Buitenland. Marktberichten. Kortelings stonden 2 kostbare paarden bij een boefsmid, toen bet eene paard het andere een oor afbeet. De eigenaar van het paard zonder oor stelde den eigenaar van bet paard, dat gebeten bad, aansprakelijk, doch de rechtbank besliste anders en bepaalde, dat iemand niet aan sprakelijk is voor hetgeen zijn paard buiten zijn Opzicht doet, doch dat de hoefsmid de schade moest dragen, omdat die tot plicht had om de paarden vast te zetten en zoo dat zij elkaar niet konden verwonden. („Ons Paard".) Het eene noodige. Het eene noodige in het maatschappelijk leven is toch maar een fiets. Je kunt nu professor zijn, handels reiziger, kruier, advocaat, verslaggever, inbre ker, agent een fiets heb je noodig. Ook als je dokter bent. Dit wordt ten levendigste bewezen door een advertentie, die wij in BHet Nieuws" vinden. Daarin wordt gevraagd (brieven bij een boekhandelaar te Enkhuizen) een arts of semi-arts om voor een dag of 12 de plattelands-praktijk waar te nemen. Er staat niet bij, van welke school, noch van welken leeftijd, noch van welken godsdienst, noch van welke verhouding tot 't echtelijk leven de candidaten moeten zijn. Maar er staat wel bij, dat de reflectanten moeten kunnen wielrijden. („Fiets".) Naar de „Frankf. Ztg." uit Kopenhagen verneemt, is ten Hove aldaar Dinsdag het officieole bericht ontvangen van de verloving onzer Koningin met hertog Adolf Frederik van Mecklenburg, denzelfden prins van wien reeds vroeger sprake was. Vergissen wij ons niet, dan dagteekent de kennismaking van April 1898, toen H. M. te Cannes tegenwoordig was bij het huwelijk van den Deenschen erfprins met prinses Alexandrina van Mecklenburg, bij welke ge legenheid daar een groote reünie van vorste lijke personen plaats had. (D. Ct.) Te Rheden hebben eenige arbeiders, die achter de woning van den bakker F. van Essen bezig waren een kelder te maken, een rooden aarden pot met 23 goudstukken gevonden, waaronder gouden rijders, ruim 800 kleine en groote zilveren en een aantal koperen muntstukken, een en ander verte genwoordigende een vrij aanzienlijke som. Bovendien zijn er een aantal Zeeuwsche rijks daalders en stukken van de stad Utrecht onder, de meeste dragen het jaartal 1666 1694. De vondst is tijdelijk bij den Burgemeester in bewaring gegeven. Te Achterhamrik, gemeen te Finster wold, zijn twee Duitsche handwerkslieden, dienaar O-roDingen wilden reizen, op ergerlijke wijze mishandeld door twee boerenknechts, zonder dat daartoe eenige aanleiding bestond. Een der Duitschers werd zoo zwaar met messteken verwond, dat hij per as moest worden ver voerd naar de kazerne der maréchaussées te Finsterwold, alwaar de heer D. Schönfeld, arts, hulp verleende. Het is den maréchaus sées gelukt de daders op te sporen. Zij hebben reeds een bekentenis afgelegd. Bij een hunner werd een vlijmscherp mes, met bloed bevlekt, gevonden. Een medewerker van de „Zw. Ct." bracht een bezoek aan den heer Kruger te Kampen, met het doel natuurlijk nog het een en ander over Transvaal te vernemen. De heer Kruger was evenwel niet geneigd mede- deelingen te doen, hij vond het beter volkomen het stilzwijgen te bewaren. Wel verzocht hij de bewering tegen te spreken, als zou hij zich bij aankomst te Ylissingen ongunstig over het eindresultaat van den oorlog hebben uitgelaten. De aankomst van den heer K. te Kampen heeft daar veel belangstelling gewekt. Ten deele was daarvan de Kaffer oorzaak, die het gezin als bediende vergezelt. Weldra zullen onze koolsoorten weder geteisterd worden door de rupsen der tweede generatie van het koolwitje. Het afzoeken der vraatzuchtige insecten is het afdoende bestrijdingsmindel, als men wacht tot zij uit de eieren zijn gekropen. Maar dit is niet noodig. In tuinen, want op velden van eenige hectaren is ook dit haast onuitvoerbaar, zoeke men van nu af de hoopjes gele eitjes aan de achterzijde der koolbladeren op. Waarna men ze fijnwrijft. Wel rooft dit tijd, maar wie zich geen moeite wil getroosten, krijgt weinig kool, kleine kool en vieze kool. De uitwerp selen der rupsen vallen tusschen de bladeren, die later om elkander sluiten. Voor kool, welke vóór 't gebruik ontbladerd wordt, is dit nog niet zoo heel erg, maar van zulke, die gesneden wordt, zooals witte kool en kapperkool, krijgt men, bijv. ontbladerde, door rupsen beschadigde savoye-kool ziende, al een «eer onsmakelijken indruk. Op 't gebied van bestrijding van rupsen in de kool wordt anders veel kool verkocht, meest apenkooi. De koolteelt is niet zoo heel eenvoudig. Wij hebben menschen gekend, die eerst kool zaad kochten, doch de aardvlooien aten de jonge plantjes op. Toen kochten zij koolplanten, maar die, welke niet te gronde gingen omdat ze knolvoeten hadden, werden door de rupsen vernield en .daarom- kochten ze-later nog kool ook, iets wat iemand, die geen tuin heeft en van kool houdt, ook doet. De eersten hadden op de laatsten alleen dit voor, dat ze geld voor zaad en planten uitgegeven hadden. („Asser Ct.") „Het Hoogeland", orgaan der Vereeniging tot Christelijke verpleging van bedelaars en landloopers, meldt In de bijna 6 jaren tijds, dat het Hoogeland (de kolonie) bestaan heeft, zijn er meer dan 3000 verschillende mannen geweest, die een aanzoek deden om opgenomen te worden, terwijl sommigen tot 3-maal toe een poging waagden om er geplaatst te worden. Vooral den laatsten tijd was de aanvraag ontzaglijk. De werkstakingen waren daarvan de oorzaak. Velen die vroeger om opname gevraagd hadden, hadden nog nooit gebedeld en waren door den nood gedrongen naar het Hoogeland te gaan, om een onderkomen te zoeken. Onder degenen, die zich aanmeldden, waren bijna geen polderwerkers of grondwerkers van beroep. Wel waren er bij, die er zich voor uitgaven, doch het bleek alras, dat ze dat ambacht op lateren leeftijd eerst hadden geleerd, wat aan hun werk dan ook wel te zien was. Dat er weinig grondwerkers kwa men, vindt zijn oorzaak hierin, dat er nogal aanmerkelijke groote werken onder handen zijn, zoo hier als in Duitschland. Uit verschillende berichten in de bladen blijkt dat De Wet weder naar de Vrijstaat is teruggekeerd, na vooraf zich weder ruim te hebben voorzien van amunitie en zijn ver moeide trek- en rijdieren, zoowel ossen als paarden, te hebben geruild voor versche. Blijkbaar trok hij met een keurbende naar het noorden, voorzag zich bij Te la Rey van amunitie, proviand en nieuwe bespanningen en bleef, terwijl zijn confrater noordwaarts trok op den uitkijk, om zoo spoedig mogelijk op zijn schreden terug te keeren. Lort Roberts, die meende, dat het plan was van De Wet en De la Rey, om zich met Botha te ver eenigen, expedieerde alle beschikbare troepen naar 't noorden, waardoor voor De Wet de baan weer ruim werd om terug te gaan. Als het hem nu weer mocht gelukken het district om Honingspruit te bereiken, zou zulks zeker de Engelschen verre van gelegen komen. De lijn tusschen Bloemfontein en Johannesburg was dan niet meer veilig. Ook de lijn in Natal werd door de boeren bedreigd en reeds op een paar plaatsen vernield. De toevoer van levensmiddelen enz. voor de En gelschen zou daardoor dus zeer bemoeielijkt worden. Bresci heeft in de gevangenis zijn onver schilligheid en zelfbeheersching verloren, die hij zoolang bewaard heeft. In stede daarvan heeft hij hevige aanvallen van woede, en daar het gevaarlijk was hem te naderen, heeft men hem in het dwangbuis gesloten. Men verzekert, dat hij reeds zelfmoord zou gepleegd hebben, als hij niet zoo streng was bewaakt. Eenige dagen geleden kreeg hij voor een oogenblik zijn zelfbeheersching terug en riep hij uit„Mijn schitterende daad vormt het begin van een nieuw tijdperk. Niets kan de voortgang onzer beginselen stuiten. Laat de wereld op haar hoede zijn 1 Van de gevangengenomen Indiërs, die zich bij de pest-epidemie tegen ontsmetting en andere voorzorgmaatregelen hadden verzet en een oproer hadden veroorzaakt, zijn er te Allahabad twintig ter dood veroordeeld en een tot verbanning, terwijl er vier op vrije voeten gesteld zijn. In militaire kringen te Londen maakt men zich ernstig ongerust over de herhaalde mededeelingen, volgens welke in de onmiddel lijke nabijheid van Mafeking Boerenpatroulles aanvallen doen op Engelsche posten, waarbij zij dooden en gewonden maken en somtijds ook gevangenen meevoeren. De kleine telegrambesteller, James Smith, die, zooals men zich herinneren zal, een adres van sympathie aan president Kruger is wezen brengen van de Amerikaansche schooljongens, is te Parijs teruggekeerd. Hij kwam te Pre toria aan, eenige uren vóór de president naar Lijdenburg vertrok. Paul Kruger was zeer aangedaan door deze sympathiebetuiging van de Amerikaansche jeugd. In Pretoria werd de kleine telegrambesteller eènigen tijd dooi de Engelschen bewaakt, en eeist na zes weken kreeg hij een verlofpas en vertrok hij op een kolenschip naar Kaapstad. Met bestemming naar Engeland is van Amerika vertrokken een Amerikaansch schip geladen met steenkolen, een gebeurtenis, die haar precedent tot heden toe gemist heeft. Er blijkt namelijk uit, dat in Europa de prijzen dezer brandstof zóó hoog zijn opgevoerd, dat het vervoer van kolen van Amerika nog winstgevend zijn kan. Nabij Umvoti in den Transvaal moeten rijke steenkolenbeddingen zijn ontdekt, die millioenen tonnen steenkool bevatten. In Duinkerken heerscht eenalgemeene staking, die zich zelfs uitgestrekt heeft tot de timmerlieden, metselaars enz. De stakers hebben op een Engelsch stoomschip de be manning tot neerleggen van den arbeid trach ten over te halen. De consul van Engeland heeft tegen die daad geprotesteerd. Lord Roberts seint uit Pretoria aan het departement van buitenlandsche zaken te Londen van Woensdag: Generaal Baden-Powell is Dinsdag den ge- heelen dag in contact geweest met de achter hoede van generaal Grobler. Grobler werd teruggedreven. Gedurende het gevecht reden de voorhoeden van generaal Baden-Powell en de Boeren tegen elkander in. Een regi ment Rhodesiërs leed ernstige verliezeneen kolonel en vier minderen werden gedood, terwijl er bovendien zeven minderen werden gewond. De Boeren hadden vele dooden en gewonden en zij worden van dichtbij vervolgd. Het schijnt vrijwel zeker, dat generaal De Wet, een opmarsch in oostelijke richting hopeloos oordeelende, opnieuw de Megallies- bergen (ten westen van Pretoria) is doorge trokken, met het doel in de Oranjerivier kolonie terug te keeren. De troep, die zich bij hem bevindt, kan niet veel meer dan 300 man tellen. Het heet, dat president Steyn met een kleine lijfwacht op weg is om zich bij president Kruger te Machadodorp te voegen. Kapitein Johansen heeft met zijn 12- jarigen zoon Gibraltar verlaten in een open bootje, dat 29 'A voet lang is. Hij waagt daarin de reis naar New-York. Het „Journal officielheeft met zijn nummer, waarin de bekroningen der tentoon stelling te Parijs zijn opgenomen, record ge slagen. Tot nu stond dit op het nummer van 80 Juli jl.. dat 288 bladzijden groot was. Het nummer van Zaterdag heeft dit aan merkelijk verbeterd en was 352 bladzijden dik. Toch is dit alles binnen een week gedrukt. Een honderdtal zetters was van Maandag tot Zaterdag, gemiddeld veertien uren elk, er aan bezig. De kosten zijn onge veer 40,000 frcs geweest. Maar verschillende abonnés zijn nog ontevreden. Het nummer woog bijna anderhalf pond. Aangezien het nu aan de directie van het blad te veel van de brievenbestellers gevergd scheen, om, indien één ongelukkige misschien een vijftien of twintig exemplaren moest bezorgen, met 15 kilo „Journal- officiel" tegelijk rond te moeten sjouwen, werd dé verzending in vieren gelast. Daarover zijn velen boos. Zij hadden voor hun Zondagslectuur het geheele nummer tegelijk verwacht. Schaffen, 23 Aug. Aangevoerd: 15 paarden f 80 a f 175, 15 Stieren f 80 a f190; 30 Gelde- koeien f 110 a f 170; 40 Kaltkoeien f 120 a f 240; Vaarzen 1 af 11 Nuchtere Kalveren f 10 a f 23.400 Schapen f 14 a f 26. Lammeren f a f Bokken en Geiten f a f 26 Varkens f 12 af 14. 29 Vette Varkens 41 a 44 cent per kilo 50 Vette Koeien f 160 a f 260; 60 Biggen f 6. a f 8.50Kipeieren, f 3.a f 3.50Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.60 a f 0.70. Leiden, 24 Aug. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 119 a f 260; 110 Stieren f60 af 285; Veulens stuks f af 146 kalf koeien f 112 a f 255; Melkkoeien f 112 a f255 80 Varekoeien f 90 a f 228; 144 Vette koeien f 119 a f260; 68 Vette kalveren f 34 a f 85.19 Magere kalveren f 9,a 21.00; Graskalveren f a f 620 Vette schapen f 16 a f 31.423 schapen (weide) f 12 a f 20.Paarden a f 285 Magere Varkens f 9a f 13.50; Vette Varkens a ct. 438 Biggen f 4.50 a f 13.— 659 Lammeren f 9 a 13.50. Londen, 23 Aug. Ter markt zijn aangevoerd Runderen, 3000 Schapen en lammeren, 70 Kalveren, 60 Varkens. Men noteert Runde ren f 0.a f 0.Schapen en lammeren f 0.50 a f 0.90; Kalveren f 0.50 a f 0.80; Varkens f 0.87 a f 0.62. 3—B»

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2