N°. 1365. Zondag 7 October. A°. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Ots. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBusa op Texel BESMETTELIJKE ZIEKTEN. De BURGEMEESTER van TEXEL: Overwegende, dat zich in de Gemeente eenige gevallen van Febris typhoïdea voordoen; Vestigt met nadruk de aandacht van de inge- zetenen"op de artt. 8,14 en 15 der wet, houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten, lui dende Art 8. „Het is verboden, lijders aan eene .besmettelijke ziekte te vervoeren of te doen vervoeren, behalve in de gevallen "in deze wet aangewezen; zich, daaraan "lijdende, naar eene andere plaats te be geven; voorwerpen, die in aanraking "waren met lijders of overledenen aan "eene besmettelijke ziekte of daarvan af- "komstig, te vervoeren, te doen vervoeren, "ten geschenke of in gebruik te geven of te doen geven, te nemen of te doen "nemen, tenzij na ontsmetting volgens 25 5 door onvoorzichtigheid of achteloosheid "gevaar van besmetting, dat voorzien kon worden, voor anderen te doen „ontstaan. Art. 14. „Bewoners van huizen en vaartuigen, waarin eene besmettelijke ziekte voor- "kwam, mogen geen scholen bezoeken, "dan na verloop van 8 dagen nadat de "ziekte, volgens schriftelijke verklaring "van eenen geneeskundige, uit die huizen "of vaartuigen geweken is. „Het verbod wordt opgeheven, zoodra „ontsmetting overeenkomstig art. 25, dezer "wet heeft plaats gehad. Op scholen, uitsluitend bezocht door leerlingen boven de twaalf jaar, is bij "het voorkomen van mazelen en diph- "theritis, het bepaalde in de eerste zin- "snede van dit art. niet van toepassing. Art 15. Hoofden of bestuurders van de in het 'vorig artikel genoemde inrichtingen mo rgen de daarbij vermelde personen, zoo lang het verbod duurt, niet tot die inrichtingen toelaten. Tevens geeft hij de ingezetenen ernstig in overweging, melk en drinkwater voor het gebruik goed te koken en zooveel mogelijk voor iederen maaltijd de handen te wasschen. Texel, den 4 October 1900. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. KOSTELOOZE VACCINATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en her inenting, van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden op Maandag, 8 October 1900, 's morgens 10'/, uur, ten huize van W. Koppen te Oosterend, Dinsdag, 9 October 1900, 's morgens ll1/, uur, ten huize van Jb. Buijs te De Cocksdorp, of 's avonds 7 uur ten huize van den geneesneer H. H. van der Vegt te De Waal. Texel, den 5 October 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE JONCHEERE, Burgemeester. A.' LANGEN ELD, Loco-Secretaris. STREMMING PASSAGE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen ter algemeene kennis, dat ten gevolge vernieuwing van een duiker, de passage met rij- en voertuigen langs den z.g. Gentenu eg (len Dwarsweg) in het Noorden op Dinsdag' 9 en Woensdag 10 October a.s. gestremd zal zyn. Texel, den 5 October 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE JONCHEERE, Burgemeester. A. XiANGEVELD, Loco-SeoretariB, TEXEL 6 Oct. 1900. Voor de betrekking van onderwijzeres in de nuttige handwerken te den Hoorn hebben zich, naar wij vernemen, een 3-tal sollicitanten aangemeld. Volgens achterst, annonce zal alhier Woensdag a.s., de geboortedag van Z. H. E. G. Paul Krüger, niet geheel onopgemerkt voorbij gaan. Naar we vernemen, zal voor die gelegenheid het fanfarecorps weder zijn diensten verleenen. Aan bezoek zal het zeker ook dien avond niet ontbreken. De aanvoer ter markt alhier bestond Maandag uit 9 paarden, 3 veulens, 42 koeien, 84 schapen, 164 lammeren en 20 biggen. Bij matigen handel kon worden besomd voor paarden f 150 a f 175, veulens f 90 af 100, koeien f 65 h f 130, schapen f 16 a f 19, lammeren f 8 f 11 en biggen f 8 f 10. Volgens gewoonte werd ook nu weer bij de verandering der dienstregeling op boot en spoor door ons een opgave gegeven voor zoover die o. i. voor onze lezers het meest van belang is. Evenals vroeger werden ook nu weder enkele afdrukken er van op beter papier gemaakt, die we gratis voor onze abonné's beschikbaar stellen. De Cocksdorp, 5 Oct. Zeven jagers, die dezer dagen eene jachtpartij in Eierland hielden, schoten in één dag slechts 10 hazen en 20 konijnen, een bewijs, dat het wild in deze streken niet zoo talrijk meer voorkomt als vroeger. Toen toch was het geene zeldzaamheid als zoo'n jachttocht 60 70 stuks wild opleverde. Op de hofstede „Vianen" van den heer C. Garritsen zijn dit jaar pompoenen geteeld van niet minder dan 30 pond. De heer C. Witte Jz. van den korenmolen had er eenige van 29 pond. Oosterend, 5 October. Tot Hoofd der openb. lagere school te Urk is benoemd de Heer R. Jansma, Hoofd der bijzondere school, alhier. De polder „het Noorden" is tegenwoordig weer druk bewoond, niet door menschen, doch door vogels van diverse pluimage. Vooral groote vluchten grauwe ganzen laten hun gakkend geluid tot op grooten afstand hooren. De jagers klagen evenwel, dat ze moeielijk zijn te naderen en ook dat er wenig hazen en eendvogels te schieten zijn. Vlieland, 4 Oct. De gemeentebegrooting voor 1901 voor deze gemeente, in de zitting van den Raad van Zaterdag 29 Sept. jl. goedgekeurd, wijst in ontvangst en uitgaaf een eindcijfer aan van f 12.256.10. In deze zelfde raadszitting werd behandeld een request van den heer S. Boon, verzoekende om verhooging van salaris, op grond van het bezit der hoofdakte en akte voor de Fransche Taal. Flink bepleit door de HH. Hylkema, Zeylemaker en C. Visser, werd met algemeene stemmen besloten f 100 meerdere subsidie aan te vragen. Voorts werd Mej. L. Boon—Lanser tegen 1 Januari 1901 eervol ontslag uit hare be trekking als onderwijzeres verleend. Verder werd bepaald dat de schoolkinderen voortaan gratis zullen lezen uit de school bibliotheek, werd met algemeene stemmen besloten, de kinderzangvereeniging toe te staan in de school, van gemeentewege ver warmd en verlicht, hare repetities te houden en werd met 5 tegen 2 stemmen hetzelfde aan het fanfarecorps toegestaan. In de „Matin" schrijft Charles Laurent een artikel, waarin hij Koningin Wilhelmina huldigt, dat, waar andere landen Engeland maar vry laten begaan, Zij aan president Kruger vrijheid heeft verleend op een Hol- landsch vaartuig. „Men heeft tegelijkertijd dit allerliefste en treurige schouwspel gezien, dat de geheele wereld vrees koesterde voor Engeland, terwijl een Koninginnetje alleen durft handelen in volkomen onafhankelijkheid." Te Rotterdam is ingebroken in een winkel van „één pond boter te geef en één pond toe." De inbrekers hebben een massa klokken, wekkers, nikkelen thee-, koffie en melkkannen, suikerpotjes, lepels, eenige ziveren heeren- en dameshorloges in etui, enz., allemaal bestemd als geschenken bij den verkoop der boter, meegenomen. De boter zelf lieten zij onaangeroerd. Is 't „Vad" wèl ingelicht, dan zou bin nen niet zeer langen tijd de indiening tege moet kunnen worden gezien van wetsonder- werpen, waarbij aan 't geheele onderwijzend personeel der lagere scholen, bijzondere zoo wel als openbare, en aan hun weduwen en weezen, pensioen wordt verzekerd. De ont werpen zijn gereed, maar de toelichtende berekeningen schijnen nog eenigen nijd te vereischen. Deze ontwerpen zijn los van de in bewer king zijnde wetsvoordracht tot wijziging der lager onderwijswet, waarbij de subsidiën thuis behooren. De leden der Boeren-deputatie zijn uitgenoodigd om 10 Oct. a. s., verjaardag van President Kruger, in de Nieuwe Kerk te Amsterdam eene plechtige bijeenkomst bij te wonen van mannen van verschillende staatkundige en godsdienstige richting. De dienst voor alles. Maandagmiddag half 2 kwam aan het Groot hoofd te Dordrecht een sergeant van het korps pontonniers met de raderbrancard van het mili tair hospitaal, ten einde een ziek gemelden ver lofganger der militie van de stoomboot te halen. De boot was echter reeds aan en de zieke, die er nog al welvarend uitzag, stond bedaard op zijn geleide te wachten. Dadelijk was hij bereid mee te wandelen, maar -de ser geant had nu eenmaal order hem per brancard te halen en dus, ziek of niet, de milicien moest erin. Zich in het onvermijdelijke schikkende, stapte hij onder het gelach der vele toeschou wers in het voerrijtuig; de kap werd over hem heen gelegd en overeenkomstig de voor schriften werd hij naar het hospitaal gereden. De punt vergetenl Een koopman te Winschoten bestelde on langs aan een fabrikant in Duitschland 7 20 M. zilverband voor een uniformklecding, f2.85 per meter. De bestelling werd ontvangen, echter geen 7.20, maar 720 meter/ De leverancier wil van geen terugneming weten en beroept zich op den orderbrief, die volgens hem, van 720 M. spreekt. Aangezien dit artikel zelden bij groote hoe veelheden wordt geleverd, wordt dit voor den koopman een groote schadepost. Een veehouder te Oosterbeek had op de markt te Eist een koe gekocht, die eenigen tijd op stal gehouden en haar verleden week langs een weg, die voor het dier geheel vreemd was, naar een eveneens onbekende weide gebracht, op meer dan een half uur afstands gelegen. In den morgen daarop hoorde hij reeds vroeg het geloei eener koe bij zijn huis, en bemerkte, dat het dier, hetwelk hij op de weide waande, in het donker naar den stal was teruggekeerd. Op dien tocht langs een weg, dien zelfs een mensch niet licht zou terugvinden, als men hem slechts eenmaal had gemaakt, moest de koe over drie hekken springen. Ook bleek nergens, dat zij was afgedwaald op akkers of in tuinen, zoodat mag worden aangenomen, dat ze in éénmaal den juisten weg heeft leerea kennen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1