Buitenland. Marktberichten. Uitslag gehouden verkoopiqgen. Pre dikbeur ten. ADVERTENTIËN. Dinsdagmiddag is te Zwolle een meisje van 9 jaar bij het dragen van koffiewater en vuur in brand geraakt. Op haar geschreeuw snelde de moeder onmiddellijk te hulp en was zoo flink het kind in de sloot te werpen, om zoodoende de vlammen te blusschen. Toch had het kind hevige brandwonden bekomen, waaraan het is bezweken. In de gemeente Westerbork is de weduwe Stadman, die bezig was de koeien te melken, zoodanig tusschen de dieren bekneld geraakt, dat zij zware inwendige kneuzingen bekwam en aan de gevolgen daarvan is overleden. De kaasfabriek „De Volharding', te Wieringerwaard heeft met hare inzending op de tentoonstelling te Parijs alle succes gehad, daar zij de gouden medaille heeft ver worven. Zooals we onlangs meldden, is deze kaas uitgekozen om de „Vereeniging tot ver betering en bevordering van de Zuivelberei ding" in Noordholland te Parijs te vertegen woordigen. (Alkm. Crt.) Dezer dagen huwden te Ruinerwold de heer A. H. Scholte en mej. Dorothea Brink, een huwelijk, vermeldenswaardig om de parentage van predikanten. De heer S. is predikant te Zuid-Scharwoude, zoon van een predikant, heeft drie broers als a.s. predikant en twee ooms die predikant zijn. Mej. Brink, predikantsdochter, is nu predikantsvrouw, en heeft nu drie broers en een neef, die predikant zijn. Bij de voltrekking van het huwelijk waren de getuigen van de bruid twee predi kanten en die van den bruidegom twee a.s. predikanten. („Meppeler Ct.") Op de lijn Winschoten-Nieuweschans is de spoorwegarbeider H., door de activiteit van den trein-machinist, van een wissen dood gered. Bedoelde H. had zich met het hoofd op de rails te slapen gelegd en was ongetwijfeld verpletterd geworden, ware het den opletten den machinist niet gelukt den trein door krachtig remmen tot staan te brengen op slechts twee meter afstand van waar hij lag. Het personeel van den trein moest hem nog wakker maken. Men schrijft uit Zuiddorpe in Zeeuwsch- Vlaanderen Het aardappelrooien is hier thans in vollen gang. Als gevolg hiervan is het schoolverzuim hier thans zoo enorm groot, dat alle klassen, zelfs de laagste niet uitgezonderd, ontvolkt zijn. Kinderen van 8 en 9 jaar worden door sommige landbouwers geëxploiteerd om ge durende den drukken tijd van het aardappel- rooien 15 tot 20 koeien te hoeden, opdat hun gewone koewachter op het aardappelveld zou kunnen béhulpzaam zijn. Droevig is het, om te zien en te hooren, hoe deze arme knaapjes de gewoonten der groote koewachters getrouw weten na te volgen. Hier zal de leerplicht zeker veel verbetering aanbrengen. De nijverheid weet van de gebeurte nissen die de algemeene aandacht trekken, telkens partij te trekken voor hare voort brengselen. Zoo zijn nu speelkaarten in den handel gebracht, die aan den Zuid-Afrikaan- schen oorlog haar teekeningen ontleenen. De „heeren" zijn portretten van de staats hoofden en generaals, de „vrouwen" afbeel dingen van kafferinnen enz., de Boeren ge ven nu inderdaad weder wat de naam aau- duidt en de „azen" geven kijkjes te Pretoria, Bloemfontein, slagvelden enz. De uitvoering is geschied in de bekende fabriek van C. L. Wüst te Frankfort a. M. Het verbruik van paardenvleesch te Berlijn neemt zeer toe. In het jaar 1899 werden in de paardenslachterij aldaar 9983 paarden geslacht, waarvan het vleeschwerd genuttigd297 stuks werden afgekeurd voor de consumptie. Het vleesch van 9400 paarden werd door de Berlijnsche bevolking verorberd en de rest gebruikt als voedsel voor do dieren in den Zoölogischen Tuin. Wel werken de hooge rundvleeschprjjzen er toe mee, dat het gebruik van paardenvleesch meerder wordt, doch in de eerste plaats komt dat, doordat het vooroordeel tegen paardenvleesch steeds mindert. In Sabuntschi bij Bakoe brak den 29sten der vorige maand een brand uit, die 97 aan verschillende maatschappijen behoorende boor torens, 10 naphtha-ieservoirs, verscheidene arbeiderswoningen en een aantal machines vernielde. Bij de 500.000 pud naphtha zijn verbrand. De brand was Maandag d. a. v. nog niet gebluscht. De Boeren hebben weer eens een paar stoutigheden bedreven, niettegenstaande de oorlog officiël „uit" is, Lord Roberts zelf heeft het nu verteld. Hij heeft namelijk dd. 2 Oct. uit Pretoria geseind: „Twee en twintig wagens, op weg naar Vrijheid, onder escorte van 80 man bereden troepen, werden Maandag aangevallen door ongeveer 140 Boeren, in de nabijheid van Dejagersdrift. Twaalf man ontsnapten. On middellijk werden Natalsche vrijwilligers uit gezonden om te trachten zich omtrent het lot der overigen op de hoogte te stellen. „Verder hebben de Boeren in den afgeloopen nacht een trein doen ontsporen bij Pan-station, waarin drie compagniën Goldstream-Guards en andere troepen werden vervoerd. Vijf man werden gedood, een officier en dertien man gewond." Een wonderbare vischvangst wordt uit Cherbourg gemeld, waar Zaterdag een school van wel 20,000 haringen achter een topedo- jager een der bassins binnenzwom. Men liet dit leegloopen en zoo kon de visch gemakkelijk worden opgeraapt. In de week van 24 tot 30 Sept. zijn 40.000 handteekeningen geplaatst op bet adres van hulde aan de presidenten Kruger en Steyn, dat ter teekening ligt in het Trans- vaalsche paviljoen op de Parijsche Tentoon stelling. De berichten van het oorlogsterrein doen Charles Williams in de „Morning Leader" de volgende verzuchting slaken „In plaats, dat de Boeren opgesloten worden, verspreiden ze zich meer. Eenigen van hen zijn inderdaad Wepener binnengereden en hebben genomen wat van hun gading was. Een groote troep met een kanon is gezien bij de grens van Basoetoland. Er zijn Boeren bij Reitz en Boeren tusschen Lindley en Kroonstad. Ze zijn over den geheelen Vrij staat verspreid en zij zijn nog in staat hun tegenwoordigheid van tijd tot tijd te doen gevoe len in de districten ten Westen van Pretoria, terwijl in het uiterste Westen van Transvaal een groote tioepenmacht onder lord Kitchener wordt vastgehouden door een betrekkelijk klein deel van den vijand. Uit dit alles blijkt wel, dat het einde er nog niet is en dat de Bóeren nog even vast als ooit zijn besloten, om tot het einde te strijden, welke ook voor hen de gevolgen zqllen zijn. Niet meer dan 14000 Boeren verschaffen op deze wijze bezigheid aan meer dan 200.000 Britsche soldaten en toch vertelt lord Roberts ons dag aan dag, dat de yijand gebrek heeft aan kruidenierswaren, nan ammunitie en aan nog veel meer. Hun .kudden worden in grooten getale ingelijfd,, maar ze schijnen nog altijd niet te" verhongeMi en het zou ons niet verwonderen, als afe nóg overvloed van voor raden hadden verborgen op plaatsen, die slechts aan een paar aanvoerders zijn bekend. Vol gens de officieele( telegrammen moestén ze al lang den hongerdood zijn gestorven." De terugkeer van Koning Leopold in Brussel op Zondagavond heeft zich geken merkt door een dwaas incident. Juist toen de trein het station binnenstoomde ging het electrisch licht uit. De stationschef beval dadelijk het gaslicht op te steken, doch de meter werkte niet. De Koning bleef toen zoolang in zijne coupé zitten tot men flam bouwen had gehaald en aangestoken. „Wan neer men wel eens beweerde, dat Belgie niet van licht hield, protesteerde ik", zeide de Koning, „doch nu..1" In Frankrijk hebben sommige geabon- neerden van de telephoon het middel gevonden, om nooit te laat te komen. Zij hebben het toestel in hun slaapkamer laten plaatsen, en wanneer zij 's morgens, bijvoorbeeld, mèt den eersten trein moeten vertrekken, verzoeken zij den juffrouwen van het middenbureau, hen wakker te bellen. In sommige gemeenten hebben de midden- bureaux voor die wekkers zelfs een bijzonderen dienst ingericht. In Engeland worden spoorwegambte naren gevraagd Voor den spoorwegdienst in Oranje Vrijstaat en Transvaal. Zij moeten het goederen vervoer op kleine stations kun nen beheeren en op de hoogte zijn met ad ministratie. De bezoldiging bedraagt 10 11 pond per maand en gratificaties. De eerste baantjes zijn aan yeomen reeds in Transvaal vergeven. Een is er be noemd tot beambte bij de diergaarde te Pretoria op een bezoldiging van 6 gulden per dag; 29 anderen zijn aangesteld bij de bereden politie. Men had in lang niet gehoord van de verdorvenheid der politie te New-York, waar tegen vóór eenige jaren de heer Roosevelt als burgemeester zoo krachtig optrad. Zij schijnt echter erger te zijn dan ooit, zoodat de predikanten der verschillendeprotestantsche gezindten en de roomsche geestelijken stappen hebben gedaan bij den tegenwoordigen bur gemeester om er paal en perk aan te stellen. Ip een door hen gezamenlijk onderteekend protest beschuldigen zij de politie van een millioen dollars in 't jaar te „verdienen" aan de speelholen en slechte huizen. Schagen, 4 Oct. Aangevoerd: 17 paarden f 75 a f 275, 6 Stieren f 100 a f 150; 130 Gelde- koeien f 100 a f 19540 Kalfkoeien f 150 a f 250; 25 Vaarzen t 80 a f 110; 15 Nuchtere Kalveren f 8 af 19.1050 Schapen f 14 af 27.— Lammeren f' a f Bokken en Geiten f af 32 Varkens f 11 af 14. 15 Vette Varkens 42 a 45 cent per kilo 60 Vette Koeien f 160 a f 260; 85 Biggen f 7.— af 9 Kipeieren, f 4.— a f 4.50 Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.60 a f 0.65. Leiden, 5 Oct. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 118 a f 255; 51 Stieren f 56 af 375 Veulens 9 stuks f 76 a f 130- 161 kalfkoeien f 106 a f 235; Melkkoeien f 106 a f235 176 Varekoeien f 87 a f 206 321 Vette koeien f 118 a f255; 46 Vette kalveren f 34 a f 86.—; 26 Magere kalveren f 9,a f'20.00 255 Graskalveren f 20 a f 64; 1287 Vette schapen f 16 a f 30.613 schapen (weide) f 12 a f 23.—1 Paarden a f80; 272 Magere Varkens f 14 a f36. Vette Varkens a ct. 585 Biggen f3.50 a f 13. 2 Lammeren 5 a 7. Vrijdag 5 October 1900. Rentmeester J. E. WINKLER. - 05 60 Huis en^ Erf met Bouwterrein. Kooper P. Dros qq voor f 1220. 2 33 50 Hooiland. Kooper S. P. Koning qq voor - 880" Zondag 7 Oct. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Geen kerkdienst. Dm Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Nam. half 3 ds. Schroder. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. Woensdag 10 Oct. (Krügerdag). Burg. 's Avonds 7 uur ds. Schroder, GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom; DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. (Avondmaal). Dm Hoorn, 's Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 29 Sept. tot 5 Oct. 1900. ONDERTROUWD: Leonardus Koning en Amelia Klasina Bakker (Oosterend). GETROUWD: Geene. GEBORENMariadochter van Teunis Alder- lieste en Trijntje Smit (Eierland). Johan, zoon van Jan Roeper en Dieuwertje Bakker (Veen). Elisabeth Dirkjedochter van Mar- tinu8 Cornelis Eelman en Maartje Niesse (den Burg). OVERLEDENGeene. Getrouwd: Dr. C. J. K E Y S E R, Arts, en G. A. LENS, die mede uit naam van wederzijdsche familie dank betuigen voor de vele bewijzen van be langstelling bij hun huwelijk ondervonden. Midden-Beenister, n 1(w. 's-Gravenhage, j 4 0cL 190°- Heden overleed te Leeuwarden na eene korte ongesteldheid onze geliefde vader en behuwd vader J. FREDERIKS, in den ouderdom van 77 jaren. Uit aller naam, J. A. FREDERIKS. Leeuwarden, 30 Sept. 1900. Tot diepe droefheid van mij, mijne kinderen, behuwd en kleinkinderen, als mede van verdere betrekkingenj overleed heden te Amsterdam, mijne geliefde echt- genoote, Mejuff. TRIJNTJE METS, in den ouderdom van ruim 60 jaren. Oudeschild, 3 October 1900. J. ZWANENBURG. (Doop.) (Transvaal-avond.)

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2