N°. 1367. Zondag 14 October Aü. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuro op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuizeeen zwart schortje S strengetjes zijdeneen rozenkrans, een hand van een wagendeuteen schroef van een rijtuig of handkar, een lapje flanel en een witte meisjeszak. K O S T E L 0 0 Z E INENTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der G emeente Texel maken bekend, dat op Woens dag 17 October aanstaande, de gelegenheid zal zijn opgesteld tot Kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe n iimelden's middags 12 uur aan de O. L. f-t nooL te den Burg, namiddags 2 uur aan de O. L. School te den Hoorn en namiddags 4 t.ur aan de O. L. School te Oudeschild. Texel, den 12 October 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. Lakgeveld L. S. H. W. he Joxcheere. NATIONALE MILITIE. LOTING. 1 üRGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend: 1 dat de loting van hen, die vóór 1 September van dit jaar in deze Gemeente voor de Militie zijn ingeschreven, zal geschieden in do O. L. School te den Burg op Donderdag den 18 October 1900, des voormiddags te 11 Uren 2 dat op dien dag, des namiddags te 1 uren, ter Gemeente-Secretar e, ten behoeve van hen, die meenen recht te hebben op vrij stelling wegens broederdienst of als een ige wettige zoon, de vereischte getuigschriften kunnen worden aangevraagd 3'. dat de lotelingen, die vrijstelling verhingen wegens eigen militairen dienst of dien van een broeder of broeders, de noodige bewijs stukken moeten inleveren bij den Burge meester, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de zitting van den Militieraad wordt geopend, en alzoo vóór den 30 November 1900. Voorts worden de belanghebbenden er uit drukkelijk op gewezen, dat liet opgeven van redenen van vrijstelling bij gelegenheid der loting aan den Militie-Commiss iris en het doen opmaken èn bij den Burgemeester inleveren van de noodige bewijsstukken tot het bekomen van vrijstelling om eene andere reden dan lichame lijke ongeschiktheid of trends van do ge or lorde lengte, niet voldoende zijn om zich de vrijstelling ie verzekerenwaarop zij meenen aanspraak te kunnen maken, maar dat hun belang medebrengt om bovendien de vrijstelling te vragen bij den Militieraadop den tijd, daarvoor overeenkomstig art. 25 van het Koninklijk besluit van S Mei 1862 (Staatsblad No. 46) bepaald. Texel, den 12 October 1900. De Secretaris, De Burgemeester, A. Lakgeveld L.-S. IT. W. de Joncheere. NB. Volgens art. 33 der Wet betrekkelijk de Nationale Militie trekken de ingeschrevenen zeiven hunne nommers. Voor hem, die niet is opgekomen, kan het nonnner getrokken worden door zijn veder, moeder of voogd. Zoo ook deze niet is opgekomen, gesohiedt het trekken van een nommer door den Burgemeester of het Lid van den Raad der Gemeente, waar de loteling voor de Militie is ingeschreven. TEXEL, 13 October 1900. Ging de verjaardag van de President van T ansvaal andere jaren vrijwel geheel onop l merkt voorbij. Ja, waren zeker slechts e. or weinigen alhier bekend met den juisten datum, dit jaar zou dit anders zijn. Thans it.i jong en oud, rijk en arm, als 't ware min of meer meeleeft met de edele strijders voor vrijheid en recht in Zuid-Afrika in 't algemeen en met het hoofd van de Zuid- Afrikaansche republiek in 't bijzonder, kon het zeker wel niet anders of de opkomst in het kerkgebouw der Berv. gemeente, waar door ds. Schroder een toepasselijke rede zou worden gehouden, opgeluisterd door muziek van het fanfarecorps, moest groot zijn. De rede, door ds. Schroder gehouden, was in hoofdzaak gewijd aan de gebeurtenissen van den laatsten tijd in Zuid-Afrika, terwijl door spr. nog met enkele woorden werd ge wezen op de omstandigheid, dat, ondanks het gruwelijk onrecht, dat aldaar plaats grijpt, geen der groote mogendheden zijn stem laat hooren en dat kwaad bestrijdt. Mot groote aandacht werd de rede tot aan 't eiride aan gehoord, terwijl tot afwisseling toepasselijke liederen, waarvan afdrukken gratis aan de aanwezigen werden uitgereikt, werden go- zongen, begeleid door de muziek van het fanfarecorps. Voor de betrekking van postbode van Waal naar Koog hebban zich, naar ons wel willend werd medegedeeld, niet minder dan 18 sollicitanten aangemeld. Werd door óns vroeger om bijzondere redenen geene opgave verstrekt van de namen der jongelingen, die aan de loting moesten deelnemen, voordat die loling had plaats gehad, thans nu die redenen niet meer -bestaan, meenen we onzen lezers geen ondienst te doen met reeds nu op te geven wie Donderdag a s aan do loting moeten deelnemen, met opgave tevens van de redenen waardoor enkelen van hen kunnen worden vrijgesteld. Jn alphabetische volgorde is die naamlijst als volgt: Backer Jan Geuit S Bakker Willem O Barhorst Cornelis eonig zoon E Berg, van den, Jan Lucas W Blom Maarten E Boon Hendrik W Boon Iwen broederd. H Bremer Sijbrand Gerrit O Brouwer Jan O Bruin Cornelis W Burger Pieter O Dalmeijer Pieter broederd. i> Dalmeijer Willem Hendrik B Dob A rie E Dijt Simon eenig zoon B Eel man Jacob O Eelman Klaas Cornelis O Hilhnius Willem B Hin Jan Willem 11 Bin Simon broode:d S Hoogerheido Meijeit Jacob S Kalf Adam eenig zoon B Keijser Reijer Albert B Kok Pieter eem'g zoon B Kok Pietor W Koning Alexander broederd. B K ooger Jan O Koopman 41 ie H Koorn Willem oi mg zoon S I.agervold Jan E Langeveld Arie K Maas Jacob S Moojen Henri Jan Reservekader B Muije Marinus eigen dienst E Nieuwenhuizen Cornelis broederd. B Platvoet Gerrit Arie B Porto (de) Adriaan II Porto (de) Cornelis H Rab Klaas Cornelis Jacobus B Schaatsenberg Pieter B Schagen Willem broederd. S Schraag Tijs E Schrama Gerrit H Schuijl Willem O Slik Dirk O Tuinder Casper S Veen Michiel broederd. S Vermeulen Lodewijk B Vermeulen Pieter brooderd. O Vinken Johannes Jacobus B Vias Johan S Vonk Cornelis Jan tweelingbr. O Vonk Leendert O Vries (de) Albert E Walter Hermanus Johannes Nidelstein eigen dienst Werf, van der, Dirk Witte Gerrit eenig zoon Witte Johannes Cornelis Zegel Jakob Zoetelief Dirk Johannes Zijm Johannes B beteekent Burg, W Waal K Koog, S Oudeschild en E Eierland. E K K B S B B Waal, 11 Oct. Gisteren werd in do „Rij zende Maan" de huishoudelijke vergadering gehouden van ons plaatselijk Nuteen twintig tal leden woonde de bijeenkomst bij. Uit de rekening en verantwoording van den Penningmeester bleek, dat er een batig saldo was van f 11.61 De Heeren W. Wz. Poeper en P. Jz. Roeper, die aftraden als Leden van het Bestuur, werden bij eerste stemming als zoodanig herkozen. Besloten werd, dat er 3 Leesavondon zouden gehouden worden, maar dat op den laatsten Nutsavond, in Februari, een of meer tooneel- stukjes zou en opgevoerd worden. De eerste bijeenkomst mot dames zal plaats hebben op 6 Nov. a. s. in de „Rijzende Maan." De Voorzitter, de lieer le Jongh, zal alsdan als spreker optreden. Oudeschild, 12 Cct. De Heer Bos, aan nemer der onderhoudswerken aan de haven alhier, woonachtig te Helder, hoeft onderhands aaneen >men de opruiming van 't wrak oenor stoomboot, liggende nabij den Ketelmond in de Zuiderzee. Daarna zal woi den opgeruimd 't wrak eener tjalk, die, mot most beladen, in de Zuiderzee zonk. liet work zal bij gunhtig weer in de vol gende week worden aangevangen. - Met de palingvangst langs de kust gaat het buitengewoon slecht. Ook do vangst van zebairs is ho<>gst onbeduidend. Het oester- koiron levert een matige vang top on wordt nu ook op Texelstroom, b-oosten de haven uitgeoefend. Ie Cocks orp. 12 Oct. In het begin van November zal de lieer C. Niossink van Oude- schild alhier eene voord i acht met lichtheejd<-n li uden Do gunstige beoordoeling van nndore dorpen van ons eiland zullen zeker velen nopen d6 voorstelling bij te wonen. Ook de schooljeugd zal er van kunnen pvofiteeren. Oostkrend, 12 Oct. Zo' als uit achterstaande advertentio blijkt, zal er in den vrachtdionst van J. J. Trap. alhier, aanmerkelijke wijziging komen, wat zeker voor de verschillende dorpen eene goede verbetering zal zijn. Er zal nu eiken werkdag op zoona mogelijk geregelden tijd, op gerekend kunnen worden, dat van bier s moigens te-9 uur twee rij tuigen vertrekken naar den Burg, een over Waal en een over Oudeschild, die van den Burg te ongeveer 1 nur weder in verschil lende richting zullen afrijden naar hier. Nu zal dus te den Burg voor tusschen- gelegen plaatsen overlading kunnen plaats hebben, zoodat men verzekerd kan zijn, dat boodschappen als anderszins dienzelfden dag bezorgd zullen worden. Oudeschild, 13 Oct. Naar wjj vernemen zal de jaarlijksche vergadering van den Schippers- en Yisschersbond, tot het doen van rekeniDg en verantwoording, bestuursverkie zing, enz., plaats hebben op Zaterdag 20 Oct., in het lokaal van den Heer D, Vos. BSSsJl 5 Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederlakd 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. COURANT Prijs der Advertenüèn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1