N°. 1360. Donderdag 20 SeptemberA0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag-- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBueo op Texel TEXEL 19 Sept. 1900. De aanvoer ter markt alhier bestond Maandag uit407 schapen, 248 lammeren, 11 rammen, 20 koeien, 2 nucht. kalveren, 2 paarden, 1 veulen en 15 biggen. Was de aanvoer weer nogal van beteekenis, in aanmerking genomen, dat reeds zooveel vee door de veehouders werd verkocht, over de geboden prijzen kon men zeker ook alles zins tevreden zijn. Besteed werd gemiddeld voor schapen f 16.50 h f -20, lammeren f 8 a f 13, rammen f 25 a f 35, koeien f 75 £i f 165, nucht. kalveren f 10 f 12 en biggen f 8 a f 10. Zooals indertijd door ons werd gemeld, zou in 't begin van deze maand door een ingenieurs-firma een onderzoek in loco worden ingesteld naar do mogelijkheid op ons eiland een tram te exploiteeren. September is echter reeds half voorbij en van dat bezoek kwam tot heden niets. Dat menigeen reeds door dat talmen bij zich zelf zal hebben gezegd „van dat tramplan komt niets", is zeer ver klaarbaar. Naar ons echter bleek, werd dooi den heer Westenberg, die zich speciaal voor dat tramplan bijzondere moeite getroost, als antwoord op zijn desbetreffend schrijven bericht ontvangen, dat het plan nog niet was opge geven. Ten einde eenigen meerderen spoed bij de zaak te doen maken, zou, naar wij vernemen, de heer W. zich de moeite ge troosten persoonlijk een bezoek bij bedoelde ingenieurs te brengen, ten einde de zaak te bespreken. Uitgevoerd zijn, van 14 tot 17 Sept.: 285 schapen, 277 lammeren, 4 koeien en 2 kalveren. Oudeschild, 17 Sept. In eene Zaterdag 11. gehouden vergadering van den Schippers- en Visschersbond, kwam de vraag ter tafel, of de vereeniging zich al dan niet en bloc zou aansluiten bij de Nederl. Visscherijvereeniging, gesticht door den Heer Zwier Visser. Yan verschillende kanten werd de zaak besproken en overwogen, doch de slotsom was, dat de leden het beter achtten een zelfstandige vereeniging te blijven vormen. Evenwel werd besloten, steeds voeling met de groote jonge vereeniging te houden en in alles samen te werken, wat ten nutte der visschers of van den vischhandel zou kunnen strekken. Een voorstel van het Bestuur om de jaar- lijksche contributie, die slechts 30 ct. bedraagt, nog met de helft te verminderen en te brengen op 15 ct., werd met algemeene stemmen aangenomen. Voorts werd een vraag gedaan of 't niet wenschelijk was om bij de regeering eens te wijzen op den onvoldoenden staat der haven en daarin afdoende verbetering aan te vragen, vooral met het oog op het toenemend vee- vervoer en belangrijken aanvoer van kunst mest, veevoeder, enz. Aan het Bestuur werd opgedragen in dien geest een adres te ontwerpen. Te ruim half tien werd de bijeenkomst gesloten. Nabij den Prins Hendrik-polder, is aan den dijk een flesch aangespoeld, met een briefje er in, van den volgenden inhoud „5 September 1900. De vinder van deze flesch wordt verzocht het adres aan mijne ouders te zenden, met den volgenden inhoud. Ik bevind mij gezond en wel op de Noordzee, ben sedert twee dagen op het water en durf hopen, dat ik mijn vaderland gezond en wel weer zal zien, en wanneer niet dan ikslechts een ik van uwen zoon. H. Neumann. Op reis naar China. Tot wederziens." Waar stippels staan, waren in de vouwen van het papier, de geschreven Duitsche karakters niet te ontcijferen. Aan de andere zijde stond„Aan Vrouw Louise Neumann in Kuschten bij Bentheim. Kanonnier Neumann." Oosteeend, 17 Sept. De afdeeling „Oosterend op Texel" van den Nederlandschen Protes tantenbond hield Zondagavond hare gewone jaarvergadering. De Voorzitter, de heer S. P. Koning, opende de bijeenkomst met een hartelijk woord, er op wijzende, dat de menschen bij verschillende taak toch ook gemeenschappelijke belangen hebben, die in eene vergadering als deze ter sprake kunnen komen. Hij sprak den wensch uit, dat de leden der afdeeling, ook al hebben ze uiteenloopende gedachten, steeds gemeen schappelijk zullen blijven ijveren voor datgene, wat goed is. De aanteekeningen van eenige vergade ringen werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd, waarna de Penningmeester rekening deed over het derde boekjaar. Met genoegen werd de mededeeling vernomen, dat van een onbekenden gever eene bijdrage van f 10 was ontvangen. Als rekening-opnemers fungeerden de heoren P. J. Bourna, J. de Jongh en J. J. Kuijper, die geene aanmerkingen hadden, waarom de Penningmeester van verdere verantwoording werd ontheven onder dankzegging voor zijn beheer. Hierna werd gelezen het jaarverslag, waar uit bleek, dat het ledental boven het cijfer 100 was geklommen. Uit meerdere mede- deelingen bleek, dat de afdeeling zich steeds in klimmende belangstelling mag verheugen, terwijl lof gebracht werd aan de dames, die zoo bij herhaling aan vele kinderen verras singen weten te bereiden. Hierna werd aan de orde gesteld de be spreking over het wenschelijke van een Voorschotkas, waaruit aan leden, die er behoefte aan hebben, des winters renteloos geld ter leen verstrekt kan worden. Na eenige discussie werd tot de oprichting besloten. Een ontwerp-reglement dienaangaande werd ter tafel gebracht en na artikelsgewijze be handeling met algemeene stemmen aange nomen. Vervolgens werd besloten om dit jaar, zoo mogelijk, eene afgevaardigde naar de Alge meene Bondsvergadering, die te Haailem gehouden zal worden, te zenden. Pe reis kosten hiervoor werden bepaald, terwijl de verdere regeling aan hot Bestuur werd op gedragen. Na omvrage, waarbij niemand meer het woord verlangde, werd de vergadering gesloten met dankzegging voor de belangstelling en met de beste wenschen voor den bloei der afdeeling. De Christelijke zangvereeniging „De Lofstem", Directeur de heer R. Jansma, heeft met de voortzetting harer oefeningen een aanvang gemaakt. Tot leden van het Bestuur zijn gekozen de heeren Joh. Eelman, Secre taris en W. v. d. Heijde, Penningmeester, ter vervanging van de aftredende leden, de heeren L. W. Bakker en J. Dros Sz. De Cocksdoep, 17 Sept. Het brievenvervoer in ons land laat, dank zij de goede inrichting van ons postwezen, niets te wenschen over. Dit kan evenwel niet gezegd worden van de brieven, welke uit Amerika naar hier ver zonden worden. Herhaaldelijk toch komt het voor, dat deze niet terecht komen en zoo doende raakt de correspondentie tusschen familiebetrekkingen dikwijls in de war. Het ware te wenschen, dat men dit raadsel kon oplossen. Naar wij vernemen, heeft Harer Majes- teits regeering aan den Nederlandschen consul te Lourenr-o Marquez getelegrafeerd om pre sident Kruger aan te bieden hem aan boord van een Nederlandsch oorlogsschip naar Nederland over te brengen. Het antwoord van president Kruger wordt ingewacht. De noodige maatregelen zijn genomen, zoo dat een Nederlandsche oorlogsbodem binnen 5 a 6 dagen na aanneming van het aanbod te Lourenqo Marquez kan zijn. Frederik Rompel, de thans in ons land vertoevende vroegere oorlogscorrespondent van de Transvaalsche „Volksstem", geeft in het „Handelsblad" weer een van zijn inter- ressante schetsjes. Hij verwacht veel van den zomer, die nadert. Dan zullen de Afri- kaansche regens komen, die de ondiepe graven der Tommies losspoelen en overal de doodelijke pestkiemen rondbrengen. Bloemfontein, altijd een typhusoord, zal dan een doodenstad worden. De 15000 Tommies, die haar bewaken moeten, zullen sterven als ratten. Meer nog, de woeste bergstroomen zullen komen en meer dan de Boeren de verbindingen verstoren, wegspoe lend de onsterke hulpbruggen, ondermijnend de hulpwegen, waarheen de verwoeste spoor baan verlegd werd. Wij wenschen van harte, dat de heer Rompel een profeet blijkt. Door de Assurantie-Maatschappij „de Nederlanden" van 1845 was een gouden medaille of f 50 gulden beschikbaar gesteld op de Landbouwtentoonstelling te Purmerend voor 't eenvoudigst en best gekeurde werk tuig, dat automatisch het broeien van hooi aankondigt. Het automatisch werkende toestel vooi het constat eeren van liooibroei, uitgevonden dooi den heer J. P. Mirck, te Purmerend, werd met den lsten prijs bekroond. De gedane proeven op het terrein dei- tentoonstelling slaagden uitmuntend. Naar het „Hbld." verneemt, zal, wanneer B. en W. daartoe vergunning geven, door een te Amsterdam gevestigd technisch bureau op een der tramlijnen aldaar een proef ge nomen worden met tramwagens, voortbewogen door gecomprimeerde lucht, zooals die reeds te New-York en Chicago in gebruik zijn. Vrouwenstemrecht in de Kerk. De manslidmaten der Doopsgezinde ge meente te Warns hebben in een Zondag gehouden broedervertocving met algemeene stemmen besloten het stemrecht voor alle aangelegenheden toe to kennen aan hun vrouwelijke mede-leden, waarvan 38 een daar toe strekkend verzoekschrift bij den kerkeraad hadden ingediend. Tot heden stemden de vrouwen-lidmaten alleen bij het beroepen van een predikant. Een fabrikant van rijwielbanden hier te lande, die naar een goed handelsmerk voor zijn fabrikaat zocht, heeft zich gewend tot generaal Cronjé, met verzoek om zijn portret en naamteekening als handelsmerk in het rubberdek van zijn luchtbanden te mogen laten plaatsen. De gevangene van Sint Helena heeft in een brief, den 80 Mei van het bal lingsoord verzonden, het peetschap aanvaard over deze nieuwe soort banden, die onder den naam van „Heros"-banden in den handel zullen komen. „Patrimonium" te Leeuwarden is na onderzoek tot de meening gekomeD, dat by de staking aan de strookartonfabriek te Leeuwar den, het recht geheel is aan de zijde der stakers en dat mitsdien langs alle geordende wegen middelen beraamd moeten worden, om deze arbeiders in hun rechtvaardige zaak te steunen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1