N°. 1374. Donderdag 8 November. A®. 1900. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor ben Bürg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave* Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel PERSONEELS BELASTING. De BURGEMEESTER van Texel maakt bekend, dat door hem zijn afgekondigd en aan den Heer Rijks-ontvanger ter invordering zijn uitgereikt, de Kohieren no. 3 en 4 voor de belasting op het personeel voor het dienstjaar 1900 en dat ieder daarop voorkomende belasting schuldige verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 3 November 1900. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. LOSLOOPEN VAN HONDEN. De BURGEMEESTER van Texel herinnert belanghebbenden aan het bepaalde vervat in art. 24 al. 1 der Verordening van Politie voor deze Gemeente, luidende „Het is verboden honden in de gemeente te „laten losloopen van 1 November tot 1 Hei." Overtreding dezer bepaling wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25. Texel, den 6 November 1900. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. TEXEL, 7 November 1900. Evenals zoovele andere, was de jaarverga dering van de IJsclub Maandagavond in het hotel „de Oranjeboom" gehouden, zeer slecht bezocht. Ofschoon het aantal leden volgens de laatste ledenlijst ruim 80 bedraagt, was de voorzitter genoopt toen na nog geruimen tijd te hebben gewacht er niemand meer ver scheen, de vergadering te openen toen er behalve een deel van het bestuur (6 leden) slechts 2 gewone leden aanwezig waren. Geen wonder dat de voorzitter niet kon na laten in zijn openingswoord zijn spijt er over uit te drukken, dat de opkomst zoo uiterst gering was. Notulen van de vorige vergadering konden niet worden gelezen, omdat ze niet waren gemaakt door den vorigen secretaris, vandaar dat dadelijk de secretaris voorlezing deed van het jaarverslag, dat hij zoo welwillend was ons ter overname in ons blad af te staan en hetwelk luidde als volgt: „Met zekeren schroom aanvaard ik de taak u een verslag te geven over den staat en de verrichtingen van de Texelsche IJsclub. Zoo gaarne toch had ik in dit verslag willen wijzen op maatregelen door de IJsclub genomen ter bevordering van ijs- en sneeuwsport doch geef eens vuur, als ge geen kruit, zet eens een vuist als ge geen hand hebt. Nauwelijks raakt de heele natuur in rust, nauwelijks trekt de aarde zich het wollen sneeuwdek over neus en ooren, nauwelijks leggen de wateren zich in hun bed te slapen, of de IJsclub ligt op de loer, om hare taak zoo getrouw mogelijk te vervullen. Een van de voornaamste pogingen is geweest in 't bezit te geraken van een ijsbaan. Een peroeel land, toebehoorende aan den Heer A. P. Koorn kwam in veiling en dat perceel land was zoo geschikt mogelijk om het tot een baan in te riohten. Het heeft niet mogen zijn. Latere pogingen om met den nieuwen eigenaar den Heer H. W. Keesom te onderhandelen mis lukten evenzeer en zoo ziet het bestuur der TeXelsche IJsclub nog maar steeds uit naar zoo'n gewenschte bezitting. Geen volk, zegt Jonathan, geen volk ter wereld is ongevoeliger voor den zedelijken invloed van het schoeisel op den geheelen mensch dan de Nederlander. Trek den Nederlander dansschoenen aan, gesp hem sporen aan de hielen, rust hem uit met j achtste veis, sohoei hem met de treurspellaars of den blijspelmuil j gij verandert daarmede den man met. Hij wordt daarom nog geen ware danser, ruiter, jager of komediant. Hij blijft een Nederlander, die danst, rijdt, jaagt of komedie speelt. Maar geef den Nederlander een paar schaatsen onder de voeten en hij is geen Nederlander meer. Hij is schaatsenrijder, zoo geheel schaatsenrijder als ooit een Spanjaard danser, een Engelschman ruiter of een Franschman komediant was." Intusschen loopen wij Texelaars hier kans het recht op die reputatie geheel te verliezen. Een blijk van leven heeft de IJsclub in het vori ge jaar nog gegeven op 16 December werd een prikslee-wedstrijd op de Groeneplaats gehouden voor jongens van 12 tot 16 jaar en deze wed strijd is zeer goed geslaagd. In het jaar 1898 stond het Bestuur voor een moeielijke vraag, nl. Wat moeten we doen P Weer eene operette opvoeren om dan toch nog den gezelligen avond aan de leden te kunnen aanbieden? De opvoering van Duinroosje lag nog versch in het geheugen en hoe uitnemend ook geslaagd, kon het bestuur niet besluiten de opvoering eener operette weer op het pro gramma te stellen. Onderhandelingen aangeknoopt met den Heer Henri ter Hall en piet den Heer H. Schwab, leidden tot geen resultaat en zoo werd besloten een tijdperk van rust te nemen en het heffen van contributie niet te doen plaats hebben. Gedachtig aan de aangename avonden, die van de IJsclub waren uitgegaan, besloot bet bestuur in 1899 weer te willen trachten een gezelligen avond te geven aan de leden der vereeniging. De daartoe aangewende pogingen hadden een gewenscbi gevolg en zoo werd 31 Januari uitgekozen als de datum waarop de IJsclub zich van zijn schuldigheid, het geven van een gezelligen avond, zou kwijten. De operette „Een vrouw op schildwacht" werd voortreffelijk vertolkt en van vele zijden werd het bestuur geanimeerd te trachten de IJsclub in het leven te houden. Nog een paar mededeelingen over den toe stand der vereeniging ben ik u verschuldigd. Yan de afdeeling Werkverschaffing valt niets te constateeren, dan dat zij in het bezit is eener som van f 124,97, veilig belegd bij de Rijks postspaarbank, terwijl zooals u uit de rekening van den penningmeester blijken zal de IJsclub het boekjaar eindigt met een batig saldo van f 5.37'. Het ledental, dat in 1897 nog 108 bedroeg, slonk tot 82, hetgeen in de inkomsten eene vermindering gaf van f 26. Het onverschillig bedanken door enkele leden en eenige andere leemten in het Huishoudelijk reglement maakten eene herziening hiervan noodzakelijk en weldra hoopt het bestuur hier mede geheel gereed te zijn. Sedert de vorige algemeene vergadering dato 13 October 1898 zijn in het bestuur twee vaoa- tures ontstaan, een door het vertrek van den Heer C. M. Koorn, die nu aan de beurt der periodieke aftreding was en een door het ver trek van den Heer C. A. liroekkamp, die in 1901 moest aftreden. Verder treden in dit jaar af de Heeren J. C. Visser, J. Dekker en T. Timmer, zoodat u straks geroepen zult worden tot het verkiezen van 5 bestuursleden. Moge uwe keuze zoodanig zijn, dat de toekomst der Texelsche IJsclub nog langen tijd verzekerd blijve." Dit verslag werd met onverdeelde aandacht aangehoord en de voorz. was ongetwijfeld de tolk van allen toen hij den secretaris dankte voor zijn keurig verslag. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat het aantal leden 82 bedroeg, dat de vereeniging nog in kas had aan contanten f 2,50» en op de rijkspostspaarbank f 2,87, totaal dus f 5,37', terwijl voorde onderafdeeling, de afdeeling werkverschaffing, nog ter rijks postspaarbank was belegd een bedrag van f 127,84. In plaats van de heeren J. C. Visser, Jn. Dekker, T. Timmer en C. M. Koorn, die als lid van het bestuur moesten aftreden en niet dadelijk herkiesbaar waren, werden ge kozen de heeren P. Lap, E. Vlessing, J. de Jongh en Ara. Langeveld; van de 3 eerst- genoemden werd de mededeeling ontvangen dat zjj de benoeming aannamen, terwfjl van laatstgenoemde door bijzondere omstandighe den niet dadelijk antwoord kon worden ver kregen. In plaats van den heer C. A. Broekkamp, die wegens vertrek naar elders had bedankt, werd benoemd de heer J. Rab Jz Sr., van wie, omdat hij zich op reis bevond ook niet dadelijk antwoord kon worden verkregen. De voorzitter wenscht de benoemden geluk met hunne benoeming en dankt de aftredende voor hetgeen ze voor de vereeniging hebben gedaan, terwijl hij daaraan de wensch toe voegt, dat ze niet voor altijd uit het bestuur zullen zijn getreden, doch daarin weldra weder zullen terugkeeren. Verder niets te behandelen zijnde werd de vergadering gesloten. Een aardig spaarpotje. Dezer dagen kon men een bewoner van de Parkstraat bezig zien zijn schoorsteen te reinigen. De inhoud was in dit geval evenwel geen roet, maarhoning. In 't voorjaar heeft zich n.l. in dien vreemdsoortigen korf een bijen zwerm genesteld en daarin zijn wintervoor raad verzameld, ,,'t Loon verzoet den arbeid", zegt het spreekwoord en in dit geval is het zeker wel dubbel waar. Als eene groote bijzonderheid, zeker wel een gevolg van de zachte weersgesteld heid van dezen tijd. kan gemeld worden, dat de Heer J. Boon, hulp-postbode van den Hoorn, Zondag 1.1. een eendenei vond, dat nog warm en dus blijkbaar pas gelegd was. Zooals zulks van den heer Van der A a kon worden verwacht, konden de portretten enz. begin dezer week door ZEd. alhier afge leverd weder uitstekend de toets der kritiek doorstaan en konden ze alleszins den naam van goedgeslaagd en uitstekend afgewerkt dragen. Ook door dit werk heeft de heer v. d. A a weder getoond den naam van uitstekend fotograaf dien hij ook alhier reeds lang had verkregen, ten volle waard te zijn. Zondag a. s. heeft in het hötel „de Zwaan", alhier, eene vergadering plaats van de leden van den Bond voor Post- en Telegraaf- beambten op ons eiland. Ofschoon deze vergadering aanvankelijk op een anderen Zondag was bepaald, schikte het de meeste leden beter dit eenigszins te vervroegen. Den Hoorn, 2 Nov. De vereeniging „Leering en Genoegen" hield heden haar eerste verga dering in dit seizoen. Nadat door den President de vergadering was geopend en de aanwezigen waren verwelkomd, trad voor dien avond als spreker op de heer J. de Jongh. Op verdienstelijke wfjze droeg genoemde heer achtereenvolgens voor „De hoogmoed", van Laurillard, „Lachen en schreien", „Trouw dag", „Met den guldenstrein" enz. Tot het einde toe werd genoemde heer met aandacht gevolgd. Zoowel het een als het ander liep uitstekend van stapel en gaarne roepen w|j den heer de Jongh een tot weerziens toe. Koog, 4 Nov. Heden hield de rederijkers kamer A.d.v.e.n.d.o. hare eerste openbare ver gadering in dit seisoen. De stukken, die ten tooneele werden gevoerd, n.l. „Dom en Ge leerd", „Gefopt" en „Het Testament van de Wed. Poot" vielen zeer in den smaak van het publiek, en, hoewel zij twee flinke leden door omstandigheid moest missen, was de opvoering nog al bevredigend. Groot was het publiek echter niet, slechts een vijftigtal personen; doch onder hen be vonden zich tooneelliefhebbers van andere dorpen, hetgeen door het gezelschap zeer werd gewaardeerd. Verder werd de avond onder muziek en dans zonder eenige stoornis genoegel|jk ten einde gebraoht. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 1