Bu i t e n 1 a n d. Marktberichten. Predikbeurten. Schipper J. Scholdor, Donderdag met den vischkotter H. D. 46 uit de Noordzee alhier binnengekomen meldt dat hij Woens dag W.N.W. van het vuurschip „Haaks", 4 mijl afstand, een brandend schip heeft zien zinken, vermoedelijk een brik of schoener, die door de equipage verlaten scheen. In de nabijheid werd een sloep onderstboven drijvende gezien. Pogingen om deze te be reiken hadden door de hooge zee geen resultaat. Later werd door schipper J. Taal, van de vischschuit H. D. 1in zee een sloep, ver moedelijk dezelfde en een balk opgepikt en alhier aangebracht. Een naam of bepaalde kenmerken kwamen er niet op voor. Op de Parijsche tentoonstelling te Vin- cennes zijn door de jury aan 3u stuks paarden van de Nederlandscho paardenfokkerij toege kend 3 gouden, 3 zilveren en 3 bronzen medailles, terwijl aan geldprijzen een bedrag van 6200 francs is behaald. Aan do jongelieden, die bij het reserve kader in dienst willen treden, was het tot nog toe vergund om buiten de kazerne te eten en te slapen en velen vonden daarin een reden om niet te wachien tot de loting, maar bij het reservekader dienst te nemen. Thans is echter, naar „Het Volk' meldt, door den Minister van Oorlog bepaald, dat de reservisten beneden den graad van sergeant den nacht in de kazerne moeten doorbrengen. In een te Utrecht gehouden vergadering van belangstellenden is een vereeniging voor Christelijke verpleging van zenuwlijders ge sticht. Tal van personen en coöperaties traden toe In een villa in t Wilhelminapark te Apeldoorn, sedert een dag gesloten en bewoond door den -heer Zack heeft de politie zich Donderavond door verbreking toegang ver schaft. Men vond in de slaapkamer te bed de lijken van den bewoner en diens vrouw naast elkander liggend. Het vermoeden bestaat dat Z. eerst zijne vrouw met een revolvei schot in den slaap heeft gedood en daarna den hond doodgeschoten en toen zichzelf een kogel door 't hoofd heeft g jaagd. Financieel© achteruitgang moet de aanlei ding tot deze treurige daad' zijn. Nadat, schrijft de „Leeuw. Ct.", een 7ü-tal werklieden van de stroocartonfabriek (te Leeuwarden) tijdelijk waren ontslagen, hebben Dinsdag en Woensdag de andere werk lieden. op enkele na, den arbeid gestaakt, zoodat de fabriek morgen zal worden gesloten Omtrent de grieven der werklieden wordt ons een en ander medegedeeld door den heer C Eimers, secretaris van den Cartonbewerkers- bond. Men leest, zoo schrijfr hij ons in de bladen in Groningen en Friesland telkens dat er tegen hooge loonen, 9'h 11 gulden per week, werklieden gevraagd worden aan de Leeuwarder cartonfabriek. Er wordt geadverteerd „om met de s„hop te werken." Maar als zich daardoor werklieden laten lokken, bevinden zij, niet meer dan 8' a 9'/, gulden te kunnen verdienen en daarvoor te moeten werken in het kokende stroo, terwijl ze meenden, op grond der advertentie, in grondwerk of zoo iots, te komen. Yelen worden ook in ander werk gezet en verdienen dan slechts 5 ii 6 gulden. Bovendien, zoo deelt de heer Eimers ons mede, is de behandeling door do opzichters een bron van grieven en ten slotte het feit, dat de directie door uitsluiting haar weik- lieden wil beletten, deel te nemen aan ver gaderingen. i Te I ongen had een droevig ongeluk plaats. C. Emmen, een oppassend huisvader, had de onvooizichtigheid, terwijl de tram nog in beweging was er af te springen, met het treurig gevolg, dat hij viel, twee wagens over zijn hoofd kreeg en op de plaats dood bleef. Hij laat een weduwe met 3 kinderen achter. In een adres aan de regeering vestigt de Nederl. Onderw.-Propag.-Club de aandacht op de noodzakelijkheid om in het ontwerp- drankwet bepalingen omtrent do bescherming der jeugd op te nemen. Bij het orgaan dei- Club" is thans een adres van adhaesie gevoegd, waarin wordt aangedrongen op le. het onder conti öle stellen van den bierverkoop2e. de bepaling, dat de houders van localiteiten met vergunning tot verkoop van alcoholhoudende dranken (zoowel gegiste als gedistilleerde) gehouden zijn a. niet toe te laten, dat personen beneden 18jaarzonder geleide van ouderen in hun lokalen aanwezig zijn; b. niet toe te laten, dat personen beneden 18 jaar, onder zulk een geleide in hun lokalen aanwezig, alcoholhoudende dranken gebruiken; eü 3e. de bepaling, dat personen beneden 18 jaar als werkkracht in bedoelde lokalen mogen gebruikt worden. De Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland bracht onlangs een bezoek aan een welvarende plattelandsgemeente en bezocht bij die gelegenheid, in gezelschap van den burgemeester, ook de bijzondere Christe lijke school De leeilingcn van een dier klassen kregen juist onderwijs in een vak, waarvoor de Commissaris nu juist niet veel gevoelde. Daar de tijd kort was, verzocht hij het hoofd der school, - dat aan die klasse onderwijs gaf een leesles met de kinderen te behandelen, iets, waarin Z. E. meer belang stelde. Het schoolhoofd had daarin echter niet veel zin. Wel liet hij den kinderen de leesboeken voor zich nemen, maar toen die geopend waren, vroeg hij, of de Commissaiis het ook goed zou vinden, indien verder de rooster van werkzaamheden gevolgd werd. De Commis saris der Koningin antwoordde toestemmend. „Welnn, kinderen' - hernam daarop het schoolhoofd," „dan kun jelui naar buiten gaanen tot den Commissaris der Ko ningin U moet namelijk weten, dat de rooster nu juist een half uur spelen voor schrijft...." Men kan zich voorstellen, dat Z. E. heel vreemd opkeek. De burgemeester evenwel kwam nu tus- schenbeide en richtte tot het schoolhoofd het verzoek, de kinderen niet naar buiten te zenden," maar ingevolge het verzoek van den Commissaris de verlangde leesles te geven, en het hoofd der school eindigde met daaraan, zij het ook onder veel uitingen van lijdelijk verzet, te voldoen. Generaal Bulier moet zeer verontwaar digd zijn geweest oyer het feit, dat generaal Ben Vfijoen beslag heeft gelegd op zes ambu lancerijtuigen. met 80 muildieren bespannen. De Boerengeneraal gebruikt de trekdieren voor zijn kanonnen. Viljöen heeft generaal Bulier doen weten, dat .hij slechts een represaille maatregel had genomen, daar Bulier reeds twaalf Boerenambulances had „buit" gemaakt en de geneesheeroh en de pleegzusters krijgs gevangen had gemaakt en uit het land doen zetten. Te New-Orleans staan 1400 muildieren op hun verscheping naar Zuid-Afrika te wachten doch door een staking onder de stokers in die havenstadyondsfyindt het transport op onthoud. '-Z Het congfe's d|r ^ngelsche tiade-unions is Dinsdag een motie: aangenomen, waarin gezegd wordt, dat d^ Zuid-Afrikaansche oorlog slechts ondernomen'is door Engeland in het belang der kapitalisten <n dat de oorlog onge lukkige gevolgen zaï hebben voor de arbeiders. In Griekenland zijn tal van planters geruïneerd, omdat de druiven- en krentenoogst mislukt is Hondepden mannen en vrouwen, die met het oogsten een flink daggeld ver dienden, hebben thans niets te doen en moeten het aanzien, hoe een schimmelplantje, dat den naam van Peronospora draagt, van dit alles de oorzaak is. De I.ondensche correspondent van de „Petit P.leu" schrijft aan zijn blad, dat men daar twijfelt aan het gevangennemen van generaal Olivier. Het is reeds negen dagen geleden, dat deze gevangenneminng plaats had, en nog heeft men niets meer vernomen dan een kort bericht van het gebeurde, terwijl evenmin geseind is of de commandant naar St.-Helena of Ceylon zal worden gezonden. Volgens een telegram van het eiland Ascension is de den 31 Mei van Londen venrokken Engelsche bark „Primera" in open zee verbrand. Twee officieren en twee passagiei s redden zich in een boot en landden in Ascension, waar de eene passagier stierf. Over een tweede reddingsboot, waarin vijf andere manschappen gevlucht waren, is men nog zonder bericht. De kapitein der barkwas eenige weken te voren aan boord gestorven. Uit Drontheim (Noorwegen) meldt men: Een hier uitgeruste kolon expeditie naar Spits bergen, is teruggekeerd en heeft bij de Advent baai uitstekende kolenlagers ter dikte van 2 meters gevonden. Men wil in Drontheim beproeven een aandeelen-maatschappij te vor men tot exploitatie. Het bericht, dat aan den ex-koning Milan het jaargeld van 300,000 fr. zal worden ontnomen, dat hij van de Servische regeering geniet, wordt door den correspondent van de „Temps" te Belgrado tegengesproken. Dit jaargeld, dat 360,000 fr. bedraagt, niet 300,000, is het eenige inkomen, dat aan Milan over blijft; het is hem door een besluit van de Vertegenwoordiging toegekend en kan hem ook slechts door een votum van die vergade ring weder ontnomen worden. De Zweedsche NoordpooLexeditie onder Kolthoff is Maandagavond te Trondhjem aan gekomen na een interessante reis door het poolijs van Spitsbergen naar Oost-Groenland. De meteorologische verzamelingen, die de expeditie meebrengt, worden beschouwd als de rijkste, die tot dusverre uit de Poolstreken naar Zweden gebracht geworden zijn. De expeditie werd in Trondhjem opgelost. De Shah is verbazend verlekkerd op automobielen, die rijtuigen zonder paard die toch rijden, en wat hard ook. Niet alleen dat hij er eenige gekocht heeft in Parijs, hij heeft nu ook uit de fabriek een jong werk man aangesteld als zijn opperautomobielstal- meester, belast met het toezicht op de tuf tufs en met de reparatie daarvan, waarvoor hij vele kisten vol grondstoffen heeft laten meokomen. De man vertrekt dadelijk naar Teheran; hij verdient f3000 met alle kosten vrij. - De goedkoopste badplaats is ongetwijfeld het dorpje Calville, een weinig ten noorden van San-Francisco, gelegen aan de kust van den Stillen Oceaan. Niet lang geleden was er van het geheele dorp weinig meer te zien dan eenige huisjes bij een park, een boom gaard en een moestuin van een rijken Cali- f'orniër, Adolphe Sutro geheeten. Sutrokwam op het echt Amerikaansch idee een 500-tal afgedankte spoorwegwaggons te koopen en die neer te laten zetten in zijn park, waar hij ze, na ze behoorlijk ingericht te hebben, voor 2 tot 3 dollar per maand verhuurde aan personen, die des zomers van een stil leven en de frissche zeelucht willen profi- teeren. Men verzekert, dat de nieuwe bad plaats reeds druk bezocht wordt door Ame rikanen, die niet te yeel met aardsche goe deren zijn gezegend, wat zeker niet is te verwonderen, wanneer men weet, dat de badgasten al naar hun behoeften kunnen be schikken over de vruchten en groenten, die de boomgaard en moestuin opleveren. - Men meldt uit Kopenhagen Kapitein Andrée in Gothenborg publiceert eene verkla ring, die zegt: „De laatst gevonden Andréc- boei bevestigt mijne meening, dat alle boeien oorspronkelijke mededeeling bevatten. Dit jaar zal men zeker bericht ontvangen over het noodlot der expedities. Hij berekent, volgens den door Nansen benoodigden tijd, dat Nansen eerst op het einde van dit jaar bewoonde streken kan bereiken, wanneer hij aan deze zijde van de Noordpool geland is." Schagen, 6 Sept. Aangevoerd: 4 paarden f' 70 a f 150, 15 Stieren f 80 a f170; 70 Gelde- koeien f100 a 1 170; 30 Kalikoeien f 140 a f 235Vaarzen 1 af 12 Nuchtere Kalveren f 10 a f 23.650 Schapen f 13 a f 26.50; Lammeren f a f Bokken en Geiten f af 40 Varkens f 12 af 14. 35 Vette Varkens 42 a 46 cent per kilo 60 Vette Koeien f 160 a f' 260; 80 Biggen f 5.50 a f 9.—Kipeieren, f 3.— a f 3.40Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.50 a f 0.55. Leiden, 7 Sept. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 115 a f 245; S4 Stieren f 59 a f 34SVeulens stuks f af 152 kalfkoeien f 106 a i 231 Melkkoeien f 106 a 1231 177 Varekoeien f 85 a f 198; 202 Vette koeien f 115 a f 245- 75 Vette kalveren f 29 a f 75.—; 34 Magere kalveren f 8,50 a 23.00; Graskalveren f a f 834 Vette schapen f 15 a f 30.441 schapen (weide) f 11 a f 23.Paarden a f 257 Magere Varkens fl5a f32.—- Vette Varkens a ct. 405 Biggen f5.— a f 14. 990 Lammeren f 9 a 15. Londen, 6 Sept. Ter markt zijn aangevoerd: 1000 Runderen, 3000 Schapen en lammeren 50 Kalveren^ 60 Varkens. Men noteert Runde ren f 0.45 a f 0.75; Schapen en lammeren f 0.52 a f 0.90Kalveren f 0.55 a f 0.86Varkens f 0.37 a f 0.67. Zondag 9 Sept. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. (Doop.) Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Dm Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessinb. Oosterend. Nam. half 3 ds. Schroder. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. üosteretid. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Geen dienst. Oosterend. Voorm 10 uur Ds. Kuperus. Den Room. 's Nam. 2 uur Ds, Heep.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2