Marktberichten. Predikbeurten. Advertentiën wasschen en strijken A. VAN DER HORST ADVERTENTIËN. Tentoonstelling van damesvoeten. „Nar- raganselt Pier", wordt uit New-York gemeld, heeft een nieuw sensationeel amusement bedacht, dat het „Trilby Parties" noemt. De affaire is een tentoonstelling van dames voeten. Vrouwen en meisjes zitten achter een groot scherm en laten haar voeten er onder door aan het publiek en de jury zien. Prijzen worden toegekend aan de fraaist ge vormde voeten. Reeds namen op een avond veertien dames aan een dezer tentoonstellin gen deel. De eerste prijs was een speld in den vorm van een gouden voet, met een grooten diamant op den enkel. Er wordt wel eens beweerd, dat „kracht [gaat boven wet", Doch Roberts merkt het wel aan 't prach tige verzet Van den Transvaalschen Boer, dat men zijn [roof belet Want boven geld en macht verheft zich [fier: „De Wet." Ds. Postma van de Gereformeerde kerk te Pretoria is door lord Roberts het land uitgebannen, omdat hij van den predikstoel gezegd had, dat er nog hoop was. En toch had hij de waarheid gesproken, die in den regel geen herberg kan vinden. Volgens de „Soir" hebben nu ook 4000 man op de scheepstimmerwerven te Havre het werk gestaakt. Aan boord van het stoomschip „Niger" dat te Clazemone is aangekomen, zijn nog twee gevallen van pest geconstateerd. Merk waardigerwijze waren aan boord van dit schip vijftien kisten Syrische tapijten, die Izzet Bey had bestemd als geschenk voor den Sultan. Deze heeft het geschenk nu niet willen aannemen. Te Pretoria is men weinig gesticht over het ongeduld, dat sommige Engelsche bladen toonen over den langen duur van den oorlog. De militaire overheid antwoordt daarop, met te wijzen op de buitengewone inspanning, die van de menschen en de dieren gevergd wordt in een vijandelijk land, ver van de spoorwegen verwijderd, en op de tegenwoordige wijze van oorlogvoeren dei- Boeren, die de Engelsche troepen op een veel zwaarder proef stelt dan de door hen in het begin van den oorlog aangenomen vechtwijze. De „Bombay-Gazette" geeft er een voorbeeld van hoe moeielijk. het in de pest- districten van Indië met de inwoners is klaar te spelen. Een visschersdorp aan de kust van Bombay, dat ongeveer 500 inwoners heeft, werd door de pest bezocht en meer dan 60 inwoners stierven binnen de drie dagen. De overheid beval dat 't dorp moest worden verlaten en verschafte den lieden materiaal voor den bouw van hutten opeen andere, gezonder gelegen plaats. Daarop rukten de bewoners met ijzeren stangen en andere wapens uit en verdreven de overheids- boden, die eerst de hulp van militairen hadden moeten inroepen alvorens ze iets tegen de woedende dorpsbewoners hadden kunnen uit richten. Men liet hun daarop weten, dat zij, als zij liever wilden sterven, dat ook rustig konden doen. Den volgenden dag zochten zij daarop zelf een andere plaats uit, die toevallig ook gunstig gelegen was. Daar bouwden zij van oud-materiaal eenige tenten voor zich en de pest hield binnen eenige dagen op. In den staat Dacotah moeten alle huwelijkscandidaten voor een keuringcom- missie verschijnen. Lijders aan alcoholisme, hysterie, chlorose en tuberculose, worden onvoorwaardelijk voor het sluiten van een huwelijk afgewezen. Zoo deze bepaling daar consequent wordt doorgevoerd, kunnen wij ons in andere deelen der wereld misschien aan de goede gevolgen spiegelen en ons wel licht later daarnaar richten. Uit vertrouwbare gegevens blijkt, dat de Engelsche maatschappijen van levensver zekering tengevolge van den Transvaalschen oorlog zeer zware verliezen lijden. Zij hadden de meesten der 6000 officieren die naar Zuid-Afiika werden gezonden, ver zekerd met niet meer dan 5 pet. verhooging, want zij dachten, dat de oorlog niet langer dan een paar weken zou duren en dat er weinig officieren zouden gewond en gedood worden. Nu zijn er 600 officieren overleden, 1150 naar 't vaderland teruggebracht tengevolge van ziekte, en hiervan zijn velen zoo zwaar ziek, dat zij binnen korten tijd wel zullen sterven. Duizenden onderofficieren en soldaten van wie een aanzienlijk deel overleden is, zjjn ook verzekerd. Dit heeft tengevolge, dat de maatschappijen enorme bedragen moeten uitkeeren. Zij hebben dan ook gezworen, dat zij nooit meer het leven van Engelsche soldaten, die een „militaire wandeling" naar Pretoria gaan maken, zullen verzekeren. Een algemeene staking, die van zeer ernstige gevolgen voor de Engelsche kolen- productie en daardoor ook voor de industrie zijn kan, is aan de Taff-Valleybaan in Wales, die het grootste deel der kolen uit Wales naar de zeekust brengt, wegens eenloonver- schil uitgebroken. Tot op eenige personen treinen na, staakt 't verkeer op de lijn geheel. Te Cardiff, Penarth en Barry ligt een groot aantal kolenschepen aan de werf, zonder te kunnen laden, daar er niet genoeg kolen aangebracht worden. Als de staking niet spoedig beëindigd wordt, moeten de talrijke kolenmijnen, die geheel op deze lijn aange wezen zijn, hun bedrijf neerleggen; bijna 40,000 kolengravers worden werkeloos, en de kolenverzending uit Cardiff en Penarth zal enorm inkrimpen. De staking dreigt echter ook op andere spoorlijnen over te slaan, daar deze voor de Taff-Valleybaan het vervoer van de post overgenomen hebben. Het be stuur van de vereeniging van 't spoorweg personeel heeft daarop die maatschappijen gedreigd, dat het ook het personeel van deze alle tot het neerleggeu van den arbeid zou bewegen als die aan de Taff-Valleybaan verder hulp zouden verschaffen. Tot nog toe is de rust niet verstoord. Eindelijk hooren we weer eens iets van den opstand der Ashanti's, die nog steeds niet uit is. Een Britsche colonne van 1800 man loopt het land af en verwoest alle dorpen op haar weg. De Ashanti's hebben versper ringen opgeworpen aan den weg naar Koo- massi en hebben met een aanzienlijk getal stelling genomen om de Britsche troepen te keeren. De „North-China Daily News" vertelt in haar laatste uitgave met betrekking tot den aanval der geallieerden op het arsenaal van Tientsin het volgende interessante feit: „Toen de aanvallers de wallen van het arsenaal tot op korten afstand genaderd waren en zich gereed maakten voor de bestorming, kwam opeens van de Chineesche stelling een verschrikkelijke fusilade, een waarlijk helsch vuur. Naar den omvang en de sterkte van het vuur te rekenen, had theoretisch elke man in de aanvalscolonnes vernietigd moeten worden doch de officieren constateerden met niet geringe verbazing, dat niet een enkele soldaat gedood of gewond werd. Toen de wal genomen was, bleek het, dat de verde digers een echt Chineeschen goocheltoer uit gehaald hadden, door duizenden stukken vuur werk van allerlei aard in brand te steken, om op die wijze den „vreemden duivels" schrik aan te jagen en te doen vluchten, waarmede zij echter geen succes hadden." Amerikaansche spoorwegmaatschappijen beramen maatregelen om Engeland en het vasteland van kolen te voorzien. De Baltimore en Ohio spoorwegmij, die langs haar lijnen mijnen heeft met een capa citeit van 25 millioen tons, die zoo noodig nog verhoogd kan worden, heeft naar de voornaamste plaatsen in Europa agenten ge zonden om voordeelige voorwaarden voor het opslaan en lossen van kolen te bedingen. Slaagt zij daar dan zal zij weldra de grootste kolenvloot in de vaart hebben, die één maat schappij ooit heeft bezeten. Ook de Pennsylvania-spoorwegmaatschappij beraamt middelen om haar voordeel te doen met de schaarschte van kolen in Europa Te Genua is een maatschappij gevormd met kapitaal van 20 millioen lire voor den invoer van kolen uit Amerika. Zjj berekent dat zij deze kolen in Italië goedkooper kan leveren dan tot dusver gebruikte Engelsche kolen. Amsterdam, 27 Aug. Aangevoerd 267 Run deren, le kwal. 64 k 68 ct., 2de kwal. 58 ct. 3de kwal. 54 ct. per KG. 150 Melk- en Kalf- koeien f 120 k f 240Graskalveren f k f 42 nuoht. Kalveren f 7 k i 114 Schapen f f Lammeren f 4 f 503 vette Yarkens 40 k 44 ct. per KG. Purmerend, 28 Aug. Aangevoerd 307 vette Kalveren 60 80 ct. per KG.137 nuoht. Kalveren f 9 k f 20; 176 vette Yarkens 40 46 ct. per KG.129 magere Varkens f 12 A f 22; 325 Biggen f 5 k f 9.1884 Schapen en 420 Lammeren635 Runderen en 39 Stieren Kip-Eieren f 3.50 A f 4.per 100. Magere Koeien, prijshoudend, handel matig, f 80 A f 160 per stuk. Melkkoeien prijshoudend handel matig, f 120 f 190 per stuk. Vette Koeien, hooger in prijs, handel vlug, 0.65 k t 0.68 per KG. Vette Kalveren, prijshoudend handel matigi f 0.70 k f 0.80 per KG. Nuchtere Kalveren prijshoudend handel matig. Vette Varkens, prijshoudend, handel matig. Magere Varkens en Biggen hooger in prijs, handel vlug. Vette Schapen prijshoudend, handel stug, f 20 A f 28 per stuk. Overhouders prijshoudend handel matig, f14 A f 18 per stuk. Lammeren, prijshoudend, handel matig, f 8 a f 17 per stuk. Londen, 27 Aug. Ter markt zijn aangevoerd 1200 Runderen, 6000 Schapen en lammeren, Kalveren, Varkens. Men noteert Runde ren f 0.45 a f' 0.75Schapen en lammeren f 0.52 a f 0.90Kalveren f 0. a f 0. Varkens f 0. a f 0. Vrijdag 31 Augustus. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 6 uur Ds. Schroder. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Zondag 8 Sept. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Lammers. Waal. Geen dienst. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn, 's Nam. 2 uur Ds. Heep. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Cou rant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. Getrouwd; JAC. BOON en C. FRO NIK A W. KIEVIT die mede namens wederzijdsche familliën hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. BurgTexel, 29 Aug. 1900. Voor de vele hartelijke bewijzen van deel" neming, ondervonden bij het overlijden en ter- aarde bestellen van onzen vader, behuwdvader grootvader en oom JAN DEN OUDEN be tuigen wij onzen innigeu dank. Uit aller naam L. M. DEN OUDEN. De Cocksdorp28 Aug. 1900. DANKBETUIGING. Aan de visschers van Oosterend, die op zoo liefderijke wijze pogingen hebben gedaan tot het lichten yan de gestrande blazersohuit H D 60, wordt langs dezen weg hartelijk dank gezegd. Namens de familie: J. P. PLAATSMAN. De ondergeteekende beveelt zich beleefd aan tot het van boorden, manohetten, Engelsche hemden en wat verder tot den fijnen wasch behoort. Hopende door vlugge en nette bediening zich een ieders gunst waardig te maken. Minzaam aanbevelend, 0. KRAMER—de Ruijter, Weverstraat. is gedurende acht dagen afwezig. Zijn praktijk zal gedurende dien tijd door Dr. Wagemaker worden waargenomen. (Dank en Bedestond). De feestzang wordt denkelijk door Fanfare begeleid. Pred. te Goedereede.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 3