N°. 1359. Zondag 16 September. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave* Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 0 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Markstraat, Bubö op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize eeu pen- en pot loodhouder, gevonden in den Binnenburg en een R. C. gebedenboekje, gevonden op de Steenen plaats. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER van Texel maakt be kend, dat het Inschrijvingsregister over 1900, met de daaruit opgemaakte Alphabetische Naamlijst, gedurende acht dagen, van den 14 September tot en met den 21 September a.s., ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 13 September 1900. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz. (L.-B.) TEXEL 15 Sept. 1900. Volgens het inschrijvingsregister voor de Nationale Militie over 1900 ziju daarvoor dit jaar ingeschreven 61 jongelingen. Als reden van vrijstelling wordt daarbij vermeld door 10 van hen eenige zoon, 9 brocderdienst, 2 eigen dienst en 1 dienst bij het reserve kader, terwijl van 2 van hen wordt opge geven dat ze zijn tweelingen, waaruit volgt, dat een van beiden ook vrij van dienst is. Uitgevoerd van 11 tot en met 13 Sept. 266 lammeren, 222 schapen, 3 koeien en 8 varkens. Naar wij vernemen werd Donderdag op het strand bij de Cocksdorp een flesch gevonden bevattende een groet van een der Duitsche militairen vertrokken naar China. Oudeschild, 14 Sept. Voor visschers en varenslieden zal het zeker geen onwelkome mededeeling zijn, dat het schietvlotje op Texelstroom weer is verwijderd. Men kan daar ter plaatse nu althans zonder zorg ook weer in den nacht varen. Evenwel is in de verlichting van bedoeld vlot dit jaar groote verbeteringen aangebracht. Werd in het voorjaar door den Schippers en Visschersbond ai hier aangedrongen op opruiming der wrakstukken van de „Harrow", in de Zuider Haaks, thans is men bezig aan de in het request geuite verlangens gevolg te geven. Twee bergingsvaartuigen met dynamiet aan boord, zijn bezig de stukken ijzer te doen springen, om die vervolgens weg te ruimen. Oosterend, 14 Sept. Voor den heer P. Witvliet uit den polder het Noorden werd gisteren ontvangen eene som van f 2.50 voor het opvangen eener postduif, waarover voor eenigen tijd melding werd gemaakt. Hieraan werden nog toegevoegd de kosten van frankeering en emballage. Met het opzenden van postduiven moet men evenwel nog voorzichtig zijn, aangezien er wel eens aanvragen inkomen van personen, die de werkelijke eigenaars niet zijn. Indien er iemand onzer Hollandsche jongens geweest is, die in den Boerenkrijg veel heeft ondervonden en geleden, dan is het de heer H. Dijksterhuis, die thans van uit Pretoria te Groningen is teruggekeerd. De linkerheup is hem weggeschoten, een der handen is gekwetst. Hjj werd bij den slag te Elandslaagte deerlijk verwond en naar Ladysmith vervoerd. Tijdens het beleg heeft hij als eenige Hollander te Ladysmith met de Engelschen alle ontberingen doorgestaan. Hij maakte persoonlijk kennis met generaal Hunter. Nadat hij weder naar Pretoria was vervoerd, werd hij ook daar ingesloten. Wat hij daar zag en hoordeDe Engelschen bijna smeekende om brood, mannen en paar den waren vermagerd. De Engelsche soldaten spraken het uit dat zij smachtten naar het einde van den oorlog, maar zegt de heer Dijksterhuis het kan nog lang duren. 15000 mannen de kern der Boeren staan nog in het veld, waarvan velen besloten zijn om zich tot den dood toe te verdedigen. Pretoria is één hospitaal, overal zijn zieken, overal zijn gewonden. Nog eenige dagen vóór het beleg hoorde hij Oom Paul spreken in de Gereformeerde kerk. De grijze staatspre sident had nog goeden moed. Te Hellevoetsluis heeft Maandagmiddag een hevige ontploffing van rioolgas plaats gehad. Bij het dichten van een afvoerbuisje van een gootsteen werd een spirituslamp gebruikt, waarvan de vlam naar binnen sloeg. In verschillende panden is schade aangericht en op twee tamelijk ver van elkander ver wijderde plaatsen op den openbaren weg sloegen gaten in den grond, waarvan éen heel groot. Persoonlijke ongelukken gebeurden er niet bij. Schoolvoeding? Het hoofd der open bare school in de veenkolonie Beets heeft een adres tot den raad der gemeente Opster- land gericht, waarin hij vraagt dat aan de kinderen, die daarvoor in aanmerking komen, gedurende de laatste drie maanden van dit jaar en de eerste twee maanden van het volgende des middags een flinke boterham wordt verstrekt en ze van kousen en sokken worden voorzien. H et schoolblad is van oor deel dat inwilliging van, zijn verzoek het onderwijs zeer zal bevorderen. De gemeenteraad heeft dit verzoek naar B. en W. gezonden om het advies van dit college bij de begrooting te behandelen. Bij de Staatsspoorwegen zijn thans post wagens in dienst gesteld, die van boven hun licht ontvangen, waarbij zeer veel aandacht is geschonken aan een goede ventilatie. De bekrompen, onoogelijke postrijtuigen, die nu in gebruik zijn, zullen langzamerhand geheel verdwijnen. Onthouding als zoenoffer. Men zal zich de noodlottige gevolgen herinneren, welke het springen van een bom of granaat onder de vletterlieden aan den Helder heeft teweeg gebracht, alsook het kort daarop govolgde ongeluk, dat een vletterman aldaar, die met zijn kameraden in zee was, door den bliksem werd doodgeslagen. Die ramp schijnt een diepen indruk op die anders sems ruwe mannen te hebben gemaakt, want alle vlet terlieden en haringtrekkers hebben dadelijk de plechtige belofte afgelegd, dat zij geen sterken drank meer zullen drinken, en sedert drinken zij, bij hun moeielijk en gevaarlijk werk, niets dan koffie en chocolade, die voor hen in hetzelfde perceel wordt gereed gemaakt, waar zij zich vroeger van sterken drank voorzagen. („L. D.") Het volgende moet in de residentie gebeurd zijn Bij een publieken dienst was een nieuwe chef opgetreden. Aan dezen, zeer ontvankelijk voor gegronde klachten van het publiek, was o. m. ter oore gekomen, dat eenigen van het personeel de vragen per telephoon tot hen gericht vaak beantwoorden in termen, die, zoo niet onbe hoorlijk, dan toch allerminst wellevend waren. De chef, de proef op de som verlangende, ging zelf een oogenblik aan een toestel voor eentje uit het publiek spelen. Met het opgegeven nummer in verbinding gebracht, spreekt de chef: Ben ik aangesloten met bureau daar en daar? Ik ben vreemd en zou gaarne inlichting ontvangen van u over... De ambtenaar op dienstBen jij (een vloek) gek, wij hebben geen tijd om ons met die beuzelingen op te houden. De chef: Weet u dan wel met wien u spreekt De ambtenaardat kan me niet bommen. De chefIk benen hier maakte hij zijn qualiteit bekend. De ambtenaar liet van verbouwereerdheid den spreekhoorn uit de handen vallen en was nog bleek van schrik, toen hij den volgenden ochtend zijn superieur, met wien hij dit aan gename draadgesprek gevoerd had, onder de oogen kwam. Deze zeide geen woord, maar vond in de gehouden conversatie aanleiding om dadelijk bij aanschrijving zijn onderhoorigen beleefd heid, ook in den telephonischen omgang met het publiek, streng aan te bevelen. En werkelijk wordt men sedert allervrien delijkst langs den draad te woord gestaan. Uit Harlingen schrijft men aan de „Leeuw. Ct.": Als te platten lande geklaagd wordt over den inbreuk, welken de veldarbeid maakt op het schoolbezoek, dan mogen zich de voor standers van geregeld volksonderwijs hier ter stede beklagen over den invloed van het erwtenlezen door de schoolkinderen en dit duurt tijdens de vier laatste maanden van het jaar. Alle erwten, die van hier uit naar Engeland worden verzonden, moeten worden gezuiverd van aangestoken goed, en hieraan komen te pas bijna alle kinderen der lagere klassen, benevens de huismoeders, wier huis houden daaronder niet weinig lijdt. Men mag aannemen, dat weinig minder dan 50 pCt. der schoolplichtige kindei en door het erwten- lezen het lezen leeren verzuimen. Als de wet op leerplicht eenmaal wordt ingevoerd, dan zal hopen wij aan dit kwaad voor de kinderen een einde komen. Omtrent den te Tilburg gepleegden moord meldt men van daar nog aan „De Tfjd". De meid van een melkboer hier te stede (Tilburg) ontmoette op den dag van den moord het jeugdige slachtoffer te circa halfelf. Zjj kende Maria Kessels. Toen het ongelukkige kiDd haai' gegroet had, zag zij het eensklaps gaan naar de over- zijde, naar de deur der kerk. De meid zag daar den koster en een man in witten kiel. Zij zag het meisje met den koster de kerk ingaan en den man met den witten kiel (naar alle waarschijnlijkheid de schilder) do deur dichtdoen. Toen zij later vernam dat het kind ver dwenen was en de koster was gearresteerd, beving haar zulk een schrik om in de zaak te worden betrokken, dat zij haar dienst verliet en zich bij een boer in de Peel ver huurde. Het zwijgen schynt haar echter te machtig te zjjn geworden, zoodat zjj eenige dagen geleden de geschiedenis verhaalde aan den boer, tyj wien zij inwoonde. Deze vertelde een en ander in het stations koffiehuis te Helmond, waardoor de kastelein aldaar, opmerkzaam geworden, de zaak aan de politie meedeelde, die daarop genoemde meid in verhoor nam, waarin zij bovengemelde verklaring aflegde. Ieder zal het gewicht dezer getuigenis inzien en, als die waarheid bevat, aan de schuld van beide verdachten niet meer twijfelen, zoodat de misdaad, die aanvankelijk werd verondersteld door eén persoon gepleegd te zijn, aan twee personen zou moeten worden ten laste gelegd. Zoo is de verklaring afgelegd, maar of de getuigenis waarheid bevat, kunnen we natuur lek niet verzekeren. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1