Buitenland. Sedert twee dagen was te Venloo een 5-jarig dochtertje van den heer Max, dat naar hare grootmoeder was gegaan, verdwenen en alle nasporingen bleven vruchteloos. Een broeder van het meisje ging per flets naar het nabij' gelegen Straalen in Duitsch- land, en trof daar zijn zusje aan met een Duitscher, die het kind had meegenomen. De ontvoerder werd terstond in hechtenis genomen. Verleden week zijn voor de tweede maal aardappelen, genaamd schoolmeesters" gerooid op het land van den tuinier J. C. Huisman, onder Leiderdorp. Laaghartig. Uit Meppel schrijft men aan „Het Volk"Voor ongeveer veertien dagen moesten schilders hier werk verrichten aan een hoog heerenhuis. Toen zij echter den gevel goed opnamen, bevonden ze, dat de stukadoor er eerst bij moest en wel met een steiger. Goed, er wordt een steiger bij gebracht door de timmerlieden, en eenige kor telingen, daarvoor noodig, worden gepro beerd en goedbevonden. De stukadoors komen en doen er hun werk, de schilders maken ook gebruik van den steiger en later komen de timmerlieden en breken den steiger weer af, maar bemerken, dat een der kortelingen is doorgezaagd op enkele duimen na. En wel zoo, dat, had iemand, om zijn werk te ver richten, zich op dat punt begeven, onver mijdelijk de steiger was ingestort en wellicht menschenlevens te betreuren waren geweest. Welke snoodaard kan er nu zoo iets doen om misschien één persoon te treffen, ongeveer 9 menschenlevens in de waagschaal te zetten. Eenparig verklaren de werklieden, dat hier boos opzet in het spel is. De werklieden waren niet verzekerd tegen ongelukken. Gezond wonen. In de maand Juli jl. kwamen zoo staat in de „Nijrn. Crt.— in de Geldersche gemeenten Balgoy, Door- werth, Driel Ewijk, Hemmen, Herwijnsn, Hoevelaken, Horsen,IJzendoorn, Nederhemert, Vorden, Vuren, Zoelen en Zuilichem geene sterfgevallen voor. De Nederl. Vereeniging tot bescherming van dieren heeft besloten om voorloopig een 500-tal ovale blauw geëmailleerde borden ter grootte van 31 bij 62 cM. op in het oog vallende wijze in de straten van verschillende Nederlandsche gemeenten aan te brengen met het opschrift in witte relief lettersBehandel dé dieren met zachtheid en spaar de vogels. Mr. P. J. Troelstra heeft een in „Het Volk" opgenomen schrijven gericht aan de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie, naar aanleiding van de bejegening, welke de socialistische winkelier G. A. Vader te Weesp, die op 3 Augustus, toen H. M. de Koningin een bezoek aan weesp bracht, de vlag niet had uitgestoken, toen heeft ondergaan. Hij betoogt in dat schrijven, dat op 31 Augustus, op den verjaardag der Koningin, een herhaling van het gebeurde in ernstiger vorm is te wachten. Hij zegt, dat een voldoende ver sterkte politiemacht den geheelen dag dient aanwezig te zijn om de orde te handhaven, en dat deze in elk geval zoo sterk dient te zijn, dat de straat, waar Vader woont, geheel afgezet kan worden, en dat deze bij de uitoefening van zijn bedrijf, dat hem verplicht van 's nam 2 uur tot 's avonds half 8 brood rond te brengen, tegen elke aanranding zijner „vrijheid van arbeid" is gewaarborgd. Mr. Troelstra eindigt zijn schrijven met de Regeering verantwoordelijk te stellen voor alle ongeregeldheden en geweldplegingen, die op 31 Aug. eventueel te Weesp mochten voorvallen. Volgens de „Tijd" bestaat er eenige aanwijzing, waaruit zou blijken dat Mutsaers (niet Musschaert), de schilder, reeds wist waar het lijkje van het kind zich bevond, boven in de gewelven der kerk, voordat het kind er gevonden werd. Dit vooral geeft tot het zware vermoeden tegen Mutsaerts aanleiding. De te Ommen gewoed hebbende hagel storm heeft belangrijke schade aan de boekweit veroorzaakt, waardoor ook veel kleine luidjes zijn getroffen. Een voorloopige opneming gaf reeds bij 12 5 eigenaren een verlies van pl. m. f 5000 aan. Naar men verneemt worden pogingen aangewend om door 'bijdragen het geleden verlies eenigszins te dekken. De fima H. ten Hoet te Nijmegen heeft huideadressen opgesteld aan de heeren Kruger en Steyn, en gelegenheid gegeven aan hare stadgenooteu daarop te teekenen. Zeer velen maakten daarvan gebruik en Zondag is het volgende adres aan president Steyn verzonden „Bezield met bewondering voor den man die met ridderlijken moed, pal staande voor het recht, ook in de dagen van vernedering die nu over zijn land en volk henen gaan aan de geheele wereld toont de waarachtige „president" te zijn, wenschen de onderge- teekenden, inwoners van Nijmegen (Nederland) president Steyn geluk met zijn 43e levensjaar. Moge het hem eerlang met den grijzen Kruger gegeven worden, voor beide volken (nu meer dan ooit verbonden) verzekerd te zien, de vrijheid en onafhankelijkheid waarop zij recht hebben." Een oud Haastrechter, de heer Nic. de Jong is te Pretoria doodgeschoten. Hij en 48 anderen, door de Engelschen gevangenomen, werden achter paarden gebonden naar het Engelsche hoofdkwartier gebracht. De Jong maakte aanmerking op deze handelwijze en kreeg de kogel! Te Ierseke is een valk neergestreken, die zoo vermoeid was. dat hij door een inge zetene met de hand werd gevangen. Deze tracht hem nu in het leven te houden. Het luchtvaartfeest, dat de firma Wage naar en Comp. aan haar cliënteele in Den Haag en omstreken Zondag op een stuk land bereidde, had een gunstig verloop. Duizenden wandelaars, vooral uit Den Haag, hadden zich naar den Geestbrug begeven. Van tijd tot tijd werden kleine ballons opgelaten, die, na tot op een hoogte van ongeveer 150 meter gestegen te zijn, langzaam verdwenen achter het geboomte van Hoekenburg. De groote reclame ballon, welke zich 2000 meter boven de aarde verheffen moest, weigerde zijn plicht te doen. Nauwelijks 150 meter hoog, ging hij in vlammen op en zijn asch werd door den wind verstrooid. Dit tragische slot viel niet in den geest der genoodigden. Eenigen vonden er aanleiding in, om tot handtastelijkheden over te gaan, zoodat de politie de rust herstellen moest. Aan vele berkeboomen bemerkt men, dat de bladeren van de onderste takken en twijgen reeds afvallen, terwijl de top van den boom nog van bladeren is voorzien. Volgens jarenlange ervaring is dit verschijn sel een voorbode van een zachten winter. Wordt in het najaar daarentegen de top dei- berken het eerst bladerloos, dan pleegt een strenge winter te volgen. Bij een hevige® wind is Zaterdagmiddag op de zandplaat „Het Roggebot" in de Zuider zee aan den grond geraakt en later gezonken een met mest geladen praam van schipper Pluim, van Meppelde lading was bestemd voor Smilde. De opvarenden zijn gered door het personeel van den waterstaat aan het Keteldiep en behouden te Kampen aangebracht. Vreemd schepsel/ Een 71 jarige, alleen wonende vrouw in de Friesche gemeente Achtkarspelen verkeerde in zulk een toestand van vervuiling, dat de burgemeester last gaf haar persoon en hare woning te reinigen. 't Zag er in hare woning met éen woord dierlijk uit. Deze vrouw kreeg per week een gulden ondersteuning van de diaconie, bovendien profiteerde zij van de liefdadigheid van particulieren. De personen, die met reiniging belast waren, vonden een groote hoeveelheid goede en bedorven erwten enboonen, beschimmeld brood, potten met vet, allerlei andere eetwaren en twee buidels met geld samen f 500. De vrouw weigerde pertinent haar kabinet te openen, zoodat men vermoedt, dat daarin ook nog geld is. De onbruikbare kleeding enz. werden verbrand. Bet bureau van de Centrale commissie voor de wereldtentoonstelling heeft met den heer Bauduin, voorzitter van de groepcom missie voor den landbouw, te Bergen op Zoom bezichtigd de uit Nederland te zenden paarden yoor de tentoonstelling van die dieren. De 30 stuks (3 hengsten en 27 merriën, die naar Parijs worden overgebracht, zijn wegens prach- tigen bouw en goede conditie pronkexemplaren van hun ras. Men schrijft uit Westerwolde aan het „Handelsblad" Westerwolde is het land der koeherders. Het heette altijd, dat men daar sterk gekant was tegen de leerplichtwetde boeren omdat ze geen koeherders zouden kunnen krijgen de arbeiders, omdat hun kinderen dan met dat eenzaam beroep niets meer zouden ver dienen. We hebben de moeite genomen om eens bij beide categoriën belanghebbenden te informeeren. En nu bleek ons dat de boeren aldus redeneeren: „het wordt eerst heel lastig, maar dat moet en zal zich natuurlijk redden. Voor de maatschappij zal leerplicht eenmaal een zegen worden terwijl de arbeiders zeggen: „we zijn heel blij met den leerplicht. Het kwam ons er niet op aan, dat o.nze kinderen met de koeien in het veld lagen, maar we durfden het aan de boeren niet weigeren". De „Zandvoortsche Courant" merkt op, dat van een Zandvoortsche visschersvloot niet langer sprake kan zijn. In het begin van dit jaar behoorden nog maar 2 bomschuiten te Zandvoort thuis. Thans is een dier twee schuiten door verkoop aan een Katwijker overgegaan, zoodat van de vroegere vioot, die eertijds uit ruim 20 schepen bestond, nog slechts één bomschuit oyer is. In het „Hbld." leest men Een onzer stadgenooten schrijft ons Gisterochtend had er in onzen tuin iets plaats, dat misschien wel der moeite waard is om ter waarschuwing te plaatsen. In het raam der benedenkamer zat een jonge kraai brutaal naar binnen te gluren niettegenstaande wij met ons drieën hem stonden te bekijken en onze fox terrier hem aanblafte, huppelde hij naar binnen en zette zich op een blikken kaarsstandaard, nam deze in den bek en vloog er het venster mee uit en den tuin in. Tien minuten later kom ik mijn slaapkamer binnen, waar yoor het open venster een tafeltje met naaiwerk staat; wie zit er in mijn kistje te rommelen de kraai. Letterlijk verbluft kon ik eindelijk een schreeuw geven het dier kijkt op, bukt zich en grijpt mijn zilveren vingerhoed, waarmede hij 't venster uitvliegt en welken hij op den muur met klimop neerlegt. Op mijn geroep joeg de knecht hem weg en vond den vingerhoed, tusschen 't groen verborgen. Hardnekkig bleef het dier in kringen om de geopende vensters heenfladderen. Het gevaar inziende van den dief, die door geen politie kan tegengehouden worden, besloten wij hem dood te schieten, wat dan ook is gebeurd. De vogel was zeer tam en volstrekt niet schuw tweemaal schoot de knecht hem aan en telkens keerde hij op onze balcongoot terug. Volgens bericht werd De Wet met een kleine troepenmacht gezien in de omstreken van Heilbron. Naar luid van berichten, zou Steyn zich bij Kruger hebben gevoegd. Volgens een telegrafisch bericht van Lord Roberts werd Generaal Olivier, bij een aanval door deze gedaan op Winburg, met drie zijner zonen gevangen genomen en werden de Boeren met zware verliezen daar terug- geslagen.- Door geheel Spanje wordt een beweging op touw gezet, om te geraken tot afschaf fing van de stierengevechten. De belofte van keizer Wilhelm, afgelegd bij het vertrek van het eerste Duitsche troe- pencontignent naar China, dat hij een groote som zou betalen, voor iederen Europeaan, die te Peking bevrijd zou worden, vormt nog immer het onderwerp van berekeningen in de Berlijnsche bladen. De „Volksztg. beweert, dat de keizer, als hij zijn belofte houdt, 5,400,000 mark zal hebben te betalen; het „Dageblatt" schat het bedrag op 8000000 mark. De vraag is echter: zal Z. M. zich zijn belofte herinneren? Van het oorlogsterrein wordt nu gemeld dat Lord Roberts met zijn geheele macht is opgerukt om, gesteund door Sir Redvers Buil er, de Boeren uit hunne stellingen ïond Machadodorp te verdrijven. Hij schijnt het voornemen te hebben te beproeven den vijand in een hoek te dringen. Hij zelf is uit Pre toria naar Wonderfontein gegaan, om in per soon de operaties te leiden. De omstandigheden waaronder Lord Roberts zijn opmarsch begint zijn den Engelschen niet bepaald gunstig. Het zuidwesten van Transvaal moet vrijwel gezuiverd zijn van Engelschen. Generaal Ian Hamilton zit voor zoover bekend is nog nog altijd in de Maga- liesbergen, dicht bij Pretoria, hoewel hij De Wet niet heeft kunnen beletten daarover te trekken. Lord Methuen is te Zeerust, in verbinding met generaal Carrington, maar ten zuiden van deze linie zijn de voornaamste plaatsen weer in handen van de Boeren en hebben De Wet en De la Rey de handen vrij. Voor de veiligheid van Lord Roberts verbindingslijn, die door zijn opmarsch nog langer wordt, is dat zeker geen gunstige omstandigheid.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2