieuw onze ver bindingslijn verstoren. Een van onze bataljons commandanten zegt dat de beste manier om hem kwijt te raken zou zijn dat men hem den stoel in de tactiek in het militaire college te Sandhurst aanbood." De „Westf. Merkur" weet mee te deelen dat men Milan, ex-koning van Servië, het leven in Karsbad zoo goed als onmogelijk maakt. Hij staat reeds op de fameuse „zwarte lijst" van de burgers. Deze waarschuwen elkaar „voor een zekeren Milan, voorheen koning van Servië", in zake het verleenen van crediet, en voegen er bij, dat men bij bestellingen van den ex-koning alleen tegen contante betaling moet leveren en anders zijn waren niet af moet geven. De Fransche Ministerraad heeft de bij zonderheden vastgesteld van de feesten voor de uitreiking der tentoonstellingsprijzen, welke Zaterdag zullen plaats hebben. De lijst bevat 43,790 bekroningen op 75,531 tentoonstellers. Er zijn 2827 hoofdprijzen, 8196 gouden me dailles, 12,224 zilveren medailles, 11,615 bron zen medailles en 7958 eervolle vermeldingen. Men vraagt zich onwillekeurig af wat de waarde is van een tentoonstellingsonderschei ding, wanneer meer dan de helft der inzenders tot de gelukkigen behooren. Schaven, 16 Aug. Aangevoerd: 21 paarden f 50 a f 350, 10 Stieren 1 80 a f160; 40Gelde- koeien f100 a 1 160; 41 Kalfkoeien f 140 a f 230; 3 "Vaarzen t 60 a f 90; 10 Nuchtere Kalveren f 4 a f 15.370 Schapen f 13 a f 25. Lammeren fat Bokken en Geiten f a f 15 "Varkens f 10 af 12.50 23 Vette Varkens 42 a 44 cent per kilo 37 Vette Koeien f 160 a f 240; 58 Biggen f 5.— a f 10.Kipeieren, f 3.50 a f 3.Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.52 a f 0.57. Leiden, 17 Aug. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 120 a f 243; 135 Stieren f 49 af 289Veulens stuks f af 106 kalfkoeien f 110 a f 238; Melkkoeien f 110 a f238 52 Varekoeien f 90 a f 200; 208 Vette koeien f 120 a f243; 67 Vette kalveren f 32 a f 75.20 Magere kalveren f 9.— a 25.00 Graskalveren f a f 318 Vette schapen f 16 a f 30.857 schapen (weide) f 11 a f 20.Paarden a f 157 Magere Varkens f 14 a f 31; Vette Varkens a ct. 280 Biggen f4. a f 13.— 675 Lammeren f 9 a 13. Zondag 19 Aug. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. half 10 uur Ds. Plaatsman, Pred. te Hooge Zwaluve. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden. Cocksdorp, Voorm, half 10 do Hr. Barenda,

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2