Buitenland. De Cooksdorp, 3 Nov. Hedenmiddag ge raakte het driejarig meisje van den landarbei der F. Halsema in de postsloot nabij de hofstede Antwerpen. Toen het kort daarna werd opgemerkt, was het reeds verdronken. Men kan zich de droefheid der ouders voorstellen, die zoo plotseling hun eenigst, geliefd kind verloren. 5 Nov. Gisteren namiddag te 5 uren begon de aangekondigde voorstelliug van lichtbeelden voor de schoolkinderen in het logement „De nieuwe aanleg." Bijna alle kinderen waren voor dit doel opgekomen en genoten blijkbaar. Des avonds te zeven en een half ure werd opnieuw eene voorstelling gegeven voor oude ren. De opkomst was groot en de beelden, die zeer helder en scherp waren, vielen zeer in den smaak. Over eenigen tijd zal de heer Niessink hier nog eene voorstelling geven en brengt dan andere glazen mede. Oüdeschild, 6 Nov. Gisteren werd een begin gemaakt met het visschen van gar nalen op stroom. De vangst was nog niet groot en de kwaliteit verre van uitstekend. Voorshands konden twee manden naar Enge land ter markt worden gezonden. Eenige visschers van hier, die op de Zui derzee onder leiding van den Heer A. Pos, aannemer te Helder, met goed gevolg de wrakken eener stoomboot en van een gezonken tjalkschip h-bben opgeruimd, zullen thans een aanvang maken met de opruiming van het wrak der Engelsche stoomboot „Nigre Sinds vele jaren geleden strandde genoemde boot in de nabijheid van het Schelpen gat en was sedert de laatste jaren niet zonder ge vaar voor visschersvaartuigen, die 's nachts of bij mistig weer de strandingsplaats moesten passeeren. Van 19 Oct. tot en met 5 Nov. zijn van hier uitgevoerd 23 koeien, 10 lammeren, 8 schapen, 1 paard, 2 veulens en 16 varkens. Oosteeend, 7 November. I'e vereeniging „Nut en Genoegen" hield gisteren hare eerste vergadering in dit saizoen en had hiermede reeds groot en goed succes. De opkomst was zeer groot, wat in eene eerste bijeenkomst bijna nimmer het geval is, zoodat de vergaderzaal geheel gevuld was. De Voorzitter opende dan ook met opgewektheid deze vergadering en verklaarde dat er in dit blijk van belang stelling en in verschillende andere aange legenheden redenen van tevredenheid voor de vereeniging bestaan. Nadat de notulen waren gelezen en goed gekeurd, werden nog 9 personen als leden der vereeniging aangenomen, zoodat het winstcijfer voor het ledental aanmerkelijk grooter is, dan het cijfer van verlies. Hierna werd het woord gegeven aan den Heer W. R. van Douwen van den Hoorn, die met „De Mottige" van Wéremeus Buning, de vergadering eenigen tijd op zeer onder houdende en aangename wijze bezig hield. Uit de diepe stilte, die er in de zaal heersehte, kon genoegzaam blijken, dat de spreker met groote aandacht werd gevolgd' De heer "Van Douwen heeft dan ook uitstekend voldaan met deze voordracht en gaarne zal men .hein hier een andermaal zien optreden. Ook de lichtbeelden, ontwikkeld door den Heer Niessink van Oüdeschild, voldeden boven mate en gaven eene bijzonder aangename afwisseling in deze bijeenkomst. De beelden waren over het algemeen zeer duidelijk en werden waar zulks noodig bleek, met een enkel woord toegelicht. Na de vertooning werd luide geapplaudiseerd en eene dergelijke voorstelling van den heer Niessink kan dan ook met overtuiging worden aanbevolen Hierna werden door genoemde Heeren nog eenige losse bijdragen ten beste gegeven, die ook alle voldeden. Het waren de volgende: „Een treurspel in 't Woud", door den heer Niessink. „Ouwe Jan Halma in oneenigheid met moeder de vrouw," van Buning en „Doof Moedertje", beide door den Heer Van Douwen, „Volmaaktheid" en „Een Gewetensvraag', beide-door den Heer Niessink. Aan het einde der vergadering werd luide ingestemd met het dankwoord van den Voorzitter aan beide sprekers gebracht en met het „tot weerziens De eerste vergadaring van „Nut en Genoe gen" in dezen winter mag tot de zeer goed geslaagde gerekend worden. Uit het schip, dat in de vorige week achter Eierland strandde hebben ook van hier twee blazerschuiten lading overgebracht naar het Nieuwediep om deze aldaar te lossen. Werd voor eenigen tijd vermeld, dat op het eiland een doode Notenkraker (Nucifraga carryacatactes) werd gevangen, thans kan vermeld worden, dat ook een levend exem plaar van deze vogelsoort werd bemachtigd. Deze vogels, die in ons land bijna nimmer voorkomen, zijn in dit najaar in talrijke exemplaren verschenen. Vlieland, 6 Nov. Beroepen tot predikant bij de Nederd. Herv. Gemeente alhier de heer J. Buiskool, te Koedijk. Uit Dinxperloo wordt gemeld Een vreemd geval doet zich hier in de onderwijswereld voor, wel geschikt om onder wijzers, die toezicht wenschen te houden op hetgeen hun leerlingen buiten de schooluren doen, daarvan afkeerig te maken. De onderwijzeres Mej. Venneman, aan de openbare school werkzaam, meende haar leerling Iting, die verdacht werd twee appels uit den tuin van het Raadslid Kleinhesselink te hebben opgeraapt, te moeten berispen en hem te noodzaken de appels terug te brengen. De jongen, die dit op school zou hebben bekend, bracht de ontvangen berisping ter kennis van zijn ouders en dezen gingen, omdat hun zoon het tegenover hen ontkende, naar den Burgemeester om de onderwijzeres wegens beleediging aan te klagen. Van het geval is nu proces-verbaal opgemaakt tegen de onderwijzeres, die volgens plicht meende t9 moeten handelen. De kastelein op de Rotonde te Blaricum de heen Remmerde die bij een aanval op zpn koffiehuis door een troep brooddronken lieden een hunner doodde—is, naar het „Hbl." verneemt, door de rechtbank te Amsterdam van rechtsvervolging ontslagen, op grond dat hij uit noodweer heeft gehandeld. Vrijdag is op het station Venlo een voerman-rangeerder onder een locomotief ge raakt, met het gevolg dat hij op de plaats werd gedood. Door den heer J. Klein en drie andere leden van den gemeenteraad te Haarlem, is een voorstel gedaan om het Fransche woord „abattoir" te vervangen door'tNederl. woord „slachthuis." Met de stelling van dit voorstel kunnen B. en W. zich geheel vereenigen, aan gezien ook door hen aan een Nederl. boven een vreemd woord de voorkeur wordt gege ven, wanneer de bedoeling even juist is. B. en W. stellen daarom voor te bepalen, dat in alle vroeger genomen raadsbesluiten, waar het woord „abattoir" in voorkomt, daarvoor zal worden gelezen „openbaar slachthuis." Haringvisscherij in miniatuur! Door den heer E. Baas te Vlaardingen, Worden proeven genomen om met een groot soort vlet op onze kust haring te visschen. De boot wordt met 5 personen bemand, ter wijl de vleet uit 18 netten bestaat. De be doeling is des avonds' naar den wal te komen om de haring te lossen, waarop deze dan gekaakt wordt. Te Werkendam kreeg een schoolmeisje een wonde aan het hoofd met een griffel. De wond genas, doch steeds hield het meisje hoofdpijn jaren aaneen. Thans, nu de plaats aan haar hoofd begon op te zetten en pijnlijker dan anders werd, besloot men dië plaats te opereeren. Door drie geneesheeren is nu, na een lastige operatie, de punt van een griffel verwijderd, waarna de patiënte geen pijn meer heeft en wellicht voorgoed daarvan bevrijd zal zijn. Officieel is thans verklaard dat de Ko ninginnen op 15 Nov. naar den Haag terug- keeren. Het koninkLjk huwelijk zal tegen het einde van Januari of begin Februari vol trokken worden. Daarna zal het vorstelijk echtpaar 14 dagen naar het Loo gaan, en dan Amsterdam bezoeken. In het „Tijdschriftvoor Sociale Hygiëne komt een zeer belangrijke mededeeling voor van den geneeskundige inspecteur dr. Post over de epidemie van febris typhoïdea die onlangs te Utrecht heeft geheerscht Het blijkt dat van 1 Augustus tot 15 October 143 lijders zijn aangegeven, waarvan 79 die melk gebruikten uit de Utrechtsche zuivelfabriek. Vermoedelijk is de oorzaak te zoeken bij een melkleverancier te Maarsebroek, in wiens gezin zeven personen in lichten graad aan typhus schijnen geleden te hebben, zonder dat de ziekte was herkend. Het gezin dronk slecht gefiltreerd slootwater en in dat water werd het vaatwerk gereinigd. De behandelen de geneesheer was een waarnemend semi-arts, tegen wien, op grond van onbevoegde uitoe fening der geneeskunst, een aanklacht werd ingediend. In de fabriek werd de melk ge pasteuriseerd op een wijze, die slechts onvol doende waarborgen gaf. Door den direteur werden later met de meeste bereidwilligheid de gewenschte verbeteringen ingevoerd. Fe epidemie is nu voor enkele dagen ge ëindigd verklaard. Er staat in Rotterdam een kolossaal hoog wit huis. Wel elf verdiepingen hoog, meenen we. 'tls bepaald een merkwaardig heid en velen komen er een kijkje nemen. Ook een jong paartje van buiten ging met de lift naar boven. En toen ze daar hoog, hoog op het dak, van het prachtige panorama genoten en zich onbespied waanden van elk mensc henoog, toenwe zeiden immers, 't was een jong paartje. Maar terwijl ze daar dicht bij de wolken stonden te minnekoozen, zag een brugwachter eens naar 't weer, en. „Hé, Piet, kijk daar r'isEn Piet kwam er bij, en Hein kwam er bij en Kees kwam er bij, en weldra zoo gaat het in een groote stad bespiedden wel een paar honderd Rot terdammers het vrijend paartje, dat zich nog van niets bewust was. De directie van „Het Witte Huis," niet wetende wat deze volksverzameling had te beduiden, telefoneerde om de politie, en eenige oogenblikken later verscheen een inspecteur en eenige agenten ter plaatse, welke met de lift naar boven gingen en plotseling voor de verbaasde oogen van de jongelui verschenen, die geen flauw begrip er van hadden hoe zij de algemeene aandacht gaande maakten. Opeens was de lust Tot vrijen gebluscht, bij het paar, dat zich haaste om beneden te komen en door een achterdeur het gebouw te verlaten. Wat ten gevolge had, dat een andere heer en dame, die kort daarna het gebouw door den hoofduitgang verlieten, voor „de schuldigen" werden aangezien en door het publiek met een hoeratje werden ontvan gen. Men meldt uit 's-Gravenhage In Wassenaar is de gemeenteveldwacht te fiets. De stroopers, die den omtrek onveilig maken, willen zich niet laten bluffen en en vertoonen zich nu en dan op een „kar". Vandaar dat 't mogelijk is, dat op zekeren dag een fietsende veldwachter een peddelenden hazenvijand kon snappen, die met een kame raad bezig was zonder consent op een ander's jachtgrond in jagende houding te loopen. Maar toen de stroopers den veldwachter bemerkten, werd ijlings het geweer uit elkander geschroefd, bleef de een met den loop en de haan staan, terwijl de kameraad met de kolf het hazen... beter gezegd het fietsenpad koos. Voor den kantonrechter deed de man het voorkomen alsof de geweerloop slechts door hem gebezigd werd alswandelstok des zomers en des winters als blaaspijp om de lamp uit te blazen Het Openbaar Ministerie vorderde voorden bezitter van deze curiositeit f 5 boete. De „Gelderland" wordt thans in de Fransche haven van Djibouti vernacht; van daar gaat zij naar Port Said en vervolgens na het innemen van kolen rechtstreeksnaar Marseille, een reis van pl. m. 6 dagen. Omtrent haar aankomst te Wubuschi (haven van Durn- fort, Engelsch O.-Afrika) is nog niets vernomen. De correspondent van de Standard" te Pretoria seint dat, 50 Boeren de vrijwilligers van het Berkshire-regiment in de schansen in den slaap verrasten. De Engelschen gaven hun wapens over. De officieren zullen voor den krijgsraad terechtstaan. Waar dit geschiedde staat in het telegram niet. Een Engelsch blad waagt de onderstel ling, dat dit ongelukje een voorpost vau Pretoria is overkomen. De roering aan de zuidelijke grens van de Oranje-Rivier-Kolonie duurt voort. Het garnizoen van Aliwal-North in de Kaapkolonie is voortdurend op zijn hoede en de stadswacht doet nog actieven dienst. Er wordt gemeld, dat de Boeren den 24sten Oct. Koffiefontein (halverwege den weg van Fauresmith naar Jacobsdal, in het Z. W. Vrijstaat) hebben bezet. De Engelsch-gezinde vrouwen en kinderen vluchtten in de mijn, terwijl de mannen de stellingen daarboven bezet houden, Twintig transportschepen liggen te Kaapstad te wachten, om de troepen naar Engeland terug te brengen, maar het is niet waarschijnlijk, dat den eersten tijd een eenigs- zins belangrijk aantal zal terugkeeren. In de Rh einisch-WestMsche Zeitung" wordt over de concurrentie geklaagd, die onze haven Delfzijl, Emden aandoet. Delfzijl, zegt de berichtgever, is als plaats van proviandee ring voor schepen wegens de goedkoopte van levensmiddelen bij de schippers zeer gezocht. Met name zijn vleesch, brood, koffie enz., daar goedkoop. De Frankfurter Zg. teekent bij dit bericht aan: De gevolgen van onze agrarische politiek zijn, dat wij niet met het buitenland kunnen concurreeren. De schepen kunnen zich gemak kelijk elders voorzien, maar de arbeiders be moeilijkt men, als zij hunne inkoopen willen doen in het goedkoopa Nederland. De beambten der accijnzen van Parijs hebben verscherpte voorschriften ontvangen tot observatie van wielrijders, daar het bleek dat de banden in plaats van met lucht, met alkohol zijn gevuld' Onlangs, toen zoon smok kelaar de stad binnenreed, sprong een der banden en liet een vloeistof na, die alkohol

Texelsche Courant | 1900 | | pagina 2