N°. 1366 Donderdag 11 October. A0. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der nitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel De aanvoer van vee vooral van rundvee was Maandag ter markt alhier nogal van beteekenis, jammer voor de aanvoerders dat de handel slechts matig kon worden genoemd zoodat de prijzen niet zoo goed waren als men zulks misschien wel had gehoopt. De aanvoer bestond uit7 paarden, 27 koeien, 4 pinken, 114 graskalveren, 63 lammeren, 97 schapen, 2 rammen en 22 biggen. Omtrent de prijzen die konden worden be- somd vernamen wij, dat die waren voor koeien f 115 a f 172, pinken f 65 a f 75, graskalveren f 35 a f 45, schapen f 16 af 18, lammeren f 10 a f 12 50, rammen f25 a f30 en biggen f 10 a 12. Voor de tevens dien dag gehouden keuring van merriën waren aangegeven 4 merriën om te worden opgenomen in het Ned. paar denstamboek. Goedgekeurd werd 1 paard van den heer C. S. Keijser Cz. Voor de premiekeuring werden aangegeven voor de rubriek merriën van 3-7 jaar, totaal bedrag voor premiën f 50, 6 stuks, waar van 4 premiewaardig werden gekeurd, nl. de paarden van de heeren Jb. A. Keijser f 15, C. Rz. Keijser f 12.5o, C. S. Keijser Cz. f 12.50 L. Jn. Korsz. Roeper f10. Voor die van merriën van 2 jaar waarvoor f 75 beschikbaar was waren aangegeven 7 merriën, waarvan premiewaardig werden ge keurd de merriën van de heeren Jb. Pz. Kuiper, Jb. Boersen en C.Keijser Pz. qqelk f25. Keurmeesters waren de heeren Punt en Billroth. Zooals gewoonlijk, was ook Maandag de huishoudelijke vergadering van leden van 't Nut alhier slecht bezocht. Behalve het bestuur waren maar een 5tal leden opgekomen. De Voorz. opende de vergadering met een woord van welkom tot de opgekomenen, wier aantal tot zijn spijt gering was, terwijl, jammer genoeg, ook het ledental was gedaald. De notulen der vorige vergadering werden hierop gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Door den heer De Braai werd als afgevaar digde ter algemeene vergadering een keurig en zaakrijk verslag hiervan uitgebracht, hetwelk met aandacht werd aangehoord en waarvoor de voorzitter hem den dank der vergadering bracht. Hierop werd door den Voorz. medegedeeld, dat gedurende dit winterseizoen voor de af* deeling zullen optreden, vermoedelijk in October de AVeled. Gestr. Heer Mr. H. Smeenge, lid van de 2e Kamer, te Amsterdam; half November ds. A. D. Wempe.Lutersch predikant te HaarlemDecember de heer Rovers Januari of Februari ds. Smits van de Waal en Januari of Februari de heer Niessink van Oudeschild (voordracht met lichtbeelden). Voor Maart was het bestuur nog niet met een spreker gereed, doch onderhandelingen waren wel aangeknoopt. Omtrent de toelating van niet-leden werd besloten, dat evenals vroeger 15 cent entrée zou worden geheven, doch dat de lezing van den heer Rovers tegen een entrée van 10 ct. zou zijn opengesteld. Leze bepaling werd meer bepaald genomen, omdat de heer R. geheel zonder kosten voor deafdeeling optreedt. Door den penningmeester werd hierop verslag uitgebracht over het afgeloopen dienst jaar. Hieraan ontleenen wij alleen, dat het jaar was begonnen met een batig saldo van f 62.21 en eindigde met een saldo in kas van f 54,46. J De Voorz. zegt den penningmeester dank voor zijn gehouden beheer. Uit het verslag van den penningmeester ƒ0 a lid van de commissie voor de bibliotheek hierop door deze voorgelezen, bleek, dat door 72 lezers 1031 boeken waren gehaald gedurende het vorige winterseizoen, terwijl de catologus 611 boeken bevat. Aanschaffing van nieuwe boeken was dringend noodig, doch de kas der afdeeling laat zulks niet toe. Subsidie van het hoofdbestuur was aangevraagd, doch tot heden niet verkregen. Voor herstel boeken, enz. werd een crediet aangevraagd van f 10. Af moest treden als commissaris de heer S. Keijser Pz., die als zoodanig zich niet meer verkiesbaar stelde, terwijl de heer C. Daalder Mz. wfis overleden. In plaats van deze werden vorrgesteld de heeren Wesstra en R. Moojen. Aan de Prins Hendrik-stichting te Egmond aan Zee waren 210 boeken gezonden, welke aldaar in dank waren ontvangen. Tot commissarissen der bibliotheek werden hierop met algemeene stemmen benoemd de heeren Wesstra en Moojen. Laatstgenoemde was aanwezig en nam de benoeming aan, terwijl eerstgenoemde zeker ook niet zou weigeren zijn diensten voor de bibliotheek te verleenen. Hierop had de verkiezing plaats van 2 leden van het bestuur, wegens aftreding volgens rooster van de heeren H. W. de Joncheere en S. Keijser Pz. Laatstgenoemde was als penningmeester dadelijk herkiesbaar, doch wenschte beslist niet meer in aanmerking te komen. Tot leden van 't bestuur werden hierop bij meerderheid van stemmen gekozen de heeren R. S. Kuperus en Cl. H. de Boer, die beiden deze benoeming aannamen. Door den Voorz. werd hierop het woord gericht tot den heer Keijser, om hem, naar hij vertrouwt als tolk der vergadering, dank te betuigen voor al hetgeen ZEd. voor de afdeeling heeft gedaan gedurende de 16 jaar, die hij als penningmeester reeds in het bestuur er van zitting had. Steeds, zegt spr.. heeft de heer K. met grooten ijver de belangen van de afdeeling behartigd en zeker allen zal het als spr. leed doen, hem te zien vertrekken. Daarop brengt de aftredende Voorz. dank aan de bestuursleden voor de hulp, hem als Voorz verleent bij de behartiging der belangen van de afdeeling. Ook als gewoon lid zal spr. steeds veel belang blijven stellen in het wel en wee der afdeeling. Nadat de heer Keijser zijn dank heeft gebracht aan bestuursleden, enz. en te kennen had gegeven steeds bereid te zijn desgewenscht met raad en daad bij te staan, werd de ver gadering door den Voorz. gesloten. Na afloop der vergadering werden in eene bestuursvergadering de functiën verdeeld. Het bestuur bestaat thans uit de volgende heeren R. S. Kuperus, Voorzitter, A. Wage- maker, Vice-Voorzitter, W. J. Langeveld Pz Secretaris, Cl. H. de Boer, Penningmeester en Aug. C. Keijser. Van 3 tot en mot 7 Oct. zijn van Texel verzonden: 48 schapen, 75 lammeren, 9koeien, 12 varkens en 1 paard Aangevoerd werden 114 stuks jong rundvee. Oudeschild, 8 Oct. „Goede wijn behoeft geen krans." Dit spreekwoord is steeds van toepassing waar de Heer J. de Jongh als déclamator optreedt. Dit geschiedde gisteren avond in de „Zeven Provinciën." Alles wat ten gehoore werd gebracht, zoowel het ernstige als het comische werd meesterlijk vertolkt. Nu 't eigenlijk seisoen voor dergelijke avond jes pas is aangebroken, mogen wij hopen den begaafden déclamator in den a. s. winter nog meermalen hier te mogen hooren. Den Hoorn, 8 Oct. Gisteravond gaf de heer C. Niessink van Oudeschild in het „Loods manswelvaren" eene voorstelling met zjjn sciopticon. Eerst werden verschillende gezich ten van Texel op het doek gebracht, daarna gaf hij een reeks van keurige platen, als: landschappen, fabrieken en personen van Java voorstellende. Na de pauze kregen we ver schillende kijkjes op het leven der mieren, als de eieren, larven,mierensoorten en mieren- hoopen en eindelijk nog sommige verscheu rende dieren etc. De avond was zeer leerrijk. Mocht de heer Niessink aan ziju plan gevolg geven om dezen winter nog eens tot ons te komen, dan ge loven we hem een niet minder goed bezoek dan gisteren te kunnen voorspellen. Ook de kinderen, voor wie gistermiddag eeh voorstelling werd gegeven, hebben zich zeer geamuseerd. De Cocksdorp, 9 Oct. De Heer J. de Jongh van De Waal gaf Zaterdag jl. in het loge ment van den den Heer Buijs eene lezing en eenige voordrachten ten beste voor een flink opgekomen publiek. Voor lezing had spr. gekezen „De Hoog moed" van E. Laurillard. De voordrachten waren getiteld: „Lachen en schreien" van J. van Maurik, „Jan Jansen" van Nic. Beets, „Twee schetsen van een trouwdag" van E. Laurillard, „Ifen Dufva" en „De ongelukkige verliefde schoolmeester." Een en ander viel zeer in den smaak van de hoorders. Oosterend, 9 Oct. De jagers klagen, dat er zoo weinig is te schieten, zoowel „haar" als .veeren", (alleen ganzen en snippen zijn talrijk vertegenwoordigd, doch moeielijk te bemachtigen), de kooiboeren spreken van zeer zuinige vangsten en ook de lijsterstrikkers hebben tot heden zoo goed als niets kunnen vangen. Men ziet met verlangen uit naar Oosteewind, waarbij gewoonlijk niet alleen de lijstertrek plaats heeft, doch ook wilde eenden, talingen, pijlstaarten enz. naar deze streken komen. Het resultaat van de oestervangst was in de afgeloopen week tamelijk bevredigend. Men heeft slechts drie vier dagen kunnen korren en besomde toen per schuit 40 h 60 gulden. De prijzen bedragen naar gelang van grootte en kwaliteit van tot V, cents per stuk. Vooral voor de kleinere schuiten is het wensclielijk, dat op deze wijze nog eenigen t(jd voortgewerkt kan worden en wel zoo lang, totdat met het vangen van garnalen begonnen kan worden. Over de misdaad te Tilburg schrijft men in de „Tijd" Nog altijd gaat maar weinig licht op in deze duistere zaak. Pag aan dag worden er getuigen gehoord voor den rechter-commis saris te Breda. Vrijdag werden ontboden de weleerw. heer Van Zinnicq Bergman, pastoor der parochie aan den Noordhoek, de heer De L. koster van de parochiekerk aan 't Heike, terwijl ook de huishoudster van de parochie van den Noordhoek en de eerw. Broeder, die eenige .weken lang kosterdienst in die kerk waarnam, waren gedagvaard. Volgens het „D. v. Nbr." heeft het onder zoek hoofdzakelijk geloopen oyer de antece denten van den koster v. I.en is eenstem mig het gevoelen dat er nooit of nimmer te voren iets ten nadeele van den nu verdachte was te zeggen. Bedoelde heer De L. heeft den avond, dat de moord op Maria Kessels is gebeurd, den koster v. I. in de kerk nog geholpen met het ophangen van gordijnen, heeft hem daarna vergezeld naar huis en een uurtje bij hem doorgebracht, en niets, hoe genaamd niets heeft hij aan verdachte kun nen bemerken. Evenmin hebben de huishoudster der pasto rie en de eerw. Broeder, met wien v. Luit- teraard der zaak veel betrekking had, ooit iets ten nadeele van v. I. kunnen bespeuren. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1