N°. 1354. Donderdag 30 Augustus. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Btjeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBubo op Texel STREMMING PASSAGE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen ter algemeene kennis, dat de passage langs den grintweg nabij het Weezen- spijk, tengevolge gedeeltelijke vernieuwing, ge durende eenigen tijd, vooral met beladen wagens, eenige moeilijkheden zal ondervinden. Texel, den 29 Augustus 1900. Burgemeester en Wethoudws voornoemd, C. KEIJSEH^g., Ldj^Surgemeester. J. A. WESSilÏPiwKCretaris. TEXEL 29 Aug. 1900. Ook Maandag jl. was de aanvoer van vee op de markt alhier weder zeer groot. Te verwonderen was zulks zeker niet, velen veehouders zal het toch bekend zijn geweest, dat sommige kooplieden reeds Zaterdag bij verschillende van hen pogingen aanwendden om het vee te koopen, een bewijs zeker wel, dat de markt te Leiden den vorigen dag zoo slecht niet was geweest voor de handelaars. Was de aanvoer flink, ook over den handel viel zeker niet te klagen, deze kon met recht vlug worden genoemd. Aangevoerd waren 3 paarden, 3 veulens, 12 koeien, 664 schapen, 484 lammeren, 52 rammen en 5 biggen. Als gemiddelde prijzen, die konden wordeu besomd, werden ons genoemd voor veulens f 105 f 125, koeien f 100 a f135, schapen f 16 A f 19, lammeren f 8 12.50, rammen f 25 h f 85 en biggen f 8 a f 10. B.j Kon. Besluit is benoemd tot 2e Luitenant bij het 4e Bataljon Rustende Schutterij in de Provincie Noord-Holland de Heer Arn. Langeveld, ambtenaar ter Secre tarie alhier. Van 24 tot en met 27 Augs. zijn uitgevoerd 445 lammeren, 143 schapen, 2 koeien, 1 veulen en 7 varkens Koog, 26 Aug. Heden werd alhier ver gadering gehouden van de Rederijkerskamer A.d.v.e.n.d.o. Tot bestuursleden werden ge kozen de heeren F. Heeroma, Voorzitter, A. Langeveld, Secretaris en C. v. d WerfDz., Penningmeester. Het aantal werkende leden bedraagt thans 10 heeren en 3 dames. Er is besloten dezen winter 3 uitvoeringen te geven, nl. één in October, één in December en één in Februari telkens tegen volle maan. Oudeschild, 26 Aug. De vereeniging „Dorps belang" in 1896 in het leven geroepen om onze ingezetenen geregeld drinkwater te kunnen verstrekken, hield Zaterdag in de Bewaarschool hare jaarlijksche algemeene vergadering. Nadat de Heer Muller, voorzitter van „Dorpsbelang", de vergadering had ge opend, wees hij er op hoe hier de eendrachtszin een zeer nuttige zaak had tot stand gebracht. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat in het afgeloopen jaar was ont vangen f 505,89, uitgegeven f 404.05 en alzoo een batig slot van f 101.84 was verkregen. Twee aandeelen der leening van f 1000 kunnen weer afgelost worden, zoodat nog slechts eene schuld rest van f 200. Blijven de ingezetenen trouw de vrijwillig op zich genomen ver plichtingen vervullen, dan kan in Augs. van 1901 alle schuld worden gekweten en hoopt de vereeniging,waar dit noodig blijkt, aan meerde re uitdieping en vernieuwing van beschoeiing te kunnen denken. Stellig kan na dien tijd met een lager bedrag aan inkomsten alles goed worden onderhouden en zullen de leden van Dorpsbelang dus veel minder hebben op te brengen. Aan den Heer C. Sikkelé werd op eenigszins betere voorwaarden het gebruik der putten verpacht. De Cocksdorp, 27 Aug. Het ziet er met de oogst in Eierland niet best uit. Over de kwaliteit zal men waarschijnlijk, bij verande ring van weder, niet te klagen hebben doch door de geweldige regens zijn de korrels van het graan geschoten, voornamelijk van dat, hetwelk reeds in den band zit. Ook de erwten hebben zeer geleden, Is te wenschen dat het nu eenigen tijd dróóg moge blijven, dan kan er nog wat van terecht komen. Waal, 28 Aug. Eenige dagen geleden werd door het Hoofd der School alhier het plan gevormd op Koninginne-verjaardag met de schoolkinderen een rijtoertje te maken. Door de ouders werd al dadelijk voor een bedrag geteekend, om den kinderen eenige versnaperingen aan te bieden en spoedig werden er 8 rijtuigen beschikbaar gesteld. Het plan is om De Coeksdorp te bezoeken, daar eenige oogenblikken te vertoeven en dan eene wandeling naar den vuurtoren te maken. Het uitstapje kan voor de jongelui eene aangename herinnering worden aan den jaar dag onzer geliefde Koningin als nu maar 31 Augustus ons goed weer bezorgt. Oosterend, 28 Aug. De jongelingsvereeni- ging „Filadelfia" zal op Zaterdag en Zondag a.s. haar vijfde jaarfeest houden. Op Zaterdag zal eene voorvergadering gehouden worden in de open lucht, waarbij de heer D. Nauta, van Amsterdam, als spreker zal optreden, terwijl de zang begeleid zal worden door de Muziek-Vereeniging „Soli Deo Gloria" van Alkmaar. Op Zondagavond zal het feest op de gewone wijze plaats hebben in het kerk gebouw der Hervormden. Voor belangstellen den buiten Oosterend woonachtig zijn entree- kaarten verkrijgbaar a 75 cents. Van den Tilburgschen kindermoord wordt nog het volgende gemeld Een schilder J. M. die sedert eenige dagen in de kerk werkzaam was, deelde aan de politie mede, dat de koster v. I. hem klcederen met bloed bevlekt had gegeven, en bij onder zoek bleken die van het vermiste kind te zijn. Spoedig daarop is het lijkje bijna geheel naakt gevonden in een gewelf der kerk, op gruwelijke wijze vermoord. Zoowel de schilder als koster zijn in hechtenis genomen. Vooral op den schilder, die geen gunstig verleden schijnt te hebben, is de verdenking gevestigd. Het „Volk" zegt, dat het zeer scherpe toezicht, dat thans op last der regeering op de anarchisten wordt uitgeoefend, een gevolg is van het feit, dat door de Koningin een brief is ontvangen, waarin zij aangeduid werd als een der aanstaande slachtoffers van de anarchisten. Het zouden in 't bijzonder twee Italianen zijn op wie verdenking rust. Dit tweetal is, indien het blad goed is ingelicht, reeds in den omtrek van het Koninklijk paleis te Soestdijk gezien, maar sedert spoorloos ver dwenen. Reeds geruimen tijd liep de heer J. P. Mirck, te Purmerend, met het idéé rond, een toestel te maken, dat de eigenaars van boerderijen voor brand door hooibroei waar schuwt. Door de a. s. landbouwtentoonstelling een prachtige gelegenheid hebbende een dergelijke nieuwe vinding in wijden omtrek aan direct belanghebbenden bekend te maken, wijdde hij er al zijn kracht aan en mocht het hem gelukken het toestel nu gereed te hebben. Het bestaat uit een langwerpig vierkant kastje, waaraan van buiten een electrische schel en een nikkelen hoorn. Aan het kastje is een hooiijzer verbonden, maar niet van gewone constructie. Wordt de stang in het hooi gestooten en blijkt het, dat dit dan een zekere warmte graad bezit door het broeien, dan geeft de electrische schel een sein en blijft doorschellen tot men hem afzetwordt de broei sterker en heeft het de warmtegraad bereikt, die spitten noodig maakt, dan geeft het toestel een ontploffing, die door het geheele huis gehoord wordt. Een dekseltje op de hoorn springt open en „Tijd om te spitten" staat er op te lezen. Proeven zullen dagelijks op nader aan te kondigen tijd op het tentoonstellingsterrein worden gehouden. Uit Dodewaard schrijft men: De prijs van de pruimen is zóó laag, dat sommige soorten de kosten van den pluk niet meer goedmaken: men laat ze aan de boomen hangen. Zaterdag kon men tegen 1 ct. per K.G. nog leveren, doch heden waarschijnlijk niet meer. Iemand, die een zending pruimen naar Rotterdam had, moest bij de afrekening f 8 betalen, in plaats van iets te ontvangen, zooveel waren de expeditiekosten enz. hooger geweest dan de marktprijs. Wij lezen in 't „Alkmaarsch Advertentie blad", uitgevers Zwaan Zoon, dat op de kermis aldaar in de menagerie „Camillus" Zaterdag eene leeuwin het leven heeft ge schonken aan twee jonge leeuwinnetjes. De diertjes worden door een hond gezoogd. Volgens nader bericht werden na het af drukken dier courant en Zondagmorgen nog een 3-tal jongen geboren, zoodat thans de leeuwenfamilie met een 5-tal is vermeerderd. Men is begonnen met de proefritten der automobielen, die van 1 October a. s. af te Amsterdam voor de lichting der brieven bussen zullen gebezigd worden. In het geheel worden zeven dezer wagens in dienst gesteld. De inrichting is zoo practisch mogelijk. Niet alleen brengt elke wagen zyn eigen licht voort, doch alles wat in een klein postkantoor noodig is wordt er in aangetroffen. De voorzitter-penningmeester van het Ned. Roode Kruis bericht dat het totaal der buitengewone bijdragen voor de algemeene kas thans bedraagt f 206.989.64. Ter vol doening aan een nader ingekomen aanvraag zal er met dr. Lingbeek nog een tweede arts tegelijk met hem vertrekken naar de ambu lances in Zuid-Afrika. In verband daarmede is het vertrek der beide geneesheeren nader vastgesteld op 10 September a.s. via Napels, met het stoom schip, dat den len September van Amsterdam afvaart en de goederen meeneemt voor de ambulances. De heer Lingbeek is bereid zich te belasten met brieven voor de leden der ambulances, onder de uitdrukkelijke voorwaarden, dat de schrijvers der brieven zich onthouden van politieke of krijgskundige beschouwingen in verband met de toestanden in Zuid-Afrika. Maandagmiddag te 1 uur brak brand uit in den doppenmolen genaamd „De Vier Heemskinderen", bijgenaamd De rijke man, toebehoorende aan C Otte te Zaandam en staande in het Oostzijderveld aldaar. Binnen een uur tijds was de molen met bijgelegen schuur een prooi der vlammen, daar aan blusschen met den sterken wind niet te denken viel. De brand ontstond, doordien een houtje tusschen de maalsteen en geraakte, waardoor de doppen vlam vatten. Alles was verzekerd. Dit is de derde molen die van dezen eigenaar verbrandt, nl, «De Koe", «De Duinmayer" en deze. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1