T CjniTP Liioiiilrj N°. 1357. Zondag 9 September. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raad huize een rozenkrans, gevonden in de Gasthuisstraat een dop van een wagen, gevonden op den Schilderweg en een blauwe kielgevonden in de Parkstraat. KADASTER. De BURGEMEESTER van TEXEL doet te weten, dat de landmeter van het hadaster in het begin der volgende week deze Gemeente zal bezoeken tot het doen van opmetingen van kadastrale veranderingen. Zij die opmeting van perceelen verlangen, worden verzocht daarvan zoo spoedig mogelijk, met opgave van sectienummer, kennis te geven ter Secretarie. Texel, den 7 September 1900. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz. L. B. TEXEL 8 Sept. 1900. Zondagavond werd in de „Lindeboom" eene vergadering gehouden van het Bestuur der afdeeling „Texel" der vereeniging „Volks weerbaarheid." Besloten werd (zie advertentie in het num mer van heden) eene Flobert-schietvereeni- ging op te richten, waarvan alle mannelijke personen boven 18 jaar lid kunnen worden. Aan de afdeeling „Helder" zal worden ver zocht, in de maand October alhier eene propaganda-vergadering te houden voor de zaak van „Volksweerbaarheid." Besloten werd voorts, met de oprichting eener gymnastiek-vereeniging te wachten tot de schietvereeniging in werking is getreden. Nadat den Penningmeester verzocht was, de volgende week een begin te maken met de inning der contributiën, werd de bijeen komst door don Voorzitter, den Heer A. Wagemaker, gesloten. In 't begin dezes ja ars werd, zooals onze lezers zich waarsch.jnlijk nog zullen herinneren, alhier een comité gevormd voor de oprichting van een vereeniging tot hulp en steun bij ziekten. Een voorloopig bestuur werd gekozen, een reglement wei d opgemaakt en voorloopig vastgesteld, doch van het aan nemen van leden of begunstigeis en de inning van gelden werd niets vernomen. Verschillende omstandigheden werkten samen om dit laatste tegen te houden, zeker niet het minst aan leiding daartoe gaf het rijpelijx nadenken van enkele leden van bovengenoemd bestuur over de uitvoering van het reglement. Tal van bezwaren kwamen daarbij langzamerhand op den voorgrond, bezwaren, die naai men oordeelde bijna of geheel onoverkomelijk waren en die men bij de oprichting niet had opgemerkt of minder had geacht, dan ze werkelijk verdienden. Eene vergadering van 't comité, ten einde bedoelde bezwaren nog eens kalm te bespreken, werd noodig geacht, omdat men overtuigd was, dat het beter was ten halve te keeren, dan ten heele te dwalen. Deze vergadering nu werd Donderdag gehouden in „de Vergulde Kikkert". De leden waren bijna allen opgekomen, ten bewijze, dat de belangstelling in de zaak nog niet geheel gedoofd was. De verschillende bezwaren werden hier ter tafel gebracht en besproken, en na rijpelijk te zijn overwogen werd bij stemming uitgemaakt, dat de zaak niet verder zou worden voortgezet. Zooals de bij duizenden verspreide biljetten aantoonon en achterst adv. zal dan toch het Groot-luchtvaartfeest op aanst. Zondag in 't park Tivoli te Helder plaats hebben. Dat velen van hier zich zullen opma ken is niet te betwijfelen, vooral als den onder nemer. zooals wij hem toewenschen en zeker velen met ons, een gunstig weder ten deel valt. Te betreuren is het, dat de directie der stoomboot-reed"rij niet er toe besluiten kon extra diensten te organiseeren tegen verminderd tarief. De ondernemer heeft echter alle passagiers eene reductie toegestaan op de entree-prijzen. Van 4 tot en met 6 Sept. zijn van hier uitgevoerd 384 lamineren, 5 koeien, 1 paard, 1 veulen en 5 varkens. Naar wij vernemen zal de loting voor de Natiale militie, wat deze gemeente betreft, plaats hebben op Donderdag 18 October a. s., 's morgens 11 uur. Den Hoorn, 6 Sept. Een voordeelige kip. Van den veehouder C. B. heeft een kip in den tijd van vijf maanden drie keer gebroed, te weten in April, Juni en September en heeft in die drie keren zeven-en-dertig kuikens uitgebroed, die alle in leven zijn. Oudfschild, 7 Sept. 't Vertrek van hier naar elders door vele gezinnen, heeft invloed gehad op 't gebrek aan woningen, welke sinds enkele jaren gevoeld werd en bleek toe te nemen. Sommige verhuurders bieden thans reeds tegen verlaagden prijs geschikte per ceelen te huur, terwijl enkele huisjes leeg staan. Oosterend, 7 Sept. Do heer J. A. Dros, zoon van den heer P. G. Dros, alhier, heeft met goeden uitslag het overgangsexamen tot de 5de klasse van het gymnasium te Doetin- chem gedaan. De Cocksdorp, 7 Sept. onderden balen zeegras zijn dit jaar weer door den heer J. v. Heerwaarde, eigenaar van den polder „De Volharding", aan de noordkust van Texel, opgereden, gedroogd en geperst. Eene partij is reeds naar Amsterdam ge zonden, alwaar goede prijzen besteed worden. In de „Tilburgsche Courant" leest men de volgende oproeping „De schrijver van de twee anonieme brief kaarten, betrekking hebbende op de geheim zinnige verdwijning van Maria Kessels, ge adresseerd aan de rnarechassees te Tilburg en aan de justitie te Breda, wordt beleefd uitgenoodigd zijn naam bekend te maken aan den officier van justitie te Breda of aan den rechter-commissaris te Breda." De Nederlandsche regeering heeft zich ook het lot der uitgezette Transvaal-che ambtenaren aangetrokken. Bij beschikking toch van den betrokken minister is eeD Neder- landsch spoorwegambtenaar der Zvid-Afrik Republiek tijdelijk werkzaam gesteld bij het Rijkstelegraaf'kantoor te 's Gravenhage. Bij de Dinsdagmorgen gehouden manoeu vres, nabij het station te Wouw, heeft zich een droevig ongeluk voorgedaan. Een kleine troepenafdeeling moest retireeren voor een talrijker vijand, die zich in hinderlaag had opgesteld. Bij het vluchten liep een der soldaten in volle vaart op de bajonet van een zijner makkers, die zich achter een boom wilde verschuilen, met het noodlottig gevolg, dat de militair een levensgevaarlijke wonde aan het onderlijf opdeed. Na zoo goed moge lijk door een der militaire dokters verbonden te zijn, werd de gekwetste per brancard naar Bergen op Zoom vervoerd,terwijl bij het vervoer de grootst mogelijke uoorzichtigheid moest in acht genomen worden. Dinsdagmorgen omstreeks elf ure ont dekte een agent van politie aan een sloot" kant langs den kanaalweg te Delft een man" in gezelschap van een ongeveer elf-jarig meisje- De houding van den man en de antwoorden van het kind, toen zij door den agent onder vraagd werd, gaven den agent aanleiding den man te arresteeren. Nabij da Koepoortsbrug weigerde echter de arrestant verder te gaan, waarop hij met hulp van den brugwachter en een voorbijganger per handwagen naar 't bureau werd overgebracht. Het bleek, dat men te doen had met een individu, zooals er velen door onze steden heensluipen. Hij had het kind, een dochtertje van iemand in de Ketelstraat, reeds om negen ure op de markt aangetroffen en haar onder schoone beloften en praatjes buiten de stad gelokt. Waarschijnlijk is de verdachte een Rotter dammer reeds ter beschikking der justitie opgezonden. (R. N.) Door de douane ambtenaren te Oldenzaal is een bezending tooneelcostumes in beslag genomen ter waarde van ruim f 5000. Tegen den reiziger, die deze goederen als gebruikte tooneelkleeding wilde binnensluiken, is proces-verbaal opgemaakt. Vrijdag en Maandag waren twee ver gaderingen noodig om uit te maken, hoeveel de broodprijs in Amsterdam verhoogd zou worden. Algemeen was men van meening, dat de prijs verhoogd moest en men zou ook tot eenstemmigheid gekomen zijn, dien met 1 cent te verhoogen, als er niet een was, die maar Va cent wenschte op te slaan. De anderen waren zoo overtuigd, dat een heele cent gemotiveerd was, dat men weigerde een halven cent aan te nemen. Amsterdam eet dus goedkoop brood ten koste der bakkers. (N. Bakk. Ct.) Een juffrouw te Delft had, voor alle zekerheid, toen zij naar de kermis ging, haar horloge in haar portemonnaie geborgen. Toen zij thuis kwam, merkte ze dat haar porte monnaie gerold was en dus ook haar horlogo. Een meubelfabrikant te Winschoten had reclamebiljetten verspreid in grootte overeen komende met bankbiljetten van honderd gulden en aan de eene zijde op de Relft bedrukt in den vorm van zoodanig bankbiljet, zoodat het biljet in de helft dichtgevouwen, aan eene zijde, en, in vieren gevouwen, aan de twee alsdan zichtbare zijden op een bank biljet geleek. De kantonrechter en de recht bank te Winschoten zagen hiorin eene over-' treding van art. 440 van het wetboek van strafrecht, verbiedende o. a. het verspreiden en ter verspreiding in voorraad hebben van drukwerken in een vorm die ze op munt- of bankpapier doet gelijken, en veroordeelden den meubelfabrikant tot f 5 boete. De ver oordeelde meerde evenwel dat, nu slechts 1 van het biljet het op een bankbiljet deed gelijken en A niet de minste overeenkomst daarmede had, art 440 voornoemd in deze niet van toepassing was, en voorzag zich daarom in cassatie. Het O M. bij den Iloogen Raad concludeerde tót verwerping van het cassatieberoep. Verschillende getuigenissen, inzake den Tilburgschen moord afgelegd, schijnen de ver denking, die op den koster rust, te wettigen. Behalve het getuigenis van dón oud-brieven besteller Jongbloeds wordt medegedeeld de verklaring van den heer S. uit Bergen op Zoom en v. D. uit Tilburg, dat zij, op den bewusten Woensdagochtend, toen Maria Kes sels verihist is, vanaf even na elf tot kwart voor twaalf uur, zich bevonden in de kerk van het" H. 'Haft-1 te Tilburg om deze te bezichtigen. De hoofddeur was gesloten en zij waren door een zijdeur het gebouw binnen gegaan. Daar hebben zij niemand aange troffen, ook niet den koster en niet den schilder, die er wel hadden behooren te zijn. Vermoedelijk bevonden beiden zich toen op den torentrap of in de gewelven.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1