Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Predikbeurten. ADVERTENTIËN. Oproeping. Vlieland, 2 Oct. Onze plaatsgenoot, de heer P. Groendijk, idi&bij de dit jaar.gehouden examens voor ambtenaar bij 's Rijks belastin gen is geslaagd, is als zoodanig geplaatst te Lobith. In den mond der Schelde en aan de Noord zeekust zijn de zeehonden zoo talrijk en daar door zoo ongewoon brutaal, dat ze op en naast het badterrein te Vlissingen de waterlijn tot op niet meer dan vier a vijf pas naderen, ofschoon er verscheidene personen baden en nog veel meer op het strand langs het water wandelen. De Arnemuidensche visschers klagen zeer over hetnadeel, dat deze zeehonden aan hun bedrijf toebrengen. Barbieren in 't groot Te Amsterdam is opgericht een naamlooze vennootschap van barbiers, kappers en coiffeurs, beoogende de vestiging van een groote onder neming op het Rembrandtplein. Het bedrijfs kapitaal wordt begroot op f 300,000, waarvan f 50,000 geplaatst zijn. Voor dit doeleinde heeft men vijf huizen, gelegen naast het café „De Kroon" aangekocht, waar de inrkhting na verloop van niet te langen tijd zal verrijzen. Het gebouw zal concurreeren met de grootste buitenlandsche inrichtingen van dien aard en behalve de salons voor de bewerking ook bevatten een badinrichting, restaurant, biblio theek, magazijn voor verhuring vantooneel-, opera- en balcostuums, etc. Aan de onderneming wordt voorts verbonden een personeel van circa 70 man, waaronder een machinist voor de electrische verlichting en lifts, een concierge, badknechts en bedienden. Koopt liever in een soliden winkel Door een koopman is bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan, dat hij van iemand vier stukken goed heeft gekocht, welke ieder ongeveer 100 meter lang moesten zijn. Bij het uit elkaar halen dier stukken, bleken zij slechts vodden te bevatten, waaromheen slechts drie k vier meter van de te leveren stof wajen gewonden. Te Hansweert (Zeeland) is door het vlam vatten van een petroleumtoestel een vrouw met haar anderhalfjarig kindje in brand geraakt.,. Het kindje is aan de bekomen brandwonden gestorvende toestand dei- moeder is zeer ernstig. ,1. 't Getal onderwijzeressen zonder be trekking in Friesland is groot. In een Friesch blad leest men de volgende advertentie Een meisje, inet acte lager onderwijs, zoekt 'eene betrekking, hetzij' als kinderjuffrouw, tot gezelschap of iets dergfelijks. Te Charlois, gemeente Rotterdam, zal dezer dagen in het Wilhelminalokaal als prediker optreden de 26-jarige Gerrit Keizer, die niet langer is dan 90 centimeter en 13 kilogram weegt. Vroeger reisde hij onder den naam van „Admiraal Tom Pouce" op de kermissen, tot zelfs in Amerika. Sinds eenigen tijd heeft hij roeping gevoeld om godsdienstige toespra ken te houdenhij wisselt die af met het zingen van christelijke liederen. Van de Veluwe schrijft men aan het „Utr. Dbl.„; De ijmker haalt thans zijn koryen van de heide naar huis; de eene kolonie wordt in stal gezet om te overwinteren, de andere als loon voor veel vlijtigen'arbeid door zwaveldamp ge dood. Was de zomer voor den boer niet on gunstig, door den ijmker zal 1900 als een uit stekend hohigjaar worden aangeteekend. Reeds op.de boekweit hadden de bijen een massa honig verzameld, maar op de heide heb ben ze het nog beter gemaakt. Vorige jaren kwamen daar .veel koloniën van honger om wel een groot verschil met heden dus. Er zijn nu korven teruggekomen, die bepaald wat de ijmker noemt ,-,vet„ zijn. De korven, die over winteren moeten, hebben dan ook bijna twee maal zoo grooten voorraad honig als verleden jaar. Wat lord Roberts ook naar Engeland moge seinen ter wille van de Khaki-verkiezin- gen, men zal toch niet kunnen beweren, dat de oorlog finaal uit is. Integendeel. Er begint een nieuw bedrijf misschien wel het laatste. De Boerenstrijdmacht, zoo wordt uit Pretoria het hoofdkwartier van Lord Roberts, gemeld, trekt onder Schalk Burger en generaal Viljoen samen ten oosten van Pietersburg. Pietersburg ligt ten noorden van Lijdenburg en het punt, waar de Boeren zich samen trekken, is dus waarschijnlijk gelegen in het Zoutpangebergte, het deel van het land, dat als centraal reduit is in gereedheid gebracht, In dat onbegaanbare, rotsachtige terrein, waar alleen een Boer den weg weet te vinden, is, zooals Affikaanders verzekerden, jarenlang een groote voorraad patronen, geweren, ammunitie voor het. geschut en levensmiddelen bijeenge bracht die alleen aan enkele leiders bekend zijD. In die woeste bergstreek sluiten zich thans de overgebleven strijders voor de onafhanke lijkheid van de Zuid-Afrikaansche Republiek op daar zullen zij voor het laatst den Engelschen het hoofd bieden. En van daar uit zullen zij don kleinen oorlog voortzetten, en Engeland dwingen een aanzienlijke troepenmacht in de „geannexeerde provincies" te onderhouden. In de Kaapkolonie schijnen de zeven plagen van Egypte te zijn uitgebroken. Het land lijdt onder de droogte erger dan in vele jaren werd ondervondende typhus is over de geheele kolonie verspreid en eischt ontelbaar vele slachtoffers in de grensdistrictende krijgswet heeft een schrikbewind in het leven geroepen, waaronder de grootste wreedheden ongestraft worden bedreven. Het Kaapsche Parlement is zoo verhanseld door de gevangenneming van Afrikaander leden op gezochte beschuldigingen van verraad, dat de meerderheid van den Bond tot een minderheid is geslonken en elk Jingoïstisch voorstel zal worden aangenomen en elke rechtsschennis van het Engelsche leger zal worden goedgekeurd. Boerenvrienden uit alle deelen van de Vereenigde Staten hebben in eene vergadering besloten een nationaal A merikaansche Trans- vaal-liga te vormen en Kruger uit te noodigen de Vereenigde Staten te bezoeken, en wanneer hij gedwongen was Transvaal te verlaten, in de Vereenigde Staten te gaan wonen. Uit Pretoria wordt aan de „Standard" gemeld, dat een Boerencommando, van den Gatsrand afdalende, het spoorwegstation Wel verdiend (Potchefstroom-Krugersdorp- spoor weg) bezet heeft. De Boeren slaagden erin, vijftig ossen mede te nemen, voordat zij verjaagd werden.7 Men bereidt,.te Antwerpen groote mani festaties voor, geheel ten gunste van de Boeren. Alle Antwerpsche organisaties zijn verzocht hieraan deel te nemen, bijna allen hebben hierop'bevestigend geantwoord. Een protest zal gezonden worden aan den Engel schen consul te Antwerpen. Tevens wordt zeer geijverd voor het verkrijgen van schade vergoeding voor alle Belgen, die de Transvaal- sche grenzen wei'Sèn overgezet. Uit Buda-Pest wordt bericht: Toen de Schah uit de vestibule van zijn hotel trad, om met den aartshertog Jozef August eene wande ling te maken, trad een jonge man met een no tenblad in de hand uit de directie-kanselarij te voorschijn. De Schah verbleekte en trad een schrede terug. Deaartshertog schreeuwde den jongen man toe met de woorden: „Wat wil hij en stiet hem met zijn vuist terug. De- tectiven voerden den vreemdeling naar de po litie, waar hij zich als componist bekend maak te, die zijne nieuwe compositie den Schah wil de wijden. Het dorpje Villebois (Ille en Vilaine) is bijna geheel afgebrand. Vreeselijk onstuimig weer heeft aan de Oostkust van Korsika ongehoorde verwoes tingen aangericht. Verscheidene uren lang viel een zondvloed- achtige wolkbreuk neer, die geheele gemeenten overstroomde en talrijke huizen ondergroef en tot instorten bracht. De spoorweg is over een afstand van meer dan 200 meter weg gespoeld geworden. De basculebrug bij Alistro is eveneens vernield. Het verkeer tusschen de beide stations Ponete en Bravono is geheel verbroken en de van Bostia komende treinen moeten aan eerstgenoemd station halt maken. De verwoestingen zijn zoo beduidend, dat verscheidene weken tot herstelling der lijn benoódigd zullen zijn. Daarbij komt een enorme schade voor de wijngaardeniers, daar de ingehaalde druiven en ingekelderde wijn- voorraden nu niet tijdig genoeg verzonden kunnen worden. (Buiten verantwoording van de Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Ik had al zooveel gehoord over die graverij bij het Weezenspijk, dat ik van de week eens ben heengegaan om het te bekijken. Nu ik dacht, als een mensch te veel geld heeft, dan kan hij wel eens kromme sprongen maken, maar zulke kromme sprongen als daar gemaakt zijn, vind ik te krom. Ik dacht, wie zou dat nu hebben uitgebroed om de centen van de boeren zoo weg te gooien. Ik spreek bijna geen mensch of het werk daar wordt afgekeurd, met aller hande liefelijke benamingen er bij. Nu zou ik wel eens willen weten of er over dergelijke dingen in het Dijksbestuur nog gestemd wordt. En als daarover gestemd wordt zou ik als Ingeland willen weten wie de voorstemmers zijn en wie er tegen. Ik weet waarachtig niet wie er leden zijn van het Dijksbestuur. Ik weet er wel een stuk of wat, maar allemaal kan ik ze niet bijmekaar krijgen. En daarom zou het een goede zaak zijn, mijnheer Langeveld, ak Gij in het vervolg van alle vergaderingen van het Dijksbestuur een behoorlijk verslag in de courant gaf net als van den Gemeenteraad.| Dan weten de boeren wat xleesch of ze in de kuip hebben, en dan kunnen we bij de een of andere verkiezing eens aan 't sorteeren gaan net als met de oude schapen. Die niet meer deugen wegdoen. Waarom maken ze er geen grintweg voor of wat anders. Ongelukken kunnen overal gebeuren en Dijksbestuursleden zijn ook niet volmaakt maar zoo'n ongeluk als bij het Weezen spijk dat zou geen mensch voor zijn eigen portemonnaie ooit uithalen. Haal er de taal fouten maar uit want ik schrijf niet alle dagen. Een Ingeland. Amsterdam, 1 Oct. Aangevoerd 281 Run deren, le kwal. 62 k 66 ct., 2de kwal. 58 ct. 3de kwal. 54 ct. per KG. 210 Melk- en Kalf- koeien f 120 a f 240Graskalveren f a f 52 nucht. Kalveren f 9 f 1141 Schapen f 12 A f 25; Lammeren f k f 287 vette Varkens 40 44 ct. per KG. Purmerend, 2 Oct. Aangevoerd 212 vette Kalveren 60 a 80 ct. per KG.196 nucht. Kalveren f 10 k f 20; 220 vette Varkens 40 k 48 ct. per KG.106 magere Varkens f 12 a f 25; 370 Biggen f 5 a f 10.4085 Schapen en Lammeren 725 Runderen en 37 Stieren Kip-Eieren f 4.50 k f 5.— per 100. Magere Koeien, prijshoudend, handel matig, f 80 f 150 per stuk. Melkkoeien prijshoudend handel matig, f 110 a f 190 per stuk. s' Vette Koeien, lager in prijs, handel stug. 0.52 k t 0.65 per KG. Vette Kalveren, hooger in prijs, handel vlug. f 0.65 k t 0.85 per KG. Nuchtere Kalveren prijshoudend handel vlug. Vette Varkens, prijshoudend, handel matig. Magere Varkens en Biggen prijshoudend, handel matig. Vette Schapen lager in prijs, handel stug, f 18 k f 26 per stuk. Overhouders prijshoudend handel matig, f 14 A f 18 per stuk. Lammeren, lager in prijs, handel stug, f 8 a f 18 per stuk. Londen, 1 Oct. Ter markt zijn aangevoerd: 1700 Runderen, 6000 Schapen en lammeren, 10 Kalveren, 15 Varkens. Men noteert Runde ren f 0.50 a f 0.71Schapen en lammeren f 0.47 a f 0.86Kalveren f 0.— a f 0.—Varkens f 0.— a f 0.—. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Texel en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand September 1900 Ingelegd f 13944.17 Terugbetaald - 6894,55. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 2192. Aan het postkantoor Vlieland en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand September Ingelegd f 122.50; Terugbetaald - 884.68. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 101. Zondag 7 Oct. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Geen kerkdienst. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Y Geboren: JOH AN, zoon van JAN Jnz. ROEPER en DIEUWERTJE ROEPERBakker. Veen, 1 October 1900. Allen die iets te vorderen hebben van of borgtochten onder zich hebben, betrekking hebbende tot de nalatenschap van JACOB Jb. BAKKER, overleden b/d Waal den 22 Sep tember 11. worden verzocht daarvan opgaaf of mededeeling te doen aan den Makelaar Sd. KEIJSER Pz. a,'d Burg voor of op den -20 October o. s. «a—mmmm (Avondmaal). Dm Hoorn, 's Nam. 2 uur Ds. Heep.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2