Buitenland. Waal, 22 Augs. Bij hot kort,doch hevig onweder, dat gisteravond omstreeks 5 uur boven ons dorp woedde, sloeg de bliksem in een huis in Waal en Burg, bewoond door C. Eelman. Blijkbaar is de bliksem den schoorsteen ingegaan, waardoor rook en roet naar beneden sloegèn aan den muur had hij eehige sporen achtergelaten en is vermoedelijk door het dak de wonipg weer uitgegaan. Schade werd er niet aangerichtmet den schrik kwam men vrij. Men schrijft uit Beilen Voor eenige weken kreeg Jan Jonkers te Zwiggelte bij een merrie een veulen, dat aan den rechtervoorpoot twee ondereinden had, beide van hoef en toebehooren voorzien. Dat stond niet goed en daarom heeft de veearts N. Frank té Beilen een dei" ondereinden ge amputeerd. 't Was èen heelo operatie, die echter uitstekend geslaagd is en nu springt dat veulen vroolijk op vier fatsoenlijke pooten rond, alsof het nooit iets bijzonders gehad heeft. De kastelein Dalloyandt van het bekende koepel-hotel te Blarikum heeft Zondag een van de drie woestelingen uit Huizen, die herhaaldelijk aanvallen op het hotel deden, de meubels vernielden en de gasten bedreigden, met een revolver doodgeschoten, nadat hij en zijn vrienden de messen getrokken hadden. De gedoode is Dirk Bakker, die als marinier wegens wangedrag werd ontslagen en die pas uit de gevangenis kwam. De twee anderen zijn gearresteerd. De kastelein stelde zich ter beschikking van de politie. Militairen uit Naarden herstelden weer de rust. De hoogste besomming van alle Neder- landsche haringschepen is nu gemaakt door schipper S. yan Deventer, van de stoomboot haringvisscherij „Oranje Nassau Hij heeft op drie reizen, nu ongeveer totaal f 20.000 besomd. Door de landbouwers in het Friesche dorp Pingjum is een maatregel genomen ter bevordering van t schoolbezoek. Ze hebben ten strengste verboden 's middags voor vier uur aardappelen op het veld na te zoeken. Tal van arme kinderen verzuimden daardoor de school. Een ooggetuige schrijft aan het „Hlbd" Van Keulen hier aangekomen, begaf een jonge man zich naar de tram Sarphatistraat Leidsche Plein, gevolgd door een Engelsch- man, die zijn nogal grooten handkoffer aan een witkiel te kragen had gegeven. Bij de tram gaf de Engelschman 6 centen voor loon de witkiel protesteerde, doch de,Brit wilde niet meer geven „no friend de jonge man gaf den drager daarop een dubbeltje en zeide toen opzettelijk in zeer gebroken Engelsch, opdat de zoon van Albion er ook ten minste iets van zou kunnen verstaan„Doe zoo min mogelijk iets voor een Engelschman en vertrouwt hem nooit." Witkiel af. Daarop vroeg de Engelschman nijdig„You speak Englisch" „No", antwoordde de jonge man „I only speak Boerrr 1" Groot gelach in de tram, de Engelschman woedend Een landbouwer te Hoogerheide, wiens huwelijk sedert negen jaar kinderloos was, is thans verrast met de geboorte van een drieling: twee dochters en een zoon. Te Zieuwent is eeneen-jarig kind, dat in een stoel buiten zat gedurende een oogen- blik van afwezigheid der moeder, door een losgebroken varken verslonden. Men schrijft uit Den Haag De getuigenverklaringen, afgelegd in de nog steeds gevoerde instructie in de zaak van den bleekersknecht, die eenige weken geleden in voorloopige bewaring is gesteld in verband met de misdaad, het vorige jaar op het jongetje Van Wezel gepleegd, worden voor den aan gehoudene hoe langer hoe meer bezwarend. 'Verleden week toch werd er weder een ge tuige gehoord, die ten stelligste tegenover den aangehoudene volhoudt dezen in gezel schap van het kind te hebben gezien. 't Is dan ook zoo goed als zeker dat de termijn van voorloopige gevangenhouding dezer dagen zal worden verlengd. Een onzer lezers meldt ons, dat hem het volgende overkomen is, toen hij dezer dagen eenige meubelen wilde koopen. Men ried mij, schrijft hij, bij een zooge- naamden „weekeman" op afbetaling te koopen. De goedaardige weekeman, tot wien ik mij Wendde, beloofde mij een solide behandeling. Den anderen dag liet hij mijn vrouw bij Griethuijsen Koch, Oostenburgergracht 75 hare keuze bepalen en 's middags werden wij de prijzen gewaar, n.l,een linnenkastje f 62, een ovale tafel f 35, een ordinaire tafel f 15, 6 stoelen f 27. - Eene vriendin mijner vrouw intussehen wilde ook een linnenkastje koopen, en wel a contant, en zoo kwamen beide vrouwen in hetzelfde magazijn en vernamen zij de prijzen van dezelfde artikelen a contant, n.l. het linnenkastje f 32, de ovale tafel f 14.50, de ordinaire tafel f 9.75 en de 6 stoelen f 18.50. Alles was dus op crediet anderhalf of dubbel zoo duur als a contant. Ik zeide den weekeman af en besloot de meubelen, behalve de linnenkast, a contant te koopen. Maar na ze gekocht te hebben, vertelde ik op het magazijn openhartig, wat mij was wedervaren met de weekeman. Maar toen maaktevds mqgazijnhouder bezwaar en de koop, zeide hij; kon niet doorgaan, hij kon mij niet leveien voor contant geld al vorens hij antwoord had van den weekeman. Hoe moet ik dat nu begrijpen? Zou een magazijnhouder als G. K. met zoo'n crediet- verschaffenden woekerwinstbehaler gecontrac teerd zijn? Zou er van de woekerwinst ook wat voor den magazijnhouder afvallen? Hoe het ook zij, den werkman zij afge raden, om, als hij er eenigzins buiten kan, op crediet te koopen. Het blijkt nu wel ten duidelijkste hoe hem dan wel bet vel over de ooren wordt gehaald. (Het Volk.) Fransche hoffelijkheid. Op den Dam te Amsterdam Zaterdag, klokslag vijf uur. Voor het café „De Bisschop", hoek Damrak, heel wat bezoekers, gezeten aan tafeltjes, drinkende hun biertjes of wat hun hart ahders begeerde. Natuurlijk een draaiorgel in de buurt, maar een niet valsch instrument met een bekwaam directeur. Van den kant van de Kalverstraat naderen minstens twintig Fransche zeeluidjes, behoo- rende tot de equipage van het instructie vaartuig de .Bouqainville". Opeens klinken Öe tonen van het Trans- vaalsche volkslieden toen bleek het goede hart van de Franschen. Er werd „halt" gecommandeerd, front gemaakt en het militair saluut gebracht zoo lang het bedoelde Volkslied werd gespeeld. Een en ander maakte op de aanwezigen een zoodanigen indruk; dat de vreemdelingen werden uitgenoodigd een glas wijn te ledigen op het heil van de Fransche natie. Het wras. een aardig., moment. (Tel.) Dë „StichtSché tüfc" schrijft Men sprbekt mèt afschuw van het anar chisme en toornt tegèn den ellendeling, die een vorst op verraderlijke wijze in koelen bloede vermoordt. Maar wat Engeland thans in Zuid-Afrika doet is nog erger. Vooreerst omdat het hier niet één vorst maar twee volken geldt en ten andere omdat- de verantwoordelijke persoon, de aanleggers van dezen reusaclitigen moord, veilig te Londen blijven en hun gruweldaad door huurlingen laten ten uitvoer brengen. Een Bresci zal in zijn eigen persoon de straf van zijn misdaad moeten lijden. Een Chamberlain, duizendmaal schuldiger dan hij, wordt als de groote man door heel Engeland bewierrookt, en baadt zich in weelde. Zoolang de vorsten van Europa den volken moordenaar Chamberlain geworden laten, mis- sen zij het recht om den vorstenmoordenaar Bresci hard te vallen. Een vrouwtje van Urk had ter gelegenheid van de vlootrevue voor het eerst, met manlief, een uitstapje op den vasten wal gemaakt. Zoo was ze, altijd per water, ook in Haarlem beland. Manlief was inmiddels met zijn botter naar de Noordzee gestevend en zou Woensdag de vrouw in IJmuiden weer ontmoeten. Per spoor zou het vrouwtje van Haarlem naar IJmuiden reizen ze had nog nooit in den stoomwagen gezeten en hoe dat alles in elkaar zat, dat wist ze niet recht. In hetstation te Haarlem ziet ze een groot ding, waarop staat, dat ze 2lA cent in een gleufje moet gooien, dan krijgt ze een kaartje. Dat was gemakkelijk. Vlug zoo gedaan. Met het kaartje gewapend, komt ze na veel gescharrel in den trein en komt bleek van het harde rijden in IJmuiden aan. Aan de controle wordt haar kaartje gevraagd, waarop ze, na veel zoeken in haar diepe zakken, eindelijk het perronkaartje te voor schijn brengt. Stom van verbazing ziet de contróleman haar aan. „Je andere kaartje moet ik hebben." „Andere kaartje Andere kaartje Ik heb géén ander, rnensch.'" „Dus je bent op dit kaartje gegaan?" Ja, man, dat heeft me zoo'n ijzeren ding in Haarlem gegeven," luidt het angstig bescheid. Dan mee naar den chef en o schrik of ze al honderdmaal verzekerde, dat ze nooit in ,,'t spoor" gezeten had, ze moest betalen - f 1,85 - en anders werd er verteld - kost 't maar 35 centen. En de chef zei, dat ze maar een briefje moest schrijven aan het spoor, dan zou ze 't misschien wel terugkrijgen, „omdat ze nog nooit in 't spoor gezeten had." Dat zal manlief nu doen en ze hoopt, dat het spoor wel medelijden met 'r zal hebben. In den jongsten Haagschen brief aan „de Tijd", leest men: Bij het neerschrijven schiet mij onwille keurig het later weer tegengesproken gerucht in het geheugen omtrent de aanstaande ver loving van H. M. de Koningin, waarover men het hier nog altijd even druk heeft. Zou het louter toeval zijn, dat dit bericht zooveel geloof heeft gevonden, of is werkelijk iets op handen Ik zal er niets anders van zeggen op dit oogenblik dan dat velen het laatste gelooven. en dat er aan het toekomstig paleis der Koningin-Moeder hard wordt gewerkt. Ik wil hieraan alleen nog toevoegen, op gevaar af onbescheiden te zijn - ben ik het niet, dan is het morgen een ander - dat in stilte reeds plannen worden beraamd met het oog op het huwelijk. Er wordt nu vrij ernstig aan gedacht, H. M. het buiten „Zorgvlied" ten geschenke te geven, een plan, dat ik in alle opzichten toejuich èn om de zaak zelve èn vooral om dat dan het mooie bosch tegen de sloopers- woede der bouwmaatschappijen zal bewaard blijven. Hadde het plan maar eerder bestaan dan zou bij Halfweg dat leelijke gat niet gesneden zijn in onzen rnooien Schevening- schen weg. Hij (de advertentiën aan zijn vrouw voorlezende): Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde vader, grootvader, schoonvader en broeder ZijLieve hemel, wat een slagen op één dag! Te Utrecht boog zich een jongen, G., te ver uit een pakhuiszolder en verloor zijn evenwicht. De 45-jarige S., gehuwd en vader van 5 kinderen, wilde hem grijpen, maar S. kwam onder te liggen, waardoor de jongen, G., zoo goed als geen verwonding opdeed ten koste echter van het leven van den man die hem wilde redden. Deze is tengevolge van zijn val bezweken. De Engelsche bladen bevatten een tele gram uit Lorengo-Marquez, meldende, dat generaal De Wet 4000 Engelschen gevangen nam en zeven hunner kanonnen buitmaakte. Lord Roberts ontruimde Middelburg (tusschen pretoria en Lijdenburg.) Jammer wordt bovenstaand bericht niet nader bevestigd, zoodat we hier waarschijnlijk weer te doen hebben met de leugenachtige berichten uit Lorengo Marquez, blijkbaar alleen verzonden om ook de Boerenbron verdacht te maken. Uit Leipzig wordt de aanhouding gemeld van een jongen anarchist, die erkent opdracht te hebben den Koning van Saksen te ver moorden. Hij was hulp-kok in een hotel men heeft een revolver en een dolk bij hem gevonden. Zijne anarchistische uitlatingen vestigden de aandacht op hem. Lord Roberts heeft een krasse procla matie uitgevaardigd, waarbij alle personen, die den onzijdigheidseed verbreken, bedreigd worden met doodstraf, gevangenis of boete. Alle burgers, die in door Engelschen bezette districten wonen en den eed niet hebben afgelegd, zullen als krijgsgevangenen be schouwd en weggevoerd worden. Verscheidene Engelsche soldaten zijn in Zuid-Afrika krankzinnig geworden, het meerendeel door bekomen verwondingen aan het hoofd. Alleen in den slag van Magers- fontein verloren negen mannen het verstand, terwijl anderen krankzinnig worden als zij den vaderlandschen bodem weder betreden. Lord Coleridge, de rechtsgeleerde en raadsman van de Koningin van Engeland, heeft op een meeting te Ottery in Devonshier krachtig geprotesteerd tegen -het optreden van Engeland in Zuid-Afrika. Lord Coleridge verklaart, dat noch het ver drag van 1881, noch dat van 1884 aan Engeland het minste recht geeft zich te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van Transvaal en dat het onrechtvaardig was dat personen, die naai" Transvaal gekomen waren fortuin te maken, nog het stemrecht ook wilden hebben. Hij kwam verder op tegen de anexatie van de twee Republieken. Deze zou noodzakelijk maken dat een groot bezettingsleger in Afrika

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2