Buitenland. Marktberichten. Advertentiën Predikbeurten. Eenigen tijd geleden hebben de slagers- -knechts te Leeuwarden een nieuwe poging gedaan om Zondagsrust te krijgen. Aan de klanten zou de gelegenheid worden gegeven om in de maanden Mei September zich Zondags en ook op Christelijke feestdagen, tot 's middags twaalf uur van versch vleesch te voorzien, in de overige maanden zou het daags te voren geschieden. Yan de ongeveer 65 aangezochte slagers hebben allen, op 3 na, bijna zonder eenig voorbehoud, zich ver bonden aan het verlangen van de slagersknechts te voldoen. Deze hebben nu een beroep op de ingezetenen gedaan, om het door hen voor Zondag bestelde vleesch daags te voren te laten bezorgen. Donderdagmiddag hadden twee jeugdige kinderen te Purmerend een sportkarretje in het plantsoen neergezet, waarin zich een kindje bevond van een jaar van den werkman A. Oudejans aldaar. Daarop gingen ze niet ver van daar spelen. Inmiddels was't kindje van 't zitbankje afgeschoven, waardoor destrak gespannen riem, die om 't lijf zat, den hals bereikte, zoodat het moest stikken. De zoo spoedig mogelijk ontboden gemeente-genees heer dr. A. Bakels, trachtte gedurende drie kwartier de levensgeesten op te wekken, doch mocht er niet in slagen. Volgens „Het Vad.'" is de coöperatieve wasch-, bleek- en strijkinrichting van „Eigen Hulp" te Loosdi.inen een middel machtig geworden, waardoor het gebruik van bijtende bestanddeelen absoluut overbodig is. Men had reeds lang daarnaar gezocht, doch tot hiertoe 1 mislukten alle proefnemingen. Sedert kort zijn de pogingen met goeden uitslag bekroond. De wasscherij van E H." 1 is de eenige, die dit procédé bezit, zoodat het gebruik van chloorkalk en andere bijtende stoffen voortaan geheel achterwege kan blijven. Te 's Gravenhage zijn aangekomen de heeren Moorrees en Botha, predikanten, komende uit Kaapstad, die, naar wordt mede gedeeld, hier te lande lezingen komen houden om de zaak der Boeren te bepleiten. Een nadeel van portretteeren. Een landlooper had te Goes een boomgaard geplunderd en de boomen erg mishandeld. Hij verloor op de plaats van het misdrijf uit zijn zak o. a.zijn portret. Natuurlijk gaf dit spoedig aanleiding tot zijn opsporing. Wel ontkende hij aanvankelijk, maar het portret was een te krachtig overtuigingsstuk en al heel spoedig viel hij door de mand. Het bestuur van de Kamer van Koop handel te Haarlem heeft zich gewend tot den directeur-generaal der posterijen, om adhaesie te betuigen aan het verzoek der Utrechtsche Kamer, om het tarief voor plaatse lijke briefkaarten te verlagen. Naar het oor deel der Haarlemsche Kamer zou door ver laging een groote dienst worden bewezen aan het onderling verkeer in de steden, en kon het porto zeer wel worden gebracht van 2 Va op 1 Va cent. Amsterdam betaalt aan hondenbelasting f 35000. Uit Friesland wordt geschreven Waar in de laatste jaren een pleizierreis met een kotter over onze meren behoorde tot de meest geliefde uitspanningen der En- gelsche high-life, daar was dit jaar het getal Engelsche pleiziergasten uiterst gering. Toch hebben de twee kottersstations in het Zuid westen van onze provincie dit jaar nog goede zaken gemaakt en is het bewijs geleverd, dat men in deze niet van Albion afhankelijk is. In plaats van Engelsche families kwamen nu Hollandsche gezelschappen naar hier, om langs onze meren te zeilen, op de omliggende landerijen picnic te houden, de kleine dorpjes te bezien, enz. Waar de Hollandsche bezoekers zeer inge nomen waren met hun verblijf op de Friesche wateren, daar verwacht men in 't vervolg nog meer bezoek. En eerlijk gezegd - de Transvaalsche oorlog is oorzaak, dat men hier liever Hollandsche dan Engelsche pleizier gasten ziet. Noodlottige drukfout. - De „Vrije Soci alist" heeft het ongeluk gehad een minder gewenschte drukfout te maken. Men leest nl. in een verslag: „In een optocht met ontplooide banieren, toegestaan door den burgemeester van Zaan dam en niet verhinderd door die van Koog aan de Zaan, waaraan duizenden deelnamen, toog men naar Bredenhof, dat bijna te klein was om de menschenmassa te bedotten. „Daar spraken Bergmeijer en Baak de migte toe." Voor beide socialistische sprekers is het om nooit te vergeten 1 Aan een van Engcland's grootste en meest bekende rechtsgeleerden mr. Westlake, en een specialiteit op hot gebied yan inter nationaal recht, is door een vertegenwoordiger van de „Morning Leader" gevraagd welke gevolgen het vertrek van president Kruger uit de Z. A. Republiek naar Lorenqo Marquez hebben kan. Het antwoord van den heer Westlake was: „President Kruger is thans volkomen veilig voor de Engelschen. Er is geen enkele moge lijkheid dat wij hem kunnen krijgen geen enkele. Het doet mij genoegen te kunnen verklaren, dat hij thans volkomen vrij is. Dat ontheft ons van een groote verantwoor delijkheid. Het maakt een einde aan een voor ons zeer moeielijke kwestie. En hij kan nu geen kwaad meer doen, waar of hij ook heengaat." ,.Mag hij dan zoolang op Portugeesch grondgebied blijven als hij maar wil, zonder vrees voor de Engelschen?" „Zeker." .En mag hij gaan waarheen hij wil op een onzijdig schip?" „Ja. Hij is volkomen vrij. Wij kunnen hem niet krijgen." Terwijl enkele bladen de vlucht van Kruger reeds als het einde van den oorlog wilden beschouwen, verklaren depêches van de correspondenten van „standard" en „Mor ning Post' uit Machadodorp uitdrukkelijk, dat aan den eigenlijken oorlogstoestand deze ommekeer niets verandert. De tegenwoordige vice-president Schalk Burger was om zijn hardnekkigheid bekend De strijd zou worden voortgezet door die Boeren, die niets hadden te verliezen; bovendien was presidentSteyn nog in het land. Rusland en Japan treden het brutaalst in Peking op en zorgen dat de beste brokken hun niet ontgaan. Na een soort wedloop konden de Russen het eerst het Zomerpaleis bezetten, dat tien mijl noordwestelijk van Peking is gelegen. De Japanners, tienduizend man sterk, hebben het geheele noordelijk gedeelte der stad bezet hetgeen de rijkste buurt moet zijn. Zij wisten weer twee millioen tael buit te maken. Ten bewijze dat de Boeren, hoe gaarne men dit ook van Engelsche zijde zou willen doen gelooven, nog niet allen moed verloren hebben, kunnen zeker wel dienen de berichten, 17 September door Reuter verzonden, waaruit blijkt, dat door de Boeren de brug bij kaap Muiden en die bij Krokodilpoort werd verwoest, terwijl een 3 O-lal goederenwagens door hen werden verbrand. Sedert een 14 dagen werd het garnizoen te Schweitzerrecki, ten noord oosten van Bloemhof gelegen, reeds door de Boeren omsingeld Er is echter voldoende proviand en het garnizoen is sterk verschanst, terwijl een ontzettingscolonne van Vrijburg is opgetrokken. 25 Sept. zal het Engelsche parlement worden ontbonden, een nieuw parlement zal 1 November zitting nemen. Uit St. Petersburg meldt men aan het Turksche blad „Stamboul" „Het ter dood brengen van luitenant Cordua heeft in ï-iusland een pijnlijken indruk gemaakt. Men weet hier zeer wel, dat de zoogenaamde samenzwering slechts een kunstgreep van lord Roberts was. Hij had een samenzwering noodig om En geland wat af te leiden en luitenant Cordua is doodgeschoten om aan het verzinsel een schijn van waarheid te geven." Het feit, dat dr. Leyds door den Czaar is ontvangen bewijst Europa, dat de vredelievende Vorst beiang stelt in het ongeluk der Boeren, dio tot aan hun dood voor hun onafhankelijk heid moeten strijden. Men zou bijna kunnen zeggon, dat hij eindelijk bereid is tusschenbeide te komen en een voor beide partijen eervolle vrede te bewerken. Amerikaansche steenkolen. Volgens „Central News" is een proef, aan de South- Metropolitan-gasfabriek te Londen met 3700 tonnen Amerikaansche kolen genomen, uit stekend uitgevallen. Wel kwamen de kolen, die 27 sh. per ton kosten, iets duurder dan de Engelsche (Durham), die de fabriek ge bruikte, maar zij leverden veel gas, en kwamen daardoor goedkooper uit. De proeven worden dan ook voortgezet, en als zij slagen, zal de fabriek voortaan zich grootendeels uit Amerika van de noodige kolen voorzien. Behalve de Engelsche oorlogsschepen „Doris" en „Partridge" is in de haven van Lorenzo Marquez nu ook de Engelsche kruiser „Philomel" aangekomen. Geruimen tijd geleden werden te Makasser een vijftal lieden Filippijnsche inboorlingen aangebracht, die in open zee in een bootje waren aangetroffen en vertelden schipbreu kelingen te zijn van de Engelsche bark „Ethel." Later bleek echter, dat zij aan boord van genoemde bark muiterij hadden gepleegd, den kapitein en diens zoon hadden vermoord en daarop het schip hadden doen zinken. Aan de Engelsche autoriteiten overgeleverd, stonden zij te Freemantle in Australië terecht en werden zij allen ter dood veroordeeld. Dit vonnis is nu voor twee hunner in hoogste instantie bevestigd; de drie anderen kregen levenslange gevangenisstraf. Een Amerikaansche koopman in patent geneesmiddelen heeft eene vordering ingesteld tegen den eigenaar yan een blad wegens het weglaten van een komma. In een getuig schrift over een geneesmiddel was een komma weggelaten, waardoor de zin zeer gewijzigd werd. Zooals hij gedrukt werd, luidde de zin„Ik ben thans hersteld, nadat ik den dood nabij was tengevolge van vijf flesschen van uw geneesmiddel." De komma had moeten staan tusschen „was" en „ten." Het schijnt dat er in Maudsjoerije en aan de oostgrens van Mongolië een groot aantal kleine boerderijen brstaan, welke zich hoofdzakelijk bezig houden met het fokken van honden. Een dergelijke zaak wordt even stelselmatig bedreven als de schapenteelt. Het is in deze streek, dat men de mooiste hondenvellen aantreft. De groote koude maakt dat de honden een pels hebben, welke, wat lengte en fijnheid van haar betreft, door geen ander ras wordt overtroffen. De huiden dienen voornamelijk tot het vervaardigen van kleedingstukken en slaapdekens. Er zijn 8 vellen noodig om een mantel te vervaardigen voor een volwassen persoon. Een dergelijk kleedingstuk kost in die landen slechts f 9. De honden worden in het midden van den winter door ophanging gedood, en de huiden worden in bevroren toestand naar de verkoop plaatsen vervoerd. Amsterdam, 17 Sept. Aangevoerd 267 Run deren, le kwal. 64 k 68 ct., 2de kwal. 60 et. 3de kwal. 56 ct. per KG. 190 Melk- en Kalf-' koeien f 120 a f 240Graskalveren f k f 58 nucbt. Kalveren f 9 k f 1133 Schapen f k f Lammeren f k f 506 vette Varkens 40 k 43 ct. por KG. Purmerend, 18 Sept. Aangevoerd 231 .vette Kalveren 60 h 80 ct. per KG.181 nucht. Kalveren f 10 k f 22; 185 vette Varkens 40 k 47 ct. per KG.162 magere Varkens f 14 A f 27; 362 Biggen f 7 A f 9.—; 4821 Schapen en 400 Lammeren 746 Rundeven en 50 Stieren Kip-Eieren f 3.60 k f 4.25 per 100. Magere Koeien, prijshoudend, handel matig, f 80 k f 150 per stuk. Melkkoeien prijshoudend handel matig, f 120 k f 190 per stuk. Vette Koeien, prijshoudend, handel stug, 0.54 k f 0.66 per KG. Vette Kalveren, prijshoudend, handel vlug, f 0.60 k f 0.80 per KG. Nuchtere Kalveren prijshoudend handel vlug. Vette Varkens, prijshoudend, handel stug. Magere Varkens en Biggen prijshoudend, handel matig. Vette Schapen lager in prijs, handel stug, f 18 k f 26 per stuk. Overhouders prijshoudend handel matig, f 14 a f 18 per stuk. Lammeren, prijshoudend, handel stug, f 6 a f 16 per stuk. Londen, 17 Sept. Ter markt zijn aangevoerd: 1800 Runderen, 7000 Sokapen en lammeren, Kalv eren, Varkens. Men noteert Runde ren f 0.a f 0.Schapen en lammeren f 0.50 a f 0.85Kalveren f 0.— a f 0.Varkens f 0.— a f 0.—. Zondag 23 Sept. HERVORMDE GEMEENTE. BurgVoorm. 10 uur Ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur Ds. Smits. De>i Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Ourlescliild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Uosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn, 's Nam. 2 uur Ds. Heep. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Cou rant in eens opgegeven, worden slechts DRIE^ maal in rekening gebracht.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2