N°. 1369. Zondag 21 October. A°. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Büro op Tjsxel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize eenportemonneetje een brander van een lampje een dop of schroef van een wagen en een armband. TEXEL, 20 October 1900. Dat het Bestuur der Algemeens bewaar school alhier voortdurend te kampen heeft met financieels moeielijkheden is zeker alge meen bekend. De gewone inkomsten zijn niet voldoende om de strikt noodzakelijke uitgaven te bestrijden, vandaar dat moet worden getracht zoo nu en dan de post buiten gewone ontvangsten te verhoogen. Tot heden toe gelukte zulks wanneer het noodig was steeds en wij twijfelen niet, of ook nu zal men weder gaarne de zoo gunstig werkende inrichting willen helpen als steun wordt gewaagd. Evenals zulks vroeger reeds meer malen plaats had, zal ook nu weder ten voordeele van die inrichting eene tooneel- voorstelling worden gegeven. Eenige jonge lieden hebben bereidwillig, naar men ons mededeelt, hun diensten daarvoor aangeboden, terwijl aan de muziekvereeniging Trinitas het verzoek werd gericht ook haar diensten te willen verleenen. Ongetwijfeld zal dit verzoek wel niet worden geweigerd, zoodat het avondje van den 2en Kerstdag, als wanneer die uitvoering dan zal moeten plaats hebben, voor velen een recht aangenaam avondje belooft te worden. Naar wij vernemen, werd aan de schiet- vereeniging alhier toegestaan hare oefeningen te houden in de Algemeens bewaarschool. De vrijwillige oefeningen in den wapen handel, meer in 't bijzonder voor hen, die kans loopen te zijner tijd als milicien te worden ingelijfd, namen alhier een aanvang: Een 21 tal jongelingen hadden zich voor die oefe ningen aangegeven. De oefeningen worden gehouden Dinsdag en Donderdag van iedere week. Van 16 tot en met 18 Oct. zijn uitgevoerd: 20 lammeren, 1 schaap, 8 koeien, 1 paard en 9 varkens. Tot onderwijzeres in de nuttige hand werken te den Hoorn werd hoden door den Raad onzer gemeente benoemd mejuffrouw D. Boon aldaar. Door datzelfde college werd aan HH. Regenten van het Algemeen Weeshuis voor- loopig het verzoek ingewilligd om verlenging van het verblijf van M. K. Witte in die instelling. Oudeschild, 19 Oct. Bij den strandvonder alhier zijn meer dan honderd ribben aange bracht, gemerkt K O S T A, welk hout door visschers, niet ver van de kust, in zee was geborgen. Oostekend, 19 Oct. In den polder het Noorden zijn reeds eenige zwanen aanwezig. Deze dieren komen hier in de laatste jaren I veel vroeger en langer voor, dan eertijds, toen ze zich alleen bij gestrengen vorst ver- i,1 toonden. Aan de oefeningen in den wapenhandel II alhier, waarmede Woensdag een aanvang is gemaakt, nemen twintig jongelieden deel. h Voor de instructeurs worden bewijzen van inkwartiering bij de burgers uitgereikt, waar over hier heel wat geredeneerd wordt. Iets dergelijks toch is men hier nimmer gewoon. - Voor 80 cents kan men evenwel zijne beurt voorbty laten gaan. Vlieland, 18 Oct. Voor de vacante be trekking van onderwijzeres hebben zich niet minder dan 74 sollicitanten aangemeld. De heer R- Hoedemaker, leerling van de Zeevaartschool alhier, heeft in de afgeloopen week met gunstig gevolg examen afgelegd als 3e stuurman (groote vaart). President Kruger is 19 October, 's mor gens 5 uur, in alle stilte aan boord gebracht van de „Gelderland". Mecklenburg-Schwerin, het vaderland van hertog Heinrich of zooals H. M. de Koningin Haar verloofde in Haar proclamatie noemt: Hendrik is een groothertogdom, on geveer zoo groot als Friesland, Groningen, Drente, Overijsel en Utrecht samen en telt 600.000 inwoners, dus nog niet het dubbel aantal van Rotterdam. De voornaamste steden zijn Schwerin, de hofstad, met 36.000 inwo- Ders ongeveer als Dordrechten de universi teitsstad Rostock, met 50 000 inwoners als Leiden Het volk is, evenals de dynastie, Luthersch. Er zijn slechts 5000 Katholieken en 2000 Israëlieten in het groothertogdom. Zondagnamiddag kwam te Vlaardingen binnen het zeevisschersvaartuig genaamd „Wijnandina", VI. 30, schipper Jan de Jong, met verlies van een man der equipage name lijk de 15-jarigen afhouder Jan Kardol, wonende aldaar, die door een treurig ongeval het leven had verloren. Genoemde jongen was in den nacht van 5/6 dezer behulpzaam bij het bin nenhalen der vleet, 'twelk geschiedde door middel eener stoomspil. Bij deze werkzaam-, heden geraakte er een bocht in de reep en kwam Kardol ongelukkiger wijze tusschen de reep en het stoomspil terecht zoodat de on gelukkige, zonder dat men zulks kon verhin deren, bijna onmiddellijk daarop werd dood- geklemd. Steenkolen 1 Het steenkolen-syndicaat hier te lande heeft een rondschrijven gezonden aan de handelaars in brandstoffen, de kennisgeving bevattende, dat de productie der steenkolen grooter is dan waarop gerekend werd, zoodat het aanbod thans de vraag overtreft. Verschrikkelijk 1 Te Nieuw-Schoonebeek is een zuigeling van ongeveer 10 maanden, bij afwezigheid der moeder, van den arm van een ouder kind in een pot met kokend water gevallen. Het kind was dadelijk een lijk. De gelukwenschen ter gelegenheid dei- verloving van H. M. de Koningin waren zoo talrijk, dat de drie Hugestoestellen op het telegraafkantoor op 't Loo niet voldoende waren alle telegrammen op te nemen. Ze werden met pakketten per trein van Apel doorn overgezonden. Aan het station Den Haag zijn wederom, op aanwijzing van mede-reizigers een paar personen aangehouden, die in den trein geld en een horloge gewonnen hadden met kaart spel. Eenigen tijd later zijn zij weêr op vrije voeten gesteld. 't Is een moeilijk geval met die mannen van „Harten-aasZoolang 't in een trein niet verboden is kaart te spelen—op straat is 't iets anders zal de politie bezwaarlijk aan hunne industrie den kop kunnen indrukken, want het kunstje met de drie kaarten, waaruit men hartenaas, die te voren getoond is, moet aanwijzen, berust niet op valschheid, maar op handigheid. Men volgt met de oogen de getoonde kaart in al hare bewegingen, is overtuigd haar nog steeds voor zich te zien, en vergist zich tooh. Maar het publiek ban zichzelf beschermen door zich nooit met vreemde kaartspelers te bemoeien. Een 10 jarig knaapje, dat 2 October in een bosch te 's-Gravenzande hout sprokkelde^ werd toen tegen de wang, onder het oog, getroffen en verwond door een steen, ver moedelijk door een bouwknecht, die naast dat bosch aan het ploegen was, achteloos weggeworpen. De knaap is waarschijnlijk tengevolge van die wond overleden, en de justitie houdt zich thans met de zaak bezig. Door den officier van justitie te Rotterdam is geen bezwaar gemaakt tegen begraving van het lijkje. Te Middelharnis hebben de geneeskun digen, de heeren Birkhoff en De Wilde, een cursus begonnen voor de visschersstuurlieden in het aanleggen van verbanden en het ver leenen van geneeskundige hulp bij eventueel voorkomende ongevallen op zee. Het beschot van een perceel aardappel land te Poortugaal bleef vijf H. L. beneden de in den grond gebrachte poters. Men schrijft aan „de Tijd": In een der Noord-Br. gemeenten woont een jong paartje, dat de volkstelling een zegenrijke instelling noemt. Zeggen wij waarom. Een jonge dame even de 25 gepasseerd, had begin Januari zelf hare telkaart ingevuld. Voor de grap had zij op de vraag: „gehuwd of ongehuwd" geantwoord: „helaas neen!" De ambtenaar, met de contröle der kaarten belast, dit antwoord ziende, wilde de dame wel eens leeren kennen. In plaats de woorden der schoone eenvoudig door te halen en er het woord „ongehuwd" voor in de plaats te stellen, begaf hij zich naar het meisje, om haar te verzoeken zelf dit antwoord te willen wijzigen. Blozend, zooals een meisje betaamt, bekende zij den ambtenaar, persoonlijk de ui te hebben getapt. Niet „comme il faut", zeide de amb tenaar, maar toch begrijpelijk. De man kon zich zelf voorstellen, dat men in vollen ernst de woorden kon neerschrijven,hij zelf was ook wel geneigd uit te roepen dat hij „helaas 1" ongehuwd was. Wat verder volgde zullen wij maar niet aan de groote klok hangen; genoeg zij het te melden, dat het paartje reeds in Maart publiek geëngageerd was en nu ettelijke weken geleden voor het altaar gezworen hebbeD, voortaan alle lief en leed samen te deelen. Vóór de volkstelling hadden de jongelui elkander nimmer gesproken. Zal men nu nog durven beweren, dat een volkstelling tot niets dient De Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen heeft haar personeel geïn strueerd, dat zendingen melkvee (d. w. z. koeien die reeds gekalfd hebben welke aan het Belgisch grensstation aan een geneeskundig onderzoek moeten worden onderworpen, voor- loopig niet meer rechtstreeks op het Belgisch station van bestemming mogen worden inge schreven, maar bevracht moeten worden op het Belgisch douanenstation, dat voor den in voer van dit vee in België is aangewezen, duB de stations Achel, Esschen of Viré. Bij den Gemeenteraad van Oud-Beijer" land is ingekomen een adres van een arbeider om, nu de aardappelen zoo duur zjjn, een toelage uit de gemeentekas te mogen krijgen by het opdoen van zijn winterprovisie. De uitslag was voor de man teleurstellend. Te Renkum heeft de heer S. J. W. Van Wamel aangifte gedaan van de geboorte van zijn 26ste kind. Op welke wijze moet de bakkerij aan halve centen komen, vraagt de „B. C." waar het blijkt, dat Nederlandsche Bank noch Be taalmeester daaraan helpen. Nu de brood prijs op een halven cent staat, zullen de bakkers hierdoor weer groote schade lijden TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bukg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1